DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama
10

DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama


Animasyon dediğimizde aklımıza direk  DC Comics gelir. Çünkü açık ara en iyi animasyonlar DC ‘den çıkmaktadır. DC’nin Çizgi Romanla birlikte belkide yaptığı en iyi işlerden biriside animasyon olabilir. Bunun aslında tam olarak bir sebebi yok. Malum Marvel ‘ın yaptığı animasyonlar belli :) (İstisnalar hariç!!!) Ben pek anime seven biri olmadığımdan dolayı Marvel ‘ın yaptığı animasyon filmlerine pek alışamadım. Çünkü Marvel daha çok Japon Animeleri tarzında animasyon filmleri yapmayı tercih ediyor. Her ne kadar son zamanlarda Marvel’da, DC gibi animasyonlar çıkarmaya başlamış olsada daha kat etmesi gereken çok yolları var.

DC her yıl ortalama olarak 3 yeni animasyon çıkartıyor. Bunlardan bazıları şimdi vereceğim evrene dahil iken bazıları bağımsız olarak çıkış yapmakta. Örneğin “TDK veya Killing Joke” animasyonları gibi. Bu animasyonlar sayesinde ise “Beyaz Perdede” göremediğimiz bir sürü karakterle tanışma fırsatımız oluyor. Bilindiği gibi 2020 mayısta çıkan Justice League: Apokolips War animasyonuyla bu evrenin sonunun geldiği düşünülmekte. Çünkü animasyonun son sahnesinde izleyenler bilir bazı şeyler olmuştu.
Şimdi gelelim DC ‘nin Animasyon Evrenine;

Listeye geçmeden önce bu makalelere de bakmanızda fayda var;


Gelmiş Geçmiş Bütün DC DizileriAnimasyonlar Dahil
DC Comics Animasyon Arşivi İle Karşınızdayım
DC Comics Animasyon Arşivi 2
DC Dizi EvreniArrowverse
The Flash, Clifford DeVoe Kimdir?
The Flash Savitar Kimdir?
İptal Edilen Wonder Woman Dizisi (2011)


DC ANİMASYON FİLMLERİ İZLEME REHBERİ

Bu evrenin başlangıcı Justice League: War ile başlıyor. IMDB sayfalarına ulaşmak için isimlerine tıklamanız yeterli!!!

Justice League: The Flashpoint Paradox (2013 – IMDB: 8.1)

Justice League The Flashpoint Paradox 2013

Evrenimiz her zamanki gibi Barry’in annesini kurtarmak için geçmişe koşup bazı şeyleri değiştirmesiyle başlıyor ve bunun sonucunda kendisini Batman’in Bruce Wayne değilde, Thomas Wayne olduğu alternatif bir evrende buluyor kendini. Tabii sadece Thomas Wayne ilede sınırlı kalmıyor bu değişiklikler. Bana göre bu evrendeki en iyi 2 animasyondan birisi.

Justice League: War (4 Şubat 2014 – IMDB: 7.3)

DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama

Batman her zamanki gibi Gotham’ı geceleri korumaya devam etmektedir. Fakat bu sefer ters giden bir şeyler vardır. İnsanlar sürekli kaybolmaya başlamıştır. Bunu araştırmaya başlayan Batman, diğer süper kahramanlar ile karşılaşır. İlk karşılaşmalarında pek birbirlerine ısınamasalarda daha sonradan Wonder Woman, Supermen , Cyborg ve Green Lantern’la birlikte Batman dünyaya kurtarmayı kabul eder. Ve böylelikle Justice League için ilk adımı atmış olurlar. Ana kötümüz olan Darkseid’in dünyaya ilk gelişini konu alıyor.

Son of Batman (22 Nisan 2014 – IMDB: 6.7)

DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama

Batman çok geçmeden bir oğlu olduğunu öğrenir. Üstelik oğlu Talia al Ghul’dandır. Ra’s al Ghul ‘ın yani dedesinin yanında büyümüş olan Damian, “League of Assassins” tarafından eğitilmiş olmasından dolayı öldürmeyi çok iyi bilir. Sürekli ise Batman yani babası olan Bruce ile zıtlaşırlar.

Justice League: Throne of Atlantis (13 Ocak 2015 – IMDB: 6.7)

DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama

Justice League: War sonrasında geçen bu animasyonda savaşın sonunda dünya barışa kavuşur ya da en azından öyle zannederler. Ta ki Atlantisliler krallarının ölümünden dolayı dünyayı suçlayana kadar. Atlantis’in savaşçıları Kralları Orin ile birlikte Metropolis‘e saldırırlar. Fakat Arthur “Aquaman” ‘un karısı yani kraliçenin farklı planları vardır. Oda kayıp oğlunu bulmak.
Orin’in pis planını durdurmak ve oğlunu bulmak için Adalet Birliği’ne ihtiyaç duyan kraliçe gizli bir şekilde Batman’le irtibat kurar. Bu irtibat sonucu JL ekibi Atlantise gitmek için hazırlanır fakat hazırlık yapan Adalet Birliği aynı zamanda Atlantis askerleri ile de baş etmek zorundadırlar. (Ne uzun yazdım be :D )

Batman vs. Robin (14 Nisan 2015 – IMDB: 7.1)

DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama

Damian Wayne’den nefret edebileceğiniz bu animasyonda ana kötü Baykuşlar Divanı desem herhalde DC severlere yeter?

Batman: Bad Blood (19 Ocak 2016 – IMDB 6.8)

DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama

Bruce Wayne yani Batman ortadan bir anda kaybolur ve bir daha kimse onu görmez. Bununla birlikte suç oranı artar ve kötüler bu durumdan istifade ederek şehri ele geçirmeye kalkarlar. Damian yani Robin ve NightwingDick” hem Gotham’daki kötüleri durdurmak hem de Batman’i bulmak için beraber çalışmak zorunda kalırlar.

Justice League vs. Teen Titans (29 Mart 2016 – IMDB: 7.0)

DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama

Justice League yani Adalet Birliği üyelerinin beyni bir düşman yüzünden ele geçirilir. Dünyanın tek umut kaynağı ise Teen Titans’lardır. Bu animasyonda Damian “Robin” önderliğindeki Teen Titans‘lar ile Batman “Bruce” önderliğindeki Justice League‘nin kapışmasını izleyeceğiz.

Justice League Dark (7 Şubat 2017 – IMDB: 7.2)

DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama

Benim puanım 6.0 daha fazlası hak etmiyor bu animasyon. IMDB’de nasıl 7.2 almış anlamıyorum. Tamam JL: Dark ekibinde süper karakterler var. Hatta bize “hype” yaşatıyorlar fakat animasyonun kurgusu çok zayıftı. :P

Evreni kapatan animasyon’un adı Justice League Dark: Apokolips War. Adından da anlaşılacağı üzere JL Dark ekibi evrenin son filminde hayli öneme sahip. O yüzden bu animasyonu izlemenizde fayda var.

Teen Titans The Judas Contract (31 Mart 2017 – IMDB: 7.0)

DC Teen Titans The Judas Contract

Bir kaç küçük sıkıntılar dışında animasyon güzeldi diyebilirim.
Brother Blood bence daha çok gösterilebilirdi.

Suicide Squad: Hell to Pay (2018 – IMDB: 7.0)

Suicide Squad Hell to Pay

Hem evrenin ilk filmi Flashpoint Paradox ile hem de son filmi Apokolips War ile bağları bulunduğundan da kaçırılmaması gereken bir animasyon olarak nitelendiriyorum.

The Death of Superman (2018 – IMDB: 7.4)

The Death of Superman

Daha önceden bu evrene dahil olmayan Superman: Doomsday adıyla da benzer bir animasyon ortaya koymuştu DC. Bir çok kişiye göre The Death of Superman ile çıkan Superman: Doomsday’den çok daha iyi bir hikayeye sahip.

Reign of the Supermen (2019 – IMDB: 6.8)

Reign of the Supermen

Superman’in ölümünden altı ay sonrasında geçen bu animasyon, The Death of Superman’in devamı niteliğinde karşımıza çıkıyor. Bu animasyon bizlere Superboy, Steel, the Eradicator ve Cyborg Superman gibi karakterleri tanıtıyor.

Batman: Hush (2019 – IMDB: 6.4)

Batman Hush

Evrenle tam bir alakası olmayan daha doğrusu evrenimize dahil olan Batman’i anlatan fakat evren hakkında bize pek fazla bilgi vermeyen bir animasyon. MCU’daki bazı solo filmleri örnek gösterebilirim. İzlemesenizde evren namına bir şey kaybetmezsiniz fakat ben kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Wonder Woman: Bloodlines (2019 – IMDB: 5.8)

Wonder Woman Bloodlines

Batman: Hush gibi bu animasyonda tam olarak evrenle bağlantılı değil diyebilirim. Bu animasyon Diana’nın geçmişine de odaklanması sebebiyle WW severler için tatmin edici bir animasyon olmuş.

Justice League Dark: Apokolips War (2020 – IMDB: 7.8)

Justice League Dark Apokolips War

Evet geldik evrenimizi bitiren veya evrenimize yeni bir soluk getiren animasyonumuza. Öncelikle şundan bahsetmek istiyorum bence bu animasyon fazla aceleye gelmiş ve bir çok şey muallakta kalmış. en azından 2 part olabilirdi diye düşünüyorum veya evreni bitirmek için bu kadar erken davranmamaları gerekirdi. Tabii bu benim düşüncem herkes benimle aynı düşünceye sahip olmak zorunda değil ama MCU benim için neyse DCAU’da aynı.

Animasyon, bu zamana kadar gördüğümüz tüm kahramanların Darkseid’a karşı birleşmesini anlatıyor. Basitçe Infinity War ve Endgame karışımı olarak düşünebilirsiniz bu filmi. Birinde Thanos diğerinde Darkseid.

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (10)

Popüler Yorumlar
 1. Rica ederim keyifli seyirler. Ben ettirileceğini düşünüyorum.

 2. Yardımcı olabildiğimize çok sevindik :) Arada bizde kendi yazdığımız makaleleri açıp okuyoruz. İnsanın kendi yazdığı makaleden de yardım alması garip aslında. Dediğim gibi dönem bittikten sonra ilk işim dediğiniz makaleyi yazmak olacak. Keyifli seyierler.

 3. Aslında bunun https://technovadi.com/dc-comics/gelmis-gecmis-butun-dc-dizileri/ üstüne birde “gelmiş geçmiş bütün dc filmleri (animasyonlar) dahil” gelebilir çokta iyi olur :)

Yapılan Yorumlar
 1. Merhaba, aşağıda daha önceden konuşmuştuk. Dediğiniz “gelmiş geçmiş tüm DC filmleri (animasyonlar dahil)” makalesi gelir mi acaba?

  • Merhaba, bu aralar işler biraz yoğun olduğu için siteyle ilgilenemedim. Bu makaleyi üst sıraya yazdım ama. Siteyle ilgilenmeye başladıktan sonra ilk bunu yazacağım.

 2. Evet bende o yüzden istedim DC animasyonlarını komple izlemek isterim ☺ Dizileri makaleniz sayesinde izlemeye başladım. Teşekkürler.

  • Yardımcı olabildiğimize çok sevindik :) Arada bizde kendi yazdığımız makaleleri açıp okuyoruz. İnsanın kendi yazdığı makaleden de yardım alması garip aslında. Dediğim gibi dönem bittikten sonra ilk işim dediğiniz makaleyi yazmak olacak. Keyifli seyierler.

 3. Gelmiş geçmiş tüm dc filmleri (animasyonlar dahil) gelsin lütfen.

 4. Izleme sırası için teşekkürler, sizce evren devam ettirilir mi

 5. Yeni çıkan animasyonlar eksik :( Umarım en yakın zamanda güncellersiniz :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir