Footer Logo Fligran

Hayatta Kalma Dizileri – Post Apokaliptik

Hayatta Kalma Dizileri – Post Apokaliptik 


Evet yine bir öneri makalesiyle daha karşınızdayım. Bu seferki makalem Hayatta Kalma Dizileri hakkında olacak. Burada önerdiğim dizileri emin olun ben severek izledim. Sizinde severek izleyeceğinizden eminim. Keyifli sehirler 🙂


Mutlaka İzlemeniz Gereken Korku Dizileri
DC Dizi EvreniArrowverse
Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Dizileri


The Strain (2014- 2017)

Hayatta Kalma Dizileri - Strain

Felaket: Vampir

Öncelikle bu bildiğimiz vampir dizilerinden değil 😀  Guillermo del Toro ve Chuck Hogan’ın aynı adlı romanından ekrana uyarlanan bu yapımın yönetmen koltuğunda da Guillermo del Toro bulunuyor. Dizinin 1. Sezonu izleyiciyi içine çekmeyi başarıyor.

Konu: Berlin’den, Amerika’ya doğru sefer başlatan uçakta başlıyor dizimiz. Uçak, yolculuğun ilerleyen dakikalarında kontrolden çıkıyor ve 210 yolcudan sadece 4 kişinin kurtulduğu bir kazaya sebep oluyor. Bu kazanın altındaki gizemler araştırılırken, hayatta kalan 4 kişi çevrelerine ve sevdiklerine saldıran kana susamış vampirlere dönüşüyorlar. Bir süre sonra, uçakta yaşamını yitiren diğer 206 kişi de bir bir dirilmeye başlıyor. Fakat ölümün karanlık ellerinden geri dönerken, hepsi birer vampir oluyor. Şehirde kaos rüzgarları esmeye başladığında, Yaşlı Kurt lakaplı eski bir vampir avcısının haberleri duymasıyla, şehre gelmesi bir oluyor. Yaşlı Kurt, bu kez büyük ve zorlu bir işin ortasında buluyor kendisini.

Heroes (2006 – 2010)

Hayatta Kalma Dizileri - Heroes

Felaket: Dünya Patlama Tehlikesi Altında

Konu: Dizinin baş karakterlerinden biri olan “Peter Petrelli” rüyalarında sürekli dünyanın büyük bir patlama sonucu yok olduğunu görür ve bundan bir hayli rahatsız olur. Dünyayı bu tehlikeden kurtarmak için araştırma yapmaya başlar. Bu arada dizide sıra dışa yeteneklere sahip olan bir çok karakter bulunmakta. Bu kişiler bir şekilde birbirleri ile bir araya geliyorlar. Dizideki bazı karakterlerimiz; Japon bir bilgisayar yazılımcısı, zamanı ve mekanı yönlendirebildiğini keşfeder. New York’lu bir ressam, geleceği resmedebilmektedir. Liseli bir ponpon kız, hiçbir şekilde yara almadığını, bir anne, güçlü bir ikinci kişiliğe sahip olduğunu, bir polis memuru, başka insanların düşüncelerini okuyabildiğini keşfeder, başkan adayı kişi ise uçma yeteneğini keşfeder. Sonra olarak 2015-2016 yılları arasında Heroes Reborn adı altında mini bir dizisi de bulunmakta.

V (2009 – 2011)

V

Felaket: Uzaylı istilası

Konu: Dünyanın tüm büyük şehirlerine görkemli uzay gemileriyle gelmişlerdir ve bunlara V yani Visitors (Ziyaretçiler) denmektedir. İnsanlığa barış için geldiklerini söyleyen bu aşağılık yaratıklar ‘ın :D, başka amaçları vardır. İlk başta onlara şüphe ile yaklaşan halkın güvenini kazanmak için samimi tavırlar sergileyip, sahte severlikleriyle halka güven aşılamak. Ancak ne olursa olsun, bu insan görünümlü yaratıkların derilerinin altında yatan gerçeklerden şüphe etmeyen bu insan grubuyla savaşmaları gerekmektedir.

Orijinalı (1983) ülkemizde yayınlanan dizinin, meşhur fare yeme sahnesi ile hafızalara kazınmıştır. 2009 yılında çıkan Remake ise kısa sürerek 2 sezonda ekranlara veda etmiştir. Aşağıda hem 83 hemde 2009 dizisindeki fare yeme sahnesi :'(

Z Nation (2014- ?)

Hayatta Kalma Dizileri - Z Nation

Felaket: Zombi İstilası

Öncelikle bu bildiğimiz zombi dizilerinden değil. Hayvan zombilerden tutunda, bebek zombilere kadar bir çok iğrenç şey bulunmakta 🙂 Zombiler de TWD’deki gibi salak ve yavaş değiller. Kısacası bu diziyi izleyin derim. Kendine has bir havası var.

Konu: Dizimiz zombi istilasından iki yıl sonrasında iki askerin Hastalık Kontrol Merkezi’ne (HKM – CDC) girmesiyle başlıyor. Bu tesiste zombi salgını için aşı geliştirilmeye çalışılıyor. Şu ana kadar geliştirilmiş üç aşı var ve bunlardan herhangi birinin işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor. Bu yüzden üç tane mahkum kullanılıyor. Suçsuz insanlara test yapılacak değil ya. Aşılar yapıldığı sırada ise odaya bir anda zombiler akın etmeye başlıyor. Tabi odadaki herkes bir güzel ölüyor 😀 Sonradan anlıyoruz ki aşılardan biri işe yaramış. Alla alla ilginç normalde zombi temalı yapımlarda aşı falan hiç olmaz :/  İstisnalar hariç. Neyse dediğim gibi odada bulunan “Murphy” isimli mahkum zombiye dönüşmemiş. yine her zaman ki gibi reislerden eemir geliyor. Gidin bu mahkumu bize getirin ki insanlık kurtulsun. “Murphy”‘i kurtarma görevi Teğmen Hammond’a veriliyor. Görev Detayı ise: Murphy’yi sağ salim Kaliforniya’da bulunun laboratuvara götürmek.

Dominion (2014-2015)

Hayatta Kalma Dizileri - Dominion

Felaket: Kıyamet Sonrası, Melek İstilası

2010 yapımı Legion (Kıyamet Melekleri) filminin bir nevi uyarlaması diyebiliriz. Daha doğrusu filmden sonraki zamanı anlatıyor.

Konu: Hikaye, filmdeki olayların 25 yıl sonrasını anlatıyor. Dört büyük melekten biri olan Gabriel’in “Cebrail” düşük mevkili melekleri toplayarak insanoğluna karşı başlattığı savaş, şiddetini düşürse de halen devam etmektedir. Michael “Mikail” kendi türüne arkasını dönmüş ve insanlarla birlikte Cebrail’e karşı mücadele etmeye karar vermiştir. 25 yıldır devam eden ve sonucu epey yıkıcı olan savaşlar sonrasında, hayatta kalan insanları koruyan yeni müstahkem şehirler ortaya çıkmıştır. Bizim hikayemiz de bu şehirlerden biri olan Los Angeles yerine kurulan Vega‘da ve çevresinde geçiyor.

12 Monkeys (2015-2018)

Hayatta Kalma Dizileri - 12 Monkeys

Felaket: Dünyaya Yayılan Ölümcül Virüs

12 Monkeys ilk olarak 1995 yılında film olarak çıkış yapmıştı. Kadrosunda ise Brad Pitt, Bruce Willis, Madeleine Stowe ve bir çok ünlü oyuncu bulunduruyordu. Konusu ise çok orijinaldi diyebilirim. Daha sonradan dizi olarak 2015 yılında tekrardan karşımıza çıktı. Filme göre daha ayrıntılı işlendi konu. Bu arada film ve dizi hiç bir şekilde birbirlerine bağlı değil. Sadece konuları aynı.

Konu: Tüm insanlığı yok edecek bir virüs, 2035 yılına kadar birçok insanın hayatına mâl oluyor. Fakat  bir kısım insan “Bilim İnsanı, Nüfuzlu kişiler vb.”, yer altına koloniler kurarak hayatta kalmayı başarıyor. Sonrasında bu virüsün daha fazla insan hayatına mâl olmasını engellemek için çözüm bulmaya çalışıyorlar. Bir türlü işin içinden çıkamayan bu kişiler çözümün geçmişe gitmekte olduğunu öne sürüyorlar. Virüsü daha çıkmadan yok etmek için bir zaman makinesi oluşturuyorlar ve zamanda yolculuk ederek virüsün yayılmasını engellemeye çabalıyorlar.

Dizide aynı zamanda, zaman çizgisi, paradox, post-apokaliptik gibi olaylardan işleniyor 🙂

Revolution (2012 – 2014)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Elektrik Kaynaklarının Tükenmesi

Konu: Elektrik ile çalışan ne varsa hepsine bir anda veda ettiğinizi düşünün. Telefon, Araba aklınıza gelebilecek her şeyin çalışmadığı bir dünya. Hayal etmesi bile kötü değil mi? İşte Revolution dünyasındaki karakterler elektrik olmayan bir dünyada hayatta kalmaya çalışıyorlar. Pilot bölüm bizleri elektrik kesintisinin başlamasından tam 15 yıl sonraya götürüyor ve Matheson ailesiyle tanışmamıza olanak tanıyor.

The Last Ship (2014 -?)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Dünyaya Ölümcül Virüs Yayıldı

Konu: Dünyaya tehlikeli bir virüs yayılır ve insanlık yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelir. Tüm bu karmaşa içinde bir Nathan James adlı geminin mürettebatı tüm insanlığı yok olmaktan kurtarmaya çalışır. Aynı zamanda dizi, William Brinkley 1988 yılında yayınladığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Terra Nova (2011)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Dünyanın Havası Solunamaz Hale Gelmiştir

Konu: 2149 yılında Dünya gezegeni üzerindeki yaşam, nüfus patlaması ve kirlilik sonucunda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dışarıya çıkarken nefes alabilmek için maske takmaları gerekmektedir. Çoğu dizide olduğu gibi bunda da dünyayı kurtarmak adına bir şey yapmalarını gerekmektedir.  Bilim adamları geçmişi değiştirerek geleceği kurtarmak amacı ile zamanda yolculuk yaparak tarih öncesi döneme gitmenin yolunu keşfederler. Shannon ailesi zamanda 85 milyon yıl geriye giderek kendilerini “Terra Nova” adlı bölgede bulurlar. Fakat bilmedikleri bir şey vardır. Bunlara karşı olan teröristler ile uğraşmaları gerekirken aynı zaman dinozorlar ilede başları derttedir.

Dizinin konusu ve oyunculuklar aslında çok iyi fakat çıktığı dönemde pek tutulmadı bu dizi ve 13.bölüm ile final verdi 🙂 Mini dizi olarak düşünebilirsiniz ama kesinlikle izleyin!

Jericho (2006 – 2008)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Nükleer Saldırı

Konu: Kansas ‘ın küçük ve sakin bir kasabası olan Jericho (Aynı zamanda bir tabanca markasıdır), bir gün uzaktan görülen korkunç bir patlamaya şahit olur. Patlamanın ardından gelen elektrik kesintisi, dış dünya ile iletişimin kopması, bu küçük kasabanın sakinlerini kaosa sürüklemeye başlar. Kasabanın dışında neler olup bittiğinden habersiz, korku içinde yaşamaya çalışan bu halk, yavaş yavaş gerçekleri öğrenmeye başlar ve bu kasabada yaşayan herkesin tek bir amacı vardır; Oda “hayatta kalmak…”

Battlestar Galactica (Remake 2004 – 2009)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Saylonlar Tarafından Yapılan Saıldırı

Konu:  Orijinal seri ABC tarafından 1978 – 1980 tarih aralığında çıkmıştır. 2004 – 2009 yılları arasında çıkanı ise Remake yapılmış halidir. Yani yeniden çekilmiş hali. Uzun zamandır barış içinde yaşayan Saylonlar ve insanlar arasındaki barış, Saylonlar ‘ın zaman içinde kendi bilinçlerini kazanarak efendilerine örgütlenmeleriyle son bulmuştur. Ve ilk insan, siber robot (Saylon) savaşı başlamıştır.

İlk çıktığı zamanda üç saatlik mini dizi olarak başlayan Battlestar Galactica, daha sonra 4 sezon ekranda kalmayı başarmış, toplamda 73 bölüm yayınlanarak final yapmıştır.

Aydın Bekoğlu

İstanbul Esenyurt Üniversitesi 2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı mezunu. Şuan Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünde okumakta olan ve hala ne istediğine tam olarak karar verememiş bir insan oğlu.

2 thoughts on “Hayatta Kalma Dizileri – Post Apokaliptik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir