Kıyamet Sonrasını Konu Alan 8 Televizyon Dizisi
Kıyamet Sonrasını Konu Alan 8 Televizyon Dizisi
8

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 8 Televizyon Dizisi

Kıyamet sonrası senaryoları sinemada ne kadar karşımıza çıkıyorsa, televizyonda da aynı şekilde karşımıza çıkıyor. Üstelik çokta seviliyor bu tarz diziler. Seller, sibernetik ayaklanma, nükleer saldırılar, elektrik kesintileri ve salgın hastalıklar (Zombi, Ölümcül Virüs) ….. İşte bu makalemde bu türe sahip 8 diziyi sizlerle buluşturacağım. Dizi önerimize geçmeden önce Hayatta Kalma Dizileri adlı makalemize de bakmayı unutmayın.


Mutlaka İzlemeniz Gereken Korku Dizileri
DC Dizi EvreniArrowverse
Mutlaka İzlemeniz Gereken Netflix Dizileri

Hayatta Kalma Dizileri


The 100 (2014 -)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Nükleer Patlama

Konu: Yaşanılan evrende 97 yıl önce nükleer bir kaza meydana gelir. Bunun sonucunda dünyanın havası yaşanılamaz hale gelir. İnsanlığın devam edebilmesi için uzay gemisi yapılır dünyanın yörüngesinde yaşamaya başlarlar.

Günümüze geldiğimizde ise uzay gemisindeki hava artık azalmıştır. Ve biraz daha zaman kazanmak için suçluları öldürmeleri gerekmektedir. Bunun doğru olmayacağını düşünen başkan, gençlerden oluşan 100 kişiyi dünyaya göndermek ister. Dünyadaki havanın düzelip düzelmediğini anlamak için. Dünyayı ilk defa görme şansı yaşayan bu 100 kişinin hayatta kalma çabasını görüyoruz.

TechnoVadi Steam Key

Revolution (2012 – 2014)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Elektrik Kaynaklarının Tükenmesi

Konu: Elektrik ile çalışan ne varsa hepsine bir anda veda ettiğinizi düşünün. Telefon, Araba aklınıza gelebilecek her şeyin çalışmadığı bir dünya. Hayal etmesi bile kötü değil mi? İşte Revolution dünyasındaki karakterler elektrik olmayan bir dünyada hayatta kalmaya çalışıyorlar. Pilot bölüm bizleri elektrik kesintisinin başlamasından tam 15 yıl sonraya götürüyor ve Matheson ailesiyle tanışmamıza olanak tanıyor.

The Last Ship (2014 -)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Dünyaya Ölümcül Virüs Yayıldı

Konu: Dünyaya tehlikeli bir virüs yayılır ve insanlık yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelir. Tüm bu karmaşa içinde bir Nathan James adlı geminin mürettebatı tüm insanlığı yok olmaktan kurtarmaya çalışır. Aynı zamanda dizi, William Brinkley 1988 yılında yayınladığı aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Terra Nova (2011)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Dünyanın Havası Solunamaz Hale Gelmiştir

Konu: 2149 yılında Dünya gezegeni üzerindeki yaşam, nüfus patlaması ve kirlilik sonucunda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dışarıya çıkarken nefes alabilmek için maske takmaları gerekmektedir. Çoğu dizide olduğu gibi bunda da dünyayı kurtarmak adına bir şey yapmalarını gerekmektedir.  Bilim adamları geçmişi değiştirerek geleceği kurtarmak amacı ile zamanda yolculuk yaparak tarih öncesi döneme gitmenin yolunu keşfederler. Shannon ailesi zamanda 85 milyon yıl geriye giderek kendilerini “Terra Nova” adlı bölgede bulurlar. Fakat bilmedikleri bir şey vardır. Bunlara karşı olan teröristler ile uğraşmaları gerekirken aynı zaman dinozorlar ilede başları derttedir.

Dizinin konusu ve oyunculuklar aslında çok iyi fakat çıktığı dönemde pek tutulmadı bu dizi ve 13.bölüm ile final verdi :) Mini dizi olarak düşünebilirsiniz ama kesinlikle izleyin!

The Walking Dead (2010 – )

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Zombi Virüsü 

Konu: Şu anda 7. Sezonu oynayan diziyi bilmeyen yoktur herhalde? O yüzden kısa bir şekilde konusunu anlatacağım. Bizim Şerif Yardımcısı olan “Rick” bir kovalamaca da yaralanır ve komaya girer. 6 ay komada kaldıktan sonra uyanır ve uyandığından dünya değişmiştir. Daha sonradan ailesini bulan Rick yeni kişilerle tanışır ve bu ekibin başı olur. Bu arada dizi aynı adlı çizgi roman serisini dayanmaktadır.

Jericho (2006 – 2008)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Nükleer Saldırı

Konu: Kansas ‘ın küçük ve sakin bir kasabası olan Jericho (Aynı zamanda bir tabanca markasıdır), bir gün uzaktan görülen korkunç bir patlamaya şahit olur. Patlamanın ardından gelen elektrik kesintisi, dış dünya ile iletişimin kopması, bu küçük kasabanın sakinlerini kaosa sürüklemeye başlar. Kasabanın dışında neler olup bittiğinden habersiz, korku içinde yaşamaya çalışan bu halk, yavaş yavaş gerçekleri öğrenmeye başlar ve bu kasabada yaşayan herkesin tek bir amacı vardır; Oda “hayatta kalmak…”

TechnoVadi Steam Key

Battlestar Galactica (Remake 2004 – 2009)

Kıyamet Sonrasını Konu Alan 10 Televizyon Dizisi

Felaket: Saylonlar Tarafından Yapılan Saıldırı

Konu:  Orijinal seri ABC tarafından 1978 – 1980 tarih aralığında çıkmıştır. 2004 – 2009 yılları arasında çıkanı ise Remake yapılmış halidir. Yani yeniden çekilmiş hali. Uzun zamandır barış içinde yaşayan Saylonlar ve insanlar arasındaki barış, Saylonlar ‘ın zaman içinde kendi bilinçlerini kazanarak efendilerine örgütlenmeleriyle son bulmuştur. Ve ilk insan, siber robot (Saylon) savaşı başlamıştır.

İlk çıktığı zamanda üç saatlik mini dizi olarak başlayan Battlestar Galactica, daha sonra 4 sezon ekranda kalmayı başarmış, toplamda 73 bölüm yayınlanarak final yapmıştır.

V (2009 – 2011)

V

Felaket: Uzaylı istilası

Konu: Dünyanın tüm büyük şehirlerine görkemli uzay gemileriyle gelmişlerdir ve bunlara V yani Visitors (Ziyaretçiler) denmektedir. İnsanlığa barış için geldiklerini söyleyen bu aşağılık yaratıklar ‘ın :D, başka amaçları vardır. İlk başta onlara şüphe ile yaklaşan halkın güvenini kazanmak için samimi tavırlar sergileyip, sahte severlikleriyle halka güven aşılamak. Ancak ne olursa olsun, bu insan görünümlü yaratıkların derilerinin altında yatan gerçeklerden şüphe etmeyen bu insan grubuyla savaşmaları gerekmektedir.

Orijinalı (1983) ülkemizde yayınlanan dizinin, meşhur fare yeme sahnesi ile hafızalara kazınmıştır. 2009 yılında çıkan Remake ise kısa sürerek 2 sezonda ekranlara veda etmiştir. Aşağıda hem 83 hemde 2009 dizisindeki fare yeme sahnesi :'(

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

Popüler Yorumlar
 1. Battlestar Galactica kesinlikle izleyen arkadaşlar.

 2. Van Helsing Dizisini de öneririm. Fakat başrol kadın karakter erkek Van Helsing yok.

 3. 23 Ağustos 2019

  Bence bu listeye Salvation ve 8. The Last Man on Earth eklenmeliydi.

Yapılan Yorumlar
 1. 10 Haziran 2021

  Eski V çok mide bulandırıcı ya

 2. Battlestar Galactica kesinlikle izleyen arkadaşlar.

 3. Terrra nova final yapmsaydı keşke ilk sezondan. kıyamet sonrası değil ama dinazorlu dizi isterseniz primeval ve primeval new world dizileri var izleyebilirsiniz.

 4. Van Helsing Dizisini de öneririm. Fakat başrol kadın karakter erkek Van Helsing yok.

 5. 23 Ağustos 2019

  Bence bu listeye Salvation ve 8. The Last Man on Earth eklenmeliydi.

 6. 08 Şubat 2019

  Önerdiğiniz diziler birbirinden korkunç :) :) :) :D

 7. The STRAIN’i gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir