1. Anasayfa
 2. Bilgisayar

Klasör Salt Okunur Hatası 5 Yöntem

Klasör Salt Okunur Hatası 5 Yöntem
Klasör Salt Okunur Hatası
11

Klasör Salt Okunur Hatası 😱


Klasör Salt Okunur Hatası, Dosyalar Salt Okunur çözümü aslında çok basit gibi görünse de bazen çalışmayabiliyor veya biraz daha detaya inmek gerekebiliyor :) Size geçenlerde başımdan geçen küçük bir olayı anlatayım.

Bir güzel Formatımı atmışım, Windows Update’imi yapmışım ve gerekli driver, programları kurmuşum. Daha sonra her zamanki gibi bende Steam programını yüklemeye koyuldum, yükleme işlemi bittikten sonra haliyle yedeklediğim oyunlarını geri yüklemek istedim. Oyunları “C:/” diskine yüklemek istediğim de “Bu disk salt okunur ve yeni klasör oluşturulamadı” hatası ile karşılaştım.

Steam Salt okunur hatası aldıktan sonra oyun yedeklerin de sorun olduğunu düşündüm. Çünkü Office, WinRar gibi programları yüklemiştim onlarda böyle bir hata vermemişti. Cidden çok saçma bir hata :D

Neyse oyunları baştan yüklemeye çalıştım ama nafile yine hiç bir şekilde olmadı.  Hep aynı hatayı veriyordu. Steam ve Program Files klasörüne sağ tıkladım ve birde ne göreyim “Salt Okunur” tikli halde. Dedim aha sorunu çözdün Aydın ama yanılmışım :) “Salt Okunur”  tikini kaldırdım ve sorun çözülmedi. Büyük ihtimalle “C:/” yani sistem diski olduğundan dolayı bir işe yaramadı diye düşündüm. Akabinde aklıma Windows’un orijinal olmadığı geldi. Hemen sevinmeyin buda fayda etmedi :D Hesabımda Yönetici yetkisi olduğu halde sorun hala devam ediyordu.

Neyse internette bir çok yerli ve yabancı, forum ve sitelerinde (Microsoft Sitesi dahil:) ) hatanın çözümüne baktım. Herkes bilindik çözümleri önermişler ve hiçbiride sorunumu çözmeye yetmedi. Sonra aklıma bir fikir geldi ve inancım az da olsa denedim bu çözümü. Peki bilin ne oldu çalıştı :O

Ana Çözüm Yöntemi 🥇

 1. Bilgisayar Klasörüne tıklıyoruz
 2. “C” diskine giriyoruz.
 3. Kullanıcılar “Users” giriyoruz.
 4. Hangi kullanıcı hesabında hata alıyorsanız ona sağ tık
 5. Özellikler ve Salt Okunur tikini kaldırıyorsunuz.

Şimdi “eeee olum yukarıda bu çözümün bir işe yaramadığını söylemiştin şimdi ne değişti de aynı çözümü öneriyorsun” diyebilirsiniz. Dikkatli okuyun yukarıdaki çözümü “Program Files veya Program Files (x86) içindeki Steam” dosyasına uygulamıştık. Bunu ise direk Kullanıcı Hesabına uyguladık. Yani sisteme, C diskindeki bütün klasörlere uyguladık. Eğer bu çözümde işinize yaramazsa aşağıda vereceğim çözümleri de deneyebilirsiniz. Emin olun birinden biri çalışacaktır. Benim sorunumu yukarıda yöntem çözdü.

Klasör Salt Okunur Hatası
Klasör Salt Okunur Hatası

Diğer Çözümler – Dosyalar Salt Okunur 🥈

Birinci Yöntem 👀

 1. C sürücünüzü sağ tıklatın ve Özellikler’i seçin.
 2. Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Gelişmiş’i tıklatın, sonra izinleri değiştirin.
 4. Kullanıcıyı vurgulayın ve Düzenle’yi tıklayın.
 5. Bu klasörü seçin, alt klasörler ve dosyalar altında geçerlidir:.
 6. temel izinler altında tam denetim seçin ve Tamam basın.

Eğer sistemde birden fazla kullanıcı varsa ve yukarıdaki yöntemde işe yaramadıysa. Bu yöntemi şu şekilde de deneyebilirsiniz. C sürücüsüne girip, users (kullanıcılar) girip. Sonrasında hangi kullanıcıda sorun alıyorsanız ona sağ tıklayıp özellikler deyin. Bundan sonraki adımlar yukarıdaki ile aynı.

İkinci Yöntem 👀

Görüntü  + S tuşlarına aynı anda basın, çıkan kısıma CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi’ne sağ tıklayarak ‘‘Yönetici olarak çalıştır” diyip açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Bu işlemin hızı bilgisayarınızda bulunan dosya adetine ve HDD/SSD ‘nin hızına göre değişmektedir.

Eğer sorun hala devam ederse,

Üçüncü Yöntem 🎉

Tıkla! burada yer alan dosyayı indirip masaüstüne attıktan sonra, rar/zip’ten çıkarın. Çıkarttığınız Allupdate.bat adındaki dosyaya sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” diyin. İşlem tamamlanıp, DOS/Siyah Ekran kapandıktan sonra tekrardan test edin.

Buda mı olmadı o zaman Üçüncü yönteme geçelim!

Tekrardan  Görüntü + S tuşlarına aynı anda basıp, CMD yazıyoruz ve tekrardan Komut İstemini yönetici olarak çalıştırıyoruz. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basıp işlemlerinin bitmesini bekliyoruz.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Dördüncü Yöntem – Steam Salt Okunur Videolu 🎉

SSS

Salt okunur yapmak Ne Demek❓

Çok sık karşılaşılan bir bilgisayar terimidir. Herhangi bir dosya, klasör veya disk üzerinde değişiklik yapmaya izin vermez. Sadece okunabilecek bir yapıya (readonly) dönüştürür.

Salt Okunur Özelliğini Kaldırma 👌

Makalemizi okuyarak “Klasör Salt Okunur Hatası, Dosyalar Salt Okunur” çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Salt Okunur neden olur?

Bunun bir çok nedeni olabilir. Format atarken yazılımsal bir hata meydana gelmiş olabilir. Yeni aldığınız disk fabrikadan çıkarken salt okunur olarak çıkmış olabilir. Yüklediğiniz bir program veya güvenlik/virüs uygulaması bile sizden habersiz dosyaları salt okunur yapabilir.

Klasör Salt Okunur Hatası, Dosyalar Salt Okunur makalemizin sonuna geldik. Sorun hala çözülmez ise yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturun veya Format atın. Sistem dosyalarında sorun olmuş olabilir Format işlemi sırasında… Bize destek olmak için makalelerimize yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın :)

Diğer Yazılarımız;

5/5 - (11 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

Popüler Yorumlar
 1. Bilgisayarımın SSD (C) diskine format attıktan sonra steamden istediğim bir oyunu SSD’ye yüklemeye çalıştığımda salt okunur ve yazma işlemi yapılamıyor hatası alıyordum.Belirttiğiniz yöntemlerin tümünü uyguladıktan sonra problem ortadan kalktı, teşekkür ediyorum :)

 2. Geçen yine bu hatayla karşılaştım ve çözümü aklıma gelmedi. Çözüm için kendi yazdığım yazıdan faydalanıyorum :D

 3. Abi her format sonrası kendi yazıma girip kopya çekmeme ne demeli :) Yine bu sorunla karşılaştım. Benimi buluyor anlamıyorum ki.

Yapılan Yorumlar
 1. 06 Haziran 2023

  benim kullanıcı adım kullanıcılar bağlığında yok.
  ne yaptıysam düzeltemedim.
  profile tam yetki vermeye çalışıyorum, bu defa tüm dosyaları taramaya başlıyor “sahipliği değiştirilen dosyalar” diye ve bunu yaparken de pek çok hata değişime izin verilmeyeceğine dair

 2. 10 Şubat 2023

  çok teşekkürler o kadar site gezdim siteniz işime yaradı

 3. teşşekkürler adamsınız klasör salt okunur sorunu delirtmişti beni.

 4. 17 Eylül 2022

  çok teşekkürler

 5. Tüm dosya izinleri ve depolama sorunlarıma çözüm oldu çok teşekkür ederim.

 6. Teşekkürler

 7. Bilgisayarımın SSD (C) diskine format attıktan sonra steamden istediğim bir oyunu SSD’ye yüklemeye çalıştığımda salt okunur ve yazma işlemi yapılamıyor hatası alıyordum.Belirttiğiniz yöntemlerin tümünü uyguladıktan sonra problem ortadan kalktı, teşekkür ediyorum :)

 8. Geçen yine bu hatayla karşılaştım ve çözümü aklıma gelmedi. Çözüm için kendi yazdığım yazıdan faydalanıyorum :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir