1. Anasayfa
 2. STEAM

Yüklü Olan Oyunu Steam ‘e Tanıtma

Yüklü Olan Oyunu Steam ‘e Tanıtma
Yüklü Olan Oyunu Steam 'e Tanıtma - Appmanifest Bozulmuş
4

Oyun klasörünüzü doğrudan kopyala yapıştır yöntemi ile alır veya önceden yüklediğinize emin olduğunuz bir oyunu Steam kütüphanenizde silinmiş (Appmanifest Bozulmuş) olarak görürseniz ve oyun dosyalarının hala diskinizde olduğundan eminseniz yani “Steam oyun yüklü gözükmüyor, Steam Yüklü Oyunları Görmüyor” ise Yüklü Olan Oyunu Steam ‘e Tanıtma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Sorunun çözümüne geçmeden önce eğer “Steam Limitli Kullanıcı Sorunu – Arkadaş Ekleyemiyorum Sorusunun Çözümü” bu tarz bir sorun yaşıyorsanız çözümü için tıklamanız yeterli.

Yüklü Olan Oyunu Steam ‘e Tanıtma Aşamaları


Yüklü Olan Oyunu Steam 'e Tanıtma - Kütüphane Klasörleri

Öncelikle oyununuzun, Ayarlar > İndirmeler > Kütüphane Klasörleri içerisindeki dizinlerden herhangi birinde veya yeni kütüphane klasörü oluşturarak steamapps > common altında bulunması gerekmektedir. Oyun klasörünüzü doğrudan kopyala yapıştır yöntemi ile aldığınızda Steam ‘in oyunu görmemesinin sebebi oyuna ait appmanifest dosyasının bulunmamasıdır (Appmanifest Bozulmuş). Oyununuz zaten daha önceden de buradaysa sorun steam kütüphanenizden appmanifest dosyasının silinmesi veya hasar görmesidir. Her iki durum için de aynı işlemi yapabilirsiniz.


Yüklü Olan Oyunu Steam 'e Tanıtma - Appmanifest Dosya Formatı

Steam Appmanifest dosyaları appmanifest_APPID.acf formatında olmaktadır. APPID kısmında uygulama numarası yer almaktadır. Oyununuza ait APPID bilgisine ulaşabilmek için steamdb.info adresine gidip arama kutusundan oyunu aratabilirsiniz. Açılan sayfada APPID’yi bulacaksınız.


Bu formata uygun steam appmanifest dosyası zaten varsa içerisini bir editör yardımıyla açıp hasarlı olup olmadığını görebilirsiniz. Biz her halükarda dosyayı silip yeniden oluşturmanız taraftarıyız. Steam oyunlarının Appmanifest dosyalarının içerikleri genellikle aşağıdaki gibi görünmektedir.


"AppState"
{
  "appid" "Oyun numarası"
  "Universe" "1"
  "name" "Oyun Adı"
  "StateFlags" "0"
  "installdir" "Klasör Adı"
  "LastUpdated" "0"
  "UpdateResult" "0"
  "SizeOnDisk" "0"
  "buildid" "Versiyon numarası"
  "LastOwner" "Son sahip - SteamID64 (Dec)"
  "BytesToDownload" "0"
  "BytesDownloaded" "0"
  "AutoUpdateBehavior" "0"
  "AllowOtherDownloadsWhileRunning" "0"
}

Appmanifest Parametreleri


Buradaki önemli steam appmanifest parametreleri şunlardır ve diğerleri boş bırakılabilir;

 • appid: Dosya ismindeki APPID ile aynı olmalıdır.
 • installdir: Common klasörü içinde oyuna ait klasörün adıdır.
 • buildid: Oyunun versiyon bilgisini tutar. Güncelleme gelip gelmediğini buradan denetler. Şu an yüklü olan oyununuzun versiyon bilgisini bulmanız gerekmektedir.
 • LastOwner: Aynı bilgisayarda birden fazla steam hesabı kullanıyorsanız oyuna giren en son kişinin SteamID64 (Dec) bilgisini tutar. Boş da bırakılabilir. SteamID’nizi bulabilmek için steamidfinder.com adresini kullanabilirsiniz.

Appmanifest Bozulmuş Yüklü Olan Oyunu Steam 'e Tanıtma - BuildID

Build ID’sini SteamDB sitesini kullanarak arattığınız oyunun Depots sekmesinden bulabilirsiniz. Public altından da eski sürümlerin build id’lerine ulaşabilirsiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız aynı steam oyununa sahip arkadaşınızdan gerekli appmanifest dosyasını talep edebilirsiniz.


Steam Appmanifest dosyaları düşük boyutludur ve genellikle 1kb yer kaplarlar. İşlemleri yerine getirdikten sonra Steam ‘i yeniden başlatmayı unutmayın. Artık kütüphanenizdeki oyunu seçtiğinizde Yükle butonu yerine Oyna butonu ile karşılaşacaksınız. Steam oyun yüklü gözükmüyor, Steam Yüklü Oyunları Görmüyor sorununu Yüklü Olan Oyunu Steam ‘e Tanıtma makalemiz ile çözebilirsiniz. Keyifli oyunlar dileriz :)


İlgili diğer yazılarımız:

5/5 - (2 Oy)

Ben Cemal Yıldırım. Yazılım kariyerime 13 yaşımda başladım ve Yazılım Geliştirici olarak devam etmekteyim. C, C++, C#, JAVA, JavaScript, PHP, E-Mailing Sistemleri, SQL, MongoDB ve ayrıca en popüler Framework'lerden olan; React.JS, Angular.JS, Vue.JS gibi güncel yazılım dili ve geliştiricileri ile daha hızlı ve profesyonel projeler geliştirmeyi sağlıyorum. Şu sıralar bir yazılım mimarisi ve tasarım modeli olan ve son zamanlarda kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış MicroService mimarisi ile ve daha çok bu mimari ile adını sık duyduğumuz Docker, Kubernetes, RabbitMQ ve Kafka, Ocelot Gateway yapıları ile ilgilenmekteyim. Ayrıca technovadi.com sitesinde makaleler yayınlayan bir insan evladıyım.. ;) İş sorguları için; [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Güncel CV için; https://1drv.ms/b/s!Al2P1iPuq62Sgq5Ya9dF13P6Qt0xSw?e=O7IehT linkinden CV'me ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. 28 Eylül 2022

  çok teşekkür ederim kaç gündür uğraşıyorum bir türlü yapamamıştım.

 2. 29 Temmuz 2021

  warframe de güncelleme sonrası bu sorun ooluştu sayende düzeldi adamsın reis

 3. Yine RDO’da hata verdi daha yeni 112GB indirdim ve baştan indirmeye başladı :/

 4. teşekkürler rdr online bir anda kütüphanede görünmemeye başlamıştı 120 gb tekrar yüklemek :/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir