Klasör Salt Okunur Hatası

Klasör Salt Okunur Hatası


Klasör Salt Okunur Hatası çözümü aslında çok basit gibi görünse de bazen çalışmayabiliyor veya biraz daha detaya inmek gerekiyor 🙂 Size geçenlerde başımdan geçen küçük bir olayı anlatayım. Bir güzel Formatımı attım, Windows Update’imi yaptım ve gerekli driver, programları kurdum. Daha sonra her zamanki gibi bende Steam programını yükledim ve yedeklediğim oyunlarını geri yüklemek istedim. Oyunları “C:/” diskine yüklemek istediğim de “Bu disk salt okunur yeni klasör oluşturulamadı” hatası ile karşılaştım. İlk olarak aldığım oyun yedeklerin de sorun olduğunu düşündüm. Çünkü Office, WinRar gibi programları yüklemiştim onlarda böyle bir hata vermemişti. Cidden çok saçma bir hata 😀 Neyse oyunları baştan yüklemeye çalıştım ama nafile yine hiç bir şekilde olmadı.  Hep aynı hatayı vermeye başladı. Steam ve Program Files klasörüne sağ tıkladım ve “Salt Okunur” tikini kaldırdım. Normalde düzelmesi lazım dimi? Ama bir şey fark etmedi yine aynı sorun devam etti. Büyük ihtimalle “C:/” yani sistem diski olduğundan dolayı bir işe yaramadı. Daha sonra aklıma Windows’un orijinal olmadığı geldi. Hemen sevinmeyin buda fayda etmedi 😀 Hesabımda Yönetici yetkisi olduğu halde bir bok olmadı.

Neyse internette bir çok yerli ve yabancı, forum ve sitelerinde (Microsoft Sitesi dahil:) ) hatanın çözümüne baktım. Herkes bilindik çözümleri önermişler ve hiçbiride sorunumu çözmeye yetmedi. Sonra aklıma bir fikir geldi ve inancım az da olsa denedim bu çözümü. Peki bilin ne oldu çalıştı :O Tamam tamam çözümü söylüyorum patlamayın.

Bilgisayar Klasörüne tıklıyoruz> “C” diskine giriyoruz.> Kullanıcılar “Users”> Hangi kullanıcı hesabında hata alıyorsanız ona sağ tık> Özellikler> Salt Okunur tikini kaldırıyorsunuz.  Şimdi “eeee olum yukarıda bu çözümün bir işe yaramadığını söylemiştin” şimdi ne değişti de aynı çözümü öneriyorsunuz diyebilirsiniz. Dikkatli okuyun yukarıdaki çözümü “Program Files veya Prof. Files içindeki Steam dosyasına uygulamıştık.” Bunu ise direk Kullanıcı Hesabına uyguladık. Yani sisteme, C diskindeki bütün klasörlere uyguladık. Eğer bu çözümde işinize yaramazsa aşağıda vereceğim çözümleri de deneyebilirsiniz.

 

Klasör Salt Okunur Hatası
Klasör Salt Okunur Hatası

=- Diğer Çözümler -=

İlk Yöntem: Görüntü  + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi’ne sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” diyip açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz. Bu işlemin hızı bilgisayarınızda dosya ve HDD/SSD ‘nin hızına göre değişmektedir.

Eğer sorun hala devam ederse, İkinci Yöntem:  Tıkla! burada yer alan dosyayı indirip masaüstüne attıktan sonra, rar/zip’ten çıkarın. Çıkarttığınız Allupdate.bat adındaki dosyaya sağ tıklayarak ”Yönetici olarak çalıştır” diyin. İşlem tamamlanıp, DOS/Siyah Ekran kapandıktan sonra tekrardan test edin. Budamı olmadı o zaman Üçüncü yönteme geçelim!

Tekrardan  Görüntü + S tuşlarına aynı anda basıp, CMD yazıyoruz ve tekrardan Komut İstemini yönetici olarak çalıştırıyoruz. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basıp işlemlerinin bitmesini bekliyoruz.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Sorun hala çözülmez ise yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturun veya Format atın. Sistem dosyalarında sorun olmuş olabilir Format işlemi sırasında… Bize destek olmak için makalelerimize yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın 🙂

Aydın Bekoğlu

Bilgisayar Programcılığı 2.sınıf öğrencisi, 21 yaşında. Bilgisayar ve Teknolojiye ilgi duyan fakat hala istediğini tam olarak başaramayan bir genç!

Klasör Salt Okunur Hatası” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*