1. Anasayfa
  2. MAKALE

CS: Go’daki Ceza Sistemi – Yedi Madde

CS: Go’daki Ceza Sistemi – Yedi Madde
CS: Go'daki Ceza Sistemi - Yedi Madde
11

 CS: Go’daki Ceza Sistemi –  Yedi Madde;


CS: Go’daki Ceza Sistemi – Yedi Madde Valve, CS: Global Offensive’de hilesiz ve huzurlu bir oyun platformu oluşturmak için çok çalışmakta. Aslında çokta iyi yapıyor fakat bazı yerlerde biraz abartıyor gibi. Ama yinede masum ve hilesiz kullanıcıları korumaya çalıştıkları aşikar.

Bu yazımızda insanlar oyunda neden ceza alır, ne kadar süre oyundan uzaklaştırırlar ve en önemlisi ceza türleri nedir? Bunlardan bahsedeceğim.

Unutmadan söylemek gerekirse bu cezaları sadece ve sadece “Rekabetçi” maçlarda alabilirsiniz. Korkmayın diğer maçlar da ceza yemezsiniz istediğiniz kadar muzurluk peşinde koşabilir arkadaşlarınıza şakalar yapabilirsiniz.

En önemli ve basitinden başlamak isterim, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapmayı unutmayın!!

1) Rekabetçi Bekleme Süresi

1) Rekabetçi Bekleme Süresi
CS: Go’daki Ceza Sistemi – Yedi Madde

Aralarındaki en masumu budur herhalde. Aslında bu bir ceza değildir. Bir sınırlamadır. Bilindiği gibi CS:GO’ ya gelen güncelleme ile hesabınız 3. seviye olduktan sonra 10 rekabetçi galibiyeti alabiliyorsunuz fakat Steam ve Vavle’nin kurucusu olan “Gabe Newell” abimiz yine yaptı yapacağını ve günlük 2 galibiyet şartı koydu. Açıklamak gerekirse 3 seviye olduğunuzda hemen bir rekabetçi maçı attınız ve kazandınız fakat 24 saat geçmeden bir şey içinizi kemirdi ve yine rekabetçi attınız :D ve bir baktınız ki şansınız yaver gitmiş yine kazanmışsınız. Tam sevinirken 2’de 2 yaptım diye bir bakıyorsunuz ki bir daha maç yapmak istediğinizde hata veriyor ve oyun ana sayfasında sarı bir uyarı mevcut. Size 23 saat 59 dakika boyunca rekabetçi maçına giremeyeceğinizi söylüyor. Bu bir çeşit “yeter lan bu kadar kazandığın, bırak ta başkaları da kazansın” der gibi bir şey. Şahsen ben ilk karşılaştığımda “bu ne lan böyle şey mi olur” demiştim. Demek ki oluyormuş.

2) AFK Kalmak

CS: Go’daki Ceza Sistemi – Yedi Madde yazımızın ikinci ve en nefret ettiğim konusu

AFK KALMAK
CS: Go’daki Ceza Sistemi – Yedi Madde

Maç sırasında işiniz çıkarsa ve  3 el içinde o işinizi halletmezseniz veya halledemezseniz geçmiş olsun. Oyun size 3 el arka arkaya hareketsiz kalma hakkı tanır.  Ardından yerinize bir BOT atayarak size 3 dakika daha geri dönmek için süre verir. Sonrası malum.

3) Takım Arkadaşınızı Vurmak

Takım Arkadaşını Vurmak

Bu tip bir olay ikiye ayrılıyor;  Round başında takım arkadaşını vurmak ve Round’un diğer kısımlarında takım arkadaşını vurmak.

El başladı, yani daha rakip takımla bir çatışmaya girecek kadar vakit olmadı. Bir takım arkadaşınıza bu süre içinde ateş ederseniz, alt kısımda bir uyarı belirir. “Bir daha olursa ceza yersin” tarzında bir uyarı. Ama diyelim ki elin ortalarında bu işi yaptınız. Bu sefer oyun çatışma esnasında yanlışlıkla vurabileceğinizi düşünür ve hemen uyarı vermez. Ancak bu çok sık oluyorsa Valve’nin gazabından da kaçış yok. Ceza yersiniz benden demesi.

4) Fazla Oyuncu Atmak

Fazla Oyuncu Atmak

Bilindiği gibi Rus’lar sağ olsun genellikle çok güzel troll yapıyorlar :D Eeee haliyle kötü oynayan ya da dalga geçen bir oyuncuyu hiç kimse takımda istemez. Bunun sonucunda oylama başlatarak atmak istersiniz. İşte burada yine devreye Gabe abimiz giriyor ve çok oylama yaptığınız zaman “Hey dur ne yapıyorsun karşim her oyunda en az 1 kişiyi atma oylaması başlatıyorsun. Olmaz ki böyle” der ve cezayı yersiniz :D “Gabe abi neden böyle yapıyorsun” diye sorduğumuzda ise “Çok oylama yaptığından dolayı insanları suçsuz yere attığını düşünüyorum” der.  “Eeeee, oldu da denk geldi. Arka arkaya çok oyuncu atmak icap etti. Ne yapacağız?” diye soracak olursanız, cevap basit arkadaşlar “Kendinizi tutmaya çalışacaksınız” tutamam derseniz ya cezayı yemeyi göze alacaksınız ya da oyunu kaybedeceksiniz.

5) Oyundan Fazla Atılmak

Oyundan Fazla Atılmak

Ard arda ya da sık sık oyundan atılıyorsanız, bu da Valve’nin gözünden kaçmaz ve sizin oyun/oyuncular ile dalga geçtiğinizi düşünür. Sonuçta 2-3 defa arka arkaya boş yere atılmış olamazsınız değil mi? Ya atıldıysanız? O zaman çare çok basit kendinize gidin bir takım kurun veya bir takıma katılın. Hayret bir şey ya sabahtan beri ben size akıl veriyorum.

6) Oyunu Terk Etmek

Oyunu Terk Etmek
CS: Go’daki Ceza Sistemi – Yedi Madde

Bir rekabetçi maça girerken “HAZIR – READY” tuşuna bastığınızda 90 dakikaya kadar çıkabilen bir maçı, kesintisiz oynayacağınıza dair söz vermiş olursunuz. Maç bitmeden her ne sebeple olursa olsun (Elektrik kesilmesi, oyundan atması, bilgisayarın çökmesi fark etmez) oyundan çıkarsanız, Valve size 3 dakikalık bir zaman tanır. Bu süre içinde de oyuna geri dönüş yapmazsanız, sözünüzü yerine getirmeyip maçı terk etmiş sayılırsınız ve ceza alırsınız. Bunun çözümü de çok basit;

Kaliteli bir net, kaliteli bir bilgisayar falan filan. Valla işiniz zor Türkiye şartlarında.

Geldik herkesin merakla beklediği Ceza Sürelerine;

7) Ceza Süreleri

Yukarıda bahsedilen sebeplerden birine sahip olan oyuncu ilk başta 30 dakikalık cezayı afiyetle yer. Daha sonra bir daha yukarıdaki sebeplerden birini tekrarlarsa 2 saati yer. Sonra 1 gün, daha sonra ise 2 gün bundan sonra ise 1 hafta hatta 1 ay süreye kadar çıkar. (Olum yeter obezite olacaksın lan yemekten :/) Dipnot vermekte fayda var. Bunu aklınızın bir kenarına kazıyın tabi varsa. Ceza aldığınız zaman uzunca bir süre (Ne kadar olduğunu bende bilmiyorum abi valla bak. Aha da dayıya sor) tekrar ceza almazsanız oyun sizin sicilinizi temizler. İlk cezanızı bir güzel yediniz diyelim (30dk). İkinci cezanızı da yediğinizde 2 saat oluyordu biliyorsunuz. Fakat ikinci cezanızı yaklaşık olarak 1 – 1.5 hafta sonra yerseniz 2 saat değil 30 dk oluyor. Çünkü uzunca bir süre ceza yemediğiniz için kilo vermiş oluyorsunuz.

Evvet arkadaşlar bu yazımızda sonuna gelmiş bulunmaktayız. Siz okurken canınız sıkılmasın diye mizahi bir şekilde anlatmaya çalıştım fakat her şeyi bok ettim galiba :/. Şimdiden K.B: bakmayın. Mizah anlayışım “-∞” dur.

5/5 - (2 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

Popüler Yorumlar
  1. 6-7 ay sonra ban yersen 30 dakika veya 1 saat yersin. Uzun süre ban yemeyince sıfırlanıyor :)

  2. Ekleyin beyler birbirinizi. Hatta yorum olarak id nizi atında makalede yorum sayısı artsın :D

Yapılan Yorumlar
  1. Cumhurbaşkanına hakaretten şikayet etmesinler usta ? Silivri soğuktur şimdi.

  2. her ay düzenli olarak bir hafta ban sürem var sağlık olsun bunye alıştu artık

  3. Abi mesela 1 hafta ban yedik sonra 6 7 ay oyuna hiç girmedik sonra girip bidaha ban yesek 30 dk mi olur 2 hafta mi

  4. İstiyen benide ekleyebilir :) “Kerem|Z|”

  5. 20 Mayıs 2017

    Bir ara birlikte cs atarmıyız kardeşim steam adım Maj.Gordon”Ghost”McMillan istek atarsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir