1. Anasayfa
 2. MAKALE

X-Men Filmleri Kronolojik Sıralaması 2022

X-Men Filmleri Kronolojik Sıralaması 2022
X-Men Filmleri Kronolojik Sıralaması
89

X-Men’in ilk filmlerini izleyeli yıllar olmuştu. Dün filmleri yeniden izlemeye karar verdim. O yüzden bu sefer X-Men Filmleri kronolojik, X-Men izleme sırası sıralamaya “x men zaman çizgisi, x men timeline” göre izlemek istedim. Dedim ki madem bu film serisini kronolojik sıralamaya göre izliyorum. Peki neden siz değerli ziyaretçilerime de bu konuda yardımcı olmuyorum?


Fake Mail – Sahte Hesap Nasıl Açılır?
Marvel’ın Yeni Dizisi Cloak & Dagger ‘den İlk Fragman Yayınlandı
Marvel Sinematik Evreni (MCU) Kronolojik Sıralama – Dizi’lerle Birlikte Takip Etme!


IMDB, Beyaz Perde gibi sitelerde çıkış tarihleri mevcut fakat X-Men Filmleri kronolojik sıralamayı bulmak için filmleri tekrar izlemeniz gerekiyor. Bende bunu sizler için ortadan kaldırıyorum.

Dipnot: Film isimlerinin sağında yazan yıllar çıkış yılları değil, filmin geçtiği yıllar.

X-Men Filmleri Kronolojik Sıralaması – X-Men İzleme Sırası

X-Men Filmleri kronolojik göre ilk filmimiz;

X-Men: First Class [1960-1969]

X-MEN #2
X-MEN: FIRST CLASS

X-Men’in bu filminde mutant kardeşlerimizin köklerine iniyoruz ve daha önce hiç karşılaşmadığımız/görmediğimiz olaylarla karşılaşıyoruz. Mutantlar’ın var olduğu bilinmeden ve Charles Xavier ile Erik Lehnsherr’ın, Profesör X ve Magneto isimlerini almadan önce henüz güçlerini yeni keşfeden iki gençtiler. Düşman olmalarının yanı sıra birbirlerinin de en iyi arkadaşıydılar; Filmin baş kötüsü “Sebastian Shaw“‘dır. Karakterimizi yakından tanıyalım.

Sebastian Shaw Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız
[caption id="attachment_591" align="aligncenter" width="400"]X-MEN Sebastian X-MEN Sebastian X-MEN: FIRST CLASS[/caption]

Yer Aldığı Filmler: X-Men First Class

Film Uyarlaması: Çizgi Romanlarda Hellfire Club‘ın şeytani liderini Kevin Bacon müthiş bir şekilde canlandırıyor. Hatta çizgi romandaki halinden çok daha etkili olan karakterin özelliğine delicesine özeniyoruz. Enerjiyi absorbe edebilen birinin mutantlar arasında belki de tanrı olması gerekirken (telepatları engelleyen başlığı sahip) tek filmde harcanması kuşkusuz beni bir nebzede olsa üzdü. Daha sonradan ise bildiğiniz üzere bu başlığı Magneto kullanmaya başlıyor.

Çizgi roman Hali: Filminin aksine çizgi romanlarda çok önde olmayan bir karakter. Hellfire Club’ın lideri olması ve bu kulübün X-Men’in başına zibilyon defa bela açması gibi etkenler düşünüldüğünde kıymeti pek bilinmemiş bir karakter diyebiliriz kendisi için.

Bu adamı yenebilmek için diğer mutantlarla (bazılarını diğer filmlerde tanıdıklarımızın genç halleri, bazılarını ise ilk defa görüyoruz) işbirliği yaparlar. Aynı zamanda bu film sayesinde Profesör X ve Magnetonun neden birbirlerine düşman olduklarını da anlıyoruz.

X-Men Origins : Wolverine [1970-1979]

X-MEN #1
X-MEN ORIGINS: WOLVERINE

X-Men Filmleri Kronolojik sıralamasında 3. filmimize gelmiş bulunmaktayız. İsterseniz filmden bahsetmeden önce “Wolwerine” isminin nereden geldiğine bakalım. Mutlaka Okumanızı Tavsiye Ederim, okuduğunuzda ağzınız açık kalacaktır.

Wolverine İsmi Nereden Geliyor Öğrenmek İçin Tıklayınız!

İşte Wolverine karakterini yaratanlara ilham veren aynı adlı psikopat hayvan!

Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika ormanları. Korku bilmeyen son derece kurnaz bir hayvan olan Kutup Porsuğu, Grizzly ayısına ve Dağ Aslanlarına bile meydan okumaktan çekinmez.

Kuzey ülkelerinin en cüretkâr, en hırsız ve en kurnaz hayvanlarından birisidir. Mesela; tilkilere en kurnaz hayvan deriz fakat Kutup Porsuğu, Tilkiden dahada kurnazdır.

Bazı bölgelerde ise “obur” veya “kutup porsuğu” olarak da bilinir. Uzunluğu 120 cm, ağırlığı ise 15-20 kg kadardır. En irisi en büyüğü 25 kiloyu geçmez. Uzun, kıvrak pençeleri ve jilet gibi keskin dişleri vardır. Kısa bacaklara, geniş yuvarlak bir kafaya ve alçak/yere yakın bir vücuda sahiptir. Son derece de kuvvetlidir, iki adamın kaldıramayacağı ağır bir kütüğü kaldırabilecek kadar.

Kuzey Amerika ve Avrupa ormanlarında çok nadir görülen Wolverine, korku ve merhamet nedir bilmeyen amansız bir katildir. Kendisi de kavga esnasında merhamet dilemez ve karşısındaki canlılara terör estirir. O mutlaka kazanmak için dövüşür. Hücum ederken avının üzerine bükülür. Öyle ürkütücü hırıltı ve homurtular çıkartarak ses çıkarır ki bakanları da korku ve nefret içinde bırakır. Korku ve kaçma nedir bilmeyen wolverine, saldırırken sayıya hiç bakmaz.

Öldürdükleri avlarının başında karınlarını doyuran grizzly ayısı, kurt veya dağ aslanı, Wolverini gördüklerinde avlarını ona bırakıp uzaklaşmayı tercih ederler. Wolverine gezinirken onu uzaktan fark eden hayvanlar panik içinde kaçışarak, hemen sığınacak bir yer ararlar. Hatta Bir kurt sürüsü bile tek bir wolverine yer açar.

Yürüyüş esnasında hiç yorulmayan wolverine rahat 50-60 mil arasında yuvasının civarında gezebilir. Bir ağaca veya yüksek bir kayaya tırmanarak pusu kurar ve avı yaklaşana kadar bekler. Yaklaştığında ise avının üstüne atlayarak dişlerini ensesine geçirir. Bütün yaşayan canlılara karşı nefret besleyen bu hayvan, çoğu zaman sadece karnını doyurmak için değil zevk almak amacıyla öldürür.

Hatta hayvanat bahçesine konan bir wolverine’in anında bir kutup ayısını öldürdüğü bile görülmüştür. İşte X-Men Filmleri gördüğümüz Wolverine buradan gelmekte.

WOLVERİNE VE AVCIYA YAPTIKLARI

Bir avcı wolverinle ilgili macerasını şöyle anlatıyor; Av sezonu başladıktan sonra 2-3 ay içinde çok iyi iş yaptım. Sonra bir wolverine benim bölgemde görülmeye başladı. Bir gün tuzaklarımı kurduğum hattı kontrol için gittiğimde, bir tane sağlam tuzak kalmadığını gördüm. Wolverine hepsini harap etmişti ve onu öldürmeye karar verdim. Tuzaklardan kurtulduğunu bildiğim için kurt köpeğini de alarak peşine düştüm. Bir çok kez taze izlerine rastladım ve takip ettim. Köpeğimin havlamasından yakında olduğunu anladım. Tüfeğimi hazırlarken köpeğim ok gibi fırladı. Bende peşinden koştum. Wolverine Köpeğimle üst üste boğuşuyordu ve köpeğimin boğazından yakalamıştı.

Ateş etmek istedim ama köpeğimi vuracağımdan korktum. Tüfeğimi sopa gibi kullanarak wolverine vurmaya başladım. Köpeği bırakıp çalılıkların arasına daldı. Sonrasında ateş ettim ama tutturamadım. Ancak köpeğimin boğazındaki şah damarından akan kan durmadı ve oracıkta öldü.

Tuzak yapmaya karar verdim fakat öğleden sonra kar fırtınası geldi. Geceyi orada kamp kurarak geçirdim. Hayvanlar zarar vermesin diye kar pabuçlarımı bir ağacın üst dalına astım. Sabahleyin gördüm ki, kar ayakkabılarım paramparça edilmiş. Geyik derisi malzemelerim kasıtlı olarak kısa kısa dişlenip parçalanmış. Kar ayakkabılarım olmadan karda yürüyemezdim. Yiyeceğim azdı. Malzemelerimi sakladım. Kamptan yarım saat kadar ayrılmıştım. Geri döndüğümde battaniyem parçalanmış, kibritlerimi sakladığım küçük madeni kutum kaybolmuş. Daha da kötüsü paha biçilmez tüfeğim çengelinden tutulup sürüklenerek götürülmüştü.

Panik içinde hemen bir çift yuvarlak kar ayakkabısı yaptım. Çok zor durumdaydım. Ne aletim ne de ısınmak için ateş yakacak kibritim vardı. Kulübeme akşam üzeri kan ter içinde zor yetiştim.

İçeri girdiğimde hayretten dona kaldım. Wolverine, daha önceden yakaladığım bütün hayvan kürklerini paramparça etmiş, konserve halinde olmayan açıkta olan bütün yiyecekleri yemiş, dökmüş veya götürmüştü. Kırılıp dökülecek ne varsa hepsi kırılıp dökülmüştü. Yiyemediği ve götüremediği yiyecekleri de pisleyerek kullanılmaz hale getirmişti. Bir deprem bu kadar zarar yapmazdı.

:Film Hakkında:

Logan, Kanada Rockies dağlarında ağaç kesme işi yaparken bir yandan da karanlık geçmişine dair bir teselli aramaktadır…

Hayatta ilk kez sevgiyi bulduğunu düşünür ve bir öğretmen olan Kayla ile düzgün bir yaşam sürmektedir. Bu ilişki Logan’ı geçmişten kalma yaralarını silmeye iter.

Mutant hayatı yaşayan Wolverine,  

Spoiler
kız arkadaşının da ölümüyle intikam duygusuyla dolar ve Victor Greed’ten (Sabertooth)
intikamını almak için çok gizli bir program olan Weapon X’e katılır.
yolu Stryker ile yine kesişir.
Programa katılmayı önceden reddeden Wolverine,
Spoiler
Sabretooth’un kız arkadaşı Silver Fox’u öldürmesi üzerine katılmayı kabul eder.
bu sefer kabul eder.
Kendisini yenilmez hale getirecek Adamantium metalinin vücuduna enjekte edilmesiyle Wolverine’in intikam macerası başlar.

X-Men [2000-2010]

X-MEN #3
X-MEN 1

Eşsiz, insan üstü genetik mutasyonları sonucu ön yargılarla dolu bir dünyada doğan tehlikeli çocukların hikayesine hoş geldiniz.

Ve Bu çocuklar Professor Xavier’in eğitimi ile güçlerini insanlık yararına kullanmayı öğreniyorlar fakat şimdi ise insanlık ve mutanlar savaş yapmak üzere evet yanlış duymadınız savaş yapma eşiğindeler. Peki bu kimin yüzünden dersiniz? Tabii ki namı değer Magneto yüzünden. Peki bu destansı savaşta bu olağanüstü ve tehlikeli mutantlar onu yani Magneto durdurabilecek mi…

X-Men 2 [2000-2010]

X-MEN #4
X2
X-MEN 2: UNITED

Nefret ve güvensizlik insanlar ve mutantlar arasında ilk filmin sonucunda iyice çoğalmıştır. Başkana yönelik nedensiz bir mutant saldırısı General William Stryker’a uzun zamandır mutantlara karşı tam bir savaş açılması için beklediği fırsatı verir. Bu savaşın sonunda sadece tek bir ırk zafere ulaşacaktır, acaba hangi ırk?.

Mutantların savaşı kazanması için tek bir çareleri vardır. Oda Xavier, Phoenix, Wolverine, Storm ve diğer X-Men üyelerinin eski düşmanları Magneto ile birleşmesi ve dünya üzerindeki herkesi yok edebilecek bir karşılaşmayı önlemek. Tabii ki filmin sonlarına doğru Magneto

Spoilerrrr
ihanet eder. Neden mi dersiniz? Tabii ki amacı her zaman insanları öldürmek olduğu için.

X-Men: The Last Stand [2000-2010]

X-MEN #5
X-MEN 3: THE LAST STAND

X-Men: Son Direniş,  filminde X-Men topluluğu ilk kez bir seçim aşamasındadırlar. Yeni bir tedavi yöntemi bulunmuştur ve mutantlar tüm özelliklerinden kurtularak normal insanlar gibi yaşayabileceklerdir. Onları insanlardan ve gerçek hayattan uzak tutan bu inanılmaz özelliklerinden arınıp, arınmamaları konusunda ise mutantların lideri Charles Xavier, ve Magneto arasında gerçek bir görüş ayrılığı oluşmuştur. Son bir savaşın temelleri atılmaktadır. Son ve en büyük savaş.

The Wolverine [2010s]

X Men 6
THE WOLVERINE

Jean Grey’in ölümünün ardından büyük bir depresyona sürüklenen ve kimliğinden kurtulmak isteyen Logan, yıllar önce hayatını kurtardığı bir arkadaşının ortaya çıkıp kendisinden yardım istemesi sonucu Japonya’ya gitmeye karar verir. Burada kendisine sunulan öneriyi kabul eder. Bu sayede ölümsüzlük yetisinden kurtulup ölümlü bir canlıya dönüşecektir fakat bu sürede Silver Samurai isimli ölümcül bir düşman edindiğinin farkında değildir. Bu düşmana acımasız Viper’ın da eklenmesiyle destansı bir savaş başlar.

X Men: The Days Of Future Past [2020s – 1970s]

X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST
X-MEN 4: DAYS OF FUTURE PAST

Bu filmden sonra X-Men Evreni (X-Men Filmleri Kronolojik) kendine reboot atıyor.

Mutantlar soylarının tükenmemesi için zamanda yolculuk yapmak zorundadır zira gelecekte kamplara hapsedilmiş durumdadırlar ve Sentineller tarafından avlanıp öldürüldükleri için de nesilleri tükenmenin eşiğine gelmiştir.

Mutantların soyunu kurtarabilmek için iki ezeli düşman Magneto ve Charles Xavier güçlerini birleştirirler. Planları Sentinellerin yarattığı vahşeti durdurmak üzerine kuruludur. Wolverine’in kendini iyileştirme yeteneği olduğundan zamanda yolculuk onda çok daha az yan etkiler ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden Wolverine, Kitty Pryde’ın da yardımıyla geçmişe gönderilir. Amacı Trask Industries’in deneyler sonucu ürettiği Sentinel’lerin yapım aşamasına engel olmaktır.

X-Men: Apocalypse [1980-1989]

X-MEN: APOCALYPSE
X-MEN: APOCALYPSE

Bu film benim için bir hayal kırıklığı;

Film de kahramanlarımızın genç hallerini görüyoruz ve buradan filmin geçmişte geçeceğini anlıyoruz fakat film farklı bir alternatif evrende geçiyor.

Biliyorsunuz X-Men: Day Of Future Past filminde X-Men (X-Men Filmleri Kronolojik) evrenine reboot atıldığını söylemiştim. Logan bu filmde geçmişe giderek geçmişi değiştirmişti ve filmin sonunda bir anda kendini gelecekte bulmuştu. Ölen bütün mutantların ise hayatta olduklarını görmüştü.

Yani “APOCALYPSE” aslında Logan’ın tarihi değiştirmesi sonucu ortaya çıkıyor.

X-Men Filmleri Kronolojik Sıralama Hakkında - Mutlaka Okuyun!!!
Şimdi düşündüğüm gibi de oldu. Apocalypse filmi First Class ve Days Of The Future Past filminden sonrasında geçmekte. Logan abimiz bir güzel geçmişi değiştirmiş :) Fakat burada bir dipnot düşmem gerekiyor.

First Class filmi 1960’larda geçiyor. Days Of The Future Fight ise 1970’lerde geçiyor ve bu yıllardaki olaylarla oynanmıştı. Yani 1970 öncesi olaylar iki evrende de mevcut. 1970 sonrası değiştiğine göre artık “Deadpool” abimizi rahat bir şekilde hikayeye oturtabilirler. Zaten bu seneki Deadpool filmindeki göndermeleri’de hatırlarsınız.

X-Men: Dark Phoenix [1990s]

X-Men Dark Phoenix - TechnoVadi

The New Mutants [1990s]

X Men: The New Mutants

Deadpool [2016s]

Deadpool
Days of Future Past’te sıfırlanan tarih akışı sonrası Deadpool’u bu sıraya ekleyebiliriz.

Deadpool 2 [2018s]

X-Men Filmleri Kronolojik Sıralaması

Deadpool, kahramanlık işlerini devam ettirmekte, bir yandan da gündelik hayatını sürdürmektedir. Kız arkadaşı Vanessa’yla mutlu bir ilişki sürdüren Deadpool’un düzeni gelecekten gelen Cable’ın ortaya çıkışıyla sarsılır. Cable gelecekte tehdit oluşturacak bir çocuğun peşindedir. Deadpool, Cable’ı durdurabilmek için süper güçlere sahip bir ekibi toplar ve bu aykırı karakterlerden oluşan ekibe X-Force adını verir.

Logan [2020s]

Logan
Logan

Logan filmi 2029 yılında geçmekte. Evrene artık son noktayı bu filmle koyuyorlar. Bence bu film hakkında bir şey konuşmaya gerek yok sadece izleyin.

X-Men Filmleri Kronolojik sıralama aynı  “Hızlı ve Öfkelide ki” gibi bu şekilde. İster çıkış sırasına ister kronolojik sıraya göre izleyin fakat benim tavsiyem kronolojik sıra.

X-Men Filmleri kronolojik, X-Men izleme sırası sıralamaya “x men zaman çizgisi, x men timeline” makalemizin sonuna geldik.

Diğer Yazılarımız ve Bloğumuz;

Sık Sorulan Sorular

X-Men hangi sıra ile izlenmeli?

2 Farklı izleme yöntemi mevcut.
1-) Çıkış sırasına göre. Bunun için bir rehbere ihtiyaç yok IMDB gibi sitelerde çıkış yılları mevcut ona göre izleyebilirsiniz veya Disney+’da X-Men koleksiyonu var oradan sırasıyla izleyebilirsiniz.
2-) Kronolojik sıra, bu biraz karışık çünkü Fox zamanında X-Men filmlerinin hikayelerini karışık olarak çıkardı ve “Days Of Future Past” filminde evrene soft reboot attı. Bu yüzden hikaye sırasına göre izlemek isterseniz eğer bu makalemizde sıralama mevcut. Tıklamanız yeterli.

X-Men Son filmi hangisi?

Son çıkan filmi 2019 yılında çıkan X-Men: Dark Phoenix filmi.

X-Men serisi bitti mi?

Disney-Fox anlaşmasının ardından X-Men Fox serisi bitti evet. En son filmi X-Men: Dark Phoenix filmi. Yeni gelecek filmler artık MCU adı altında olacak.

Wolverine güçlerini nasıl kazandı?

Wolverine mutant olduğundan dolayı hayvani his (koku vb.), refleks, iyileşme özelliği, normal insana göre çok yavaş yaşlanma ve pençeleri mevcut. Fakat bir deney ile vücuduna Adamantium ve Vibranyum karışımı enjekte edildi. Böylelikle normalden de çok güçlü oldu. Bu güçlenmenin yanında bu bileşenler aynı zamanda vücudunda virüs etkisi yarattı ve zamanlı zehirlemeye başladı vücudunu. Logan filminde bunları az da olsa görmüştük.

5/5 - (3 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (89)

Popüler Yorumlar
 1. Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık.

 2. benim anlamadığım olay deadpool filminde deadpool çok genç ve orada 10 sene özel kuvvetlerde çalıştığını söylüyorlar ve de o mutasyonlu değil en azından sonradan oldu fakat 1970 1979 da o kadar genç ise 2016da çok yaşlı olması gerekir

 3. 26 Nisan 2019

  Marvel, Fox’u satın aldığından dolayı yeni filmlerin geleceği belirsiz. The New Mutants filmi ise sürekli erteleniyor. Bu arada ileriki zamanlarda gelecek X-Men filmleri MCU’ya dahil olacak reboot bir şekilde ve yeni oyuncularla. Deadpool ise yine aynı şekilde devam edecek dendi. +18 ve kendi evreninde.

Yapılan Yorumlar
 1. 01 Ekim 2022

  X men mcu ya geçti mi?

  • şuan için net bir şey söyleyemem fakat Deadpool ve Wolverine Deadpool 3 filmi ile MCU’ya geçeek. Dr Strange 2 ile de Prof X.’i görmüştük.

 2. şimdi mcu katıldı mı bunlar nasıl olacak tam olarak????

 3. Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık.

 4. Film maratonu yapmak istediğim de kendi yazıma girip öyle izliyorum. Bir insanın daha önceden yazdığı bir makaleden yardım alması :D

 5. x-men new mutans filmi çıktı hangi filmden önce veya sonra izlenmelidir acaba ?

  • Normalde New Mutanst filmi Dark Phoenix’ten önce çıkacaktı fakat sürekli erteledir ve baktılar olmuyor önce Dark Phoenix çıkardılar. Bu bir üçleme aslında ve son film Dark Phoenix olacaktı.

   Yani

   Apocalypse
   New Mutants
   ve Phoenix

   şeklinde bir final yapacaktı fakat önce Phoenix çıktı. New Mutans filmini izlemediğim için tam olarak bir şey diyemeyeceğim fakat şu durumda izleme sırası

   Apocalypse
   Phoenix
   New Mutants

   bu şekilde olmalı bence. Ama kesinlikle Apocalypse’den sonra izlenmeli. New Mutants izlediğimde net bir şey söylerim.

 6. Evet benimde kafam karışmıştı. Ama Dp 2’ye farklı evren vermelerinin sebebi (bence) after credits sahnesinde zaman yolcuğu yapması. (Peter ‘ı falan kurtarmıştı.) Cevabınız içinde teşekkür ederim.

 7. Onu bende biliyorum. Ama Days Of Future Past filminde başlayan evrenin adı “Earth-TRN414”, Logan’ın geçtiği evrenin adı “Earth-17315”, 2000li yıllarda ilk üçlemeyle başlayıp days of future past ile biten evrenin adı “Earth-10005” yani Logan (Marvel Wiki’ye göre) iki X-Men evrenindende farklı başka bir evrende geçiyor. Onu sormuştum.

  • Deadpool 2 içinde “Earth-TRN678” diyor. Deadpool 1 ise “Earth-TRN414”. Bu kısma fazla takılma derim. Logan filmi aslında tamamıyla ÇR’nin filme uyarlanmış haliydi. Wolverine karakterine bir son vermek istediler. O yüzden DP2 ve Logan “Earth-TRN414″‘de geçiyor olarak düşünelim.

 8. Bir şey soracağım. Marvel Database’te Logan filmi için Earth-17315 isimli farklı bir evrende geçtiği söylenmiş. Aslında düşünce gerçekten mantıklı çünkü 2023 yılında biten Days Of Future Past ve 2029 yılındaki Logan filmlerinde Wolverine’deki değişim çok fazla. Birde filmde Wolverine, son 25 yılda yeni mutant doğmadı diyor, bu da Days Of Future Past filmindeki yeni tarihle çelişiyor. Biraz uzun oldu konu hakkında bilginiz varsa söyleyebilir misiniz?

  • Days of The Future Past filminde Logan geçmişe gittiğinde tarihi değiştirdi. Bundan dolayı yeni bir evren oluştu. Yani oradaki yazan doğru. İzleme sırasını ise bu şekilde izlediğinizde bir sorun kalmayacak. Days of The Futere Past filminden sonra “X-Men: Apocalypse” filmini koydum ve bu film [1980-1989] yılları arasında geçmekte. Yani yeni evren Apocalypse filmiyle başlamakta.

 9. Merhaba, Logan filmi Marvel Wiki’ye göre “Earth-17315” adlı farklı bir evrende geçiyor. Aslında gerçektende mantıklı, çünkü Days Of Future Past 2023 yılında bitiyor, Logan ise 2029 yılında geçiyor. 6 yılda hem wolverine’de hem profesör’de çok değişiklik olmuş. Sizin bu konu hakkında bilginiz var mı?

  Bu arada bahsettiğim link: https://marvel.fandom.com/wiki/Earth-17315

 10. 24 Mayıs 2020

  *Spoiler ları yazacaktım yanlış olmuş.

 11. 24 Mayıs 2020

  Merhaba. X men Dark Phoenix, son çıkan film. Acaba bu filmde Deadpool veya Logan spoiler karı var mı

 12. benim anlamadığım olay deadpool filminde deadpool çok genç ve orada 10 sene özel kuvvetlerde çalıştığını söylüyorlar ve de o mutasyonlu değil en azından sonradan oldu fakat 1970 1979 da o kadar genç ise 2016da çok yaşlı olması gerekir

  • X Men: The Days Of Future Past filminde Wolverine geçmişe gidip (1970’lere) geleceği değiştirdi. Bundan dolayı 1970 ve sonrasının hikayesi değişti. Bundan dolayı o filmden önceki evren bizim için önemsiz. Yani Deadpool 1 ve 2 günümüzde geçiyor.

 13. 15 Mart 2020

  Acaba bu evreni sona erdirip 5. Evrede X-Men marvel evrenine katılacak mı? Keşke katılsa.

 14. merhaba yeni çıkan dark phonix filmi krolojik sıralmaya göre kaçınçı sırada listeyi yeniliyebilirmisiniz

 15. Disney, Fox’u satın aldı. Şimdi gelecek/planlanan X-Men yapımlarının akıbeti ne olacak acaba?

 16. Sıralama daha ilk filmden yanlis, adadan kacarlarken, xavier geliyor ama o sirada yasli. Oysa bir sonraki filmde xavierin gencliginden bahsediliyor…

  • Onun nedeni Fox’un timeline pek önemsememesi. First Class filmindeki Wolverine pençelerine dikkatli bakarsan ne demek istediğimi anlarsın :) Origins’te ise o pençeleri sonradan elde ediyordu. Yani sıralama kısmen doğru diyebiliriz. İnternette yerli yabancı bir çok sitede 7-8 farklı timeline önerisi mevcut. Benimkisi ise bu. Zaten First Class 1960’larda, Origins ise 1970’lerde çekmekte yıl olarak. İnternetten bakabilirsin.

 17. 11 Ocak 2019

  Yeni filmler gelecek mi?

  • 26 Nisan 2019

   Marvel, Fox’u satın aldığından dolayı yeni filmlerin geleceği belirsiz. The New Mutants filmi ise sürekli erteleniyor. Bu arada ileriki zamanlarda gelecek X-Men filmleri MCU’ya dahil olacak reboot bir şekilde ve yeni oyuncularla. Deadpool ise yine aynı şekilde devam edecek dendi. +18 ve kendi evreninde.

 18. hocam deadpool 2 sonda olması lazım filimin başında loganın öldüğünden bahsediyo çok feci bir SPOİLER oluyor ben SPOİLER kurbanı oldum başkası olmasın :)

 19. şunu soyleyim Logan gelecekte olmuş oluyor yani geçmiş günler gelecekten sonra Logan filmi anlatılıyor.ayni zamanda geçmiş günler geleceğin son sahnelerinde kahramanlarımızın tekrar dirildigini ve profesör un logana en son ne hatırlıyorsun sözü !!! tarih sifirlandi evet ama sifirlandiktan o tarihe kadar neler oldu yeniden ve geçmiş filmlerde anlamsizlasiyor yok oluyor (burda sadece first klass filmi kalır tarihte) gerisi yasanmadi., buda demek oluyor ki filmler karakterler yeniden çekilecek dizayn edilecek yeni oyuncularla yeni evren örnek Apocalyspe filmi yeni oyuncular yeni evrenin dizaynı (hatırlayın Apocalyspe filminde Logan sahnesi var serbest kaldıktan sonra bir dizi katliyam ve kaçıyor agamantium enjekte edilmiş haliyle,bir önceki kronolojik sırada olan geçmiş günler geleceğin son sahneleri yine strayker tarafından denizden çıkartılıyor orda daha adamntium enjekte edilmemişti )yani o konu yeniden islenecek ve tüm karakterler yeni oyuncular yeni bir evren yaratılacak.biraz karışık oldu sanırım ama bence olay bu( ayrıca bu yüzden Logan filmi bence geçmiş günler gelecekten sonra izlenmeli saptamam doğruysa )

  • Dedikleriniz tutarlı bir teori aslında fakat şöylede bir şey var. Disney, X-Men film haklarını aldı diyebiliriz. Kevin Feige 2020 ve 2021’den sonra X-men ve Fantastic Four ekibini MCU’ya dahil etmek istediklerini söylemişti. Yani Logan filmi kronolojik sırlamanın en sonunda olması gerekir diye düşünüyorum. Zaten Fox ekibi Logan’a adam akıllı bir son çekmek istediklerini söylemişti. 1-2 film sonra FOX’un X-Men evreni tamamen sona erecek bu olayıda Logan’a bağlayabilirler :) Umarım anlatabilmişimdir.

 20. evet haklısın ben yanlış hatırlıyormuşum cyclops ölmemiş düzelttiğiniz için teşekkürler ölen onun abisiydi ben karıştırmışım

 21. oyununu bitirmiştimde seri hiç izlememiştim(gerçi yaşım yetmezdi benle yaşıt bi seri :DD) allahtan filmin karışık olduğunu farkettim yoksa çıkış sırasına göre kurban olcaktım teşekkürler

 22. kusura bakmayın ama bence apocalyse ayrı bir evrende geçiyor istediğiniz sıraya koyun her şekilde bir mantık hatası olacak en klişe olan iki seçeneği eleyeceğim diğerleri zaten bahsedilmemiş bile 3. sıraya koyarsak filmin sonunda Cyclops ölmüş olarak gözüktü daha sonra nasıl olup da yeniden dirilip ekibe katılabilir ikinci ihtimal ise en son sırada olması ancak burada da bir mantık hatası oluşuyor x-men geçmiş günler gelecek filminin sonunda storm ekibe katılmış ve öğretmen olarak yer almıştı yani başarılı birisiydi ancak nasıl oluyorsa apocalyse filminde yeteneksiz bir şekilde apocalyse nin ekibine katılıyor burada da bu hata çıkıyor

  • Fox saolsun evreni başlı başına yanlış kurdu zaten :D Bir çok mantık hatası var filmlerinde. Bu arada Days of future past filminin sonu gelecekte geçiyor. Yani “Apocalypse” filmi Days Of Future Past’in zaman aralığında geçmekte. Yani Logan gerçekliği değiştirdikten sonra geçmekte fakat filmin sonundaki geleceğinde öncesinde geçmekte :/ Bu arada Cyclops filmde öldüğüne dair bir sahne hatırlamıyorum. Zaten 2019 yılında çıkacak “X-Men: Dark Phoenix” filmine baktığımızda kadroda “Scott Summers” karakteride gözüküyor. Bence yanlış hatırlıyorsunuz :)

   • evet haklısın ben yanlış hatırlıyormuşum cyclops ölmemiş düzelttiğiniz için teşekkürler ölen onun abisiydi ben karıştırmışım

  • Kısacası pek takmamak gerek :)

  • ancak izlediğimde bir çelişki daha buldum apocalyps filminde karakterler genç halinde özellikle profosörx bu durumda days of future past filminin ondan eski olması imkansız aralıkta geçmesi de mümkün değil tek bir olanak var onda da filmin son sahnesi gelmeden yaşanması ancak burada da biraz mantıksız ve saçma oluyor yani bence gene en mantıklısı farklı bir evrende düşünmek ancak olabilecek bir yer var loganı denizden çıkardıkları sahneden hemen sonra izlersek biraz mantıklı oluyor ancak bedenine nasıl adamantium verildiği muallakta kalıyor orası da ayrı bir durum (xmen first class wolverine adamantium verilmeden önce geçen bir olay tuhaf ama öyle)

   • Ya Fox’un saçmalıkları işte :D Bu arada film arada geçiyor. Yani Days of The Future Past filminin sonunu bize göstermelerinin nedeni geleceğin değiştiğini göstermek istemeleriydi. İsteseler geleceği göstermeyip sonraki filmlerde de gösterebilirlerdi. :) Apocalyspe filmi o yüzden Days of The Future Past’den sonra geçiyor.

 23. ya moruk FOX un amk vereceklerdi MCU ya adamlar efsane film çekiyor

 24. 02 Ocak 2018

  Önceki yorumları okudum ama kafama yatmayan bir konu var. Days of Future Past te mystique in yaptığı hatayı telafi edip sadece geleceği değiştirmiyorlar mı tüm tarih neden değişiyor o tarihten itibaren olan şeylerin değişmesi gerekmez mi kaldi ki days of future past in sonundaki after credits te apocalypse in başını gösteriliyor ve mystique kahraman olarak gözüküyor ona da katılıyorum fakat mutantlar yapılanlar her zaman oluyor o yüzden mystique tekrar kötü tarafa gecebilir xmen (2000) deki gibi. Demem o ki apocalypse first class ve xmen 2000 arasında da olabilir son sırada da, çünkü apocalypse filminin asıl sorunu tam olarak bu, film akışına doğru düzgün oturmamasıdır o yüzden bu konu sabah kadar tartışılabilir, filmi istenilen şekilde olay örgüsüne bağlayamadılar çünkü fox ta filmi nereye koymak istediği konusunda kararsız kaldı bana kalırsa.

  • Fox bu tarihsel olaylarda biraz bocaladı katılıyorum sizin değerli yorumunuza. Fakat şöylede bir şey var. “Kelebek Etkisi”, küçük bir olayda değişse geçmişte, o olay yüzünden gelecek tamamen çöpe dönmüş veya tamamen değişmiş olabiliyor. Bu yüzden Apocalypse filmi son sırada. Ondan sonra ise Logan gelmekte. Deadpool ise tam olarak nerede bilinmiyor.

 25. 19 Ekim 2017

  The last stand da charles ölüyor. Daha sonra gelecekte yasiyor olarak gorunuyor DAYS OF FUTURE PAST filmin de. Logan gecmise donup gelecegi kurtarip olen tum mutantlarin hic olmemesini saglamadan once zaten yasiyor. Hangi ara dirildi onu anlamadim..

 26. Abicim ya bn mi malım anlamadım ama, logan nasıl o hale geldi ki vücuduna hangi zehir koyuldu mutant nesli nasıl tükenmenin üzerine geldi? Ve logan filminden sonra volverine tekrar canlanıcakmı? Filmin sonunda mezardaki taşlar haraket etti gibi geldi bana? Cevap verirseniz sevinirim çünkü bu seriyi çok seviyorum ama anlamadım

  • Film 2050 yılındamı ne geçiyordu tam hatırlayamadım tarihi. Neyse vücüdundaki adamantium zehirli bir metal olduğundan Logan yaşlandıksa zehir artıyor ve vücüdu iyice düşüyor. Filmde ise kendine adrenelin iğnesi tarzı bir şey enjekte ediyordu. Son dövüş sahnesinden önce. Heh işte o kendine enjekte ettiği ilaç sonrası fazla adrenelin bastığından adamantium zehiri dahada çok arttı ve dayanamadı öldü. Çizgi romandan farklı bir ölümü olsa da öldü. Bu saatten sonra Wolverine artık gelmez gelsede reboot şeklinde yani başka biri oynar. Oda zamadanı değiştirmeyle falan olur veya X-men filmleri baştan çekilir. Son olaran mutantların neslinin tükenmesi Profesör X ” Charles Xavier” yüzünden ve insanlar yüzünden oldu.

 27. Liste için teşekkürler, şimdi seriyi baştan sona izlemeye heves etmişken bu listenin sırasına göre izlemek daha iyi olacaktır.

 28. Disqus’ a geçmiş bulunmaktayız

 29. İlk 7 film bu şekilde tamam anladım da son olarak Apocalypse 3. sırada mı yoksa 8. sırada mı orayı anlayamadım.

 30. Eline sağlık süper sıralama olmuş baya film olunca karışmıştı :)

 31. 11 Eylül 2016

  Sizin kafa gidik sizde yanlis siralamissiniz adamin ne yapmak istedigini anlamayan ergenligini bitirmemis boktan herifler

 32. Bu teşekkürüm Hazal Çetin idi… bunu da belirtmek isterim.

 33. Vermiş olduğun sıraya göre izledim. Su gibi aktı.. Teşekkürler

 34. Magnetonun sakallı halini soran arkadaş yüzünden bende merak ediyorum var mı öyle bir film? Ha varsa ve sen cevap olarak neden? diyorsan sorunlu bi sey. Ama cok istiyorsan neden, okutacaz onları bi deyiver

  • Beni yanlış anladınız galiba, bende öyle bir filmi olup olmadığını tam olarak bilmiyorum. “Neden” sorusuna gelirsek. Eğer önemli bir şey içinse o arkadaş için araştırma yapıp bulursam arkadaşa verecektim.

 35. 2. sıradakı ile 1.sıradakı yer değiştirmeli!!!

 36. Adamin yaptigi liste % 100 doğru.X-Men geçmiş günler gelecek filminin sonunda,yazilardan sonra kisa bir video cikiyor.Dikkatlice izlerseniz apocalyosenin baslangici oluyor yani apocalypse sonda olmali adam doğru yapmis aklinizi kullanin

 37. 27 Temmuz 2016

  Hazal Çetin doğru söylüyorsun X-men Apocalypse sonuncu olmalı

 38. 17 Temmuz 2016

  Üzgünüm ama sıralaman yanlış. Yaptığın sıralamayla izlersen zaten fark edeceksin.
  1/ X MEN ORİGİNS: THE WOLVERİNE
  2/ X MEN: FİRST CLASS
  3/ X MEN
  4/ X MEN 2
  5/ X MEN: THE LAST STAND
  6/ THE WOLVERİNE
  7/ X MEN: THE DAYS OF FUTURE PAST
  8/ X MEN: APOCALYPSE
  Doğru kronolojik sıra böyle. 7.filmden itibaren geçmiş değişiyor, mesela Mystique iyiye dönüyor. Apocalypse’i 3.sıraya yerleştiremezsin.

  • Tek filmde sıkıntı var :) Sadece apocalypse sona çek diyebilirdin. Diğer filmlerin sırası aynı. Fakat şöyle bir şeyde var. Bu geçmişte geçen bir olay. Her halükarda 3.sırada olması lazım. Benim düşüncem bu yönde :)

   • 18 Temmuz 2016

    7.filme kadar izlediğimiz her şey sıfırlanıyor(First Class hariç çünkü o daha önceki bir tarihi anlatıyor.). Zaten Apocalypse’i izlediysen Mystique kahraman olarak görülüyor. Sırf geçmişte geçiyor diye 3.sıraya koyamazsın çünkü akış/geçmiş değişti.

  • Teşekkürler doğru sıralama için

  • Yalnız bir şey söylemek istiyorum, apocalypse in geçtiği zaman first class ve x-men in arasın da çünkü first class da zaten bacaklarını kaybediyor geçmiş günler gelecek de first classın x-men ile son arasını anlatıyor yani apocalypse ise geçmiş günler geleceteki ana zamanın biraz daha gerisi çünkü geçmiş günler gelecekte okul falan bitiyor charles ilaç kullanıyor bunalıma giriyor, apocalypse de onun daha gerisini anlatıyor nasıl apocalypse en son zaman da geçiyor ben onu anlamadım?

  • kusura bakma hazalcım ama senin sıralamada yanlış öncelikle X MEN: THE DAYS OF FUTURE PAST filmine bakacak olursak wolverin geçmişe gidiyor ve zaten olan geçmişi değiştirmek istiyor ancak burada daha adamantium verilmemiş aynı şekilde profesör ile olan konuşmasına baktığımız zaman X MEN: FİRST CLASS filmine gönderme yaparak senden yardım istemiştik ve sen defol diye yanıt vermiştin diyor hatta tam repliği yazacak olursak
   profesör:şimdi hatırladım daha önce senden yardım istemiştik ve şimdi senin verdiğin cevabı vereceğim defol (bir kaç ufak hata olabilir ama genel hat olarak bu şekilde) diyor buna göre
   X MEN: THE DAYS OF FUTURE PAST filminde gidilen geçmiş X MEN: FİRST CLASS filminden bir kaç ay sonra ki bir tarih ve bu tarihte wolverinde daha adamantium verilmemiş durumda demek ki X MEN ORİGİNS: THE WOLVERİNE filmi X MEN: FİRST CLASS filminden sonra geçen bir olay olması lazım

   ikinci hataya gelecek olursak X MEN: THE DAYS OF FUTURE PAST filminin sonunda storm ekipte olduğu açık bir şekilde görünüyor yani X MEN: APOCALYPSE filminin daha sonra olması imkansız çünkü bu durumda stormun ekipten çıkması bildiğin bütün şeyleri unutması ve sil baştan yaşaması lazım ki buda saçma olur (X MEN: APOCALYPSE filminde storm yeteneksir bir kişi ve apocalypse nin ekibinde duruyor)X MEN: APOCALYPSE filmi için en mantıklı yer X MEN: THE DAYS OF FUTURE PAST filminin son anlarından önce yaşanmalı ancak bu durumda filmin bütünlüğü bozulur diyelim bu sırada ve film bütünlüğünü umursamadık bu durumda bir sorun daha ortaya çıkıyor apocalypse filminde Cyclops ölmüştü bu durumda daha sonradan ekipte olması mantıksız bence bu filmi yapan şirket apocalypse filmini tam olarak nereye oturtacaklarını bilemedi ve bu tarz mantıksız bir durum ortaya çıktı bence farklı bir evrende düşünerek olaylardan bağımsız bir şekilde izlemek en mantıklısı

  • yazdıklarım çok zor geldiyse kısa bir şekilde özetleyeyim apocalypse filminde herkesin genç hali vardı en belirgin olanı ise profosör bariz genç halde ama days of future past filminin sonunda yaşlı halleri vardı yani apocalypse nin days of future past tan sonra olması fiziksel ve biyolojik olarak imkansız aynı şekilde mantıksız olur

 39. Sıralama yanlış kardeşim filmlerin çıkış tarihlerine bakma bu filim karışık seneryolari anlatıyor bütün hepsinin izlediysen en son THe wolerine olduğunu anlarsin suan filmin zaman akışına bakarsan Thé Wolverine olduğunu anlarsin geçmişten günümüze doğru.

  • En son days of the var. bunun nedeni filmin başı gelecekte geçiyor. Sonrada geçmişe gidiyor. Böyle yapımlarda filmin başları baz alınır. Nedeni ise filmin başı ileri bir tarihi anlatırken, daha sonradan wolverini geçmişe yolluyorlar. Bu nedenler “Days Of Future Past” şuan için sonuncu sırada. Birde dikkat ettiysen çıkış tarihine göre değil, filmdeki konulara göre sıralama yaptım. Çıkış tarihi olsa “First Class” o sıradamı olurdu :D

 40. Ben her yere baktım ama bir türlü x-men 4 oluyor acaba bulmadım magneton
  sakallı olan halinin olduğu filmi bulmadım ismi neydi acaba yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir