Hayatta Kalma Dizileri – Post Apokaliptik
Hayatta Kalma Dizileri
8

Hayatta Kalma Dizileri – Post Apokaliptik 


Evet yine bir Dizi Önerileri makalesiyle daha karşınızdayım. Bu seferki makalem Hayatta Kalma Dizileri, Distopya Dizileri, Dünyanın Sonu hakkında olacak. Burada önerdiğim dizileri emin olun ben severek izledim. Kısacası yazarın önerileri olarak değerlendirebilirsiniz. Sizin de severek izleyeceğinizden eminim. Keyifli seyirler :)


Mutlaka İzlemeniz Gereken Korku Dizileri
DC Dizi EvreniArrowverse
Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Dizileri


Hayatta Kalma Dizi Önerileri

The Strain (2014- 2017)

Hayatta Kalma Dizileri - Strain - Dizi Önerileri

Felaket: Vampir

Öncelikle bu bildiğimiz vampir dizilerinden değil.  Guillermo del Toro ve Chuck Hogan’ın aynı adlı romanından ekrana uyarlanan bu yapımın yönetmen koltuğunda ise Guillermo del Toro bulunuyor. Bence dizinin 1. Sezonu izleyiciyi içine çekmeyi başarıyor.

Konu: Berlin’den, Amerika’ya doğru sefer başlatan uçakta başlıyor dizimiz. Uçak, yolculuğun ilerleyen dakikalarında kontrolden çıkıyor ve 210 yolcudan sadece 4 kişinin kurtulduğu bir kazaya sebep oluyor. Bu kazanın altındaki gizemler araştırılırken, hayatta kalan 4 kişi çevrelerine ve sevdiklerine saldıran kana susamış vampirlere dönüşüyorlar.

Bir süre sonra, uçakta yaşamını yitiren diğer 206 kişi de bir bir dirilmeye başlıyor fakat ölümün karanlık ellerinden geri dönerken, hepsi birer birer vampir oluyor. Şehirde kaos rüzgarları esmeye başladığında, Yaşlı Kurt lakaplı eski bir vampir avcısının haberleri duymasıyla, şehre gelmesi bir oluyor. Yaşlı Kurt, bu kez büyük ve zorlu bir işin ortasında buluyor kendisini.


Heroes (2006 – 2010)

Hayatta Kalma Dizileri - Heroes

Felaket: Dünya Patlama Tehlikesi Altında

Hayatta Kalma Dizileri arasında izlemekten en zevk aldığım dizi diyebilirim.

Konu: Dizinin baş karakterlerinden biri olan “Peter Petrelli” rüyalarında sürekli dünyanın büyük bir patlama sonucu yok olduğunu görür ve bundan bir hayli rahatsız olur. Dünyayı bu tehlikeden kurtarmak için araştırma yapmaya başlar. Bu arada dizide sıra dışa yeteneklere sahip olan bir çok karakter bulunmakta. Bu kişiler bir şekilde birbirleri ile bir araya geliyorlar.

Dizideki bazı karakterlerimiz; Japon bir bilgisayar yazılımcısı, zamanı ve mekanı yönlendirebildiğini keşfeder. New York’lu bir ressam, geleceği resmedebilmektedir. Liseli bir ponpon kız, hiçbir şekilde yara almadığını, bir anne, güçlü bir ikinci kişiliğe sahip olduğunu, bir polis memuru, başka insanların düşüncelerini okuyabildiğini keşfeder, başkan adayı kişi ise uçma yeteneğini keşfeder. Son olarak ise 2015-2016 yılları arasında Heroes Reborn adı altında mini bir dizisi de bulunmakta.


V (2009 – 2011)

V

Felaket: Uzaylı istilası

Konu: Dünyanın tüm büyük şehirlerine görkemli uzay gemileriyle gelmişlerdir ve bunlara V yani Visitors (Ziyaretçiler) denmektedir. İnsanlığa barış için geldiklerini söyleyen bu aşağılık yaratıklar’ın başka amaçları vardır.

İlk başta onlara şüphe ile yaklaşan halkın güvenini kazanmak için samimi tavırlar sergileyip, sahte severlikleriyle halka güven aşılamak. Ancak ne olursa olsun bu insan görünümlü yaratıkların derilerinin altında yatan gerçeklerden şüphe etmeyen bu insan grubuyla savaşmaları gerekmektedir.

Orijinalı (1983) ülkemizde yayınlanan dizinin, meşhur fare yeme sahnesi ile hafızalara kazınmıştır. 2009 yılında çıkan Remake ise kısa sürerek 2 sezonda ekranlara veda etmiştir. Aşağıda hem 83 hem de 2009 dizisindeki fare yeme sahnesi :'( ile Hayatta Kalma Dizileri makalemizin üçüncü dizi önerileri yapmış bulunmaktayız.


Z Nation (2014- ?)

Hayatta Kalma Dizileri - Z Nation

Felaket: Zombi İstilası

Öncelikle bu bildiğimiz zombi dizilerinden değil. Hayvan zombilerden tutunda, bebek zombilere kadar bir çok iğrenç şey bulunmakta :) Zombiler de TWD’deki gibi salak ve yavaş değiller. Kısacası bu diziyi izleyin derim. Kendine has bir havası var.

Konu: Dizimiz zombi istilasından iki yıl sonrasında iki askerin Hastalık Kontrol Merkezi’ne (HKM – CDC) girmesiyle başlıyor. Bu tesiste zombi salgını için aşı geliştirilmeye çalışılıyor. Şu ana kadar geliştirilmiş üç aşı var ve bunlardan herhangi birinin işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor. Bu yüzden üç tane mahkum kullanılıyor. Suçsuz insanlara test yapılacak değil ya. Aşılar yapıldığı sırada ise odaya bir anda zombiler akın etmeye başlıyor.

Tabii odadaki herkes bir güzel ölüyor :D Sonradan anlıyoruz ki aşılardan biri işe yaramış. Alla alla ilginç normalde zombi temalı yapımlarda aşı falan hiç olmaz :/  İstisnalar hariç. Neyse dediğim gibi odada bulunan “Murphy” isimli mahkum zombiye dönüşmemiş. yine her zaman ki gibi reislerden eemir geliyor. Gidin bu mahkumu bize getirin ki insanlık kurtulsun. “Murphy”‘i kurtarma görevi Teğmen Hammond’a veriliyor. Görev Detayı ise: Murphy’yi sağ salim Kaliforniya’da bulunun laboratuvara götürmek.


Dominion (2014-2015)

Hayatta Kalma Dizileri - Dominion

Felaket: Kıyamet Sonrası, Melek İstilası

2010 yapımı Legion (Kıyamet Melekleri) filminin bir nevi uyarlaması diyebiliriz. Daha doğrusu filmden sonraki zamanı anlatıyor.

Konu: Hikaye, filmdeki olayların 25 yıl sonrasını anlatıyor. Dört büyük melekten biri olan Gabriel’in “Cebrail” düşük mevkili melekleri toplayarak insanoğluna karşı başlattığı savaş, şiddetini düşürse de halen devam etmektedir. Michael “Mikail” kendi türüne arkasını dönmüş ve insanlarla birlikte Cebrail’e karşı mücadele etmeye karar vermiştir.

25 yıldır devam eden ve sonucu epey yıkıcı olan savaşlar sonrasında, hayatta kalan insanları koruyan yeni müstahkem şehirler ortaya çıkmıştır. Bizim hikayemiz de bu şehirlerden biri olan Los Angeles yerine kurulan Vega‘da ve çevresinde geçiyor.


12 Monkeys (2015-2018)

Dizi Önerileri - Hayatta Kalma Dizileri - 12 Monkeys

Felaket: Dünyaya Yayılan Ölümcül Virüs

12 Monkeys ilk olarak 1995 yılında film olarak çıkış yapmıştı. Kadrosunda ise Brad Pitt, Bruce Willis, Madeleine Stowe ve bir çok ünlü oyuncu bulunduruyordu. Konusu ise çok orijinaldi diyebilirim. Daha sonradan dizi olarak 2015 yılında tekrardan karşımıza çıktı. Filme göre daha ayrıntılı işlendi konu. Bu arada film ve dizi hiç bir şekilde birbirlerine bağlı değil. Sadece konuları aynı.

Konu: Tüm insanlığı yok edecek bir virüs, 2035 yılına kadar birçok insanın hayatına mâl oluyor. Fakat  bir kısım insan “Bilim İnsanı, Nüfuzlu kişiler vb.”, yer altına koloniler kurarak hayatta kalmayı başarıyor. Sonrasında bu virüsün daha fazla insan hayatına mâl olmasını engellemek için çözüm bulmaya çalışıyorlar.

Bir türlü işin içinden çıkamayan bu kişiler çözümün geçmişe gitmekte olduğunu öne sürüyorlar. Virüsü daha çıkmadan yok etmek için bir zaman makinesi oluşturuyorlar ve zamanda yolculuk ederek virüsün yayılmasını engellemeye çabalıyorlar. Distopya Dizileri kategorisinde yer alan bu dizide aynı zamanda; zaman çizgisi, paradox, post-apokaliptik gibi olaylarda işleniyor :)


Revolution (2012 – 2014)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Elektrik Kaynaklarının Tükenmesi

Konu: Elektrik ile çalışan ne varsa hepsine bir anda veda ettiğinizi düşünün. Telefon, Araba aklınıza gelebilecek her şeyin çalışmadığı bir dünya. Hayal etmesi bile kötü değil mi?

İşte Revolution dünyasındaki karakterler elektrik olmayan bir dünyada hayatta kalmaya çalışıyorlar. Pilot bölüm bizleri elektrik kesintisinin başlamasından tam 15 yıl sonraya götürüyor ve Matheson ailesiyle tanışmamıza olanak tanıyor.

Bence biz dünyayı bu kadar kötü kullanmaya devam edersek Distopya Dizileri arasında gerçekleşmesi en mümkün dizilerden birisi olduğunu demek çok mümkün.


The Last Ship (2014 -?)

Dizi Önerileri - Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Dünyaya Ölümcül Virüs Yayıldı

Konu: Dünyaya tehlikeli bir virüs yayılır ve insanlık yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelir. Tüm bu karmaşa içinde bir Nathan James adlı geminin mürettebatı tüm insanlığı yok olmaktan kurtarmaya çalışır. Aynı zamanda dizi, William Brinkley 1988 yılında yayınladığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Hayatta Kalma Dizileri ve Distopya Dizileri arasında en gerçekçi dizi bu diyebiliriz. Şuan nasıl Korona dünyanın başının belası ise bu dizideki işlenen virüste aynı Korana gibi bu evrenin belası. Koronadan tek farkı bulaştığı anda direk öldürmesi. He birde son sezonlarda biraz bozmuş olabilir. İlk 3 sezonu ayrı yere koymak gerekebilir belki 4.sezonuda bunların arasına zorda olsa katabiliriz fakat son sezon gerçekten kötüydü.


Terra Nova (2011)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Dünyanın Havası Solunamaz Hale Gelmiştir

Konu: 2149 yılında Dünya gezegeni üzerindeki yaşam, nüfus patlaması ve kirlilik sonucunda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dışarıya çıkarken nefes alabilmek için maske takmaları gerekmektedir. Çoğu dizide olduğu gibi bunda da dünyayı kurtarmak adına bir şey yapmalarını gerekmektedir.

Bilim adamları geçmişi değiştirerek geleceği kurtarmak amacı ile zamanda yolculuk yaparak tarih öncesi döneme gitmenin yolunu keşfederler. Shannon ailesi zamanda 85 milyon yıl geriye giderek kendilerini “Terra Nova” adlı bölgede bulurlar. Fakat bilmedikleri bir şey vardır. Bunlara karşı olan teröristler ile uğraşmaları gerekirken aynı zaman dinozorlar ilede başları derttedir.

Dizinin konusu ve oyunculuklar aslında çok iyi fakat çıktığı dönemde pek tutulmadı bu dizi ve 13.bölüm ile final verdi :) Mini dizi olarak düşünebilirsiniz ama kesinlikle izleyin! Hayatta Kalma Dizileri ve Distopya Dizileri arasında final vermesinden dolayı en çok üzüldüğüm dizi bu diyebilirim. Dizi fazla tutmadığından dolayı erken final verdi yapımcılar.


Jericho (2006 – 2008)

Dizi Önerileri - Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Nükleer Saldırı

Konu: Kansas ‘ın küçük ve sakin bir kasabası olan Jericho (Aynı zamanda bir tabanca markasıdır), bir gün uzaktan görülen korkunç bir patlamaya şahit olur. Patlamanın ardından gelen elektrik kesintisi, dış dünya ile iletişimin kopması, bu küçük kasabanın sakinlerini kaosa sürüklemeye başlar.

Kasabanın dışında neler olup bittiğinden habersiz, korku içinde yaşamaya çalışan bu halk, yavaş yavaş gerçekleri öğrenmeye başlar ve bu kasabada yaşayan herkesin tek bir amacı vardır; Oda “hayatta kalmak…”


Battlestar Galactica (Remake 2004 – 2009)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Saylonlar Tarafından Yapılan Saıldırı

Konu:  Orijinal seri ABC tarafından 1978 – 1980 tarih aralığında çıkmıştır. 2004 – 2009 yılları arasında çıkanı ise Remake yapılmış halidir. Yani yeniden çekilmiş hali. Uzun zamandır barış içinde yaşayan Saylonlar ve insanlar arasındaki barış, Saylonlar ‘ın zaman içinde kendi bilinçlerini kazanarak efendilerine örgütlenmeleriyle son bulmuştur. Ve ilk insan, siber robot (Saylon) savaşı başlamıştır.

İlk çıktığı zamanda üç saatlik mini dizi olarak başlayan Battlestar Galactica, daha sonra 4 sezon ekranda kalmayı başarmış, toplamda 73 bölüm yayınlanarak final yapmıştır.

Battlestar Galactica ile Dizi Önerileri, Hayatta Kalma Dizileri, Distopya Dizileri, Survival Dizileri makalemizin son dizi önerisini de yapmış bulunmaktayız. Umarım önerdiğim dizileri keyifli bir şekilde izlerseniz. Bu dizilerin haricinde diğer dizi önerileri aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Diğer Dizi Önerileri

5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

Popüler Yorumlar
 1. terra nova keşke bitmesydi :'( :^(

 2. Heroes ve The Last Ship harbiden çok güzel diziler. Kesinlikle herkes izlemeli ya.

 3. Bu pandemi zamanında ilaç gibi geldi çok teşekkürler :) :) :)

Yapılan Yorumlar
 1. listedeki bütün diziler çok iyi hayatta kalma dizileri için eyw reis

 2. Battlestar Galactica çok iyi dizi ya tam hayatta kalma ya layık.

 3. 06 Haziran 2021

  pandemide bu dizilerle vakit çok hızlı geçiyorrrrrrrrr

 4. terra nova keşke bitmesydi :'( :^(

 5. Heroes ve The Last Ship harbiden çok güzel diziler. Kesinlikle herkes izlemeli ya.

 6. Bu pandemi zamanında ilaç gibi geldi çok teşekkürler :) :) :)

 7. 08 Şubat 2019

  Terra Nova güzel diziydi keşke iptal edilmeseydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir