League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır!

League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır!


Bu yazımda değineceğim konu, League of Legends İfadeleri Nasıl Kullanılır ! olacak. Öncelikle oyun ilk çıktığı günden beri çok gelişti. İyi veya kötü yönden bu tartışılır. Konumuza gelecek olursak; Geçen günlerde oyun içinde “Tab” tuşuna bastığımda “oyuncular için iletişim kontrol kısmı” ‘nı gördüm. Ve bu kısımda “İfadeleri sustur” yazısı ilgimi çekti. Bende düşündüm takipçilerim le bu olayı neden paylaşmayayım?

İFADELERİN ŞİMDİYE KADARKİ DURUMU

Çoğunuz Kartopu Savaşı, Dünya Şampiyonası, Arcade gibi etkinlikler sırasında ifadeleri zaten gördünüz. Görmeyenleriniz varsa da bu yazımda ifadelerin ne olduğunu anlayacaklar. İfadelerin ortadan kaldırmak istediğimiz bazı sınırlamaları vardı:

  • Sadece belirli zaman aralıklarında ya da etkinliklerde kullanabiliyorduk.
  • Sadece profilinizde belirli bir simge varken kullanabiliyordunuz.
  • Bir seferde sadece bir tanesi kullanılabiliyordu.

Riot Games bütün bu kuralları uzun zamandır değiştirmek istiyordu. Fakat bir kaç problem olduğundan dolayı bir türlü ifadeleri güncelleyemediler. En büyük engellerden biri, ifadelerin ne işe yarayacağını çözmek olduğundan Riot çalışanları bu konu üzerinde uzun uzun tartışmış. Riot ‘un yapmış olduğu açıklamadan bir alıntı;

“Bize göre, bir iletişim aracı bir eylemde bulunma niyetini gösterir. “Baronu alalım” ya da “kuleye odaklanalım” gibi oynanışla ilgili bir bilgi verir. Kendini ifadeyi ise bundan ayrı olarak tanımlarız. Kendini ifade etmek, o anda hissetmekte olduğunuz duyguları açığa vurur. Bütün bu tartışmalar sonunda, iletişim için sinyallerin (o soru işareti sinyali boş durmasın) kullanılması gerektiğine, kendini ifade etmek içinse, adı üzerinde, ifadelerin kullanılmasının daha uygun olacağına karar verdik. Böyle söyleyince aslında tartışmaya bile gerek yokmuş gibi duruyor ama bunu netleştirmek bizim için çok önemliydi.”

İfadelerin ilk halleri

Şık duruyorlardı ama şunlar kadar manalı ve imalı değillerdi:

İfadelerin, League of Legends oynama şeklimizi değiştiren ilk hali bunlardı. Ama şampiyonları ufak daireler içine sıkıştırmaya çalışmak her zaman iyi sonuç vermedi. Daha da güzel bir şey bulsak diye düşünüp duruyorduk. Sonunda şöyle bir tarza ulaştık:

Bunları seviyoruz; çünkü hem duyguları ifade ediyorlar hem de şampiyonların kimliklerini yansıtıyorlar. Ayrıca bunlar sayesinde şampiyonlarla bağlantılı olmak zorunda olmayan, daha komik ve neşeli ifadeler geliştirebiliyoruz.

Bu yaklaşıma yönelmemiz, ifadelere ilişkin hedefimizi kesinleştirmemize yardım etti: İfadeler sizlere, oyunda kendinizi anlık olarak ifade etme olanağı tanıyacak. İfadelere, sinyal çarkı gibi bir çarktan ulaşabileceksiniz. Bu çark, her oyunda seçeceğiniz beş tane ifadeye ulaşmanızı sağlayacak…


…ve bu beş ifadeyi, oyun oynamadığınız zamanlarda koleksiyonunuzdaki yeni “İfadeler” sekmesinden değiştirebileceksiniz. Bu özelliği şampiyon seçimi ekranına da taşımak için çalışıyoruz.

 

Riot Ne Başarmayı Hedefliyor?

  1. Bir numaralı amacımız, çok çeşitli duyguları anlık olarak ifade etmenizi sağlayacak bir yöntem ortaya çıkarmak. Mesela Blitz oynarken süper bir çekiş yaptıktan ya da ultinizin pasifi SG taşıyıcıdan yanlışlıkla minyon çaldıktan sonra hissettiklerinizi hemen yansıtabilmelisiniz.
  2. İfadeler, oyunun öne çıkan anlarını pekiştirmeli. LoL’ün Baron çalma, beşte beş atma, üsse dalma, azıcık canla kurtulma, akla hayale gelmeyecek karşı hamlelerle oyun çevirme gibi önemli olayları ifadeler ile pekiştirilmeli. Beşte Beş attıktan sonra herkes size bakacak. O anda ağırbaşlı davranmak ya da bağıra çağıra kutlamak size kalmalı.
  3. İşe yarasınlar istiyoruz! İfadeler yeni bir içerik türü ve yeni sistemlerle çalışıyor. Hataları ve giderilmesi gereken aksaklıkları dikkatle takip ediyor olacağız.

 

NELERDEN KAÇINMAK İSTİYORUZ

  1. İfadelerin, birbirimizin damarına basmak için kullanılmasını istemiyoruz. Geniş anlamları olduğundan ve pek çok yöne çekilebileceklerinden, trolleme için kullanılmaları ihtimali de var. İfadelerin; sohbette karşılaşabildiğimiz moral bozucu ifadelerin aksine, neşeli ve oyuncu için bir kendini ifade etme biçimi olmasını hedefliyoruz. Yine de işaretler için olduğu gibi ifadeler için de aşırı kullanım durumunda bir süreliğine kapanmalarını sağlayan bir sistem getireceğiz. Ayrıca susturduğunuz kişilerin ifadelerini de görmeyeceksiniz.
  2. İfadelerin, oynanışı engellemesini istemiyoruz. Oyunun netliğinden ve anlaşılabilirliğinden ödün veremeyiz. Takımın tamamının bir takım çatışması sırasında ifade spamlediğini düşünsenize, ne kadar kafa karıştırırdı! Bunu önlemek için, ifade kullanırken hasar aldığınızda başınızın üstündeki ifade “kırılacak” ve bekleme süresine girecek.

 

NE TÜR GÖRÜŞLERE İHTİYACIMIZ VAR

  1. İfadeler oyun içinde nasıl? İstediğinizi istediğiniz zaman ifade etmenizi sağlıyorlar mı? Sağlamıyorlarsa, neden? Ne engel oluyor ya da ne eksik?
  2. Gelecekte nasıl ifadeler görmek istersiniz? Yapabileceğimiz pek çok şey var. Sizin çok istediğiniz ve bizim henüz aklımıza gelmemiş bir şeyler varsa mutlaka söyleyin.

 

Her şey yolunda giderse, ifadeler yıl sonuna doğru oyuna eklenecek. İlk çıktıklarında mağazadan alınabilecekler. Bu sırada biz de onları ganimet sistemine eklemenin en iyi yöntemini bulmaya çalışacağız. İfadeleri size sunmayı ve haklarındaki görüşlerinizi duymayı heyecanla bekliyoruz. Fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir