1. Anasayfa
  2. WORDPRESS

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silme

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silme
WordPress Kullanılmayan Resimleri Silme - TechnoVadi
0

Zaman zaman web sitemizde kullanmadığımız gereksiz resimleri silmemiz gerekir. Fakat hangi resmi silip silmeyeceğimize nasıl karar verebiliriz? İşte bunun için “WordPress Kullanılmayan Resimleri Silme” eklentisini sizlere paylaşıyorum. Eklentimizin adı Image CleanUp. Bu eklenti ne işe yarar nasıl kullanılır tek tek bahsedeceğim.

Bu eklenti web sitenizin ve temanızın kullanmadığı boşu boşuna yer kaplayan resimleri temizlemenize yardım eder. Sadece yükleyip kullanmadığınız resimleri değil aynı zamanda kullanılan resimlerin kullanılmayan farklı boyutlarını  da silmeniz mümkün. Örneğin; yüklediğiniz resimler web sitenizde belirli oranlarda kırpılarak farklı boyutlarda tutulabiliyor ve bazıları temanız tarafından kullanılabiliyor. Tabii bunları da temizlemek mümkün. Verdiğim linkten eklentiyi indirerek sitenize kurabilirsiniz veya wordpress üzerinden eklenti ismiyle arama yaparak kurulum sağlayabilirsiniz.

Eklentiyi indirip aktif hale getirdikten sonra WordPress Admin Paneli >>> Araçlar >>> Image CleanUp tıklıyoruz ve açılan kısımda bu sefer Index Images‘e tıklıyoruz.

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silme - Image CleanUp

Index Images tıkladığımızda yukarıdaki resimde görüldüğü gibi eklenti sizin FTP adresinizde bulunan ve temanın kullanmadığı gereksiz resimleri aramaya başlıyor. Arama işlemi sona erdiğinde sitenizde kullanılmayan/referanslandırılmamış resimler aşağıdaki resimde görüldü gibi “Unreferenced Unused Images” bölümünde listelenecek. Bu bölümden gereksiz resimleri kolaylıkla silebilirsiniz.

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silme - Image CleanUp

Bir dipnot vermemde fayda var. Bu resimleri silerken yinede dikkat etmenizde fayda var. Kullanılmadığından emin olun ve işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek almayı unutmayın.

Wordpress hakkında daha çok faydalı bilgiler almak için “Wordpress” yazılarımızın bulunduğu arşive göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir