1. Anasayfa
  2. MAKALE

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri 2024

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri 2024
İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - TechnoVadi
4

Bu sefer ki makalemin konusu “İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri“. Makaledeki bölümleri bir kaç farklı kriterlere göre belirledim. “IMDB’ye Göre En İyi Supernatural Bölümleri, Supernatural Oyuncuları Diziden Favori Bölümlerini Seçtiler, En İyi Supernatural Bölümleri, Supernatural En İyi Bölümler ve en önemlisi benim için favori olan bölümler“. Bölümlere geçmeden önce benim için ayrı bir yeri olan bu diziyle (ilk izlediğim yabancı dizilerden birisi) alakalı küçük bir anımdan bahsetmek istiyorum :) Bu kısmı okumak istemiyorsanız direkt öneri yaptığım kısma geçebilirsiniz.

Bu diziyle karşılaştığım ilk zamanı hatırlıyorum da; Tamam yalan söyledim yarım yamalak hatırlıyorum. 9.sınıfa falan gidiyordum, tabi o zamanlar bende internet yok telefon desen kontörlü :) Hayatımda hiç yabancı dizi bile izlememişim.

TNT kanalın da olması lazım ilgimi çeken bir sahneyle karşılaştım. Diziye ilk ilgim Crowley’in bir odanın ortasında tekli koltukta oturduğu bir sahneyle başladı. Belki de başka bir diziydi veya Promo falandı çünkü Supernaturali izlemeye başladıktan sonra öyle bir sahneyle karşılaşmadım ama kanalda dizinin isminin “Doğaüstü” olarak yazıldığına ve koltukta oturan kişinin Mark Sheppard olduğuna yemin edebilirim.

Tabii bir daha diziyi izleyemedim çünkü kanalda yayınlanmadı veya ben denk gelmedim. Zaten evde internet falan da yok. Nasıl izleyeyim? Aradan 1 yıl geçti ve eve internet bağlandı. O kadar mutluyum ki anlatamam aynı çocuklar gibi. Zaten 13/14 yaşındayım o zamanlar tabi mutlu olacağım. İnternet bağladıktan sonra yukarıda anlattığım olay aklıma geldi ve forum sitelerinde gezmeye, google’de araştırma  yapmaya başladım. Ne hikmetse bir şekilde “Supernatural” adlı bir diziyle karşılaştım. Bu arada dizinin o zamanlar 6. Sezonu yayınlanıyordu.

Açtım Dizimagi, o zamanlar yabancı dizi dendiğinde milletin aklına gelen ilk site Dizimag’ti. Sonradan kapatıldı :( Sitede açtım üyeliğimi başladım Supernaturalı izlemeye. Size yalan söylemiyorum tam 1 haftada 6 sezon birden izledim ve diziyi güncel olarak takip etmeye başladım. Bugün bir anda aklıma “benim için önemli olan bu dizi için neden İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri adlı makale yazmayayım” fikri geldi. Farkındayım yazıyı çok uzattım ama bu olay benim için gerçekten çok önemli. Normalde bu kadar uzun tutmam giriş kısmını. Evet bu giriş kısmıydı şimdi sıra gelişme ve sonuçta :)

Son olarak bölümlere geçmeden önce; Eğer Supernatural gibi doğaüstü olayların, mitlerin bahsedildiği dizi arıyorsunuz bu makale tam size göre: Hayatta Kalma Dizileri – Post Apokaliptik

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri

Bölüm 1×5: Blood Mary

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Bloody Mary

Blood Mary hikayesini bilmeyenlerimiz yoktur. Bu bölüm benim için ayrı bir yerde çünkü ben korkuyla alakalı hiçbir şey ne izleyebiliyorum ne de oynayabiliyorum. Diziye ilk başladığımda bu bölümde neredeyse kalp krizi geçiriyordum. (Biraz abartmış olabilirim ama gerçekten korkmuştum.) Şimdi izlesem korkmam çünkü bu ve bunun gibi SPN bölümleri korkumu biraz yenmemde yardımcı oldu.

Bölüm 1×8: Bugs

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Bugs

Böceklerden haz etmeyen, iğrenen veya böcek fobisi olan varsa şimdiden geçmiş olsun “onlardan birisi de benim” çünkü böyle iğrenç bir bölüm yok. Arkadaş hayalet, şeytan, melek, vampir-kurtadam falan tamam da Böcek nedir :'(

Bölüm 1×15: The Benders

The Benders

Bu nasıl bir ailedir arkadaş babadan oğula lafı vardır ya heh bu ailede böyle bir aile. Zevkine insan avı yapıyorlar. Doğaüstü bir olay yok sadece normal derecede akıl hastası olan bir aile var. Gerçi bölüm güzeldi doğaüstü olay olmamasına rağmen.

Bölüm 2×12: Nightshifter

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Nightshifter

Dean ve Sam rahatsız edici benzerlikleri olan bir dizi mücevher soygunu araştırırken kendilerini şekil değiştirici ile karşı karşıya bulurlar.

Her soygunda, üst yetkili bir eleman bankayı soyup intihar etmektedir. Winchesterlar olayın ardında bir şekil-değiştirenin olduğunu fark eder.

Bölüm 3×3: Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock - TechnoVadi

Ele geçirdiğinizde size büyük şans veren ama kaybettiğinizde sizi büyük bir şansızlığa iten “Tavşan Ayağını”, Sam ne işe yaradığını anlayamadan Bela Talbot’a kaptırır. Sonrasında Sam ve Dean bu dolandırıcı kadından Tavşan Ayağını geri almaya çalışırken mevzuya bir de Sam’i öldürmeye takıntılı avcı dahil olunca olaylar iyice karışır.

Bölüm 3×11: Mystery Spot

Mystery Spot

Gabriel”Loki” namıdiğer Trickster’ın parmağı olan bir bölüm daha. Bölüme Salı günü sabahı ile başlıyoruz ve Dean günün herhangi bir saatinde bir şekilde ölüyor, her öldüğünde gün başa sarıyor. Sam ise yine aynı günün sabahına uyanıyor ve ne yaparsa yapsın bunu bir türlü engelleyemiyor.

Eh nihayetinde Sam bunun Loki’nin işi olduğunu anlıyor ve bir şekilde Çarşamba günü oluyor. Fakat çarşamba günü Dean bir şekilde yine ölüyor, bu sefer ne yazık ki gün başa sarmıyor. Sam 6 ayını Dean olmadan yaşamak zorunda kalıyor ve bu 6 ayı sürekli Lokinin peşinde koşarak geçiriyor.

Bölüm 3×13: Ghostfacers

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Ghostfacers

Ed Zeddmore ve Harry Spangler ile ilk olarak birinci sezondaki “Hell House” isimli bölümde tanışmıştık. Bu bölümde ise tekrar karşılaşıyoruz; Ed ve Harry yeni bir reality show olan Ghostfacers‘ın pilot bölümünün çekiminde. Karakterler kurdukları ekiple hayaletli olduğu söylenen bir evin gizemini çözmeye çalışırlarken Sam ve Dean ile karşılaşırlar. Winchester kardeşler istemeseler de birdenbire Ghostfacers programının konuk oyuncuları haline gelirler.

Bölüm 4×6: Yellow Fever

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Yellow Fever

Sam ve Dean’in bu bölümde “korkudan ölen” bir adamı araştırdıkları sırada Dean bir hastalığa yakalanır. Hem de nasıl bir hastalık. Bölümü izlerken ben neredeyse altıma edi****um :) Şahsen Supernatural Bölümleri arasında en çok eğlendiğim bölümlerden birisiydi bu bölüm.

Bu hastalık insanı paranoya derecesinde korkmaya itmektedir, küçük bir çıt sesinde bile yerinizden zıplayabilirsiniz. Sonuç olarak bizim korkusuz-cesur olarak tanıdığımız Dean, gördüğü kediden bile ödü patlayan korkak bir adama dönüşür. Bölümün finali efsaneydi ve her izlediğimde kahkahalara boğuluyorum.

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri dendiğinde aklıma gelen bölümlerden.

Bölüm 4×18: The Monster at the End of This Book

Supernatural - The Monster at the End of This Book

Öncelikle bu bölümün harika bir senaryoya sahip olduğunu söylememde fayda var, bence bu listede bulunanlar arasındaki en iyi bölüm.

Sam ve Dean hayaletli bir binayı araştırırken çok tuhaf bir şeyin farkına varırlar; hayat hikayeleri tüm ayrıntılarıyla birlikte “Supernatural” isimli bir seride toplanmıştır ve aynı zamanda çok çılgın da bir hayran kitlesine sahiptirler. İnternette yaptıkları araştırma sonucu yayın evine ulaşırlar ve yayın evini gerçek hayranlar olduklarına dair ikna etmelerinin ardından kitapların yazarı olan Carver Edlund (İlk defa “Chuck” ile karşılaşıyoruz, bu bölümde Chuck’ın Peygamber olduğunu öğreniyoruz ama Chuck kendini Tanrı olarak görüyor. Tanrı mı yoksa Peygamber mi?) ile tanışırlar.

Aynı zamanda bu bölümde ilk defa sarışın Lilith ve baş melek Zachariah ile karşılaşıyoruz. Bölümün konusu “Kader”. Kısacası bu bölümü mutlaka izlemelisiniz çünkü İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri dendiğinde aklıma gelen ilk bölüm bu oluyor.

Bölüm 5×8: Changing Channels

Supernatural -Changing Channels

Yine bir Trickster’ın oyunlarından biriyle daha karşı karşıya gelen Sam ve Dean, TV Dünyasına hapsolurlar. Ya oyunu “show” Gabriel’in “Loki” kurallarına uyarak oynamak zorundadırlar ya da sonsuza dek TV Dünyası’nda sıkışıp kalmak. Şahsen ben bu bölümü izlerken kendimi tutamamıştım sürekli kahkaha tufanına tutulmuştum.

Bölüm 6×15: The French Mistake

The French Mistake
supernatural gerçek hayatlarını oynadıkları bölüm

Listeyi oluşturmak benim için hiç mi hiç kolay olmadı. French Mistake bence tüm zamanların en iyi dizi bölümlerinden birisi. Eğer bu beyanımı fazla iddialı bulduysanız şu noktada anlaşalım; Bu bölüm dizi
dünyasının en cesur işlerinden birisi çünkü her dizi kendisiyle bu derecede dalga geçecek cesareti bulamaz. 

Sam ve Dean, Melek Balthazar yüzünden kendilerini aniden bir Supernatural setinin ortasında bulurlar. Sam’i Jared Padalecki, Dean’i ise Jensen Ackles’ın canlandırdığını duyduklarında şaşkınlıkları ikiye katlanır. Komedi unsurlarıyla ön planda olan bu bölüm bence tekrar tekrar izlenebilecek nadir bölümlerden birisi.

Kesinlikle İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri makalesinde olması gereken bir bölüm.

Bölüm 11×4: Baby

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Baby

Bölümün tek bir odak noktası var o da Dean’ın, göz bebeği olan “Bebeğim” olarak bahsettiği Chevy Impala. Bölüm boyunca yukarıdaki resimde de göründüğü üzere Impala’nın arkasında oturan üçüncü kişiydik.

Dizinin en orijinal bölümlerinden biri olarak kabul edilen bu bölüm, arabanın çok kısa tarihi ile başlıyor diziye. Değişik yaklaşımıyla çok eğlenceli ve hareketli bir hava katmayı başarıyor. Zaten IMDB puanı 9.6.


İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri ve Supernatural En İyi Bölümler makalesinin sonuna geldik. Bir son ile bitirmek istiyorum bu makalemi. Bildiğiniz gibi dizi 20.11.2020 tarihinde final bölümü yayınladı. 9-10 saat gecikmelide olsa final bölümünü izleme şerefine eriştim. Şuan içimde bir boşluk, garip bir duygu var. Az değil koca 9 sene (6.sezonda izlemeye başladığımı ve 1 haftada 6.sezonunun tamamını izlediğimi sonrasında güncel takip ettiğimden yukarıda bahsetmiştim.).

Diziyle birlikte büyüdüm ve şuan dizi final yapmış durumda. Ara ara açıp İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümlerini bende sizin gibi izliyorum. Hatta buradaki listeden çok daha fazla bölüm var elimde ama hepsini bu makaleye eklesem çok uzun olurdu. Belki ileride İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri için 2.makaleyi yayınlarım(istek olursa). İşte 15.senelik maceranın benim ise 9 senelik maceranın bir sonu…

Sık Sorulan Sorular

Supernatural Dean kaç yaşında?

24 Ocak 1979 tarihinde Lawrence Kansas da doğmuştur. Kova burcudur. Annesi tavanda yanarak öldükten sonra babası paranormal olayları araştırmaya başlamış. Böylece avcı olmuştur.

Supernatural kaç yılında çekildi?

13 Eylül 2005’te ilk bölümünü yayımlayan Supernatural birinci sezonu, 4 Mayıs 2006’da bitmiştir. İlk sezon Amerika’da CW kanalında yayımlanmıştır.

Bobby Singer ne zaman öldü?

Maalesef 7×10 da öldürülmüştür.

The Winchesters hangi platformda?

Dizinin ilk bölümü 11 Ekim 2022 tarihinde The CW kanalında yayımlandı.

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri

Bu makale de hem kendi beğendiğim SPN bölümlerini hem de IMBD tarzı yerlerde iyi puan, eleştiri almış bölümleri paylaştım.

5/5 - (16 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. Yazınızı tarayıcımın favoriler kısmına ekledim sırasıyla izlicem çok teşekkür ederim.

  2. supernatural en iyi bölümlerle dedi birisi <3

  3. 03 Ağustos 2021

    Dizinin final yapması çok kötü :(

  4. 4×6 Yellow Fever gerçekten çok komik ve eğlenceli bir bölümdü Dean’in en küçük şeyden bile korkması :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir