1. Anasayfa
  2. KİMDİR

SpiderMan’ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?

SpiderMan’ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?
SpiderMan'ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?
0

Daha önceden En İyi SpiderMan Düşmanları adında bir makale yayımlamıştım ve bu makalede 5 adet Spiderman düşmanına yer vermiştim. Aslında bildiğim bütün Spiderman düşmanlarını size tanıtmak isterim ama o kadar çok düşmanı var ki mahallemizin dost canlısı örümcek adamın bunların her birini tanıtmak öyle bir anda olacak iş değil. Yavaş yavaş, zamanla. İşte bu makalede onun adamını atıyorum, Mysterio; Adından anlaşılacağı üzere bu “SpiderMan’ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?” makalede elimden geldiğince Spiderman’ın ezeli düşmanlarından birisi olan Mysterio’dan bahsedeğim.

SpiderMan’ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?

Orijin Hikayesi

SpiderMan'ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?

Mysterio’nun gerçek adı Quentin Beck‘tir ve Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelmiştir. Mysterio ismini edinmeden yani Mysterio’ya bürünmeden önce kendisi bir özel efekt uzmanıydı. Tabii özel efekt uzmanı olmadan önce ise film ve dizilerde dublörlük yaparak hayatını geçindiriyordu.

Dublörlük sonrasında merak saldığı efekt dünyasında aslında gayet başarılı işlere el atmış ve hollywood’un en iyi özel efekt yapımcılarından biri haline gelmiş olsa da pek fazla tanımamasından ötürü bu sefer de aktör olmak istemiştir. Fakat aktör olabilmek için yeterli yeteneğe, dış görünüşe ve sabra sahip olmadığından bu ilgisinden de kısa sürede vazgeçmiştir.

Eee haliye tutunabileceği tek dal yine uzman olduğu özel efekt sektörü olan Quentin, bir gün arkadaşının esprileri üzerine (arkadaş deyip geçmeyeceksin nereden nereye :) ) artık ne olmak istediğine karar vermiştir.

Arkadaşının yaptığı espri; “çok çabuk ünlü olabilmek için özel efekt yeteğini de kullanarak kostümlü bir kahraman olman gerekir.” buna benzer bir şaka yapmıştır. Bu şaka, Beck’i ilüzyon konularında usta bir kötü adam olabileceğine ikna etmişti ve kafasında oluşan bu fikir sonrası, Örümcek adam’ı öldürme ve onun yerini alma fikrini benimsemiş oldu. 

Örümcek Adam’ı taklit ederek şehrin her yerinde suçlar işlemeyi planladı. Bunun için spider-man’in kostümünü ve güçlerini, özel efekt ekipmanları ekleyerek kopyaladı. Eğer amacı başarılı olursa Spiderman suçlu, yaratacağı Mysterio kimliği ise bir kahraman olacak ve herkesçe daha çok sevilecek ve tanınacaktı.

Dipnot: Yukarıda ki bahsettiğim olayın benzeri aslında Spiderman: Far From Home filminde işlenmişti :) Bu karakteri aslında film çıkmadan veya çıktıktan hemen sonra sizlere tanıtmak isterdim ama kısmet bugüneymiş.

Fakat ne yaparsa yapsın, Örümcek Adam’ın ağlarından kurtulmayı yine de başaramamıştır ve hapsi boylamıştır. Zaten bu olay kendisini iyice etkilemiş olacak ki sonrasında planını suya düşüren Örümcek Adamı kendine düşman bellemiştir. (takıntı :/)

Mysterio Örümcek Adamla yıllar boyunca savaşmıştır ve her seferinde hapsi boylamıştır. Aynı şekilde illüzyon yetenekleri sayesinde tekrar tekrar hapisten kaçmayı da başarmıştır. Beck’in, SpiderMan’a karşı olan bu intikam ateşi ona zamanla geri alamayacağı kalıcı hasarlar bırakmıştır.

Efekt ve illüzyon yapımı için kullandığı kimyasal maddeler zamanla onda beyin tümörü ve akciğer kanserine neden olmuştur ve bir yıllık ömrü kaldığı öğrenilince ise hapisten salınmıştır.

Güçleri

SpiderMan'ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?

İnsanları manipüle edebilmek için en gözde alanlarda kendini geliştirmiştir bunlar; VFX sanatçılığında uzman, hipnoz ve psikiyatri alanlarında ise oldukça yetenekli ve tecrübelidir. Aynı zamanda kimya ve mühendislik gibi alanlarda da bir hayli uzmanlaşmıştır. Bu alanlarda uzman olması onu çok bir illüzyonist haline getirmiştir. Süper kahramanlar dahil kandıramayacağı kimse yoktur.

SpiderMan’ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir – Oluşturucuları

SpiderMan'ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?

Stan Lee ve Steve Ditko tarafından bu evrene kazandırılmıştır. İlk olarak Quentin Beck adıyla Amazing Spider-Man serisinin 1963 Mayıs sayısında bizlerin karşısına çıkmıştır. Mysterio kimliğini ise 1964 Haziran ayında kazanmıştır. Yani o zamana kadar normal bir karakter olarak çizgi romanlarda görünmüştür.

Kostümü (sadece bura kaldı)

SpiderManin Ezeli Dusmani Mysterio Kimdir Kostum

Mysterio’un kostümünde bulunan botlar; gizlenmesine yardımcı olan ve kimyasal duman üfleyen bir mekanizmaya sahiptir. Bu botlar aynı zamanda çok yükseğe zıplamasına da yardımcı olur.  Eldivenlerinde bulunan asit spreyi ise SpiderMan’in ağlarını çok rahat bir şekilde eritebilmektedir. Taktığı cam kaskı ise duman içinde etrafını rahatça görebilmesini sağlamakla birlikte bu kask, Örümcek Adamda bulunan altıncı histen yola çıkılarak ultrasonik aygıtlarla inşa edilmiştir.

Her yeni karşılaştığı düşman sonrasında kostümünü bu yönlerde geliştirmeye ve kendini rakiplerine karşı daha hazırlıklı hale getirmeye çabalamıştır. Bunların yanında kostümüne zamanla holografik makine, elektrikle şarj edilen pelerin, sakinleştirici silah, bayıltıcı gaz, elektromanyetik alan saptırıcı ışın silahı ve elektroşok eldivenlerini de geliştirip eklemiştir ve çalınmış bir Dijital Görsel İleticisi çipi de kullanmıştır.

Bahsedilmesi Gerekenler – Mysterio Kimdir

Mysterio Kimdir
  • Peter Parker’a göre “Sinister Six” ismini bulan kişi Mysterio’dur.
  • Alternatif bir evrenden, Evren-1610’a giriş yaptığı bilinen birkaç kişiden biridir.

Sinister Six olarak bildiğimiz ekibin orijinal bir üyesidir ve ekibin diğer orjinal üyeleri ise; Dr. Octopus, Electro, Sandman, Vulture ve Avcı Kraven’dır. Kansere yakalandıktan sonra bir kahramanı delirtme isteği meydana çıkmıştır ve Foggy Nelson’ı cinayetle suçlattırıp Karen Page’in ölümüne de sebep olmuştur. Bunun sonuncunda Daredevil‘i de düşmanları arasına katmıştır.

Alternatif bir evrende Parker Endüstrilerinde bulunan bir laboratuvara sızıp, Peter’dan intikam alabilmek için Webware ismindeki internet ağını hacklemeyi düşünmüştür. Bu ağ sayesinde bilgi akımını tersine çevirerek kullanıcıların beynine ilüzyonlar yerleştirmeyi amaç edinen Mysterio’nun planları Deadpool suya düşürmüştür

Son Olarak – SpiderMan’ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?

SpiderMan'ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ?

SpiderMan’ın Ezeli Düşmanı Mysterio Kimdir ? makalemi bu cümlelerle bitirmek istiyorum.

Meşhur 94 animasyon serisi haricinde pek fazla tanık olamadığımız Mysterio’nun MCU evrenine giriş yapmış olması onu daha yakından tanımamıza olanak sağladı. Zira kendisi karakter gelişimi ve hikayelere de az dahil oluşuyla yakından tanıyabildiğimiz bir karakter değildi. Baktığınızda her yerde Örümcek Adam’ın en azılı düşmanlarından birisi olarak lanse ediliyor fakat diğer düşmanlarına oranla çok az karşımıza çıkmış ve yine o kadar az seviyede detaylandırılmış bir karakter kendisi.

Kaynak: https://marvel.fandom.com/wiki/Quentin_Beck_(Earth-616)

5/5 - (5 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir