Footer Logo Fligran

Soundwave Kimdir – Önemli Featleri

Soundwave Kimdir, Megatronun sadık askerlerinden biri olan Soundwave, Decepticonların komut hiyerarşisinde yeri doldurulamaz bir karakterdir ve Decepticonların İletişim sorumlusudur.

Decepticon casus ustası olarakta bilinen Soundwave hem organik hem de Cybertronlular da düşünceleri taşıyan elektriksel dürtüleri tarar ve rahatlıkla deşifre edebilir. Megatronun saygınlığını yüksek tutmak için bildiklerini şantaj olarak kullanır. Aşağıda bahsettiğim Featlerinde yeteneklerini ve ne kadar güçlü bir Deception olduğuna şahit olacaksınız zaten. Her karakter gibi bu karakterde Micheal Bay Evreninde (Sinema Evreni) bize tam olarak aktarılmamıştır.


Soundwave Kimdir” adlı makaleyi web sitemizde paylaşmamıza izin verdiği için Yakuphan Duyan‘a teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca kendisi Facebookta yer alan Tercüman-I Geek sayfasının yöneticilerinden birisidir. Bu tarz bilgileri okumak için Tercüman-I Geek grubuna katılmanızı tavsiye ederim. Çizgi Romandan – Animasyona, Filmden – Diziye kadar bir çok konuda bilgi paylaşımı yapılırken bir yandan da bu konular hakkında seviyeli tartışabileceğiniz bir ortam.


Soundwave Önemli Featleri

# Füze Saptırma ve Kilitleme

Savaş jetlerinden atılan füzelerinin sinyalini bozarak hedeflerinden saptırabilir veya füzeler daha uçaktan ayrılmamışken onları kitleyebilir.

# Savaş Jetlerinin Mermileri Zırhına Zarar Veremez

# Düşman Jetlerini Daha Yoldayken Farkeder

Düşman savaş jetlerinin henüz yolda olduğu sırada onların varlığını tespit ederek nereye doğru hareket halinde olduklarını yönüyle birlikte bilgi verebilir.

# Laserbreak

Soundwave’in sahip olduğu cassettelerden biri olan “Laserbreak” sayesinde düşmana ait ön keşif bilgileri edinebilir ve onların ne yapmayı planladığını çok rahat bir şekilde öğrenebilir.

# Frenzy

Soundwave’in sahip olduğu bir diğer cassettelerden biri olan “Frenzy” kendi merkezi çekirdeğinden sürekli olarak yoğun şekilde bir kulağın duyabileceği ses sınırının altında frekans yayabilir. Bu frekans ise düşman hedeflerinin delirmesine yol açacak kabuslar ve hayali şeyler gösterebilir.

# Karşı Tarafın Haberi Dahi Olmadan Onları Dinleyebilir ve İzleyebilir

Soundwave gizli toplantıları, buluşmaları, birebir holografik görüşmeleri yani kısacası her şeyi karşı tarafın haberi dahi olmadan duyabilir ve izleyebilir. Burada Cybertron’un en büyük teknisyeni, mühendisi ve fizikçisi diyebileceğimiz Shockwave’i, Jhıaxus’la görüşürken dinlemiştir.

# Dreadwing’i Birebir Savaşta Yenmiştir

Dreadwing’i birebir savaşta yenmeyi başarmıştır. Dreadwing, Optimus Prime’a birebirde üstün çıkmış birisi.

#  Shockwave ve Dreadwing’le 2 vs 1’de Berabere Kalmıştır

Shockwave’in geliştirdiği Rejenere sayesinde dirilen Dreadwing, Shockwave ile takım olup Soundwave’e karşı savaşır. Soundwave sahip olduğu cassette‘leri de dövüşe dahil edip durumu eşitlemeyi başarır (Shockwave, Megatron ve Optimus Prime seviyesinde bir robot).

Dreadwing’de yukarıda söylediğim gibi Optimus Prime’a üstün çıkmayı başaran birisi. Dövüşün en sonunda Shockwave, Soundwave’in gitmesine izin veriyor çünkü Cybertron’un en iyi bilim insanına göreShockwave” matematiksel ihtimaller çerçevesinde çıkabilecek tek sonucun bir açmaz yani beraberlik olduğunu görüyor.

# Shockwave’in Gövde Zırhını Paramparça Edebilir

Dinobotların toplu saldırısının dahi zarar veremediği Shockwave’in gövde zırhını paramparça edebilir. Shockwave rejenere özelliği sayesinde zırhını tekrar yenileyebilir.

# Shockwave’le Bire Birde Savaşmıştır

Soundwave ve Shockwave bu sefer teke tekte savaşıyor. Yakın dövüş bir çıkmaza girince Shockwave hile yapıp silahını kullanarak Soundwave’i kolundan yaralıyor.

# Zırhı Çok Sağlamdır – CyberTronianlar için Üretilmiş Füzelerden Bile Etkinlenmez

Soundwave, Cybertronianlar için hazırlanan özel roketlerden 6 tanesi ile arkasından vurulsa dahi zırhı hasar almaz ve Galvatron’un yanında savaşmaya devam eder.

# Transformerslara Kan Kusturan Bludgeon’a Kafa Tutmuştur

Megatron ve Optimus Prime’ın tek başına savaşıp yenemeyeceği, Transformerları yok olmanın eşiğine getiren ve Autobotlar’a kan kusturan Pretenderların lideri Bludgeon ve onun emrindeki iki diğer robotla savaşıyor. Emrindekilerden Iguanus’u yenmeyi başarsa da sonunda kaybediyor.

# Telepatik ve Psişik Yetenekleri Vardır

Telepatik ve Psişik güçlere sahip olan Soundwave, Autobotların safına geçen Megatron’un varlığını fark eder  ve onun nerede olduğunu sezebilir, duyabilir, görebilir ve üzerinde düşmanın sembolünü taşıyıp taşımadığını anlayabilir.

# Kullandığı Mızrak İletişimi ve Takibi Engeller

Soundwave’in kullandığı mızrak elektromanyetik baskılayıcı özellikleri içermektedir. İletişimi, görüntülemeyi ve takibi engeller.

# Slag’in 3000 Santigrat Derecelik Ateşini Tanklamayı Başarmıştır

Dinobot üyelerinden olan Slag’in 3000 santigratlık ateşini tanklayıp (neredeyse güneşin yüzey sıcaklığına yakın) devamında kolaylıkla yenebilir.

# Cybertronian Otobotların İletişimini Kitleyebilir ve Zihinlerine Girebilir 

Cybertronian olan Autobotların iletişimini kilitleyebilir, zihinlerine erişerek onların hafızalarında neler barındırdıklarını ve bu kişilerin tehlike teşkil edip etmeyeceğini tespit edebilir.

# Deceticonların Deception Olmasını Sağlayan Kişidir

Decepticon oluşumunun Decepticon olmasını sağlayan kişidir. Megatron’un hava taarruzları için talepte bulunduğu uçabilir bir transformera karşılık 3 tanesini emri altına vermiştir. Decepticonların bütün silahlarını tedarik eden ve geliştiren kişidir. Her türlü bilgi akışını ve iletişimi sağladığı gibi Decepticonların bel kemiğini oluşturan kişidir.

# Frenzy Cassettesi Sayesinde Güçlü Ses Dalgası Yayabilir

Soundwave’in sahip olduğu cassettelerden biri olan “Frenzy” Ultra Magnus, Prowl ve Brawn üçlüsüne can çekiştirecek bir şekilde ses dalgaları yayabilir.

# Cassettelerinin Gücü

Soundwave’in gizli bir görev üstünde olduğu esnada Starscream’in yerini Autobotlara ispiyonlaması üzerine Optimus Prime, Bumblebee, Iron Hide, Hound, Prowl ve Silverbolt peşine düşmüştü. Soundwave cassette’lerini kullanarak her iki autobota bir cassete düşecek şekilde hepsini saf dışı bırakarak kaçmayı başardıysa da Optimus’un pusu kurması üzerine yakın dövüşe avantajsız bir şekilde girmiş ve dirense de dövüşün sonunda Optimus’a kaybetmiştir.

# Klon Deception Ordusunun Quantum Sistemini Çok Kolay Bir Şekilde Kırıp Etkisiz Hale Getirmiştir

İnsanların Decepticonların ölülerini klonlayarak kurduğu filonun quantum sistemini kolaylıkla kırarak kılını kıpırdatmadan olduğu yerden 18 kişilik Cybertronian filosunu etkisiz hale getirebilir.

# Uzay Boşluğundaki Autobot’u “Cosmos” Algılayabilir

Uzay boşluğunda uçan bir Autobot’u algılayabilir (Cosmos). Cosmos’un silahları zırhında bir etki yaramadığı gibi onu kolaylıkla yenmiştir.

# Düşük sinyalde frekanslar yayarak zihin okuyabilir.

# Galvatron’a Kafa Tutmuştur

Galvatron ile yer alan savaşta destekleyici görevi üstlenip Optimus Prime ile omuz omuza savaşmıştır. Galvatronun vuruşlarından bazılarını da tanklamayı başarmıştır. Galvatron, Megatronu tutuşuyla ikiye ayıran birisi.

# Alpha Trion’u Yenmiştir

İlk darbeyi arkadan sinsice almasına rağmen ilk 13 Prime’dan biri olan Alpha Trion’u yenmiştir.

# Düşmanın bütün kara/hava iletişim unsurlarını devre dışı bırakarak, teknolojik birliklerini tamamen kitleyebilir

# Rom Saldırısında Sadece Maskesi Çatlıyor

Gladiator ve Hulk gibi kişilerle fiziksel dövüşe giren ROM’un saldırısında sistemsel veya büyük bir hasar görmeden sadece maskesi çatlıyor.

# Ölüm ve Yaşamsal Boyutun Arasına Geçmiştir

Enigmanın ve kendi Psişik gücünü kullanarak ölüm ve yaşamsal boyutun arasına geçmiş böylece Unicrona karşı savaşta ölen bütün varlıkların ruhlarını manevi güç olarak Optimusa ışınlamıştır.


Sevilen diğer karakterler hakkında bilgi edinmek için Kimdir konusundaki makalelerimize göz atabilirsiniz.


Aydın Bekoğlu

İstanbul Esenyurt Üniversitesi 2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı mezunu. Şuan Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümünde okumakta olan ve hala ne istediğine tam olarak karar verememiş bir insan oğlu.

One thought on “Soundwave Kimdir – Önemli Featleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir