1. Anasayfa
  2. MAKALE

Yazıcıyı Sistemden Tamamen Kaldırma

Yazıcıyı Sistemden Tamamen Kaldırma
Yazıcıyı Sistemden Tamamen Kaldırma - TechnoVadi
0

Yazıcıyı “Aygıt Yönetici”‘sinden sildiğiniz de siz yazıcının tamamen sistemden kaldırıldığını sanıyorsunuz ama aslında sistemden tamamen kaldırılmıyor. bunun için “Yazıcıyı Sistemden Tamamen Kaldırma” adlı makaleyi paylaşmaya karar verdim. Aşağıda verdiğim yöntemi uygulayarak yazıcınızı sistemden tamamen kaldırabilirsiniz.


Bilgisayarınız Kapanmıyor ise Bu Yazımıza da Göz Gezdirebilirsiniz 

Yazıcı Sürekli Çevrimdışı Gözüküyor

Brother MFC 7360 – MFC 7320 Yazıcı Reset


İlk olarak, çalıştır’ı yönetici olarak açmamız gerekiyor. Çalıştırı açabilmek için ister Başlata, “Çalıştır” yazın isterseniz de “CTRL + R” tuşlarına aynı anda basın. Daha sonra çalıştır’a “services.msc” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Bu işlemi yaptığınızda karşınıza “Hizmetler veya Hizmet Bölümü” çıkacaktır. Buradan “Yazdırma Biriktiricisi” servisine sağ tıklayıp, durdur’u işaretliyoruz.

İkinci olarak çalıştıra, %systemroot%\system32\spool\printers\  bunu yazıp “Tamam” basıyoruz. Bu Klasörün altında yazıcı ile alakalı herhangi bir dosya varsa siliyoruz. Aynı şekilde %systemroot%\system32\spool\drivers\w32x86 dosyası altında da 2 veya 3 isimli dosyalar göreceksiniz buradaki dosyaların tamamını da siliyoruz.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Denetim masasındaYazıcılar ve Faxlar” veya “Yazıcılar ve Aygıtlar” bölümü bulunur. Buraya girip kaldırmak istediğiniz yazıcıya sağ tıklayıp sil diyoruz ve ardından dosya menüsünden, sunucu özelliklerine gelip, burada “sürücüler” altında bulunan yazıları seçtikten sonra alt kısımdaki sil butonuna basıyoruz. Bu işlemde bittiğine göre diğer işleme geçebiliriz.

Tekrar çalıştır’ı açıyoruz. Buraya regedit yazıp “Tamam” basıyoruz. Karşımıza Kayıt Defteri gelecektir. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments\Windows NT x86\Drivers Bu yazan yere giriyoruz ve hangi yazıcının sürücüsünü silmek istiyorsak siliyoruz.

Geldik son adıma. Denetim Masası>Program Ekle & Kaldıra girip yazıcı ile alakalı bir şeyin kalıp kalmadığına bakıyoruz (Program vb.). Varsa onuda siliyoruz.

İşlemlerin sonunda tekrar Hizmetlere girip “yazdırma biriktiricisi” servisini açmamız gerekiyor.

Yazıcıyı Sistemden Tamamen Kaldırma adlı makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu işlemleri yaparak yazıcıyı sistemden tamamen kaldırmış olduk. Artık gönül rahatlığıyla sürücüyü ve yazıcıyı tekrar kurabilirsiniz 🙂

Paylaşımlardan anında haberdar olmak için Facebook Sayfamızı takip edebilirsiniz!

5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir