Bazı Siteler Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Bazı Siteler Açılmıyor Sorunu ve Çözümü


Bazı Siteler Açılmıyor sorununun çözümüne geçmeden önce bu çözümün engelli sitelerle hiç bir alakası olmadığını belirtmek isterim. Bu çözüm windows işletim sisteminde açılmayan bazı siteler için yazılmıştır. Bu makalede bazı sitelere erişememe çözümüne değineceğiz.  Kendi sitemizden örnek vermem gerekirse; “technovadi.com” bu site bende açılırken başka birinde açılmıyor diyelim. Size saçma geldi değil mi? Fakat hiçte saçma bir sorun değil.

Bu sorun genellike DNS ‘le daha doğrusu DNS Cache ‘le alakalı bir sorundur. Sitenin bulunduğu Sunucuda veya sizin kullandığınız internet firmasının eski portları kullanmasından dolayı oluşan bir sorunudur. Tabiki bu sorun genellikle Windows işletim sistemlerinde oluşuyor. DNS ‘in kullanılma nedeni şudur; Siz bir siteyle iletişim kurmak istediğinizde, o sitenin sunucusunun IP adresini bilmek zorundasınız. Fakat IP adresleri uzun ve akılda kalıcı olmadıkları için bunun yerine Domanin yani Alan Adları kullanırız (https://technovadi.com gibi). Siz bir siteye erişim sağlamak istediğinizde, alan adını yazarsınız. Bilgisayarınız, telefonunuz daha doğrusu herhangi bir internete bağlı cihazınız o sitenin IP adresini DNS Sunucusuna sorar. DNS Sunucusu, sorguya cevap verir. Sorgu sonunda bilgisayarınız, sizin istediğiniz sunucuyla, domain yardımıyla iletişim sağlar. Tabi bu sorgu ve dönüşü esnasında bir trafik olması gerekiyor ve kısa da olsa sorgu-cevap yaparken belli bir zaman geçecektir.

İşte bu yükü hafifletmek için DNS Cache özelliği geliştirilmiştir. Bilgisayarınız daha önce girdiğiniz/erişim sağladığınız domainleri, cache “önbellek” ‘inde tutar, böylelikle tekrar sorgu yapmasına gerek kalmadan direk eski sitelere giriş yapabilirsiniz. Ama bu yöntemin/özelliğin istisnai olsada bazı durumlarda dezavantajı ortaya çıkıyor. Youtube, Microsoft,Facebook gibi dağıtık sitelerde sunucu IP adresi sabit değil, bu sistemler size en hızlı hizmet verecek şekilde yapılandırılmış durumda. (En yakın ve en performanslı sunucu nerede ise oraya bağlanırız.) Ve sizin önbelleğiniz de yani cache ‘nizde bulunan sunucu devre dışı kaldığında artık siz de o siteye girememeye başlayacaksınız.

Peki bu sorundan nasıl kurtulursunuz? Bu sorunu VPN kullanarak düzeltebilmeniz mümkün. Fakat giremediğiniz site Devlet tarafından engelli değil ki? DNS yüzünden bağlantı sağlayamıyorsunuz. Aynı zamanda Kurumsal bir firma iseniz ve firmanın sitesine erişim sağlayamıyorsanız? VPN kullanmazsınız. Kurumsal Mailleri, VPN vasıtasıyla mı yollayacaksınız 😀 Bu durumda tarayıcı önbelliğini sıfırlamak belki çözüm olabilir. Fakat önereceğim bu yöntem %99 oranında sorunuzu çözecektir. Bazı Siteler Açılmıyor sorununun çözümü için DNS İstemcisini durdurmak gerekiyor.

Öncelikle Başlat menüsünden Çalıştır ‘ı açın. Eğer başlat menüsünde çalıştır yoksa; Windows Tuşu + R tuşuna aynı anda basarak çalıştırı açabilirsiniz. Çalıştıra “services.msc” yazıp enter tuşuna bastığınızda Hizmetler “Servisler” sekmesi açılacaktır. Bu kısımda “DNS istemcisi” ‘ni bulun ve sağ tık yapıp özellikler diyin. Açılan sekmede, Başlangıç Türü yazar. Bunu “Devre Dışı” yapıp. Uygula > Tamam dedikten sonra pencereleri kapayın. Şimdi bilgisayarınızı kapatıp, tekrardan açın. Açtıktan sonra kullandığınız tarayıcıları sıfırlayıp erişemediğiniz siteye tekrardan girmeye çalışın. Dediğim gibi bu çözüm sorununuzu %99 oranında çözecektir.

Aydın Bekoğlu

Bilgisayar Programcılığı 2.sınıf öğrencisi, 21 yaşında. Bilgisayar ve Teknolojiye ilgi duyan fakat hala istediğini tam olarak başaramayan bir genç!

Bazı Siteler Açılmıyor Sorunu ve Çözümü” için 30 yorum

 • 12 Ocak 2018 tarihinde, saat 11:11
  Permalink

  Saolun sayenizde giremediğim bir siteye girebildim.

  Yanıtla
 • 23 Ocak 2018 tarihinde, saat 00:24
  Permalink

  gecen gün aynı sorunla karşılaştım işime yaradı teşekkürler

  Yanıtla
 • 13 Şubat 2018 tarihinde, saat 12:11
  Permalink

  Bir sorum olacak, başlangıç türü adlı yer kullanılamaz durumda şuan ve şu yazıyor;

  C:\WINDOWS\system32\svchost.exe -k NetworkService -p

  Bu yol var fakat o dosyaya gittiğimde uzantısı .exe şeklinde ve çalışmıyor nasıl çözebilirim bu sorunu yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla
  • 15 Şubat 2018 tarihinde, saat 20:07
   Permalink

   İlk defa böyle bir hatayla karşılaşıyorum. Şuan kullandığınız hesap bilgisayarınızda yönetici hesabı değil mi?

   Yanıtla
 • 09 Nisan 2018 tarihinde, saat 14:14
  Permalink

  bazı sitelerde dizi izlemek için telefondan girip gayet sorunsuz izleyebilirken bilgisayardan girince telif hakkı gibi sebeplerden diziyi açmıyor ama telif hakkı yüzündense telefondan neden açtığını anlamıyorum. bu dediklerinizi yaptım dizinin bir bölümünü açtı sonra tekrar denesem de bi daha diğer bölümleri açmadı. telefonun işletim sistemi ios bilgisayarınki windows diye oluyor olabilir mi ve düzeltmek için ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • 12 Nisan 2018 tarihinde, saat 21:07
   Permalink

   Telefonunuzda proxy veya DNS kullanıyor musunuz? Bu arada bilgisayardan izlemek için vpn veya dns kullanabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemler hiç açılmayan siteler içindir. Telif Hakkı dolayısıyla engellenen siteler için değil 🙂

   Yanıtla
 • 11 Nisan 2018 tarihinde, saat 17:08
  Permalink

  2 gündür herzaman girdiğim sitelere giremiyordum…bazı haber siteleri açılıyor…bazıları açılmıyordu…yukarıdaki yönergeleri de aynen uyguladım..güvenlik duvarını kapadım..kullandığım antivirüs programını da kapattım..sistem geri yükleme..vs..vs.. olmadı…

  bazı siteler açıldığı için modem de sorun olacağını hiiç düşünmemiştim..nihayetinde de internete bağlanabiliyordum..modemde sorun olamazdı..artık yapabileceğim bir şey kalmayınca..son şans diye modemi kapatıp 10 sn sonra yeniden açtım…tuhaf ama tüm artık sitelere girebiliyorum..

  bu tip sorun yaşayan arkadaşlara önerim, hiç bir şey yapmadan önce, modemi açıp kapatsınlar..olmuyorsa yukarıdaki yönergeyi uygulasınlar..

  Yanıtla
  • 12 Nisan 2018 tarihinde, saat 21:04
   Permalink

   Bu değerli yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Bu arada çözüm yöntemi çok iyiymiş 😀 Fakat %90 ihtimalle modemi kapatıp açınca bu tarz sorunlar düzelmez. Bir daha bu tarz hata görmemeniz dileğiyle.

   Yanıtla
   • 12 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:50
    Permalink

    Evet benim öyle fakat değiştiremiyorum neden olabilir ?

    Yanıtla
    • 12 Haziran 2018 tarihinde, saat 17:10
     Permalink

     Hesabınızda yönetici izni var mı? Birde Hesap Denetimi kısmında güvenlik kaçıncı seviyede?

     Yanıtla
 • 28 Nisan 2018 tarihinde, saat 13:55
  Permalink

  ben de aynı sorunu yaşıyorum ve bilgisayarımda tek hesap var

  Yanıtla
 • 12 Mayıs 2018 tarihinde, saat 01:03
  Permalink

  depositfiles sitesine sadece ben mi giremiyorum?

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2018 tarihinde, saat 04:53
  Permalink

  hangi dns ile girebilirim yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla
 • 20 Mayıs 2018 tarihinde, saat 00:34
  Permalink

  kolay gelsin. Dns istemcinisi açtım fakat devre dışı bırakamıyorum, butonlar aktif değil. ne yapmam gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 20 Mayıs 2018 tarihinde, saat 19:39
  Permalink

  Yardım için teşekkür ederim ama gerek kalmadı.
  Site kendi kendine açılmaya karar verdi.

  Yanıtla
  • 21 Mayıs 2018 tarihinde, saat 21:16
   Permalink

   Büyük ihtimalle sitede DNS değişimi veya Sunucu yönlendirme yaptılar. (Site Sahibi.)

   Yanıtla
 • 20 Mayıs 2018 tarihinde, saat 19:58
  Permalink

  Belirli sitelere 3 farklı pc ile denememe rağmen yine giremiyorum. Aynı bağlantı üzerinden denedim. İstek zaman aşımı yada bağlantı hatası veriyor. Özellikle banka siteleri.
  Sorun isp kaynaklı olabilir mi?

  Yanıtla
  • 21 Mayıs 2018 tarihinde, saat 21:19
   Permalink

   ISP değilde ISS kaynaklı olabilir. Kullandığınız servis sağlayıcısı sizin internetinizi eski porttan veriyor olabilir.

   Yanıtla
 • 09 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:45
  Permalink

  Muhteşem.. süper oldu benim için kendi web sitelerime ben giremiyordum ama arama motorlarından kullanıcılar geliyordu benim için çok faydalı oldu teşekkürler.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*