1. Anasayfa
  2. REHBER Ve YARDIM

DLL Bulunamadı Hatası Çözümü

DLL Bulunamadı Hatası Çözümü
DLL Bulunamadı Hatası Çözümü
2

DLL Bulunamadı Hatası Çözümü ve DLL Eksik Hatası (Eksik DLL Dosyası); bir oyunu çalıştırmak için gereken DLL dosyaları bilindiği gibi program veya oyunların çalışabilmesi için gereken yardımcı dosyalardır. Bu dosyalardan biri bile eksik olduğunda DLL bulunamadı hatası alırsınız. Bu hatalar genelde şu şekildedir;

bir oyunu veya programı açmaya çalıştığınızda kırmızı uyarılı bir hata ekranıyla karşılaşırsınız ve burada  hemen hemen şöyle bir şey yazar: “Program, d3dx9_40.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan başlayamıyor. Bu sorunu çözmek için programı yeniden yüklemeyi deneyin.”

Burada size yeniden yüklemeniz gerektiğini söyler fakat emin olun çoğu oyun veya programı yeniden yüklemek bu sorunu ortadan kaldırmayacaktır.

Eskiden oyunlar kurulum dosyalarının yanında DirectX paketlerini de içinde barındırırdı. DirectX Runtime olarak adlandırdığımız bu uygulama oyun ile birlikte kurulur ve bu tip DLL bulunamadı sorunları ile karşılaşılmazdı. Fakat yeni Windows sürümlerinde bu dosyalar zaten dahili olarak işletim sistemi içinde barındırılmaya başladığından oyun yapımcıları da bu alışkanlıklarından vazgeçtiler.

Ancak burada bir dipnot düşmem gerekiyor; Yeni Windows sürümlerinde eski DirectX dosyaları bulunmadığından eğer kurduğunuz uygulama veya oyun geçmiş windows sürümlerine ait DirectX dosyalarını barındırıyorsa DLL bulunamadı hatası alırsınız.


Ayrıca DOSYA YOLU ÇOK UZUN HATASI VE ÇÖZÜMÜ için bu linke tıklamanız yeterli => https://technovadi.com/bilgisayar/dosya-yolu-cok-uzun-hatasi-ve-cozumu/


Bu hata sadece yukarıdaki nedenden dolayı olmayabilir bazen yüklü dosyaların bozulması veya setup dosyasının bozuk olması/yüklerken bir hatanın meydana gelmesi gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Ne güzeldir ki bünyesinde neredeyse bütün DLL dosyalarını barındıran bir site mevcut ve ben bu siteyi 2014 yılından beri zaman zaman kullanıyorum. O zaman neden şimdi bu yazıyı yazıyorsun diyebilirsiniz :) Buna cevabım böyle bir makaleyi yazmayı şimdi akıl etmiş olmam :/

Bir Oyunu veya Programı Çalıştırmak için Gereken DLL Dosyaları

Her oyun veya program kendi gereksinimlerine göre farklı DLL dosyalarına ihtiyaç duyabilir. Örnek olarak; League of Legends oyunu d3dx9_39.dll ve d3dx9_40.dll dosyalarına ihtiyaç duyarken, Counter Strike oyununu çalıştırmak için ise msvcr100.dll dosyasını ihtiyaç vardır .

Çoğu DLL dosyasını Windows sistem klasörüne atmamız yeterli olsa da bazı durumlarda oyunun bulunduğu klasörüne atmak gerekebiliyor.

Dipnot: Yukarıdaki bazı durumları açmam gerekirse;

d3dx9 ve d3dx10 gibi DLL dosyaları sistem klasörüne atmak işe yararken, PES oyununda sıklıkla aşina olunan XInput1_3.dll hatasında ise DLL dosyasını oyun klasörüne atmak gerekiyor.

DLL Bulunamadı Hatası Çözümü

Bir programı veya oyunu açmaya çalıştığınızda eğer aşağıdaki ekran ile karşılaşıyorsanız çözümü aşağıda.

DLL Bulunamadı Hatası Çözümü ve DLL Eksik

Bulunamayan DLL dosyasının ismi hata ekranında mutlaka yazar. Yapmanız gereken tek şey bu DLL dosyasının adını aşağıda verdiğim sitede aratmak.

DLL dosyaları için site: dll-files.com

  1. Siteye girin.
  2. Girdikten sonra en üst kısımda gördüğünüz arama kutusuna dll dosyasının adını yazın ve aratın.
  3. Arama sonuçlarından, size gerekli olan dll dosyasının adına tıklayın.DLL Bulunamadi Hatasi Cozumu search
  4. Ardından açılan ekranda orta kısımda size gerekli olan dll dosyasının versiyonları listeleniyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere. Buradan size uygun versiyonu download deyip indirin.
DLL Bulunamadi Hatasi Cozumu versiyon

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Kullandığınız Windows İşletim Sistemi sürümünün bit değerine göre; 32 bit ise sadece 32 bit DLL, 64 bit ise hem 32 bit hem de 64 bit DLL sürüm dosyalarını kurmalısınız.

Bunu öğrenmek için; Masaüstünde bilgisayara sağ tıklayıp özelliklere girin ve işletim sistemi türü sistem başlığı altında sistem türü kısmında karşınıza çıkacaktır.

Dipnot: En yüksek sürüm olanı indirmekte de, en son komutları ve güncellemeleri içeriyor olmasının faydası olabilir. Düşük bir sürüm indirdiğiniz zaman, oyunda veya programda sebebini hiç anlayamayacağınız hatalar ile karşılaşmanız muhtemel.

İndirme işlemi bittikten sonra DLL’i zip içerisinden çıkarın ve ardından kesip C:WindowsSystem32 klasörüne atın. Bazı durumlarda dosyayı aynı zamanda ilgili program veya oyunun .exe dosyasının bulunduğu konuma yapıştırmanız gerekebilir.

İşte bu kadar! DLL Bulunamadı Hatası (Eksik DLL Dosyası) sorunu artık çözüldü! Farklı bir problem ile karşılaştıysanız veya hala aynı sorunda kaldıysanız yorum yazın yardımcı olalım.

5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. adamsın admin fifa 22 de sürekli bu hatayı alıyordum dll eksik dll eksik ne saçma bir sorun

  2. tşk reis sayende fifa 21 de ki sorunu mu çözdüm sürekli dll bulunamadı hatası veriyordu meret:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir