1. Anasayfa
 2. OYUN

League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır!

League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır!
League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır!
3

League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır!


Bu yazımda değineceğim konu, League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır ! olacak. Öncelikle oyun ilk çıktığı günden beri çok gelişti. İyi veya kötü yönden bu tartışılır. Konumuza gelecek olursak; Geçen günlerde oyun içinde “Tab” tuşuna bastığımda “oyuncular için iletişim kontrol kısmı” ‘nı gördüm. Ve bu kısımda “İfadeleri sustur” yazısı ilgimi çekti. Bende düşündüm takipçilerim’le bu olayı neden paylaşmayayım?

İFADELERİN ŞİMDİYE KADARKİ DURUMU

Çoğunuz Kartopu Savaşı, Dünya Şampiyonası, Arcade gibi etkinlikler sırasında ifadeleri zaten gördünüz. Görmeyenleriniz varsa da bu yazımda ifadelerin ne olduğunu anlayacaklar. Normalde bu ifadeleri;

 • Sadece belirli zaman aralıklarında veya etkinliklerde kullanabiliyordunuz.
 • Sadece profilinizde belirli bir simge varken kullanabiliyordunuz.
 • Bir seferde sadece bir tanesi kullanılabiliyordunuz.

Riot Games ise bütün bu kuralları uzun zamandır değiştirmek istiyordu. Fakat bir kaç problem ortaya çıktığından dolayı bir türlü ifadeleri güncelleyemediler. En büyük engellerden biri, ifadelerin ne işe yarayacağını çözmek olduğundan Riot çalışanları bu konu üzerinde uzun uzun tartışmışlar. Riot’un yapmış olduğu açıklamadan bir alıntı;

“Bize göre, bir iletişim aracı bir eylemde bulunma niyetini gösterir. “Baronu alalım” ya da “kuleye odaklanalım” gibi oynanışla ilgili bir bilgi verir. Kendini ifadeyi ise bundan ayrı olarak tanımlarız. Kendini ifade etmek, o anda hissetmekte olduğunuz duyguları açığa vurur. Bütün bu tartışmalar sonunda, iletişim için sinyallerin (o soru işareti sinyali boş durmasın) kullanılması gerektiğine, kendini ifade etmek içinse, adı üzerinde, ifadelerin kullanılmasının daha uygun olacağına karar verdik. Böyle söyleyince aslında tartışmaya bile gerek yokmuş gibi duruyor ama bunu netleştirmek bizim için çok önemliydi.”

İfadelerin ilk halleri şu şekildeydi.

1 CrestEmotes

Şık duruyorlardı ama alttakiler kadar manalı ve imalı değillerdi.

2 CircleEmotes

İfadelerin, League of Legends oynama şeklimizi değiştiren ilk hali bunlardı. Ama şampiyonları ufak daireler içine sıkıştırmaya çalışmak her zaman iyi olmuyordu. Bundan dolayı Riot Games Sonunda aşağıdaki resimdeki gibi ifadeler tasarlamaya başladı.

3 FinalEmotes

Riot Games’in bu yaklaşıma yönelmesinin nedeni; İfadelerin bizlere, oyunda kendimizi anlık olarak ifade etme olanağı tanıyacak olması. İfadeler ise sinyal çarkı gibi bir çarktan ulaşabileceksiniz ve bu çark, her oyunda seçeceğiniz beş tane ifadeye ulaşmanızı sağlayacak.


Ve bu beş ifadeyi, oyun oynamadığınız zamanlarda koleksiyonunuzdaki “İfadeler” sekmesinden değiştirebileceksiniz. Aynı zamanda ifade çarkı oyunun başında ve kazanmanız halinde sonunda otomatik olarak gösterilecek ifadeler için fazladan iki yuvaya da sahip.

Oyuna girdiğinizde, ifade çarkını açmak için kullanacağınız varsayılan tuş T olacak ama bu tuş atamasını tüm diğerleri gibi değiştirebilirsiniz

Riot Ne Başarmayı Hedefliyor?

 1. Bir numaralı amaçları; çok çeşitli duyguları anlık olarak ifade etmenizi sağlayacak bir yöntem ortaya çıkarmak. Mesela Blitz oynarken süper bir çekiş yaptıktan veya ulti yeteneğinizin pasifi SG taşıyıcıdan yanlışlıkla minyon çaldıktan sonra hissettiklerinizi hemen yansıtabilmek.
 2. İfadeler, oyunun öne çıkan anlarını pekiştirmeli. League Of Legens’in beşte beş yapma, üsse dalma, Baron çalma, azıcık canla kurtulma, akla hayale gelmeyecek karşı hamlelerle oyun çevirme gibi önemli olayları ifadeler ile pekiştirilmeli. Beşte Beş attıktan sonra haliyle herkes size bakacak. O anda ağırbaşlı davranmak ya da bağıra çağıra kutlamak size kalmalı.

RIOT NELERDEN KAÇINMAK İSTİYOR

 1. İfadeleri, birbirinizin damarına basmak için kullanmanızı istemiyorlar. Geniş anlamları olduğundan ve pek çok yöne çekilebileceklerinden, trolleme için kullanılma ihtimali de var. Bundan dolayı ifadelerin; sohbette karşılaşabildiğiniz moral bozucu şeylerin aksine, neşeli ve oyuncu için kendini ifade etme biçimi olmasını hedefliyorlar. Yine de işaretler için olduğu gibi ifadeler için de aşırı kullanım durumunda bir süreliğine kapanmalarını sağlayan bir sistem getirecekler. Ayrıca susturduğunuz kişilerin ifadelerini de görmeyeceksiniz.
 2. İfadelerin, oynanışı engellemesini istemiyorlar. Oyunun netliğinden ve anlaşılabilirliğinden ödün vermek istemiyorlar. Takımın tamamının bir takım çatışması sırasında ifade spamladığını düşünsenize, ne kadar kafa karıştırırdı değil mi? Bunu önlemek için, ifade kullanırken hasar aldığınızda başınızın üstündeki ifade “kırılacak” ve ifadeler bekleme süresine girecek.

RIOT’UN NE TÜR GÖRÜŞLERE İHTİYACI VAR

 1. İfadeler oyun içinde nasıl? İstediğinizi istediğiniz zaman ifade etmenizi sağlıyorlar mı? Sağlamıyorlarsa, neden? Ne engel oluyor ya da ne eksik?
 2. Gelecekte nasıl ifadeler görmek istersiniz? Yapabileceğimiz pek çok şey var. Sizin çok istediğiniz ve onların henüz akıllarına gelmemiş bir şeyler varsa mutlaka söyleyin.
League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır makalemizin sonuna geldik.
4.5/5 - (2 Oy)
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 27 Temmuz 2022

  teşekkürler faydalı bir makale

 2. 03 Ocak 2021

  teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir