Bedava Adobe Alternatifleri
Bedava Adobe Alternatifleri
5

Bedava Adobe Alternatifleri


Adobe ürünlerini korsan kullanmak yerine neden alternatif programları kullanmayalım ki? Hem virüs girer endişesinden kurtulmuş oluruz hem de sürekli güncellenebilen programlara sahip olmuş oluruz. Bu makalemde “Bedava Adobe Alternatiflerinden” bahsedeceğim. Umarım yardımım dokunur :) Sizinde bildiğiniz bedava programlar varsa yorum yapmayı unutmayın!


Bluestacks Alternatifi Programlar


#1 Adobe Camera Raw Alternatifi

Normalde fotoğraflarla sıkıştırılmış olarak çalışmak mümkündür fakat Camera Raw yazılımı ile direk fotoğraf makinesindeki, fotoğraflar ile çalışmak mümkündür.

Camera Raw Photoshop ve After Effects  uygulamalarına eklenti olarak gelir ve ayrıca Adobe Bridge uygulamasına da işlevsellik ekler. Camera Raw yazılımı bu uygulamaların her birine camera raw dosyalarını içe aktarabilme ve bunlarla çalışma olanağı verir. Camera Raw yazılımını JPEG ve TIFF dosyaları ile çalışmak için de kullanabilirsiniz.

RawTherapee (Camera Raw Alternatifi)

darktable (Camera Raw Alternatifi)

#2 Adobe Photoshop Alternatifi

Photoshop fotoğraflarınızı ve resimlerinizi şekillendirebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz bir grafik editörüdür. Dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüyle ilgili renk, gölge vb. ayarlarını yapabileceğiniz dünyanın en popüler programıdır ve ne yazık ki ücretlidir. 

Elinizdeki fotografik metayla ilgili satürasyon, kontrast, ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleri ile ilgilenebilmenizi sağlamaktadır. 

gimp (Photoshop Alternatifi)

#3 Adobe Illustrator Alternatifi

Illustrator ile gerçek fotoğraflar kullanmak yerine vektörler ile çalışarak kendinize özgü tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Illustrator’un barındırdığı çok yönlü çizim araçları ile özgün vektörel çizimler yaratabilir, illüstrasyonlar ve tipografiler oluşturabilirsiniz.

INKSCAPE (Illustrator Alternatifi)

#4 Adobe Afters Effect Alternatifi

Zamanında benim de bir çok kez kullanmış olduğum After Effects video kompozisyon ve post-prodüksiyon programıdır. Genellikle hareketli grafik “video” yapımında kullanılan After Effects, benzer doğrusal olmayan video düzenleme editörleri Combustion  ve Shake gibi layer “katman” mantığıyla çalışır.

Projeye eklenen video, fotoğraf, vektörel grafik, müzik gibi her öğe ayrı bir katmanda “layer” yer alır ve diğer katmanlarla etkileşime geçer. Aynı zamanda katmanları gruplandırabilir ve gruplandırdığınız katmanları ungruop yapabilirsiniz.

blender (After Effects Alternatifi)

#5 Adobe Indesign Alternatifi

Kısaca Indesign’den bahsetmem gerekirse yani genel kullanım alanından bahsetmem gerekirse; dergi, gazete, kitap, takvim, broşür, katalog, kartvizit, ve benzeri basım işlerinin baskıya verilene kadar süreçteki tüm hazırlığı bu programda yapılır. Daha çok yazarlar, yayıncılar kullanır.

Scribus (Indesign Alternatifi)

#6 Adobe Audition Alternatifi

Kısa ve öz bahsetmem gerekirse Audition; dijital bir ses işleme istasyonudur.

Alternatifi, Audacity’i uzun süre kullanmış biri olarak şiddetle tavsiye ederim. Çok rahat bir şekilde ses üzerinde oynama yapabiliyorsunuz. Müzikle veya video işiyle uğraşanlar işin biçilmiş kaftan.

Audacity (Audition Alternatifi)

#7 Adobe Premiere Alternatifi

Premiere ile film, video düzenlemesi yapabilirsiniz. Özellikleri After Effect ile hemen hemen aynıdır.

Shotcut (Premiere Alternatifi)

5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. photoshop alternatif işime yaradı gimp biraz zor ama olsun

  2. teşekkürler shotcut işimi gördü

  3. Audacity uzun zamandır kullanmıyorum çok ii gerçekten

  4. kendi yazım olmasına rağmen ginp bir türlü kullanamıyorum

  5. 25 Ocak 2019

    Gerçekten işe yararlı bir post. Korsan kullanmak yerine bunları kullanırım. gimp’i önceden duymuştum ama diğer programları bilmiyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir