Footer Logo Fligran

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri


Bu sefer ki makalemin konusu “İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri” üzerine olacak. Makaledeki bölümleri bir kaç farklı kriterlere göre belirledim. “IMDB’ye Göre En İyi Supernatural Bölümleri, Supernatural Oyuncuları Diziden Favori Bölümlerini Seçtiler, En İyi Supernatural Bölümleri ve en önemlisi benim için favori olan bölümler”. Bölümlere geçmeden önce benim için ayrı bir yeri olan bu diziyle (ilk izlediğim yabancı dizilerden birisi) alakalı küçük bir anımdan bahsetmek istiyorum 🙂

Bu diziyle karşılaştığım ilk zamanı hatırlıyorum da; Tamam yalan söyledim yarım yamalak hatırlıyorum. 9.sınıfa falan gidiyordum, tabi o zamanlar bende internet yok telefon desen kontörlü 🙂 Hayatımda hiç yabancı dizi izlememişim.

Neyse TNT kanalın da olması lazım ilgimi çeken bir sahneyle karşılaştım. Diziye ilk ilgim Crowley’in bir odanın ortasında tekli koltukta oturduğu bir sahneyle başladı. Belki de başka bir diziydi veya Promo falandı çünkü Supernaturali izlemeye başladıktan sonra öyle bir sahneyle karşılaşmadım ama kanalda dizinin isminin “Doğaüstü” olarak yazıldığına ve koltukta oturan kişinin Mark Sheppard olduğuna yemin edebilirim.

Tabi bir daha diziyi izleyemedim çünkü kanalda yayınlanmadı veya ben denk gelmedim. Zaten evde internet falan da yok. Nasıl izleyeyim? Aradan 1 yıl geçti ve eve internet bağlandı. O kadar mutluyum ki anlatamam aynı çocuklar gibi 😀 Ulan zaten 13/14 yaşındayım o zamanlar tabi mutlu olacağım. İnternet bağladıktan sonra yukarıda anlattığım olay aklıma geldi ve forum sitelerinde gezmeye, google’de araştırma  yapmaya başladım. Ne hikmetse bir şekilde “Supernatural” adlı bir diziyle karşılaştım. Bu arada dizinin o zamanlar 6. Sezonu yayınlanıyordu.

Açtım Dizimagi, o zamanlar yabancı dizi dendiğinde milletin aklına gelen ilk site Dizimag’ti. Sonradan kapatıldı tabi. Neyse sitede açtım üyeliğimi başladım Supernaturalı izlemeye. Size yalan söylemiyorum tam 1 haftada 6 sezonu birden izledim ve diziyi güncel olarak takip etmeye başladım. Aradan sene geçmiş ben hala izliyorum. Bugünde diziyi izlerken bir anda aklıma “benim için önemli olan bu dizi için neden makale yazmayayım” fikri geldi. Farkındayım yazıyı çok uzattım ama bu olay benim için gerçekten çok önemli. Normalde bu kadar uzun tutmam giriş kısmını. Evet bu giriş kısmıydı şimdi sıra gelişme ve sonuçta 🙂

# Bölüm 1×5: Blood Mary

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Bloody Mary

Blood Mary hikayesini bilmeyenlerimiz yoktur. Bu bölüm benim için ayrı bir yerde çünkü ben korkuyla alakalı hiçbir şey ne izleyebiliyorum ne de oynayabiliyorum 🙂 Diziye ilk başladığımda bu bölümde neredeyse kalp krizi geçiriyordum. (Biraz abartmış olabilirim ama gerçekten korkmuştum.) Şimdi izlesem korkmam çünkü bu ve bunun gibi SPN bölümleri korkumu biraz yenmemde yardımcı oldu.

# Bölüm 1×8: Bugs

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Bugs

Böceklerden haz etmeyen, iğrenen veya böcek fobisi olan varsa işte şimdiden geçmiş olsun “onlardan birisi de benim” çünkü böyle iğrenç bir bölüm yok. Arkadaş hayalet tamam, şeytan tamam, melek tamam, vampir-kurtadam falan tamam da Böcek nedir böcek ya :'(

# Bölüm 1×15: The Benders

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - The Benders

Bu nasıl bir ailedir arkadaş babadan oğula lafı vardır ya heh bu ailede böyle bir aile. Zevkine insan avı yapıyorlar 😀 Doğaüstü bir olay yok sadece normal derecede akıl hastası olan bir aile var. Gerçi bölüm güzeldi doğa üstü olay olmamasına rağmen.

# Bölüm 2×12: Nightshifter

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Nightshifter

Dean ve Sam rahatsız edici benzerlikleri olan bir dizi mücevher soygunu araştırırken kendilerini bir şekil değiştirici ile karşı karşıya bulurlar.

Her soygunda, üst yetkili bir eleman bankayı soyup intihar etmektedir. Winchesterlar olayın ardında bir şekil-değiştirenin olduğunu fark eder.

# Bölüm 3×3: Bad Day at Black Rock

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Bad Day at Black Rock

Ele geçirdiğinizde size büyük şans veren ama kaybettiğinizde ise sizi büyük bir şansızlığa iten “Tavşan Ayağını”, Sam ne işe yaradığını anlayamadan Bela Talbot’a kaptırıyor. Sonrasında Sam ve Dean bu dolandırıcı kadından Tavşan Ayağını geri almaya çalışıyorken mevzuya bir de Sam’i öldürmeye takıntılı bir avcı dahil olunca olaylar iyice karışıyor.

# Bölüm 3×11: Mystery Spot

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Mystery Spot

Gabriel “Loki” namı değer Trickster’ın parmağı olan bir bölüm daha. Bölüme Salı günü sabahı ile başlıyoruz ve Dean günün herhangi bir saatinde bir şekilde ölüyor ve her öldüğünde gün başa sarıyor. Sam ise yine aynı günün sabahına uyanıyor ve ne yaparsa yapsın bunu bir türlü engelleyemiyor.

Eh nihayetinde Sam bunun Loki’nin işi olduğunu anlıyor ve bir şekilde Çarşamba günü oluyor. Fakat çarşamba günü Dean bir şekilde yine ölüyor ve bu sefer ne yazık ki gün başa sarmıyor. Sam 6 ayını Dean olmadan yaşamak zorunda kalıyor ve bu 6 ayı sürekli Lokinin peşinde koşarak geçiriyor. Sonunda da yakalıyor.

# Bölüm 3×13: Ghostfacers

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Ghostfacers

Ed Zeddmore ve Harry Spangler ile ilk olarak birinci sezondaki “Hell House” isimli bölümde tanışmıştık. Bu bölümde ise tekrar karşılaşıyoruz; Ed ve Harry yeni bir reality show olan Ghostfacers‘ın pilot bölümünün çekiminde. Ed ve Harry kurdukları ekip ile hayaletli olduğu söylenen bir evin gizemini çözmeye çalışırlarken Sam ve Dean ile karşılaşırlar ve Winchester kardeşler istemeseler de birdenbire Ghostfacers programının konuk oyuncuları haline gelirler.

# Bölüm 4×6: Yellow Fever

İzlenmesi Gereken Supernatural Bölümleri - Yellow Fever

Sam ve Dean’in bu bölümde “korkudan ölen” bir adamı araştırdıkları sırada Dean bir hastalığa yakalanır. Hemde nasıl bir hastalık. Bölümü izlerken ben neredeyse altıma edi****um 🙂

Bu hastalık insanı paranoya derecesinde korkmaya itmektedir, küçük bir çıt sesinde bile yerinizde zıplayabilirsiniz. Sonuç olarak bizim korkusuz-cesur olarak tanıdığımız Dean, gördüğü kediden bile ödü patlayan korkak bir adama dönüşür. Bölümün finali efsaneydi ve her izlediğimde kahkahalara boğuluyorum.

# Bölüm 4×18: The Monster at the End of This Book

Supernatural - The Monster at the End of This Book

Öncelikle bu bölümün harika bir senaryoya sahip olduğunu söylememde fayda var ve bence bu listede bulunanlar arasındaki en iyi bölüm.

Sam ve Dean hayaletli bir binayı araştırırken çok tuhaf bir şeyin farkına varırlar; hayat hikayeleri tüm ayrıntılarıyla birlikte “Supernatural” isimli bir seride toplanmıştır ve aynı zamanda çok çılgın da bir hayran kitlesine sahiptirler. İnternette yaptıkları araştırma sonucu yayın evine ulaşırlar ve yayın evini gerçek hayranlar olduklarına dair ikna etmelerinin ardından kitapların yazarı olan Carver Edlund (İlk defa “Chuck” ile karşılaştığımız bölüm ki bu bölümde Chuck’ın Peygamber olduğunu öğreniyoruz ama Chuck kendini Tanrı olarak görüyor. Tanrı mı yoksa Peygamber mi?) ile tanışırlar.

Aynı zamanda bu bölümde ilk defa sarışın Lilith ve baş melek Zachariah ile karşılaşıyoruz ve bölümün konusu “Kader”. Kısacası bu bölümü mutlaka izlemelisiniz.

# Bölüm 5×8: Changing Channels

Supernatural -Changing Channels

Yine bir Trickster’ın oyunlarından biriyle daha karşı karşıya gelen Sam ve Dean, TV Dünyasına hapsolurlar. Ya oyunu “show” Gabriel’in “Loki” kurallarına uyarak oynamak zorundadırlar ya da sonsuza dek TV Dünyası’nda sıkışıp kalmak. Şahsen ben bu bölümü izlerken kendimi tutamamıştım sürekli kahkaha tufanına tutulmuştum.

# Bölüm 6×15: The French Mistake

Supernatural - The French Mistake

Sam ve Dean, Melek Balthazar yüzünden kendilerini aniden bir Supernatural setinin ortasında bulurlar. Sam’i Jared Padalecki, Dean’i ise Jensen Ackles’ın canlandırdığını duyduklarında şaşkınlıkları ikiye katlanır. Komedi unsurlarıyla ön planda olan bu bölüm bence tekrar tekrar izlenebilecek nadir bölümlerden birisi.

# Bölüm 11×4: Baby

Supernatural - Baby

Bölümün tek bir odak noktası var oda Dean’ın,göz bebeği olan “Bebeğim” olarak bahsettiği Chevy Impala. Bölüm boyunca yukarıdaki resimde de göründüğü üzere biz, Impala’nın arkasında oturan üçüncü kişiydik.

Dizinin en orijinal bölümlerinden biri olarak kabul edilen bu bölüm, arabanın çok kısa tarihi ile başlıyor ve diziye, değişik yaklaşımı ile çok eğlenceli ve hareketli bir hava katmayı başarıyor. Zaten IMDB puanı da 9.6.

Aydın Bekoğlu

İstanbul Esenyurt Üniversitesi 2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı mezunu. Şuan Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünde okumakta olan ve hala ne istediğine tam olarak karar verememiş bir insan oğlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir