En İyi SpiderMan Düşmanları
En İyi SpiderMan Düşmanları
7

En İyi SpiderMan Düşmanları


Yeni bir makalemde daha karşınızdayım. Yazının isminden de anlaşılacağı üzeri bu makalemin konusu En Kaliteli, En İyi SpiderMan Düşmanları olacak. Listeye geçmeden önce şunu demek istiyorum. Bu liste benim kişisel görüşümdür. Lütfen bunu baz alarak yazıyı okuyunuz :)

1-) Green Goblin – Yeşil Cin

Green Goblin En İyi SpiderMan DüşmanlarıPeter ‘ın en iyi arkadaşı Harry ‘nin babası olan Norman Osborne, kendi üstünde yaptığı bazı deneyler sonucu Green Goblin ‘e dönüşmüştür. Bir deneyi sırasında kullandığı bilinmeyen bir madde onun gücünü ve zekasını artırmıştır. Fakat bu güzel deneyin birde kötü tarafı vardır. Yüzü tanınmaz hala gelmiştir ve üstün zekası nedeniyle delirir/çılgına döner. Böylece ortaya namı değer Yeşil Cin ‘imiz çıkar. Yüksek teknoloji ürünü olan silahlar kullanmaktadır. Bunlara örnek olarak; patlayınca yeşil duman çıkaran bomba ve silahların yanı sıra uçabilen kaykay benzeri aleti ile bizim Peter ‘imize zor anlar yaşatmaktadır. Bunla da bitmedi. Yeşil Cinimizin bir çok versiyonu var. Ultimate Green Goblin gibi. Sadece Peter ‘a musallat olmakla kalmayıp diğer Evrenlerdeki SpiderMan ‘larada musallat olmuştur. Cin değil mi hepsi aynı “yeşil, mavi” farketmez :)

2-) KINGPIN

KINGPIN En İyi SpiderMan DüşmanlarıWilson Fisk namı değer Kingpin adıyla bilinen bu suç baronu Örümcek Adam ‘ın en büyük düşmanlarında biridir. Fakat sadece örümcek adamın düşmanı olmakla kalmaz, “Daredevil, Punisher” gibi birçok farklı karakterle de savaşmıştır kendisi. Çizgi romanlarda veya Çizgi filmlerde her zaman “Mutlak Kötü” olarak gösterilir, New York ‘un sokak kısmındaki bütün pis işlerin altından bu adam çıkar. Suç babası (Baronu) olarak bilinen Wilson Fisk, süper gücü olmamasına rağmen yakın dövüşte”Hand to Hand” Daredevil kadar yeteneklidir. Karakterin cüssesine baktığımızda ise ne kadar güçlü olduğunu görebiliyoruz. Parasal olarak ta çok büyük güce sahip olduğundan asla ve asla pis işlerini kendisi yapmaz. “Bullseye” gibi kiralık katilleri tutar. Zaten süper kötülerin çoğu Kingpin ‘in adamları olarak çıkar karşımıza. Umarım bir gün SpiderMan filminde de bu karakteri görebiliriz.

3-) DOCTOR OCTOPUS/DOKTOR AHTAPOT

Doktor Ahtapot En İyi SpiderMan DüşmanlarıDoktor Octavius kendini bilime adamış bir bilim adamıdır. Fakat bu adanmışlığının yanında çok hırslı birisiydi. Zekası nedeniyle yapay zekaya sahip olan metal kollar icat etti. Bu kolları tehlikeli deneylerde kullanacaktı. Bir gün laboratuvarın da meydana gelen tehlikeli bir kaza sonucu, kimyasal maddeleri tutmak için kullandığı metal kolları omur iliğindeki sinir uçlarına bağlandı. Böylece bizimde yakından tanımış olduğumuz Doktor Ahtapot ortaya çıktı. Doktor Ahtapot ilk başlarda Örümcek Adam ‘a karşı oldukça zayıf kalıyordu. Hatta Peter ‘a sürekli yenilmesinden dolayı Örümcek Adam, Doktor Ahtapot için saplantı haline gelmiştir. Zekası olarak Peter ile yarışabilen doktor “Superior SpiderMan”  çizgi roman serisinde ölmekte olan bedeninden kurtulmak için Peter ‘in bedenini ele geçirmiştir. Peter ‘i ise kendi bedeninde ölüme terk etmiştir :(

Bir süre sonra ise vicdan azabından dolayı kahramanlık yapmaya başlayan Octavius . Hatta Peter ‘in bedeni ile aşk hayatı bile yaşamıştır. Tabi daha sonradan bizim değerli Spidy ‘imiz geri geliyor arkadaşlar korkmayın :D Neyse saplantı halinde olan Doktor, kendince SpiderMan ‘ın en büyük düşmanlarını toplayarak Sinister Six takımını kurmuştur. Tabi bu takımda sonradan başarısız olacaktır. Ahtapot denilen karakter bir çok kötü ile iş yapmıştır. Bunların başında Wilson Fisk ve Normon Osborn gelmektedir.

4-) Green Goblin 2/New Green Goblin

New Goblin En İyi SpiderMan DüşmanlarıNeredeyse Green Goblin ‘e benzeyen New Green Goblin, Green Goblin ‘den çok daha güçlü, daha hızlı ve daha teknolojik bir yapıya sahiptir. New Goblin aslında SpiderMan ‘ın en yakın arkadaşı Harry Osborn ‘dur. Harry babasının tutumundan dolayı bir şeyler başarmak ister. Bundan dolayı bir zamanlar Venom ile birleşmişliği bile vardır. Tabi Venom birleşmesinde bir süre kahramanlık yapmıştır fakat daha sonradan Venom onu içten içe zehirlediği için Örümcek Adam, zorda olsa Harry ‘i kurtarmıştır. Babasının Green Goblin olduğunu öğrendikten sonra ise iyice sinirlenen Harry, birde bunun üzerine en yakın arkadaşı Peter ‘in örümcek adam olduğunu ve babasını öldürdüğünü öğrenir. Bunun üzerine Harry araştırma yapar ve yanlışlıkla Green Goblin zehrini bulur. Zehri geliştiren ve ekipmanlarını da geliştiren Harry, Örümcek Adam ‘dan intikam almak için yemin eder.

Kendi tasarladığı ve geliştirdiği teknolojik ekipmanlarını kullanır. Sörf tahtası şeklindeki planörü ile X500 nitronu sayesinde çok yüksek hızlara ulaşabilir/çıkabilir. Kullandığı planörde bir çok teknolojik alet bulunur. Birebir mücadelede üstünlük sağlayabilmek için arkasında yeşil renkte katana ‘ya benzeyen bir kılıç taşır. Sağ ve sol kolunda ise istediği zaman çıkabilen üçer tane titanyumdan yapılmış çok keskin bıçaklar bulunur. Taktığı maske ise Harry ‘i attığı zehirli bombaların toksininden korumak ve gazları geçirmemek üzere özel bir kumaştan tasarlanmıştır. Arkadaşlar karakter ile ilgili bu kadar bilgi bulabildim. Nette falan pek bilgi yok.

5-) Venom/Zehir

Venom En İyi SpiderMan DüşmanlarıUzaydan gelen bir zeki varlık ve adı ise “Symbiote” olan bu yaratık bir çok kişiyle birleşmiştir. İlk birleştiği kişi ise Peter Parker ‘dır. Fakat bizim Venom olarak tanıdığımız kötü karakter ise Eddie Brock ‘tur. Peter, Symbiotu terk ettikten sonra bizim canavarımız birleşmek için yeni bir DNA arar ve aradığını da bulur. Bu kişi ise Eddie ‘dir. Symbiote ‘nin Eddie ‘yi tercih etmesinin nedeni Eddie ‘nin Peter ‘e olan öfkesidir. Symbiote denilen bu zeki varlık bulaştığı kişiye insan üstü güçler verir ve bulaştığı kişiyi agresif kötü olmaya zorlar. Venom ‘un SpiderMan ‘a benzemesinin en büyük ve en önemli nedeni ilk olarak Peter ile birleşmesidir. Çünkü Peter ‘ın DNA ‘sının neredeyse yarısında Radyoaktif Örümcek DNA ‘sı bulunmaktadır.

SpiderMan ‘ın en ama en azılı düşmanlarından birisidir bu Venom. Venomun güçleri arasında kamuflaj ve ağırlığının yaklaşık 250 katını kaldırabilmek vardır (Örümcek DNA ‘sı) , ayrıca deminde bahsettiğim gibi Simbiyot “Symbiote” önce Peter ‘la birleştiğinden Parker ‘la ilgili her türlü sırrı/bilgiyi bilir. Bu bilgi ise Venom ‘un en büyük silahıdır çünkü Örümcek Adamın örümcek hissi ve refleksi bu bilgiden dolayı Venom ‘a karşı işe yaramaz bir hale gelmiştir. Venom, Peter ‘ın kötü biri olmadığını anladıktan sonra onunla ortak bile olmuştur fakat bu ortaklık pek uzun sürmez. Ayrıca çizgi romanlarda ve çizgi dizilerde Venom ‘un bir çok farklı kişiliği olmuştur. Anti Venom ve Ajan Venom gibi. Ultimate SpiderMan dizisinde Anti Venom karakteri Flash Thompson ‘dır. Çizgi romanda kimler olmuştur bilemiyorum. Bu arada Ajan Venom, S.H.İ.E.L.D için çalışıyor. Son olarak ise bu karakterin sese karşı bir zaafı vardır. Yani sese karşı zayıftır.


DC Dizi Evreni – Arrowverse için Tıklayın!
DC Comics Animasyon Filmleri Kronolojik Sıralama için Tıkla!
İptal Edilen Wonder Woman Dizisi (2011)


Evet arkadaşlar SpiderMan karakterini çok sevdiğimden ve elimden geldiğince bu karakteri takip eden biri olarak, kendimce “En İyi SpiderMan Düşmanları” ‘nı sizlerle paylaşmak istedim. Eğer çok fazla geri dönüş (Feedback) alırsam bu serinin devamını getirebilirim. Diğer kahramanlar için veya SpiderMan karakteri için. Yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın :)

5/5 - (2 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
  1. istek attım reis NORMKADİR NOT O FACEYİ YENİ AÇTIM

  2. senin

  3. üstat sa face falan varmı acaba?

Yapılan Yorumlar
  1. 26 Mart 2022

    NWH’deki greengoblin çok iyiydi. Bence oyuncu karaktere çok şey kattı hem ilk sm1’de hem de NWH’de. Bir kez daha görmek isterdim en azından Norman Osborn olarak.

  2. istek attım reis NORMKADİR NOT O FACEYİ YENİ AÇTIM

  3. üstat sa face falan varmı acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir