1. Anasayfa
  2. FİLM

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler
3

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler

Aslında Korku ve komedi aynı renklerde olduğu gibi yelpazenin iki farklı tarafında yer alır. Zıt türlerdir. Gülmek ve korkmak, filmin izleyicilerinden alabileceği en içten tepkilerden ikisidir. İki türü bir araya getirmek, birleştirmek çoğu zaman oldukça zordur. Ancak bu iki türe iyi bir uyum yakalatıldığında, film zamanın testine bir klasiğe dönüşerek karşılık verir.

Fazla derine inmeden söylemek gerekirse çok fazla sayıda komedi filmi, başkasının eğlenceli bir şekilde acı çekmesini temel alır. Fiziksel acılar ise pek çok komedi sahnesinin temelidir. Sinema eleştirmenleri gerçek anlamda yüzlerce yıl boyunca komedinin acı çeken biri olmadan komedi olup olamayacağını tartışarak geçirdiler.

Beyaz perdenin başka hiçbir türü, korku komedinin dinamikleriyle “germe ve rahatlama” işlemez, izleyiciye yedirilemez. Komedide amaç kahkaha iken korkuda ise çığlıklar ve sıçramalardır. Ancak iyi bir korku komedisi bizlere, korkuları daha korkutucu ve mizahı daha da komik hale getirebilecek fiziksel ve zihinsel reaksiyonun çarpıcı bir birleşimini sunar. Korku-komedi uzun zamandır sinemadaki en popüler ürünler üreten alt türlerden birisi olmuştur. Kalitesi ise tartışılır. Her popüler üründe olduğu gibi bu türde de bazı kişiler sömürme yoluna gittiğinden sadece para kazanmak için yapılmış yapımlarda karşımıza çıkmakta.

Neyse lafı daha fazla uzatmadan “Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler” önerilerimize geçelim;

# Shaun of the Dead / Zombilerin Şafağı (2004)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler - Shaun of The Dead

Bir adam artık can çekişmekte olan hayatını kurtarmaya karar verir. İlk iki adımı ise eski kız arkadaşını yeniden kazanmak ve Annesi ile olan ilişkisini düzeltmektir. Buraya kadar klasik bir hikaye gibi gözükebilir fakat ama öyle değil.

Bir gün Kuzey Londra’yı zombiler basar. Sokaklarda ise ölüler bir bir birikmeye başlar. Bütün bunları izleyen Shaun, ise bir şey yapması gerektiğini hisseder ve sevdiklerini kurtarmaya karar verir. Liz, Ed, Pete ve annesini bir araya getirip eeğer Winchester’a ulaşabilirse hayatta kalacaklarına inanan Shaun’u zorlu bir macera beklemektedir. Film hakkında ne desem spoiler gireceğinden en fazla bu kadar anlatabildim filmi.

# Warm Bodies / Sıcak Kalpler (2013)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Warm Bodies

İnsanoğlu yaklaşık 8 yıl önce başlayan salgının nedenini ve nasıl yayıldığını artık hatırlanmayan bir kıyametin esiri olmuştur. Zombilerin sayısı, hayatta kalmayı başaran bir avuç insandan çok daha fazladır; insanlar ellerindeki tüm teknolojiye rağmen kendilerini ancak yüksek duvarların ardına hapsederek emniyete almayı başarmışlardır. Zombilerin pek çoğu gibi havaalanında yaşayan R, bir gün arkadaşlarıyla beslenmeye çıktığında, kendisini öldürmek isteyen Julie ile karşılaşır. Olayda burada kopar. R’nin, Julie’yi ısırıp beslenmesi gerekirken aşık olur. Akabinde kaybettiği insani özellikleri ise teker teker yavaş bir şekilde yerine gelmeye başlar.

Julie’ye hissettiği aşk kalbinin yeniden atmasını sağlarken, adını ve nasıl öldüğünü dahi hatırlamayan karakterimiz hislerini geri kazandıkça bunları da yavaş yavaş hatırlamaya başlar. Üstelik bu iyileşme etkisi ise salgından etkilendiğine inanılan diğer zombileri de olumlu yönde etkileyecektir…

# Jennifer’s Body / Kana Susadım (2009)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler - Jennifer's Body

Bu komedi denemesi lise öğrencisi ve amigo kaptanı Jennifer’ın, şeytani bir ruh taşıması ve okulundaki erkekleri vahşice katletmesi gibi klişe bir tema üzerine kurulmuş durumda.

Okulda bir takım öğrenci ölümleri gerçekleştiğinde herkes gibi Jennifer’ın yakın arkadaşı olan Needy’de şüphelenir. Bir süre sonra Jennifer’ın içinde bir iblis olduğunu öğrenen Needy’i arkadaşını ve çevresini kurtarmaya çalışacaktır. Fakat bununla uğraşırken Jennifer’ın kurbanlarının sadece erkekler mi olduğu sorusu ise kafasını sürekli meşgul etmektedir.

# Life After Beth (2014)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Life After Beth

Çok sevdiği kız arkadaşı Beth beklenmedik bir anda yılan ısırığından ötürü hayatını kaybedince Zach’in dünyası alt üst olur. Ama hayat Zach’e ikinci bir şans verir ve Beth kendi cenazesinin ardından gizemli bir şekilde hayata geri döner! Beth’in ölümüyle büyük bir çöküş yaşayan erkek arkadaşı Zach, Beth’i yeniden kazanmanın büyük mutluluğunu yaşamaktadır.

# Zombieland (2009)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler - TechnoVadi

Uzun bir süre sonunda “Shaun of the Dead” filmini rakip geldi diyebileceğimiz bir film Zombieland. Hatta bana sorarsanız Zombiland izlerken daha çok eğlendim diyebilirim. Bir grup bozulmamış insan, zombilerin kuşatması altında olan dünyada hayatta kalmaya çalışmaktadır.

İçinde kapanık, palyaço fobili genel anlamda tırsak bir çocuk olan Colombus (Jesse Eisenberg) ise ailesinin yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için Teksas’dan Ohio’ya doğru yola çıkmaya karar verir.

Colombus’un bu tırsaklığı Zombieland evreninde zombilerden kurtulmak daha doğrusu ölmemek ve zombiye dönüşmemek için bazı kurallar geliştirmesine yardımcı olmuştur. 

Bu yolculukta kendisine tam bir Texas kovboyu olan Tallahassee daha sonradan ise Wichita ve Little Rock eşlil edecektir.

# Zombieland 2 (2019)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Zombieland 2

Zombieland’in çıkışından 10 sene vizyona giren Zombieland 2,  temelde Zombieland’in çakması diyebiliriz ve ilk filmin devamı niteliğini taşımaktadır.

Bu film hakkında ne desem ilk film için spoiler olacağından fazla bir şey diyemiyorum. Her ne kadar ilk film kadar kaliteli olmasa da yinede izlenebilir seviyede.

# Slither / Yaratıklar (2006)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Slither

Grant, dışarıdan bakıldığında maddi gücü yerinde, Starla adında hoş bir karısı olan, mutlu mesut bir hayat sürmektedir. Ancak pek de göründüğü gibi değildir bu durum. Bir gün barda Brenda ile tanışır. Brenda ona karşı koyamayacağı bir eğlence vaadinde bulununca kendini bir anda arka taraftaki korulukta bulur.

Yalnız hesapta olmayan bir durum ile karşı karşıya kalırlar. Gece karanlığında ne olduğunu anlamakta zorlandıkları sülüğümsü bir yaratık Grant’ı ısırır. Çok geçmeden bu tuhaf yaratık, içine süzüldüğü bedeni esir alır. Evin dolabında etler birikmeye başlar. Çok geçmeden kasabada yaşayanlar hayvanların giderek yok olmaya başladıklarını anlayacaktır.

# The Cabin in the Woods / Dehşet Kapanı (2011)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Dehşet Kapanı

5 kafadar arkadaş beraber tatile çıkar ve kendilerini ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir kulübede bulurlar. Başta her şey normal gibi görünse de aslında hiç normal değildir.

Göle girerler, parti yaparlar ve zevkten dört köşe olana kadar eğlenirler. Fakat bu kulübede ters giden bir şeyler olduğunu fark etmeleri uzun sürmeyecektir…

# The Babysitter (2017)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler - The Babysitter

Netflix yapımı olan bu filmde baş kahramanımız Cole sıradan bir aile hayatı olan, okulunda arkadaş edinmekte zorlanan bir çocuktur. Aynı zamanda bakıcısı Bee‘ye de deliler gibi aşıktır. Bee, Cole’un olmadığı her şeydir; havalıdır, çekicidir, güzeldir ve eğlencelidir…

Bee’nin, Cole’a bakıcılık yaptığı sıradan bir akşamda gizlice yatağından çıkan Cole, Bee ve arkadaşlarını gizlice gözetlemeye başlar. Ancak hiç ummadığı sahnelere tanık olur. Zira Bee ve arkadaşları aslında ayinler ve cinayetlerle dolu bir hayat yaşamaktadırlar. Cole’un önünde bu genç katillerden kaçmaya çalışarak geçirmesi gereken kanlı ve uzun saatler vardır…

# Tucker and Dale vs. Evil / Tucker ve Dale İblise Karşı (2010)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Tucker ve Dale İblise Karşı

Eli Craig’in yazıp yönettiği bu yapımda, Tucker ve Dale’in çıktıkları uzun serüvende başlarına gelen ürkütücü ve komik olaylar sinemaya aktarılıyor. Bir grup üniversite hazırlık öğrencisi, kahramanlarımızın başına bela olacaktır ve Tucker ve Dale’in kötülüğe karşı “ölümcül” mücadelesi başlayacaktır.

# Happy Death Day / Ölüm Günün Kutlu Olsun (2017)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Happy Death Day

Sıradan bir hayat yaşayan üniversite öğrencisi Tree’nin hayatı, maskeli bir katil tarafından şaşırtıcı bir şekilde değişir. Katil tarafından korkunç bir şekilde öldürülen Tree, mucizevi bir şekilde hiç yaşanmamış gibi aynı günün sabahına uyanmaktadır. İlkinde ne olduğunu anlamayan karakterimiz daha sonradan sürekli ölüp-yeniden dirildiğini farkeder. Öldürüldüğü günün tüm detaylarını ve korkunç sonunu tekrar tekrar yaşamaya başlar. Ta ki katilinin kimliğini ortaya çıkarana kadar.

# Happy Death Day 2 / Ölüm Günün Kutlu Olsun 2 (2019)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler - Happy Death Day 2

Konsept ilk filme hemen hemen aynı fakat bu sefer ölen kişi ve neden öldüğü/öldürüldüğü farklı.

# Ada Zombilerin Düğünü (2010)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Ada Zombilerin Düğünü

Listeye Türk filmlerini sıkıştırmasak olmazdı bence :) Bu film hakkında fazla bir şey demeye gerek duymuyorum. Oyuncu kadrosunu gördüğünüzde neden sonradan komedi türüne döndüğünü anlayacaksınız.

# Kutsal Damacana (2007)

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Kutsal Damacana 2007

Hayatını gemilerde tayfalık yapıp geçiren Fikret (Şafak Sezer), artık İstanbul’a demir atıp yerleşik bir yaşam seçer. Hayatı kendisinden öğrenen ve bir dediğini iki etmeyen saf arkadaşı Asım’la bir gün karşılarına çıkacak olan o büyük fırsatı umut ederek yuvarlanıp giderler ve bir gün umut ettikleri şey başlarına gelir.

İşleri şeytan çıkarmadır anladığınız üzere “The Exorcist” filminin yerli çakması ama komedi-korku türünde :)

# Pişt

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler - Pişt

Depresyon nedeni ile kliniğe yatan 3 genç, acil tedavi için alternatif yöntemler uygulayan Hidayet Hanım’a emanet edilirler. Hidayet Hanım 3 genci Ada’da bir konağa yerleştirir. Amacı, onları geçmiş korkularıyla yüzleştirerek iyileştirmektir. Bunun için adadaki köylülerle birlikte, gençleri korkutmak üzere türlü türlü oyunlar planlarlar. Ancak, bilmedikleri bir şey vardır ki o da konakta gerçekten de bir “Peri”nin yaşıyor olmasıdır.

Korku Türünde Başlayan ama Sonradan Komedi Türüne Dönüşen Filmler Listemizin sonuna geldiğimize göre daha önceden yazmış olduğumuz bu 2 makalemize de bir bakın derim. 

Gençlik Filmleri Önerisi

Kıyameti Konu Alan Diziler


Film Önerisi, Film Öneri, Film Öneri 2020 tavsiyemizin sonuna geldik. Keyifli Seyirler.

5/5 - (3 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. bu yazının devamı gelecek mi? filmlerin çoğunu izledim

  2. Devamı gelecek mi acaba? ne zaman film dizi izlesem sizin önerilerinize bakıp izliyorum.

  3. Teşekkürler evde hapisken izleyecek film bulamıyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir