1. Anasayfa
  2. OYUN

Popmundo Dünyasını Keşfet!

Popmundo Dünyasını Keşfet!
Popmundo Dünyasını Keşfet
1

Popmundo Dünyasını Keşfet!


Oyun Tanıtımına geçmeden önce “Popmundo Dünyasını Keşfet” adlı makaleyi özenle hazırlayıp sitemizde yayınlamamız için bize yollayan “Yakup Tan” arkadaşımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Oyunla alakalı daha fazla bilgi almak istiyorsanız Yakup arkadaşımıza facebook adresinden ulaşabilirsiniz. Facebook Adresi!

Popmundo evreninin ne kadar büyük bir evren olduğunu ve oyun piyasasında ne denli büyük bir etki yarattığını, çoğumuz çocukluğundan hafızalarımıza kazımış durumdayız. ‘Bilmiyorum’ diyenleriniz var ise oyunu sizlere tanıtayım.

Peki Nedir bu Popmundo?

Türkçe dahil toplam 25 farklı dilde arayüz desteği sunan Popmundo eski adıyla “Popomundo – gülmeyin :D”, Spelkultur i Sverige AB’nin geliştirdiği Availo SE‘nin sunucularını sağladığı tarayıcı üzerinden oynanan çevrimiçi bir “rol yapma” oyunudur. Dünya’nın her kıtasından ve her ülkesinden oyuncu kitlesine sahip olan bu oyunu eğlenceli kılan da çok geniş bir kitleye hitap etmesi

Oyunun ana hikayesi gerçek dünyamızda ki gibi başlıyor. Doğuyor, yaşıyor ve istediğiniz zaman karakterinizi öldürebiliyorsunuz. Her ne kadar müzik yaşamı üzerine kurulu olsa da evrenin içinde ayrı bir suç oyunu daha bulunmakta. Kurduğunuz tek hesapla iki oyunu da aynı evrende oynamanız mümkün. Suç temalı diğer oyun eskiden “Popmundo” oyununun içinde oynanabilirken şuan farklı bir oyun olarak lanse edilmekte. Tabi ki aynı evrende geçiyor ve aynı şirket tarafından yönetiliyor.

Oyun gerçek zamanlı bir “RPG” oyunudur. Yani siz oyunda online “çevrimiçi” olmasanız bile oluşturduğunuz karakteriniz popmundo evreninde yaşamaya devam eder. Çevrimiçi olmanın yanı sıra oyunda dış dünyada ki karakterleri yöneten insanlarla iletişim kurabilir, birlikte dünyayı turne yaparak dolaşabilir hatta ve hatta oyun içerisinde yer alan çeşitli meslekleri yaparak karakterinizi geliştirebilirsiniz. Şunu söylemeden geçemeyeceğim. Oyun 49 şehir üzerine kurulmuş durumda. Bu şehirlerden sadece 4 tanesi Türk şehri “İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya”.  Aslına bakarsanız orana vurduğumuzda bu 49 şehir içinden 4 tane Türk şehri olması çok iyi bir şey.

Popmundoda kendi müzik grubunuzu kurabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla birlikte de müzik grubu kurabilirsiniz. Grubunuzun müzik türünü seçebilir hatta single ve albüm yaparak kariyerinizin basamaklarını tırmanmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Oyun sadece bunlarla sınırlı değil elbette!

Başarımlar

Popmundo Dünyasını Keşfet Başarımlar

Başarımlar; oyun içerisinde zamanla kazanabileceğiniz gibi 3 başarımı da profilinizde sergilemeniz mümkün. Başarımların görselliği ile oyunculara hava atmanız da mümkün! Gösterdiğim başarımlar benim başarımlarımdan ufak bir kesit olduğu gibi oyunda ki başarımlara göre sadece birkaçını oluşturuyor. Gelin yukarıda ki bazı başarımları kısaca anlatayım.

İlk Konserimi Verdim: Karakterinizi oluşturduktan sonra size sistem tarafından konser organize ediliyor. İlk konserinizi doğduğunuz şehrin parkında yapabilir ve bu başarımı kazanırsınız.

İlk Rehberimi Tamamladım: Oyuna yeni başlamış olanlar için oyunu öğretmek amaçlı rehberlerden birisini tamamladığınız takdir de bu başarım size verilmektedir.

Şehir Piyangosu Oynadım: Herhangi bir şehrin dükkânına gidip şehir piyangosu oynadıktan sonra bu başarımı alabilirsiniz. Seçtiğiniz beş sayıdan en az üçünü tutturursanız bile başarımı alabiliyorsunuz.

5 Aktivitede Yer Aldım: Bulunduğunuz şehrin halk plajına gidebilir. Arkadaşlarınız ile birlikte grupça tenis raketi, plaj futbolu ve plaj voleybolu oynayarak bu başarımı kazanabilirsiniz.
Ve daha fazlası!

Zombi Avı

Popmundo Dünyasını Keşfet Zombi Avı
Oyunun bana göre en güzel yönü zombi avına çıkmaktır. Nasıl zombi avlayabilirim diye sorabilirsiniz kendinize. Hemen anlatmaya başlıyorum;

Oyunun kendi özelliği olduğu gibi zombi avlamaya başladığınız zaman hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Karakteriniz tarafından kendiliğinden günlüğünüz de yazı çıkıyor ve avlamaya başlıyorsunuz anlamına geliyor. Ben ilk zombimi sosyal kulüpler de tanıştığım arkadaşlarım ile avladım. Bu arada elimde zombi avlayacak kadar iyi eşyalarım yoktu diyebilirim.

Popmundo Dünyasını Keşfet Zombi Avı

Zombi avlamak için av tüfeği ya da çifte ile birlikte cephane sandığına ihtiyaç duyabilirsiniz. Sadece Ölüler Günü’nde zombi avlanmadığı gibi “Gümüş Sikke” ile de zombi avına doğru yol alabilirsiniz. Unutmayın! Ne kadar çok zombi avlarsanız o kadar çok başarım kazanırsınız.

Meslekler

Popmundo Dünyasını Keşfet Meslekler

Oyunda birçok meslek olduğu gibi bazı meslekleri kazandığınız yetenekler ile açmanız mümkün. Polis, Doktor, Yargıç olarak çalışabilieceğiniz gibi diğer mesleklerde de çalışabilirsiniz. Ben Roma’da Kıdemli Polis Memuru olarak çalışıyorum. Fakat herkes benim gibi olmak zorunda değil! İstediğiniz meslekte kendinizi geliştirebilir ve aldığınız maaşa göre ekonominizi düzenleyebilirsiniz.

Popmundo Dünyasını Keşfet Meslekler 1

Yetenekler oyunun bel kemiğidir aslında. Birçok şeyi yapabilmek için yeteneklere ihtiyaç duyarsınız. Yetenek öğrenmek için şehir dükkanlarından istediğiniz yeteneği satın alabilir,okuyabilir ve bunun sonucunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Fakat unutmadan söylemem gerekiyor, bazı yetenekleri satın alamazsınız. Örneğin; Sörf yeteneğini satın alamazsınız. Bu yeteneği öğrenebilmek için Halk Plajında bir seferlik sörf yapmanız gerekiyor ve bunun sonuncunda bu yeteneği öğrenmiş olursunuz.

Umarım makalemi beğenmişsinizdir. Elimden geldiğince oyun hakkında bilgi vermeye ve bazı şeyleri detaylı bir şekilde açıklama yapmaya çalıştım. Oyuna başladığınız zaman beni bulmayı unutmayın!

Ogün Şenay (3424755)

Popmundo’yla Kalın, Keyifli Oyunlar!

 

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir