Silinmeyen dosyaları programsız silme
Silinmeyen dosyaları programsız silme
0

Bilgisayarınızda bulunan dosyaları silmek istediğinizde bazen “dosya adı çok uzun”, “kaynak yolu çok uzun” veya “hedef yolu çok uzun” gibi hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi Windows sistemlerde dosya ve klasör isimlerinin 255 karakterden fazla olamamasıdır. Bu tür hatalardan kurtulabilmeniz için silinmeyen uygulama ve dosyaları silmenize yarayan onlarca programa veya bir komut yöntemine ihtiyacınız yok. Silinmeyen dosyaları programsız silme işlemi hemen hemen hepimizin bilgisayarından bulunan WinRar ile mümkün.


Çözümümüze geçmeden önce “dosya adı çok uzun”, “kaynak yolu çok uzun” veya “hedef yolu çok uzun” gibi hatalarla bir daha karşılaşmamak istiyorsanız Dosya Yolu Çok Uzun Hatası ve Çözümü makalemize de göz atabilirsiniz! Bu makalede dosya ve klasör isimlerinde 255 karakter sınırını kaldırmış olacaksınız.


WinRar ‘da bir program ancak neden programsız silme dediğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü WinRar hali hazırda bir sıkıştırma programı, silinmeyen dosyaları silme programı değil. WinRar ‘ın içerisinde bulunan bir hayat kurtarıcı fonksiyon bizim bu sorunumuzu ortadan kaldıracak. Gelin hep beraber silinmeyen dosyaları silelim :)


Silinmeyen dosyaları programsız silme işlemi


Arşive Ekle - Silinmeyen dosyaları programsız silme - Dosya Adı, Kaynak Yolu, Hedef Yolu Çok Uzun Hatası

Öncelikle Ctrl ‘ye basılı tutarak silinmeyen dosyaları fare yardımıyla seçtikten sonra seçtiğiniz dosyalardan herhangi birine sağ tıklayıp bağlam menüsünden “Arşive Ekle” seçeneğini seçin. Burada dikkat edilmesi gereken üstteki “Arşive Ekle” ye tıklanmasıdır. Alttaki belirtilen otomatik olarak belirtilen dosya ismiyle ve WinRar ‘ın varsayılan ayarlarıyla sıkıştırma penceresi açılmadan bir arşiv dosyası oluşmasına sebep olacaktır.


Arşivledikten sonra dosyaları sil - Silinmeyen dosyaları programsız silme - Dosya Adı, Kaynak Yolu, Hedef Yolu Çok Uzun Hatası

Bu işlem, ilgili dosyalar için bir WinRar sıkıştırma penceresi açacaktır. Arşiv biçimi olarak istediğinizi seçebilirsiniz. Bu, arşiv biçimine göre oluşacak olan dosyanın formatının .rar veya .zip formatlarından hangisi olacağını belirtir. Yandaki resimde de görüldüğü üzere açılan pencereden Arşivleme Seçenekleri üzerinde bulunan “Arşivledikten sonra dosyaları sil” seçeneğini seçip tamam butonuna basınız.


Bu sıkıştırma işlemi sonrasında silinmeyen dosyalarınızın silindiğini görebilirsiniz. Artık bu dosyalar Arşiv biçimine göre oluşan .rar veya .zip formatlı sıkıştırılmış WinRar arşiv dosyasının içerisine yerleşmiştir. Bundan sonra tek yapmanız gereken bu dosyayı çöp kutunuza atmak veya dosyayı seçtikten sonra Shift + Del tuş kombinasyonuyla doğrudan tamamen silmektir.


İşte bu kadar :) WinRar ‘ın bize sağlamış olduğu bu fonksiyon ile silinmeyen dosyaları programsız silme işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.


Diğer yazılarımız:

5/5 - (3 Oy)

Ben Cemal Yıldırım. Yazılım kariyerime 13 yaşımda başladım ve Yazılım Geliştirici olarak devam etmekteyim. C, C++, C#, JAVA, JavaScript, PHP, E-Mailing Sistemleri, SQL, MongoDB ve ayrıca en popüler Framework'lerden olan; React.JS, Angular.JS, Vue.JS gibi güncel yazılım dili ve geliştiricileri ile daha hızlı ve profesyonel projeler geliştirmeyi sağlıyorum. Şu sıralar bir yazılım mimarisi ve tasarım modeli olan ve son zamanlarda kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış MicroService mimarisi ile ve daha çok bu mimari ile adını sık duyduğumuz Docker, Kubernetes, RabbitMQ ve Kafka, Ocelot Gateway yapıları ile ilgilenmekteyim. Ayrıca technovadi.com sitesinde makaleler yayınlayan bir insan evladıyım.. ;) İş sorguları için; [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Güncel CV için; https://1drv.ms/b/s!Al2P1iPuq62Sgq5Ya9dF13P6Qt0xSw?e=O7IehT linkinden CV'me ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir