1. Anasayfa
  2. ANİMASYON

Mutlaka İzlenmesi Gereken Süper Kahraman Çizgi Dizileri

Mutlaka İzlenmesi Gereken Süper Kahraman Çizgi Dizileri
Mutlaka İzlenmesi Gereken Süper Kahraman Çizgi Dizileri - TechnoVadi
1

Çıktığı zamanda sükse yapan, üstüne üstlük çıkışından bir hayli zaman geçmiş olmasına rağmen bile hala hakkında konuşulan animasyon dizileri vardır. İşte bu animasyon dizilerini ben kaliteli yapımlar olarak görürüm. Bu makalemde ise sizlere Mutlaka İzlenmesi Gereken Süper Kahraman Çizgi Dizileri ‘ni paylaşacağım.

Ayrıca daha önceden sitemizde yayınlamış olduğumuz; Büyüklerinde Keyifle İzleyebileceği Animasyon Önerisi adlı makalemizde göz atmayı unutmayın. Belli bir sıralama yoktur! Şimdi gelelim Süper Kahraman Çizgi Dizileri

Mutlaka İzlenmesi Gereken Süper Kahraman Çizgi Dizileri

Batman: The Animated Series

İlk bölümü 1992’de yayınlanan bu şaheser dönemin en iyi animasyon dizisiydi. Hatta şuan bile en iyi animasyon diyebilirim. Bruce Timm’in animasyonları ve efekti,  Kevin Conroy’un Batman’i efsane seslendirmesi ve Batman’in efsane kötüleri “Villian” bir arada olunca bu animasyon bir şahaser olmaktan kaçınamıyordu. Üstelik sadece Batman’e değil hemen hemen her karaktere verilebilecek en büyük önem verilmişti. Penguen, Joker, Riddle, Killer Croc, Bane ve Scarecrow gibi kötüler tabii ki bu animasyonda yer alıyorlardı. Zaten bu animasyonun yapılmasının nedeni Çizgi romanlardaki Origin bozulmadan Batman’i dünyaya daha iyi tanıtmaktı. Bu animasyon dizisini izlerken sanki çizgi romanı izliyormuş hissine kapılıyordunuz.

Spider-Man: The Animated Series

Marvel dendiğinde herkesin aklına başarılı bir film evreni ve bir o kadarda başarılı çizgi roman evreni gelir fakat aynı zamanda saçma sapan yaptığı oyunları ve animasyonları da gelir (istisnalar hariç).  İşte bu istisnalardan biriside Spider-Man: The Animated Series. Aynı Batman: The Animated Series gibi Spider-Man’de çizgi romana sadık kalmış bir animasyon dizisi. Hem hikaye anlatımı olsun hem de çizimler, detaylar olsun mükemmeldi. Bir eksiği yoktu sanki. Üstelik çizgi romana sadık kalmasından mütevellit origini o kadar iyi anlıyordunuz ki sanki Spider-Man uzun süredir tanıdığınız biri gibiydi.

Justice League “Justice League Unlimited”

Başta Batman olmak üzere, Flash “Wally West “, Superman, Wonder Woman, Green Lantern “John Stewart “, Hawkman ve Hawkgirl ‘dan oluşan Justice League yine Batman ve Spider-Man animasyonları gibi döneminde yıkıp kavuran bir animasyondu. Her ne kadar şuan Justice League de Hawkgirl’ü göremesek de döneminde çizgi romana çok iyi uyarlanmıştı. 2.Sezon da hikayeye ve karakterlere eklemeler yapıldığından dolayı 3.sezon “Justice League Unlimited” ismiyle devam etmiştir. Aslında söylenecek bir çok şey var ama ne dersem spoiler kaçacağından dolayı pek bir şey demiyorum. Kısacası mutlaka izlemeniz gereken bir animasyon serisi.

Wolverine and the X-Men

Diğer popüler ve daha kaliteli olan X-Men’i aşağıya sakladım. Diğer X-Men kadar kaliteli olmasa da Wolverine and The X-Men’de belli bir oranda kaliteli bir yapım. Bu arada ismi sizi yanıltmasın. Wolverine ana karakter ama diğer X-Menler de Wolwerine gibi ön planda.

X-Men ekibini tanıyorsanız Dünya için ne anlama geldiğini bu animasyon serisinde daha iyi anlayabilirsiniz. Meşhur mutant okulunda bir patlama meydana geliyor ve bu patlama sonucu Jean Grey ve Charles Xavier kayboluyor ve bunun sonucunda ekip tamamen dağılıyor. Patlamaya ise neyin ve kimin sebep olduğunu ise bilinmiyor. Aradan geçen bir kaç yılın ardından Wolverine, mutantların ve insanların iyiliği için ekibi tekrardan toplamaya karar veriyor. Benim canımı sıkan tek nokta bu serinin 1 Sezon ve 26 bölüm olmasıydı.

Young Justice

Her ne kadar animasyon serisinin 3.Sezonu beklentilerin altında kalmış olsa da ilk 2 sezon çok iyiydi. Robin “Dick Grayson”, Aqualad, Kid Flash “Wally West”, Superboy, Miss Martian ve Artemis, Young Justice’in ilk üyeleri olmakla birlikte daha sonradan ekibe bir çok kahraman katılmıştır. The Flash dizisindeki Wally West fiyaskosundan sonra adam akıllı Kid Flash mı izlemek istiyorsunuz? Açın Young Justice izleyin. Superman’in ve Lex Luthor’un genlerini taşıyan klon Conner Kent “Super Boy” nasıl mı olur gidin izleyin.

Dick Grayson ve Wally’nin kendi ekibini kurmasıyla oluşan bu takımı Shazam, Black Canary ve Red Tornado eğitiyor. Üstüne üstlük bazen Justice League ekibinin bile tamamlayamadığı görevleri Young Justice ekibi hallediyor.

Batman: Brave and the Bold

3 sezon sahip olan bu animasyonda fazla ciddilik beklemek hata olur. Bazen müzikal bölümlerinin de olduğu bu animasyonda Batman’in takım arkadaşları BatFamily veya Justice League’den değil. Green Arrow, Black Canary, Blue Beetle, Red Tornado, Plastic Man vb. Son olarak Batman: The Animated Series’teki gibi bu animasyon serisinde de kötü adamlar “villian” çok iyi yansıtılmış durumda.

X-Men: The Animated Series

IGN’nin yapmış olduğu “TOP 100 Animated Series” sıralamasında 13. sırada yer alan ve IMDB puanı da 8.4 olan bu animasyon serisinde; boy takıntılı bir Wolwerine ve aksanlı bir Gambit görebilirsiniz. Eğer Çizgi Roman okumayı sevmiyorsanız ve X-Mene de tamamen aşina olmak istiyorsanız bu 5.sezonluk animasyon dizisini izleyebilirsiniz.

Green Lantern: The Animated Series

Tek hoşuma gitmeyen yanı çizimleri diyebilirim. Hikayesine gelecek olursak çok iyi veya çok kötü diyemem. Ortalama bir hikayeye sahip. Buda Wolverine and The X-Men gibi tek sezon ve 26 bölümden oluşmakta.

Superman: The Animated Series

Superman olmadan olur mu? Tabii ki olmaz. Clark Kent’in orijinini anlatan bu animasyon zamanında Emmy ödülü için aday olarak gösterildi. 3 Sezon ve 54 bölüm’den oluşan bu animasyon serisi çoğunluk tarafından Bruce Timm’in şaheseri olarak gösterilmekte.

Batman Beyond

Bruce Wayne’siz bir Batman düşünülebilir mi? İşte bu animasyon bize Bruce Wayne’siz bir Batmani sunuyor hemde kaliteli bir şekilde.

Bu animasyon serisi Bruce Wayne’nin artık yaşlanmasından dolayı Batmanlik yapamaması ve bunun üzerine yerine geçen öğrencisini konu alıyor. Terry McGinnis, hem daha atletik hem de hacker’lık marifetine sahip bir karakter. Birde şöyle bir şey var; Giydiği suit teknolojik aletlerle dolu.

Babasının intikamını almak isteyen 16 yaşındaki Terry, Batman’den onu eğitmesini istiyor ve karşımıza Beyond olarak çıkıyor. Ayırca Emmy ödüllüne aday olmuş ve kazanmış bir animasyon serisi kendisi. Son olarak IGN’nin yapmış olduğu “TOP 100 Animated Series” sıralamasında 40. sırada yer almakta.

Süper Kahraman Çizgi Dizileri makalemizin sonuna geldik.

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Hepsi birbirinden güzel teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir