1. Anasayfa
 2. MAKALE

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBİ (2 Uygulama)

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBİ (2 Uygulama)
Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBİ (2 Uygulama)
7

Sürekli hayatımıza yeni film ve diziler giriyor haliyle bunların takibi de her geçen gün zorlaşıyor. Üstelik her yıl düzinelerce film ve dizi izleyen biriyseniz muhtemelen her şeyi takip etmekte zorlanıyorsunuzdur. Filmler için IMBD sitesi var izlediğimiz filmleri izlendi olarak işaretleyip puan verebiliyoruz ve izleme listesi oluşturabiliyoruz. Fakat diziler için aynısını söylemek mümkün değil diziler bölüm bölüm olduğundan IMBD’de maalesef bunun kontrolü yapılamıyor. Farklı bir site ve uygulama kullanılması gerekiyor. Fakat filmler için IMDB ve diziler için ise farklı bir hizmet kullanmak biraz meşakkatli bir iş. Peki aynı anda Dizi ve Film Takibi nasıl yapılır? Bunun için Trakt (trakt.tv) sitesini öneriyorum.

Trakt

Bu site aynı IMDB mantığıyla işliyor tabii IMDB’ye göre birçok artısı da mevcut. Şahsen son zamanlarda IMBD’den daha çok kullandığımı söyleyebilirim. En büyük artılarından birisi ise otomatik olarak yapımı sonuna kadar izlediğinizde izlendi olarak işaretler.

Müzik uygulamaları, Netflix, Amazon Prime gibi akış hizmetleri, KODİ ve Stremio gibi medya sunucuları dahil birçok platformda çalışır. Netflix, Amazon Prime gibi yerlerde kullanabilmek için API entegrasyon işlemi yapmak gerekiyor. Herhangi bir videoda nerede kaldığınıza yardımcı olmak için oynatma ilerleme senkronizasyonu gibi özellikleri de vardır. Bu makalemde sadece sitesinden bahsedeceğim. İsterseniz rehberimize geçelim.

Site de iki farklı üyelik mevcut.

 • Normal
 • VIP

Eğer hesabınızı VIP’ye yükseltirseniz bu zamana kadar izlediğiniz film ve dizilerin istatistikleri ile alakalı birçok farklı özelliği kullanabiliyorsunuz. Şahsen normal hesap benim işimi görüyor.

Profil

Profilinize girdiğinizde hakkımda kısmı sizi karşılıyor. Bu kısmı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Bizim için önemli olanlar aşağıda bahsedeceklerim.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Profil

Last Watched

En son izlediğiniz yapımı (film veya dizi) gösteriyor. Ben en son Superman & Lois 2×1 izlemişim.

Watched TV SHOWS

Geçen hafta ve Tüm zamanlarda toplam kaç adet bölüm izlediğinizin istatistiği

Watched MOVIES

Geçen hafta ve Tüm zamanlarda toplam kaç adet film izlediğinizin istatistiği

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Watched Movies

MOST Watched TV SHOWS

En çok izlediğiniz dizi – bölüm ve dakika olarak

MOST Watched MOVIE

En çok izlediğiniz film – rewatch ve dakika olarak

FEATURED LIST

Bende bu kısımda watchlist yani izleme listemi gösteriyor. Sizde farklı gösterebilir.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Featured List

FAVORITE GENRES

İzlediğiniz dizilerin ve filmlerin türlerine göre favori türlerinizi gösteriyor. Ben “%15.71” ile en çok bilim kurgu dizileri ve filmlerini seviyormuşum.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Favorite Genres

Recently watched episodes

En son izlediğiniz dizi bölümlerini yeniden eskiye göre sıralıyor.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Recently watched episodes

Recently watched movies

En son izlediğiniz filmleri yeniden eskiye göre sıralıyor.

Aydıns’s Recomendations – Tv Shows/ Movies

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Aydins's Recomendations Tv Shows Movies

Aydıns’s Recomendations kısmında benim tarafımdan profilime giren kişilere dizi ve film önerileri yapıyor. Tam olarak bunu nasıl belirliyor hatırlamıyorum (puanlamaya göre olabilir).

Sonuç olarak

Yukarıda bahsettiğim bütün şeyler sadece profil sayfanızda gösterilen özellikler. Normal kullanıcı hesabı için daha birçok özellik mevcut.

Örneğin;

 • Detaylı izleme geçmişi,
 • Takip ettiğiniz dizilerin toplam kaç bölümü mevcut ve kaçını izlediniz sayısal ve yüzde olarak,
 • Yapımlara verdiğiniz puanlar
 • İzleme listesi, öneri listesi vb. listeler
 • Yorumlar
 • Arkadaşlar

Ve aklıma gelmeyen… daha birçok özellik mevcut normal kullanıcı hesabında.

Dipnot: Mobil uygulaması şu anlık iOS’ta mevcut. Eğer Android bir telefona sahipseniz direkt Trakt ile senkron çalışan uygulamaları kullanmanız gerekiyor. Örneğin; Diziler için uzun süredir benimde kullandığım HOBI adında bir uygulama mevcut onun kullanılması gerekiyor.

HOBI – Dizi Takip Etme

Basit bir arayüze sahip olan hafif bir dizi takip uygulamasıdır. Takip ettiğiniz dizilerin yeni sezonu ve(ya) yeni bölümleri yayınlandığında bildirim gönderir. Bu bildirimler özelleştirilebilir. Sevdiğiniz türlere göre dizi önerileri yapar ve daha birçok özelliğe sahiptir. Üstelik yukarıda bahsettiğim Trakt ile de tam olarak senkron bir şekilde çalışabilir.

Uygulamada iki farklı üyelik mevcut.

 • Normal
 • Premium

Uygulamanın normal sürümü Trakt sitesinde olduğu gibi bir hayli işimizi görecek seviyede.

Settings

Ayarlar kısmında bizim işimize yarayacak 4 bölüm mevcut.

General

Bu kısımda Trakt sync ve Account’la işlem yapacağız.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI General Settings

Account: Ben öncesinde account kısmından Google play (gmail) hesabımı bağladığım için sizlere gösteremiyorum. Eğer hesabınızı bağlarsanız başka bir cihazda HOBI uygulamasını indirdiğinizde hesabınızı direkt kullanabiliyorsunuz.

Trakt Sync: Trakt sitesi ve HOBI uygulamasındaki verilerinizi aralarında senkron yaptırmak için gerekli ayar.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Trakt Sync Settings
 • Sync from Trakt to Hobi: Trakt sitesindeki verileriniz hobi uygulamasına senkron eder. Normal sürümde günde 1 kez bu işlemi yaptırabilyorsunuz. Premium sürümde bu ise “saat başı” veya “3 saatte bir” olarak seçim yapabiliyorsunuz.
 • Sync from Hobi to Trakt: Hobi uygulamasındaki verilerinizi anında Trakt sitesine senkron eder.

Bu kısmı biraz daha açmam gerekirse. Örneğin Hobi uygulamasında Loki 1×2 izlediğinizi belirttiniz. Anında Trakt hesabınıza senkron olacağından Trakt.tv sitesine girdiğinizde Loki 1×2 izlenmiş olarak görünecek. Aynı işlem Trakt sitesinde de geçerli. Tek farkı günde 1 kez senkron işlemi yaptırabiliyorsunuz.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Episode Notifiactions and Announcements Settings

Episode Notifications: Yeni bölümler ile ilgili bildirim ayarları. Bildirimleri açıp kapayabilir veya bildirim süresini belirtebilirsiniz. Normal sürümde 3 farklı seçim yapabiliyorsunuz. Premium’da ise direk “custom” yani manuel olarak 2 dakika da bir veya 10 dakikada bir şeklinde belirtebiliyorsunuz.

Announcements (Duyuru): Diziyle alakalı; çıkış tarihi açıklandığında, sezon prömiyeri yarın/1 hafta sonra/1 ay sonra ve yeni fragman yayınlandığında. Bu duyuruları görmek istiyorsanız açabilirsiniz.

Watchlist

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI WatchList

İzlediğiniz, takip ettiğiniz dizilerin bölümlerini buradan kontrol edebilirsiniz. Sağ üstte gösterdiğim yere tıklayarak dizilerin sıralamasını değiştirebilirsiniz.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI WatchList Filter

Örneğin ben en son izlediğim dizinin üstte görünmesini istediğimden “Recently watched” seçiyorum. Herhangi bir diziye ben Dota: Dragon’s Blood tıkladığımda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyorsunuz.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI WatchList Progress

Sol taraftaki yuvarlak alana tıkladığınızda sezonun tamamını izlendi olarak işaretliyor. Eğer bölüm bölüm işaretlemek istiyorsanız. Misal “Season 1” tıklayıp aynı şekilde bölümlerin sol tarafındaki yuvarlak kısma tıklamanız gerekiyor.

Diziyi belli bir seviyede izlediğinizde “Rate This show” kısmı açılıyor. 1-10 arasında puan verebilirsiniz.

My Shows

Bu kısımda takip ettiğiniziz dizilerin tarihi yaklaşan bölümlerini ve yayınlanmasına ne kadar kaldığını görebilirsiniz.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI My Shows

Discover

Bu Yeni dizileri keşfetmek istiyorsanız Discover kısmına bakmanızda fayda var. “Tailored to your taste” kısmı izleme alışkanlığınıza göre size 3 adet dizi öneriyor. Sayfayı aşağıya kaydırarak Trending now ve daha bir çok kategoride dizi önerisine erişebilirsiniz.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Discover

Yeni bir dizi bulduğunuzda yukarıdaki gibi oluyor. Eğer dizinin isminin sağ tarafındaki yuvarlak(+) basarsanız watchlist’inize eklemiş oluyorsunuz. “You may olsa like” kısmı ise size benzer dizileri öneriyor.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Discover

Statistic

Bu zaman kadar toplam kaç dizi bölümü izlediğinizi ve dakika, gün, ay ve yıl olarak ne kadar zamanınızı harcadığınızı bu bölümde görebilirsiniz.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Statistic

Aynı zamanda bu kısımda izlediğiniz dizilere göre en sevdiğiniz tür(leri) görebilirsiniz ve en çok zaman geçirdiğiniz dizi(leri) de görebilirsiniz. Daha detaylı istatistik için Premium hesap almanız gerekmeke.

Dizi ve Film Takibi – Trakt ve HOBI Statistic

Diğer yazılarımız:

Film veya Dizi Listesi Oluşturulabiliyor mu ?

Evet istediğiniz doğrultusunda oluşturabilirsiniz.

Trakt Nedir ?

Trakt hizmeti dizi ve filmleri rahat bir şekilde takip edebileceğiniz, puanlayabileceğiniz, öneri listeleri oluşturabileceğiniz bir hizmet. Bunların yanında başka kişilerle etkileşimde bulanabilir veya onların listelerini inceleyebilirsiniz.

İzlediğim Filmleri Kaydetme

Trakt sitesi sayesinde izlediğiniz filmleri izlendi olarak işaretleyebilir kendinize göre listeler oluşturabilirsiniz.

5/5 - (4 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
 1. İzlediğim film ve dizileri takip etmeyi seviyorum. Traktı hemen indirdim. Böyle bir uygulama olduğundan haberim yoktu teşekkürler

 2. Hangisini kullanacağımı şaşırdım :) çok doyurucu bir içerik olmuş. Daha fazlasını beklerim

Yapılan Yorumlar
 1. 17 Temmuz 2022

  teşekkürler trakt ve hobi çok iyi

 2. teşekkürler Hobi’yi kullanıyordum zaten Trakt bildiğim iyi oldu (: (:

 3. 13 Mart 2022

  trakt gerçekten çok iyi bir sistem keşke imdb de de böyle bir özellik olsa. açıkçası onu kullanmak isterdim. Birde uygulaması sadece ios’da var. Android için bu makalede de dendiği gibi HOBI tarzı harici uygulamaların kullanılması lazım.

 4. 07 Mart 2022

  Diğer uygulama sürekli hata veriyordu. Teşekkürler hobiyi deneyeceğim

 5. Hobi uzun süredir kullandığım bir uygulama gerçekten çok iyi bir uygulama.

 6. İzlediğim film ve dizileri takip etmeyi seviyorum. Traktı hemen indirdim. Böyle bir uygulama olduğundan haberim yoktu teşekkürler

 7. Hangisini kullanacağımı şaşırdım :) çok doyurucu bir içerik olmuş. Daha fazlasını beklerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir