PowerShell ‘i Bağlam menüsüne ekleme
2

Komut istemi yerine Windows PowerShell ‘i kullanmayı seviyorsanız, Windows’ta bir klasöre sağ tıkladığınızda aldığınız bağlam menüsünden doğrudan erişebilmenin keyfini çıkarabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız…


Windows halihazırda bir klasöre “Shift” tuşuyla birlikte sağ tıklandığında “PowerShell penceresini buradan aç” seçeneğini içerir. PowerShell, Komut İstemi’nden çok daha güçlü bir komut satırı ortamıdır. Bu sebeple PowerShell ‘i tercih ederseniz, ya PowerShell ‘i açmanız ve ardından klasöre gitmeniz veya Dosya Gezgini’ndeki menüden komutu kullanmanız gerekir. Bunun yerine, neden aynı bağlam menüsüne “PowerShell penceresini burada aç” seçeneği eklemiyorsunuz? Yapması kolay. Birkaç hızlı düzenleme için Windows Kayıt Defterine dalmanız yeterlidir.


Bağlam menüsüne ekleme – Kurulum Aşamaları


Öncelikle Başlat menüsüne tıklayıp “regedit” yazdıktan sonra, Enter’a basıp yönetici izni vererek Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ni açıyoruz.


Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - regedit

Kayıt defterini açın


Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘nde, aşağıdaki anahtara gitmek için sol kenar çubuğunu kullanın:

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell

Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - shell anahtarı

“shell” Anahtarına gidin


Ardından, shell anahtarımızın içinde yeni bir anahtar tanımlıyoruz ve ismine “powershellmenu” veriyoruz. Yeni anahtarımızı “powershellmenu” olarak adlandırıyoruz çünkü Windows 8 ve 10’da (ve ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi), başka işlevlere hizmet eden bir Powershell anahtarı zaten mevcut.


Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - "powershellmenu" anahtarı

“powershellmenu” Anahtarı oluşturun


Şimdi, “powershellmenu” anahtarımızın içindeki (Varsayılan)‘ı değiştireceğiz. Bunun için (Varsayılan)‘a çift tıklamanız yeterli.


Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - "powershellmenu" varsayılan

Varsayılan’a çift tıklayın


Bu penceredeki “Değer verisi” kutusundaki değeri dilediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz. Bu değer bağlam menüsünde görünecek adı verir. Ben “Burada PowerShell ‘i aç” yapıyorum.


Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - "powershellmenu" varsayılan değer

Değer verisini dilediğiniz gibi isimlendirin


İsteğe bağlı olarak, yine de Shift tuşu ile birlikte sağ tıklandığında görünür olmasını istiyorsanız, “powershellmenu” anahtarımızın içine “Extended” isminde yeni bir dize değeri eklemeniz gerekiyor. Bunun için de anahtarımızın içinde herhangi bir boş yerde sağ tıklayıp Yeni > Dize değeri dememiz gerek.


Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - "powershellmenu" extended

Shift tuşu için boş bir “Extended” dizesi oluşturun


Artık bu bağlam menümüze basıldığında ne yapacağını karar verdiğimiz kısıma geldik. Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ndeki “powershellmenu” anahtarımıza “command” isimli yeni bir anahtar daha ekliyoruz.


Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - "command" anahtarı

“powershellmenu” altında “command” anahtarı oluşturun


Bu “command” isimli anahtarımızın içindeki (Varsayılan)‘a çift tıkladıktan sonra açılan pencerede “Dize değeri” kutusunun içerisine aşağıdaki komutu girip kaydediyoruz.

C:\\Windows\\system32\\WindowsPowerShell\\v1.0\\powershell.exe -NoExit -Command Set-Location -LiteralPath '%L'

Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - "command" varsayılan

Varsayılan değer verisine komutu girin


Değişikler hemen aktif olacaktır. Artık Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ni kapatabilirsiniz. Test etmek için herhangi bir klasöre sağ tıklayın ve “Burada PowerShell’i aç” komutunu seçin.


Baglam Menusune PowerShell Ekleme baglam menusu gorunumu

İşlem Tamam :)


PowerShell penceresi hemen açılmalı ve sizi sağ tıkladığınız klasörün içine yerleştirmelidir.


Baglam Menusune PowerShell Ekleme PowerShell

Bağlam menüsüne PowerShell ekleme – Tek tıkla kolay kurulum


Bağlam menüsüne PowerShell ekleme - Tek tıkla kolay kurulum

Eğer bu aşamalarla uğraşmak istemiyorsanız, aşağıdaki linkten indireceğiniz rar dosyasının içindeki sizin için gerekli olan dosyaya tıklamanız yeterlidir. Rar şifresi: technovadi.com


PowerShell Bağlam Menüsü Kolay Kurulum (Link kırık ise yorum bırakabilirsiniz)


Baglam Menusune PowerShell Ekleme Tek Tikla Duzenle

Bağlam menüsündeki ismi, dosyalardaki gerekli kısmı not defteri ile düzenleyerek değiştirebilirsiniz :) Keyifli denemeler..


Diğer bir yazımız: Windows Parolası Bilinmeyen Oturuma Bağlanma


Makaleyi Oyla post

Ben Cemal Yıldırım. Yazılım kariyerime 13 yaşımda başladım ve Yazılım Geliştirici olarak devam etmekteyim. C, C++, C#, JAVA, JavaScript, PHP, E-Mailing Sistemleri, SQL, MongoDB ve ayrıca en popüler Framework'lerden olan; React.JS, Angular.JS, Vue.JS gibi güncel yazılım dili ve geliştiricileri ile daha hızlı ve profesyonel projeler geliştirmeyi sağlıyorum. Şu sıralar bir yazılım mimarisi ve tasarım modeli olan ve son zamanlarda kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış MicroService mimarisi ile ve daha çok bu mimari ile adını sık duyduğumuz Docker, Kubernetes, RabbitMQ ve Kafka, Ocelot Gateway yapıları ile ilgilenmekteyim. Ayrıca technovadi.com sitesinde makaleler yayınlayan bir insan evladıyım.. ;) İş sorguları için; [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Güncel CV için; https://1drv.ms/b/s!Al2P1iPuq62Sgq5Ya9dF13P6Qt0xSw?e=O7IehT linkinden CV'me ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Güzel paylaşım her seferinde powershell açmak için kırk takla atıyorduk şimdi tek tıkla istediğimiz yerden açabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir