Marvel Sinematik Evreni (MCU) Kronolojik Sıralama 2022
Marvel Sinematik Evreni - mcu izleme sırası
277

Yakın zamanda Disney+’da çıkardığı dizilerle birlikte 40’dan fazla içeriğe ev sahipliği yapan Marvel sinematik evreni filmleri izleme sırası nedir? Marvel filmleri ve dizileri hangi sıra ile izlenmeli?, MCU İzleme Sırası Nedir?

Marvel Sinematik Evreni (MCU izleme sırası) makalesi 05.09.2022 Tarihinde güncellenmiştir!

Bilindiği gibi günümüzde çizgi roman dizileri, filmleri aldı başını gitti. Belki de önceden bu kadar popüler değillerdi fakat sağ olsun günümüz teknolojisi sayesinde eski karakterleri popüler yapmayı başardılar. Peki kimin sayesinde? Tabii ki yine kendinden söz ettiren “Marvel” sayesinde. Bu seferde Marvel Sinematik Evreni tarafında kendinden söz ettiriyor. Filmleri izlerken kafanızın karıştığı bazı yerlerde çıkarmış olduğu dizileri ve kısa filmleri sayesinde MCU ya renk katıyor.


Oyuncular için 6 Film Önerisi
Marvel’ın Yeni Dizisi Cloak & Dagger ‘den İlk Fragman Yayınlandı
İptal Edilen Wonder Woman Dizisi
Film veya Dizilerin Parodi Yapımları


Marvel Sinematik Evreni’ndeki filmlerin artık hangi sırayla izleneceğini bilmek neredeyse imkansız bir hale büründü. Daha geçtiğimiz günlerde Loki dizisi sezon finalinde zaman çizelgesini havaya uçurdu, mahvetti ve olayların nerede gerçekleştiğine dair kafamızı karıştırdı. Marvel Black Widow filmindeki hikayesini ise Avengers: Endgame sonrasında işlemek yerine Civil War’dan sonrasında işlemeye karar verdi. Film IW’den önceki Natasha’nın 5 yıllık kayıp olduğu zamanda geçmekte. Kısacası MCU‘yu takip edenler kesinlikle MCU ile alakalı olan dizileri ve kısa filmleri kronolojik bir sıralamaya göre takip etmeli.

Bu kadar çok sayıda film, film öncesi ve sonrasında geçen 1-2 bölümlük çizgi romanlar, kısa filmler veya WHIH haberleri ve şimdi de Disney Plus şovları dikkate alındığında, doğru izleme sırasını takip etmek yeni izleyiciler için zor olabilir. Bu yüzden, epik bir MCU yolculuğuna çıkarken size yardımcı olması için bu makaleyi yazmaya karar verdim. İster Marvel filmlerini ilk kez izleyecek olun, isterseniz sıkı bir Marvel veya MCU (Marvel Sinematik Evren) hayranı olun.

 

 

Üstelik çıkan bütün kısa film/dizi, WIHH Haber ve MCU ile alakalı Çizgi Romanları hızlı bir şekilde konuya ekleyeceğim. Eklenen kısa filmlere ve WHIH haberlerine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

MCU’da filmlerin yanı sıra kullanılan eşyalar- WHIH haberleri ve kısa videolarda, filmlerde çok öneme sahip. Evrene daha iyi hakim olmak İsteyen kişiler aşağıdaki makalelere de kesinlikle göz atmalılar;

Bilindiği gibi Marvel, MCU’nun tohumunu 2008 yılında çıkarmış olduğu Iron Man filmi ile atmıştı. MCU – Marvel Sinematik Evreni şimdilik 4 evreden oluşuyor ve 5.evreye az kaldı diyebiliriz. Peki Marvel filmleri hangi sırayla izlenir ? İsterseniz mcu izleme sırası, marvel sinematik evreni, marvel filmleri izleme sırası, Marvel Sinematik Evreni (MCU) Kronolojik Sıralama yazısını uzatmadan sıralamaya geçelim :)

Marvel Filmleri İzleme Sırası Nedir? Kronolojik Sıralama

Marvel Sinematik Evreni - mcu izleme sırası
Marvel Sinematik Evreni – mcu izleme sırası

Dipnot1: Agents of SHIELD, Agent Carter ve Disney Plus dışında piyasaya sürülen diğer Marvel yapımları bu listede olmasına rağmen izlemenize gerek yok. Şuan için bunların ana zaman çizelgesinin bir parçası olup olmadığı belirsizliğini hala koruyor. Belki Loki dizisinden sonra bu yapımlarda ana evrene dahil olabilirler. Şahsen “Punisher ve Daredevil ben çok görmek isteerim” demiştim ve Daredevil görmüş olduk. İzleyenler anladı :).

Dipnot2: Bazı arkadaşlarımız filmlerin çıkış tarihi ile kronolojik (olay örgüsünü) karıştırıyor. Bundan dolayı geçtiğimiz aylarda “Kevin Feige“‘ın yayınlandığı marvel sinematik evreni – mcu izleme sırası zaman çizelgesini bu yazıya uyarlamaya karar verdim. Parantez içindeki sayılar filmlerin çıkış tarihini değil geçtiği zamanı belirtiyor. Keyifli seyirler.

1. Evre’den Başlayalım – Marvel Sinematik Evreni – MCU İzleme Sırası

  1. Captain America: İlk İntikamcı (1943-45)
   • Agent Carter [Mini Film] (1944)
   • Agent Carter [Dizi – 1 ve 2.Sezon](1946-47)
    Bilgi Almak İçin Tıklayınız!
     İlk sezonu 8 bölüm olarak planlanan dizimiz, sinema filmleri olan “Kaptan Amerika: İlk Yenilmez” ve “Kaptan Amerika: Kış Askeri” ile kısa film olan “Marvel One-Shot:Ajan Carter” filmlerinden doğdu. Bir diğer deyişle Kaptan Amerika’nın spin-off’u (uzantısı) olarak ele alabiliriz.                                                                                                                                  
    KONU
       Dizi, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez sonrasını anlatıyor. Yıl 1946 ve barışın sağlanmasıyla ülke dışındaki insanların evlerine dönmesinden sonra ülkeyi bir erkek hegemonyası sarmış durumda. Bu sırada hayatının aşkını kaybetmiş olan ajan Peggy Carter, Gizli SSR (Stratejik Bilimsel Rezerv) için çalışmaktadır. Tabii artık erkeklerin dönmesiyle eski konumunu kaybetmiş ve diğer ajanlar için sıradan biri olarak görülmektedir, biraz da hor görülmektedir. Bu sırada eski dostu Howard Stark’ın başı beladadır ve vatan hainliği ile suçlanmaktadır. Adının temize çıkarılması için Peggy’den yardım ister. Fakat Peggy bu işte tek başınadır; zira sırrı ortaya çıkarsa o da vatan hainliği ile suçlanacaktır. Piyasaya sızan kimyasal ve bir o kadar tehlikeli silahlarını bulup yok etmesini isteyip canını kurtarmak için kaçan Howard Stark, bu görev için yanına sadık uşağı olan Edwin Jarvis’i bırakmıştır.
   • Stark Expo 1974
  2. Captain Marvel(1995)
  3. Iron Man (2010)
  4. The Incredible Hulk (2011)
  5. Iron Man 2 (2011)
   • The Consultant(Danışman) [One Shot/Mini Film] (2011)
   • A Funny Thing Happened on the Way to Thor’s Hammer [Mini Film] (2011)
    Bilgi Almak İçin Tıklayınız!
    İmdb (2011) Yine kısa bir Coulson filmi :) Coulson‘ın New Mexico’ya giderken başına gelenleri anlatıyor. Kısa bir macera yaşadıktan sonra sonunda New Mexcio’ ya ulaşıyor. Peki vardığında karşısına ne çıksa beğenirsiniz?
  6. Thor(2011)
  7. The Avengers (2012)
   • Item 47 [Mini Film] (2012)
    Bilgi Almak İçin Tıklayınız!
    İmdb (2012) Avengers filminin sonunda iki hırsız “chitauri” den düşen silahı ele geçiriyorlar ve o şeyle hırsızlık yapıyorlar. Kısacası ana hikayeye hiçbir katkısı yok ama “New York” savaşının bireysel etkilerinden birini anlatıyor.

    2. Evre – MCU İzleme Sırası

  8. Iron Man 3 (2012)
   • All Hail the King [Mini Film] (2013)
    Bilgi Almak İçin Tıklayınız!
    İmdb (2014) Bize Demir Adam 3 filminde ana kötü olarak kimi yutturmaya çalışmışlardı? Tabii ki “Ben Kingsley”. Peki ona ne olduğunu merak mı ediyorsunuz. O zaman bu kısa film tam size göre. Bu arada söylemem gerekirse “All Hail the King” Marvel filmlerinde çoğumuzun bilmediği çok önemli bir detayı da bize gösteriyor. Kısacası bunu Film’den sonra mutlaka izlemelisiniz!
   • Agent Of Shield [1×1 – 1×7] (2013)
  9. Thor: Karanlık Dünya (2013)
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [1×8 – 1×16] (2014)
  10. Captain America: The Winter Soldier (2014)
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [1×17 – 1×22] (2014)
   • Daredevil [1.Sezon] (2014)
    Bilgi Almak İçin Tıklayınız!

    Marvel, sinematik evrenini genişletmeye devam ediyor. Agents of S.H.I.E.L.D, Agent Carter derken şimdi de elini Netflix dizilerine attı ve bizi 13 bölümlük bir doğuş hikayesine davet ediyor. Bu diziyi daha sonra A.K.A Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist adında 3 farklı Netlix dizisi daha takip edecek ve daha sonra Defenders adında dizide birleşecekler. Ama tüm bunlardan önce gelin Daredevil’daki karakterlerimize ve hikayemize göz atalım.
    Konu
     New York’un Hell’s Kitchen bölgesinde geçen hikayede, Matt Murdock çocukluk yıllarında radyoaktif bir kaza geçirerek görme duyusunu kaybeder ama hala etrafındaki şeylerin şeklini ve yerini tespit edebiliyordur. Oğlunun başına gelenlerden kendini suçlayan eski boksör babası ise işinden ayrılır ve kendini boksa verir.Bu arada bir dövüş sırasında söylenileni yapmadığı için öldürülür. Babasının intikamını almak isteyen Matt Murdock/Daredevil gündüzleri avukat olarak adaletle savaşırken geceleri ise Daredevil olarak Hell’s Kitchen’da suçlularla savaşır. Dizi, Daredevil’ın ilk zamanlarından anlatıma başladığı için çizgi romanlarına sadık kalınmış ve “korkusuz adam” kostümünü giymeden önceki ilk zamanlarındaki görünüşü uygulanmış. O meşhur kostümünü merak edenler 1. sezonun sonlarını beklemek zorunda kalacak.
  11. Guardions of The Galaxy vol 1 (2014)
  12. Guardians of the Galaxy vol 2 (2014)
   Spoiler yok merak etmeyin
   Takıma yeni kişiler katılıyor. Filmin sonunda ise tamı tamına 5 tane credits scene var.
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [2×1 – 2×19] (2015)
  13. Avengers: Ultron Çağı (2015)
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [2×20 – 2×22] (2015)
   • WHIH: Ana Haber [WHiH Haberleri] 
    Spoiler Yok!
    Sokovia sonrası olan olayları haber şeklinde sunuyor. Sokovia şehri dağılmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ayrıca ikinci haberde Scoot Lang’in yaptığı soygundan bahsediyor.
   • WHIH EXCLUSIVE 2012 
    Spoiler Yok!
    VistaCorp’a Sızan Siber Suçlu Scott Lang’in Kamera Görüntüsü
   • WIRED Insider: Pym Teknolojileri CEO’su Darren Cross ile Röportajı
   • WHIH: Scott Lang Özel Röportajı
  14. Ant Man (2015)
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [3×1 – 3×10] (2015)
   • Jessica Jones [1.Sezon] (2015)
    Spoiler Yok, Bilgi Almak için Tıklayınız!
    Ufakta olsa dizi hakkında bilgi vermek gerekirse;
    Dizide, kötü sonlanan süper kahramanlık macerasından sonra sahip olduğu güçlerle birlikte dedektiflik yapmaya karar veren Jessica Jones’un yaşayacağı maceraları konu alıyor. Jessica bu dizide en büyük azılı düşmanı olan “Killgrave” ile uğraşmak zorunda evet yanlış duymadınız :) Killgrave.
   • Daredevil[2.Sezon] (2015)
    Spoilerr Yok, Bilgi Almak için Tıklayınız!
    Dizide Punisher, Elektra ve Matt’in hocası Stick bulunuyor. Stick’i zaten ilk sezondan biliyoruz.
   • Luke Cage [1.Sezon] (2015)
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [3×11 – 3×19] (2016)
    Spoiler Yok, Bilgi Almak için Tıklayınız!
    14. bölümde Daredevil 2. sezonunda olan olaylardan çok çok çok küçük bir şekilde bahsediyorlar. Normalde Marvel bu dizi ve filmlerin çıkış tarihlerini çok akıllıca yapıyor. Benim düşüncem “Civil War” dada böyle yapacakları yönünde. Film 6 mayısta çıkıyor biliyorsunuz. “AOS 3×19” bölümü ise 3 mayısta. Benim düşüncem diziyi 3×19 a kadar izlemeniz daha sonra filmi izlemeniz. Sonra yeniden diziye dönmeniz :) Zaten MCU şuan güncel olarak takip eden. En son AOS 3×19′ u izleyebilecek. Üsteki yazıları yazmamın sebebi MCU ‘yu yeni takip edecek veya baştan izleyecek kişiler için.
   • WHIH Özel Haber: Avengers Etkisi
   • WHIH Haber: Dünya’yı Kurtarmanın Bedeli
   • WHIH Haber: Avengers ve Beyaz Saray
   • WHIH: Son Dakika: Lagos’a Saldırı!
   • WHIH Özel Haber: Başkan Ellis, Avengers Hakkında Konuşuyor!

    3. Evre – MCU İzleme Sırası

  15. Captain America: Civil War (2016)
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [3×20 – 3×22] (2016)
    Spoiler!!! Bilgi Almak için Tıklayınız!
    Civil War esnasında ve sonrasında oluşan bir kaç olaya değiniyorlar
   • Agents of S.H.I.E.L.D. Ghost Rider [4×1 – 4×8] (2016)
    Spoiler Yok, Bilgi Almak için Tıklayınız!
    4. Sezon cidden çok süper başladı :) 1 ve 6. bölümler arasında çok şey öğrendik. Watchdogs ekibi ile ilgili aklımızdaki bazı sorulara cevap bulduk. Sezonun adından anlaşılacağı gibi “Ghost Rider” hakkında bilgi sahibi olduk. Robbie Reyes kardeşimizin nasıl Hayalet Sürücü olduğunu izledik. Son olarak Dr. Strange değinelim. Bu sezon dizimiz yavaş yavaş büyü ve şeytan olaylarına girmeye’de başladı.
   • Agents of S.H.I.E.L.D. Slingshot [6 Bölümlük Spin Off] (2016) Mini dizi olan Slingshot hakkında daha çok bilgiye ve detaya sahip olmak için tıklayınız!
   • Agents of S.H.I.E.L.D. LMD [4×9 ve 4×15]
    Spoiler yok merak etmeyin
    Bu bölümler arasında LMD işleniyor. “Life-Model Decoy”
    açılımı olan LMD Türkçeye “Yapay Yaşam Modeli” olarak geçmiştir. Gerçek gözüken robotlar işte.
   • Agents of “Shield” Hydra [4×16 – 4×22] (2016)
    Spoiler yok merak etmeyin
    Dizinin 15. bölümü “What İf” ile başladı. Marvel’da bu cümle şunu işaret ediyor; Olaylar farklı bir şekilde işlenseydi nasıl olurdu. Dizi’de ise “Shield” değil de “Hydra” kazansaydı nasıl olurdu konusu işlenecek.
   • Iron Fist [1.Sezon] (2016)
   • Defenders [1.Sezon] (2016)
  16. Spider-Man: Homecoming (2016)
   • The Punisher [1.Sezon] (2016)
  17. Doctor Strange (2016 Sonu – 2017)
   Kesinlikle Spoiler!!! Bilgi Almak için Tıklayınız!
   Varya film efsaneydi. Biraz kısaydı yani olaylar çok hızlı geçti ama yine de efsaneydi. Filmde birkaç gönderme vardı ve benim yakaladıklarımı söyleyeceğim. İlk olarak filmin daha başlarında “Avengers Tower” yani İntikamcılar Kulesini görüyoruz. İkinci olarak Dr. Strange kaza yapmadan hemen önce bir arkadaşıyla konuşuyordu. Konuşma şu “Orta yaşlarda bir asker/albay var. İleri derece omur ilik hasarı mevcut. Buna bakmanı istiyorlar.” Bizim yakuşuklu Strange’miz ise bunu kabul edemem iş hayatıma zararı dokunur diyor. Burada kimden bahsedildiği bariz belli değil mi :) CW’de sakatlanmış olan Albay Rhodes‘umuz. Yani Dr. Strange filmi hemen CW sonrası geçmekte. Son olarak ise filmin sonunda 2 after credit sahnesi var. Birinde “Thor Ragnorak” a ağır gönderme var. Strange ve Thor karşılıklı oturup sohbet ediyorlar. Ne konuda olduğunu söylemiyorum :) Merak edin. İkinci sahne ise Mordo’nun kötü olmasıyla alakalı. İlgili video için tıklayın!
  18. Black Panther (2017)
   • Agents of S.H.I.E.L.D. 5.Sezon [5×1 – 5×10 Arası]
   • Jessica Jones [2.Sezon] (2017)
   • Luke Cage [2.Sezon] (2017)
   • Iron Fist [2.Sezon] (2017)
   • Daredevil [3.Sezon] (2017)
   • The Punisher [2.Sezon] (2017)
   • Jessica Jones [3.Sezon] (2017)
   • Runaways [1. & 2.Sezon] (2017)
   • Cloak & Dagger [1. & 2. Sezon] (2017)
   • Runaways [3. Sezon]
  19. Thor: Ragnarok (2017 sonu – 2018)
   Spoiler yok merak etmeyin
   Çizgi Romanla uzaktan yakından bir alakası yok öncelikle bunu belirteyim. Filmin sonunda ise 2 tane credit sahnesi bulunmakta. İzlemenizi öneririm. Biri önemsiz diğeri ise çok önemli bir sahne içeriyor. Biliyorsunuz artık IW yaklaşıyor ve Marvel’ın son çektiği filmlerindeki “Credit” sahneleri bir hayli önem kazandı.
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [5×11 – 5×22] (2018)
    Spoiler Yok, Bilgi Almak İçin Tıklayınız!
    11. bölümde Thor Ragnarok filmine ufakta olsa bir gönderme mevcut. Hatırlarsınız Thor ve Kardeşi Loki dünyaya indiklerinde, bazı kızlar Thor ile fotoğraf çekinmişti ve bu fotoğraflar sonradan basına sızmış. Dizide de buna bir gönderme var işte. Gönderme şu şekilde “Şehirde görünen bir Asgardlı” 11’den sonraki bölümlerde ise çok azda olsa Avengers: IW’ye göndermeler var. Her ne kadar bu göndermeler çok az olsa da var işte
  20. Ant-Man and the Wasp (2018)
  21. Avengers: Infinity War (2017 sonu – 2018)
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [6.Sezon] (2018)
    Spoiler Yok!!!
    5.sezonda Thanos’un büyük anına uzaktan da olsa değinilmişken 6.sezonda bir anda başka olaylara daldılar. 6.sezondan itibaren AOS artık MCU’ya dahil değil diyebiliriz.
   • Agents of S.H.I.E.L.D. [7.Sezon] (2019  – 1931 ve sonrası)
    Spoiler Yok!!!
    Bu sezon yani final sezonu zaten tamamıyla time travel, zaman yolculuğu ile geçmekte.
  22. Avengers: Endgame (2018 – 2023)
  23. Spider-Man: Far from Home (2024)

   4. Evre – MCU İzleme Sırası

   • Marvel Studious LEGENDS 1.Sezon
    • 1×9 Black Widow
  24. Spider-Man No Way Home (2024)
  25. Black Widow (2017-2024)
   • Marvel Studios LEGENDS 1.Sezon
    • 1×7 Loki
    • 1×8 Tesseract
   • Loki (zamanın dışında ama buralarda bir yerlerde)
   • Marvel Studios LEGENDS 1.Sezon
    • 1×1: Wanda
    • 1×2: Vision
   • WandaVision(2023)
   • Marvel Studios LEGENDS 1.Sezon
    • 1×3: Falcon
    • 1×4: The Winter Soldier
    • 1×5: Zemo
    • 1×6: Sharon Carter (Ajan 13)
   • The Falcon and the Winter Soldier(2023)
  26. Eternals
  27. Shang-Chi ve On Halka Efsanesi(2024)
   • Hawkeye 1.Sezon
   • MoonKnight 1. Sezon
   • Ms. Marvel
  28. Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  29. Thor: Love and Thunder

Marvel Sinematik Evreni (MCU İzleme Sırası) makalesinin kaynağı için Tıklayınız! – Dizi sıralamasını internetten bulamazsınız!!! ben bizzat kendim izleyip sıralamayı yapıyorum. Yani gönül rahatlığıyla bu şekilde izleyebilirsiniz. Bende bu şekilde izliyorum. Son olarak dizileri izlemek istemezseniz sadece filmleri de izleyebilirsiniz.

Yeni Gelecek Marvel Yapımları

Sık Sorulan Sorular

Marvel Sinematik Evreni hangi sırayla izlenmeli?

Bu makalemizde diziler dahil hangi sırayla izlemeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Bizzat kendimiz güncel olarak MCU takip ettiğimizden dizi ve filmleri çıkış yılına göre değil de Kronolojik olarak sıralıyoruz.

Marvel filmleri hangi sırayla?

Bu makalemizde diziler dahil hangi sırayla izlemeniz gerektiğini detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Bizzat kendimiz güncel olarak MCU takip ettiğimizden diiz ve filmleri çıkış yılına göre değil de Kronolojik olarak sıralıyoruz.

MCU hangi Evren?

Marvel Sinematik Evreni, Kevin Feige tarafından Earth-616 “Dünya-616” olarak belirlenmiş durumda fakat aslında Earth-616 Çizgi roman serisinde ana evren olarak geçmekte. Çizgi Roman ve Film/Dizileri farklı tuttuğundan MCU içinde Earth-616 denmekte Kevin Feige tarafından.

Avengers kaç tane filmi var?

Şuan 4 tane Avengers filmi mevcut. Fakat 2025 yılına kadar bu sayının 6’ya çıkması düşünülüyor.
1-) The Avengers (2011)
2-) Avengers: Age of Ultron (2015)
3-) Avengers: Infinity War (2018)
4-) Avengers: EndGame (2019)

Tüm Marvel filmleri nereden izleyebilirim?

Yeni çıkan MCU filmleri hariç hepsini Disney Plus‘tan izleyebilirsiniz. Faz faz ayrılmış durumda fakat çıkış sırasına göre. Kronolojik isterseniz bizim makalemize göre izlemeniz gerekmekte.

Marvel filmleri hangi platformda var?

Disney+’ta mevcut. Iron Man ile başlayıp Spider-man, Thor dahil birçok Marvel karakterinin bir araya geldiği Avengers‘ın hikâyelerine kadar tüm MCU ve Fox filmleri mevcut.

5/5 - (22 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (277)

Popüler Yorumlar
 1. black widowu ciwil wardan sonra izlemek gerekmez mi

 2. şuan evrenle bir bağı yok 2 dizinin yani normal marvel dizisi olarak izleyebilirsin istediğin zaman :)

 3. 26 Nisan 2021

  admin runaways cloack and dagger söylemişsin nasıl izleyeceğimizi yorumlarda ama hangi filmden sonra izleyelim yoksa filmlerde bağlantısı olmadığı için isteğim şekilde izleyelim mi

Yapılan Yorumlar
 1. Verdiginiz bilgiler için teşekkürler , güzel yazı olmuş

 2. Sitenizin tasarımı da içerikleriniz de harika, özellikle içerikleri adım adım görsellerle desteklemeniz çok başarılı emeğinize sağlık.

 3. websitem için çok işime yaradı teşekkür ederim

 4. Yazdığınız yazıdaki bilgiler altın değerinde çok teşekkürler bi kenara not aldım.

 5. marvel filmlerini tekrar izlemek ve agent of shieldı izlemek için liste arıyordum gerçekten evreni 2.kez izleyecek biri olacak diyorum liste 10 numara 5 yıldız kısa filmler dahil herşey var umarım en kısa sürede yeni çıkmış film ve dizileri ekler listeyi güncel tutarsın

 6. 26 Şubat 2023

  Makale ne zaman güncellenecek? Eskiden severek okurdum makaleyi lütfen güncelle.

 7. 29 Ocak 2023

  Secret Invasion dizisi ne zaman çıkacak ya.

 8. 14 Kasım 2022

  Umarım yazı daha fazla kişi taraqfından okunur. Gerçekten çok detaylı bir makale olmuş teşekkür ederim :)

 9. sayenizde disney plustan sıralı bir şekilde izliyorum filmler ve dizileri. Bence en iyi Marvel Sinematik Evreni kronolojik sıralaması

 10. 01 Eylül 2022

  yeni güncelleme ne zaman gelecek admin?

 11. Admin selam yine ben. Thor: Love and Thunder’ı ve LEGENDS yeni bölümlerini ekleyebilir misin? Onlar da baya birikmiş bak :)

 12. Thor 4 çıktı ne zaman güncellenir yazı??

 13. 24 Haziran 2022

  Marvel Studios LEGENDS yeni bölümlerini hangi sırayla izlemeliyiz ?

 14. Doktor strange çok güzel filmdi beğendim ben. umarım wandayı daha çok görürüz (:

 15. marvel sinematik evreni yazısı güncellendi. eksik gördüğünüz konuları lütfen iletin.

 16. Admin selam yine ben :) Listeyi bir kontrol edeyim dedim. Yeni çıkan yapımları ekleyebilir misin listeye?

 17. Makale ne zaman güncellenir acaba?

 18. 08 Mayıs 2022

  doktor strange 2 çıktı yazı ne zaman güncellenir acaba?

 19. Abi şu listeleri gördükçe kafayı yiyorum ya. Nasıl kaptan marvel 2. Film olarak izlenir ya? Öncesini anlatıyor diye 2008de başlayan bir seriye 2018de çıkan bir filmle başlanır mı ya? Bu mantıkla yuzuklerin efendisi izlemeden hobbit izleyeceğiz yani? Star wars orijinal uclemeyi izlemeden milenyum uclemesini izleyecegiz? ARKADAŞLAR dünyanın hangi filmi hangi serisi olursa olsun hiç kafa yormanıza gerek yok. ÇIKIŞ TARİHİNE GÖRE İZLEYECEKSİNİZ. Aksi halde salak gibi spoiler yer durursunuz ya da filmin size katması gereken duyguyu yakalayamazsınız (bkz. Ajan coulson ın kaptan marvelda geri dönmesi) rica ederim

  • Listeyi yapan benim kardeşim. Evet Hobbit önce izleyeceksin. Evet Star Wars milenyum izleyeceksin önce. Nerede spoiler yiyorsun hocam? Ajan Coulsun geri dönmesi ne alaka? Kaptan marvel zaten 1970lerde geçen bir film. Haliyle Ajan Coulsun hala hayattaydı ve Nick fury de 2 göze sahipti. Kronolojik sıra ne demek araştır derim. 2008’den beri bu evreni takip ediyorum. Filmler kısa filmleri, evren ile alakalı çizgi romanları falan yalayıp yuttum. Hiç birinde spoiler falan yok. Heyecanı falan nerede kaçıyor? Asıl böyle daha heyecanlı oluyor. Yazıyı okuyan binlerce kişi var eleştiren tek kişi sensin şuan?

   “Kronolojik sıra ne demek araştır derim.”
   “Kronolojik sıra ne demek araştır derim.”
   :)

 20. Moonknight çıktı ne zaman güncellenir konu?

 21. Morbius çıkıyor Nisanda korkunç film olacakmış örümcek adam falan olacakmış doğru mu acaba (:

 22. Morbius ve Dr Strange 2’yi çok merak ediyorum. Marvel Sinematik evrenine çok katkı sağlayacakları kesin hele DR Strange

 23. DR2 yi merakla bekliyoerum bir çok karakter gelecek xmen falan. deadpool da vardiyorlar. umarım hugh jackman wolverine si de olur :) :)

 24. 26 Şubat 2022

  Dr strange 2 de bir çok mutant olacak diyorlar doğru mu?

 25. 06 Şubat 2022

  teşekkür ederim sıra için

 26. 02 Ocak 2022

  2015 ten beri bu makaleyi takip ediyorum. Senin kadar emek verenini görmedim :)

 27. Admin merhaba, 3. evrede Thor: Ragnarok’tan önce
  8. Runaways [1. & 2.Sezon] (2017)
  9. Cloak & Dagger [1. & 2. Sezon] (2017) şeklinde yazmışsın ama sanırım
  10. Runaways [3. Sezon] silinmiş beraber ayarlamıştık çünkü seninle :) Rica etsem tekrar ekleyebilir misin? Bu arada bu listeye senden sonra en çok emek veren kişi olabilirim :) 1 yıl olmuş yorum atmayalı ama eksik farkettikçe seni rahatsız edeceğim yine. Şimdiden kusura bakma :)

  • “Şimdiden kusura bakma :)” sıkıntı yok. İstediğin zaman yazabilirsin :) “Bu arada bu listeye senden sonra en çok emek veren kişi olabilirim :) ” hahaha olabilir evet.

   Runaways’lere hemen bakıyorum bazen gözümden kaçabiliyor makaleyi güncellerken sorunlar olabiliyor.

   • Sorunlar olabilir tabi ki ben de bu yüzden buradayım :) Bu arada Eternals’ı da göremedim listede sence nerede olmalı? Halledersin bence sen :)

    • Ben Eternals ekledim diye hatırlıyorum alla alla ya :D İyice çorbaya döndü işte. Her düzenlediğim de bir şey mi siliniyor anlamadım ki. Eternals Endgame sonrasında geçiyor. Thanos, Avengers vb. gönderme var. Hikayeye pek etki etmiyor bence ama Endgame sonrası.

 28. Eternals’ı herhangi bir kısımda izleyebilir miyiz ?

  • İzleyebilirsin direk önemli şeyler oluyor diyemem(diğer filmlerle bağlantı). Endgame ve Infinity War ile alakalı küçük bir bilgi var filmde o kadar. O filmleri izlemediysen ve küçükte olsa spoiler yemek istemiyorsan Endgame sonrası izle filmi.

 29. Spider-man ve hawkeye için liste güncellendi.

 30. hawkeye geliyor haftaya

 31. Birkaç ay önce en baştan izlemeye başladım MCU yapımlarını, şimdi Civil War’a geldim. Sayende uzun ve enfes bir roman okuyormuşum gibi izliyorum, eline sağlık, kralsın. Yeni yazılarını bekliyoruz,

  • Rica ederim :) Keyifli seyirler. Bu tarz yorumları görmek, emeğimin karşılığını almak beni mutlu ediyor ve bu tarz paylaşımları daha çok yapasım geliyor.

 32. Venom marvel evrenine geçti diyorlar doğru mu?

 33. adamsın admin

 34. dün what if çok iyi sezon finali yaptı. Keşke IW’de de böyle bir dövüş sahnesi görseydik :/

 35. spider man3 bekliyorum hemen çıksa

 36. 4.EVREYİ NE ZAMAN KATAGORİZE EDECEKSİNİZ

  • Şuan biraz karışıklık var. 3.Evre Spider-Man FFH ile bitiyor fakat Black Widow ile başlıyor. Black Widow ise Civil War sonrası ve Avengers IW arasında geçmekte. Biraz daha beklemeyi düşünüyorum güncellemek için. Yeni çıkan filmlerin hepsi ve diziler 4.Evre dahil bu arada. (Loki vb.)

  • admin hemen güncellemiş ya. Marvel Sinematik Evreni bu siteden takip ediyorum.

 37. 29 Ağustos 2021

  yazıyı güncel tuttuğun için teşekkürler admin. Sürekli buradan takip ediyorum

 38. 18 Ağustos 2021

  teşekkürler adamsın sen

 39. 10 Ağustos 2021

  mcu sırlama için teşekkürler admin

 40. black widowu ciwil wardan sonra izlemek gerekmez mi

 41. 26 Temmuz 2021

  teşekkür ederim admincim :)

 42. admin marvel sinematik evrenine Deadpool’da katılmış Ryan Reynolds video paylaşmış. Diğer x-men ler katılır mı sence? Loki sezon finali neydi öyle ya

  • Şuan dediğin gibi multiverse yol açılmış durumda. Bütün Marvel karakterleri artık evrene katılabilir. Ne şekilde veya ne zaman katılır orasını bilemiyorum ama kesinlikle önümüzdeki3-4 sene içerisinde yavaş yavaş bunları göreceğiz.

 43. admin marvel netflix dizilerinin marvel evreniyle bir alakası varmı ben çöyle bir sıralama yaptım daredevil jessica jones luke cage daredevil 2.sezon ıron fist the defenders ve gene aynı sıralamayla izleme araya avengers 2 ant man kaptan amerika 3 black panther spider man eve dönüş ve doktor strange dizisi giriyor sonra yine devam

  • Disney açıklama yaptı Disney+ dizileri hariç artık bir önemi kalmadı diğer dizilerin. Yani evrene şu anlık dahil değiller. İzleme sırası doğru fakat o dizileri izleyip izlememek sizin kararınıza kalmış.

  • 2 sene önce açıklama yapıldı alakası yok diye fakat Loki sezon finaline bakarak bir şekilde evrene dahil ederler bence.

 44. Teşekkürler admin

 45. admin loki çıktı :) :) :)

 46. yeni filmler ne zaman birde loki bu ay mı çıkıyordu

 47. Yeni dizi ve filimler çıkınca bu sıra güncellenirmi

 48. Black Widow yayınlandığında hangisinden sonra izlememiz daha doğru olur

 49. Merhaba bu sıralama için teşekkürler. Bir şey sormak istiyorum bazı sitelere baktığımda Iron Man 1 ve Iron Man 2 peş peşe izlendikten sonra The Incredible Hulk’u izlememiz gerekiyor yazıyor ama siz deki sıralama Iron Man 1 , The Incredible Hulk , Iron Man 2 diye gidiyor. Hangi sıraya göre ilerliyim?

 50. 26 Nisan 2021

  bir de ınhumans dizisi var ama izlemesem bile keşke sıralamya soksaydım.neden izlemesem diye dedim çünkü dizinin yeni verisyonu disney+ dizisi veya mcu filmi olabilirmiş bir de eline sağlık nasıl bu sırayı yaptın şaşırıyorum

  • Inhumans dizisi 1.sezondan sonra iptal edildi ve MCU’ya o dizide dahil değil. Disney+’da eğer yeni hali yayınlanacaksa bu diziden farklı olur zaten bu dizide evrene dahil değil.

   Marvel fanıyım ve MCU’ya dahil olan bütün yapımları izliyorum izlediğimde de sıcağı sıcağına direk listeye ekliyorum güncelliyorum :) MCU güncel takip ediyorum yani.

 51. 26 Nisan 2021

  admin runaways cloack and dagger söylemişsin nasıl izleyeceğimizi yorumlarda ama hangi filmden sonra izleyelim yoksa filmlerde bağlantısı olmadığı için isteğim şekilde izleyelim mi

 52. 19 Şubat 2021

  wandavision harbiden çok güzel dizi ya. Marvel dizilere efsane giriş yaptı. Bakalım loki ve falcon and the winter soldier nasıl olacak. BNu arada bugün ki wandavision çok önemli bölüm olacakmış(19.02.2021)

 53. Helstorm dizisi bağlantılı mı acaba ve hangisinden önce/sonra izlenmeli ?

 54. fim izleme sırasındafantastik dörtlü yokmu ??

  • fanstastik dörtlü mcu evrenine daha girmedi. Eski filmlerin mcu ile alakası yok. Fox evreninde geçiyor o filmler. İleride fantastik dörtlü gelirse muhakkak ekleyeceğim.

 55. Aradığım şeyi sonunda buldum, teşekkürler admin!

 56. Güzel yazı olmuş elinize sağlık Aydın bey :)

 57. Teşşekürler admin Marvel Sinematik kronolojik sıralaması yaptığın için

 58. Admin merhaba Agents of S.H.I.E.L.D. 7. Sezonu artık ekleyebilir misin listeye bir de burdaki karakterlere ne olucak ilerki film veya dizilerde görme şansımız var mı? :)

 59. 08 Ağustos 2020

  Blackwidow bir türlü çıkmadı gitti ya. Doktor Strange 2’yide heyecanla bekliyom…

 60. Teşekkürler peki ya Runaways?

 61. Admin merhaba Runaways 3. Sezon 8. Bölümde Cloak & Dagger ekibe katılıyor. Sanırım dizi MCU evreninde güncelleyebilir misin ve bir de Cloak & Dagger bu listede tam olarak arka arkaya mı olmalı bazı siteler farklı yapmış da

 62. 03 Temmuz 2020

  Aslında Inhumans ırkı Agents Of S.H.IE.L.D.’da gözüküyor. Listede olan Cloak And Dagger’da Runaways 3. sezonda gözüküyor.

  • AOS’da, Inhumans gözüküyor olabilir ama iki dizide de birbirine referans olan konular veya göndermeler mevcut değil :) Yani AOS’daki, Inhumans ile, Inhumans dizisindekiler etkileşime girmiyor veya bir haber sitesinde, gazetede falan göndermeler mevcut değil. Bu diziyi izlemeyen bir şey kaybetmez. Cloak and Dagger, Runaways’de gözüküyorsa o diziyi listeye ekleyebilirim. Çünkü Cload and Dagger dizisinde, Luke Cage’den bahsediliyordu.

 63. 02 Temmuz 2020

  Öncelikle liste için teşekkürler fakat hatalar var. Inhumans ve Runaways MCU’da geçmekte. Bakın Wikipedia linki: https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_Marvel_Cinematic_Universe_television_series
  Güncellerseniz sevinirim.

  • Evet bu sitede de “https://marvel.fandom.com/wiki/Earth-199999” aynı evrende geçtikleri yazıyor fakat film ve diğer dizilerle bir bağlantıları maalesef yok. Bu iki dizi normal zamanda izlense de olur. Bize MCU’daki gidişat ve diğer karakterler hakkında bilgi vermiyor. O yüzden mu yazıya eklememiştim.

 64. Bu sezonun son bölümünden sonra güncellemeyi düşünüyorum. :) Dizi tam olarak hangi yılda geçiyor belli değil şuanlık (sürekli tim travel yapıyorlar.)

 65. Admin Agents of S.H.I.E.L.D. 7. Sezon çıktı yazıyı güncelleyebilir misin :)

 66. Merhaba rica ederim. Peki Cloak & Dagger 1. ve 2. sezon hemen arka arkaya mı izlenmeli? Şimdiden teşekkürler :)

 67. Admin merhaba senden ricam Cloak & Dagger 2. Sezon 9. Bölüm 13.35-15.00 arası dakikaları izler misin? Luke Cage’den bahsediyor, galiba dizi mcu evreninde :)

 68. 05 Nisan 2020

  X-Men ne zaman gelecek ya?

 69. 19 Mart 2020

  Teşekkürler

 70. Teşekkür ederim bazı siteler eklemiş de ve ben de tüm marveli izlemek istediğim için sorayım dedim :)

 71. Cloak&Dagger, Inhumans ve Runaways bu diziler de sıralamaya eklenecek mi admin bilgi verirsen sevinirim :)

  • Bu diziler MCU’ya dahil olmadığından eklemeyi düşünmüyorum :) İleride bağlı oldukları söylenirse eklerim ama şuan için bağlı olduğuna dahil bir kanıt bulunmamakta.

 72. Bu son güncel hali mi acaba? baştan izlemeyi düşünüyorum eğer bu son hali ise buraya göre izlerim

 73. Admin Agents of S.H.I.E.L.D. 6. Sezon Spoiler yazan kısım yanlış olmuş sanki :)

 74. Admin Mesela Agents of S.H.I.E.L.D.’ın 6. ve 7. sezonu falan çıktı başka dizilerin de yeni sezonları çıktı güncelleyebilir misin listeyi senden başka siteye güvenemiyorum :)

  • Şuan vize haftam 22’inden sonra hemen güncelleyeceğim :) Biraz aksattık sitedeki konuları farkındayım :( Bu arada güvenin için teşekkür ederim.

   • Ben teşekkür ederim admin benim de bu hafta bitti vizelerim biliyorum yani zorluğunu :) sabırsızlıkla bekliyorum seni :)

 75. Admin dizilerin bazılarının mesela jessica jones un 3. Sezonu çıktı onları da günceller misin

 76. 23 Ağustos 2019

  Spiderman ayrıldı diyorlar MCU’dan eğer doğruysa kötü oldu bu.

  “Mahallemizin dost canlısı spidy reis için 10 dakikalık saygı duruşu :'( “

 77. Admin senden bir şey istiyeceğim Gta ve crysis oyunlarının kronolojik sıralamasını yaparmısın

  • İkisininde kronolojik sıralamasını bilmiyorum biraz araştırma yapmam gerekiyor. Bu arada GTA’daki her oyunda farklı karakter olduğundan bence yapmaya gerek yok.

 78. Admin listeyi güncellermisin

 79. Güncellemesi gerek agents of s.h.i.e.l.d 6.sezon çıktı yeni dizler var

 80. Adminn 3. evrede hata yok mu? Agents of Shield 4. sezon 6. bölümden sonra 5. sezon 1. bölümle devam ediyor. Bilgilendirirsen sevinirim. Şimdiden teşekkürler :))

 81. İsteyen arkadaşlar için “Marvel Sinematik Evreni Kısa Filmler ve WHIH Haberleri” makalemiz yayınlandı.
  https://technovadi.com/marvel/marvel-sinematik-evreni-kisa-filmler-ve-whih-haberleri/

 82. S.a 2003 de yayinlanan ilk hulk filminin mcu kronolojisine bi katkisi yok sanirsam listede goremedimde

 83. Admin Wired, WHIH HABERLERİNİ NEREDEN İZLEYEBİLİRİM? TAM HALİNİ, ALTYAZILI ŞEKİLDE PAYLAŞDA BU HALK SENDEN DUACI OLSUN. :)

 84. 15 Nisan 2019

  admin bu sıralama yeni çıkacak film ve dizilerle birlikte güncellenecek mi?

 85. Admin, Cloak & Dagger Marvel’s Inhumans
  Marvel’s Runaways, sıralamada nerede olmalı?

 86. 15 Mart 2019

  Captain Marvel beklentimin altında kaldı. Film pek iyi değildi.

 87. admin hata var 3. evrende aos 4×6 ‘dan sonra 5×1’den devam ediyor

  Agents of S.H.I.E.L.D. Ghost Rider {{{{{{{[4×1 – 4×6]
  Luke Cage [1.Sezon]
  Spider-Man: Homecoming (2016)
  Agents of S.H.I.E.L.D. 5.Sezon [5×1 – 5×10 Arası]}}}}}}}}
  Doctor Strange

 88. 2008’de başlayan Iron Man, neden 2011’de başlayan Captain Americadan sonra izleniyor ?

  • Çünkü Captain America kronolojik olarak Iron-Man’den önce geçiyor. Captain America filmi “1943-1945” yılın da geçerken Iron-Man 2010 yılında geçiyor. Buradaki sıralama filmlerin vizyon tarihine göre değil olay örgüsüne göre yapılmıştır. Yani bu sıralama doğru bir sıralama :)

 89. Punisher 2.sezon nerde olmalı?

 90. Cloak & Dagger
  Marvel’s Inhumans
  Marvel’s Runaways, sıralamada nerede olmalı?

 91. 11 Ocak 2019

  Avengers End game merakla bekliyorum. Efsane bir film olacağa benziyor. Dünyanın en iyi filmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!! hehehehe biraz gaza gelmiş olabilirim :) :) :) :) :) :)

 92. 11 Ocak 2019

  Ne zaman izlesem buradan bakıyorum :) Gerçekten çok iyi hazırlanmış bir yazı.

 93. Makale güncellenmiştir arkadaşlar. Küçük düzeltmeler yaptım.

 94. AOS 4. Sezonu bitirdim, Defenders’a baslayacagim. Lakin alttaki yorumlari okudukca, sanki bundan sonra takip edecegim siralama biraz karmasik bir hal almis izlenimine kapildim.

 95. İron first 2.sezon sıralamada nerede olmalı

 96. slm daredevil 3.sezon bu sıralamada nereye konulmalı adminim

 97. 17 Ağustos 2018

  Listede ufak bir hata var, Avengers Infinity War, Ant-man ve Wasp tan önce izlenmeli yoksa after credits i izleyen bi izleyici spoiler yer. Orayı düzeltmesiniz bence.

  • Aslında o hata değil, doğru bir sıralama :) Marvel yetkilileri dahil herkes Antman & The Wasp filminin Avengers: IW’den önce geçtiğini söylüyor çünkü after credits sahnelerinin o filmle bir alakası yoktur gelecek filmlerle ilgili küçük sahneler, bazende spoiler dediğimiz sahneler gösterilir :) Yani after credits sahneler = gelecek film hakkında ufak detay. Mesela biz Kış Askerinin yakalandığını Ant-Man filminin After Credits sahnesinde görmüştük ama aynı sahneyi ondan bir sonraki film olan CA:CW filminde de gördük. Bu durumda Ant-Man, Civil War’dan önce geçmiş olmuyor :)

 98. MErhabalar, sınavlar bitti, listeyi güncellemen mümkünmü

  Jessica Jones2 dizisini neyden sonra izlemek mantıklı. bunun gibi eklenmemiş bir çok şey var biraz eskide kaldı bu liste sanırım

 99. 17 Temmuz 2018

  Öncelikle bu güzel çalışma için teşekkür ederim.

  Fark ettiğim birşeyi paylaşmak isterdim.

  “Agents of S.H.I.E.L.D. 5. Sezon 20. Bölüm” de olaylar “Avengers Infinity War” ile eş zamanlı geçiyor. Bence 11.bölüm yazan yeri 11 ile 20.bölüm arası olarak düzeltilmesi gerek diye düşünüyorum.

  • Bende teşekkür ederim bu değerli yorumlarınız için :) AOS hakkında dediklerinize katılıyorum sinavdan dolayı makaleyi güncelleme fırsatım olmadı. Hafya sonu güncelleyeceğim.

 100. Listeyi güncellermisin Cloak & Dagger ve AVENGERS İNFİNİTY WAR YOK

 101. Hocam Thor Ragnarok’un açıklamasında “IW ‘den önceki filmimiz Black Panther bakalım bu filmde Thanos ‘a hangi göndermeler yapılacak.” yazmışsın ama Black Panther öncelerde kalmış. Acaba sıralama hatası mı var?

  • Sıralama hatası değilde yazıyı yanlış yazmışım :) Thor Ragnarok sonu direk IW’ye bağlanıyor :) Yani sıralama doğru sadece açıklamada küçük bir hata yapmışım.

 102. Hocam merhaba, ben de marvel evrenini inciğine boncuğuna kadar anlamak isteyenlerdenim. Sıralamanıza bir tavsiyede bulunmak isterim. Bence sıralamada ilk Kaptan Amerika filmiyle başlamalısınız. Demir Adam 1’de hatta bizim esas adam kalbine yeni şeyi icat ederken babasının zulasından Kaptan Amerika’nın kalkanını buluyor ve Ajan ona soruyor “Onu nerden buldun?” diye. Kronolojik olarak serinin ilki o olmalı. Ayrıca malum Hitler zamanında geçtiği için evren tarihinde de daha öncede.

  Daha sonrasında dizi olarak Agent Carter gelmeli, malum Kaptan Amerika’dan hemen sonrasını anlatıyor. Ve Expo şirketini, Howard Stark kimdir, nedir daha iyi anlamamızı sağlar. Eee ne de olsa Demir Adam’ın öz babası. :)

  İzledikçe ben de yorum yazmak ve paylaşmak isterim.

 103. 17 Mayıs 2018

  Inhumans, Runaways, Damage Control, Cloak and Dagger ve New Warriors MCU’ya dahil mi? Ve DC izleme sırası geldi mi?

  • Inhumans iptal edildiğinden dolayı dahil olmadığını söyleyebilirim çünkü dizi boyunca MCU ya veya MTU’ya bir gönderme yapmadılar. İkinci sezon onayı alsaydı belki MTU ile bir bağlantısı olabilirdi. Bunun yanında Runaways dizisi MCU’ya dahil diye biliyorum fakat tam olarak hangi zamanda geçiyor belli değil. Oda ikinci sezonda belli olur herhalde. Damage Control, Cloak & Dagger ve New Warriors daha çıkmandan bir şey diyemem :)

 104. 01 Mayıs 2018

  Merhabalar. Bende marvel hayranı bir sinemaseverim. Bu konuyu açıp emek verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Son yorumdan sonra yaklaşık 1 ay geçmiş. Acaba güncelleme yapıldı mı?

  • Güncelleme yapıldı :) Yakın zamanda tekrardan güncelleme yapılacaktır. Malum Avengers: Infinity War filmi şuan vizyonda.

   • hocam saygılar burdan bakıp izliyorum tamamen bilmediğimden soruyorum bu inhumans diye bir dizi var duyuyorum acaba mcu ye dahil değil midir?

    • MCU’ya dahil olsa bile izlemenizi tavsiye etmiyorum :) Bu kadar rezalet bir dizi yapılamazdı. Bu arada dizinin MCU’da geçtiğine dair bir bilgi yok. Dediğim gibi MCU’ya dahil olsa bile izlemeyin.

 105. MERHABA KARDEŞİM ELİNE SAĞLIK HARİKA BİR YAPIT. FAKAT GÜNCELLEMEN MÜMKÜN MÜ? JESSİCA JONES 2 S. ÇIKTI

 106. Yakında MCU’ya bağlı Çizgi Romanlarda gelecektir :)

 107. Listeyi güncellemesini knk

 108. admin sadece meraktan soruyorum yanlış anlama spider man’den sonra neden dizi yok

  • AOS ‘un yeni bölümleri daha çıkmadı. 1 ay sezon arasına girdiler. Yeni bölümü bu hafta gelecek. İkinci olarak dizi olmamasının nedeni ise şuan hiçbir dizi Spider-Man ‘dan sonra geçmiyor. Yeni gelecek diziler veya AOS’un yeni bölümü belki geçebilir.

 109. Çok teşekkürler ilgilendiğiniz için. İçime kurt düşmüştü, evreni de çok iyi anlamak istiyordum sizin sayenizde anlayacağıma inanıyorum.

 110. Merhaba admin, ben Marvel evrenini çok fazla bilmediğim için bakmıştım film izleme sırasına ancak mesela 2012’de çıkmış Avengers filminden sonra 2015’teki Daredevil’i koymuşsunuz kafam karıştı ve Disney Fox’u satın aldı, bu da demek oluyor ki belki ileride Deadpool veya X-men karakterlerini Marvel dünyasında görebiliriz ? Lütfen cevaplamanı bekliyorum.

  • Öncelikle Daredevil konusuyla başlamak istiyorum :) Daredevil olayı Avengers ‘dan bir müddet sonra geçmekte. Bu nedenden dolayı hemen sonrasına koydum. Diğer konuya gelirsek, yani Fox konusuna şuan için öyle bir plan bulunmamakta. 2020’den öncede plan yapmayacakların söylediler :(

 111. Kardeşim çok başarılı buldum paylaşamını güncel bir şekilde götürmeye devam edersen çok güzel olur tebrik ederim güzel paylaşım olmuş bir kaç buna bezer paylaşım daha inceledim okudum ama en iyisi bu ve kaynağın güzel.

 112. Agent Carter mini dizisinin diziden sonra izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne dersiniz?

 113. Emeğine sonsuz saygılar usta. Mükemmel bir liste olmuş. Güncel kaldığın sürece çok insanı mutlu eden bir liste bu. Yeni dizilerle birlikte yeni güncellemeleri merakla bekliyorum.

 114. Diziler olmasa da izlenir mi çünkü dizilerle birlikte izleyebilmek çok zaman alacak zannımca. Benim o kadar vaktim yok doğrusu. Bir şey kaybeder miyiz?

 115. 21 Kasım 2017

  Bu listeye ilave olarak 2017’de yayınlananlar;

  -Agents of S.H.I.E.L.D. / Sezon-5
  -Inhumans / Sezon-1
  -The Punisher / Sezon-1
  -Runaways / Sezon-1

  2018 yılında yayınlanacaklar ise;
  -Damage Control / Sezon-1
  -Daredevil / Sezon-3
  -Jessica Jones / Sezon-2
  -Luke Cage / Sezon-2
  -Iron Fist / Sezon-2
  -Cloak and Dagger / Sezon-1
  -New Warriors / Sezon-1

  Gelecek.. Bu listeye 2017’yi monte edebilirseniz çok iyi olur.

  • Inhumans ve Runaways daha izleme fırsatım olmadı. The Punisher 2 gün önce bitirdim. Diğer diziler ise daha çıkmadığından dolayı listeye ekleyemiyorum :) Çünkü yeni çıkacak dizilerin hangi zamanda ve yılda geçeceği belli değil.

 116. 19 Kasım 2017

  Sayın Aydın Bekoğlu…. Emeğinize saygım sonsuz gerçekten… listeyi güncel tutmanız dileğimle. arşivciler için çok yararlı…

 117. WHIH kısa filmleri, team thor ve doktor burada kısa filmlerini eklemelisin bence uygun yerlere

 118. Inhumans çıktı evrene dahil değilmi

 119. çizgi romanları nası nerden okuyosunuz. Dc serisini internette bi yerde bulmuştum yarım tam bişi ama marvel hiç görmedim.

 120. spider man homecoming eklemelisin

 121. Admin merhaba ben bu marvel dünyasını baştan izlemek istiyorum ama bazı sitelerde ilk kaptan amerikayla başlıyor bazılarında demir adam la tam olarak hangisi doğru liste

  • Merhaba İbrahim Bey :) Benim paylamış olduğum makaleme göre gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz :) Ben bu filmleri ve dizileri tekrardan izleyip paylaşıyorum. Yani benim makalem doğru olan. Ayrıca yeni film veya dizi çıktığında ise yazıyı güncelliyorum. Arada sitemizi takip ederseniz güncel konulara da ulaşabilirsiniz.

 122. Admin kardeş Demir Adam 3 filminin altındaki All Hail the King adlı mini filmin açıklama kısmında bir hata var dikkat okursanız (Bize Demir Adam 2 filminde ana kötü olarak kimi yutturmaya kalkmışlardı? Tabik ide “Ben Kingsley”. ) yazdığını göreceksiniz ancak oradaki Demir Adam 2 yerine Demir Adam 3 yazılması lazım bide Tabik ide yazısınıda düzeltirsen sevinirim biraz rahatsız ediyor beni :D takıntı gibi bişey kolay gelsin :)

 123. dc dizi evrenini istiyoruz senden kaç gündür kaç aydır istiyorum be reyiz

 124. Neden evrelere ayırılmış olduğunu sorabilir miyim? bir şeyi ifade ediyorlar mı?

 125. Guardinas Of The Galaxy 2 Çıktı reyiz

 126. iron fisht eklemeyi unutmuşsun ;)

 127. IRON FİSHT ÇIKTI HATIRLATİM DEDİM ONLINEDİZİ.CO ÇOK HIZLI Bİ SİTE 17 MART OLUR OLMAZ YAYINLANDI TÜM BÖLÜMLER

 128. 17 Mart 2017

  Sen muhteşemsin dostum (y)

 129. mükemmel paylaşım çok teşekkürler takipteyim

 130. gerçekten çok teşşekkürler harika bi siteniz var

  • saolasın :) Sitedeki diğer konulara göz gezdirmeyi ve düşüncelerini yazmayı unutma.

   • ADMİN BU ARALAR ÇOK SORU SORUYORUM BİLİYORUM AMA DC DİZİ EVRENİ NE ZAMAN EKLENCEK BELİRLİ BİR TARİH VARMI BU ARADA TÜM KONULARI OKUMAYA ÇALIŞIYORUM AMA ATICAK YORUM BULAMIYORUM :D BİDE HAKKINI HELAL ET ARTIK ÇOK SORU SORDUM SANA

 131. ADMİN RİCA ETSEM DC DİZİ EVRENİNİ DE YAPARMISIN

 132. admin yeni dizi legion çıkacak fox ve marvel yapıyo mcu da olacak onuda eklermisin