Arkadaşlarınızı Sinirden Kudurtacak Sahte Virüs Şakaları
Arkadaşlarınızı Sinirden Kudurtacak Sahte Virüs Şakaları - TechnoVadi
2
Herkes yakın arkadaşlarına şaka yapmayı sever. Biz bilişimciler ise olayı biraz daha abartıp bilgisayar ve telefon üzerinden şaka yapmak isteriz. (Ben çok yaptım :) ) Özellikle de pahalı bir bilgisayarları veya telefonları varsa. İşte bu makalemde sizlere arkadaşlarınıza nasıl “sahte virüs” şakası yapabileceğinizi göstereceğim. Bu göstereceğim şeyler basit ama bir o kadar da korku veren şeyler.
Artık günümüzde akıllı cihazlara bağımlı hale geldik. O yüzden yapılacak basit bir virüs şakası bile bizleri endişelendirmeye yetiyor(Aman resimlerim birinin eline geçti mi, aman arşivim silindi mi, aman akıllı cihazım bozuldu mu vb). Bu yüzden sizin için arkadaşlarınızın bilgisayarına virüs bulaşmış gibi yapabileceğiniz 4 adet sahte virüs göstereceğim. Lakin korkmanıza gerek yok. Bu paylaşılan virüsler zararlı değil korkutma amaçlı. Sadece ismi Şaka Virüsü 🙂 Evet basit bir şekilde bahsetmem gerekirse bir kaç küçük koda ihtiyacımız var ve şakayı yapacağımız kişinin bu konularda bilgisi olmaması gerekiyor :)
Maalesef sadece Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için bu şakalar. 🙁

# EICAR Test Dosyası Şakası

Sahte Virüs EICAR - TechnoVadi

EICAR dosyası aslında bir test dosyasıdır ama çoğu kişi bilmez. Bu dosya Antivirüs programlarının etkinliğini test etmek için kullanılır. Yani bilgisayarlar için tamamen zararsızdır. Ancak Windows’un içine dahili olan Antivirüs programı dahil neredeyse bütün Antivirüs programlarının tepkisi bu dosyaya karşı aynıdır. Zararlı yazılım olarak görürler. Şaka yapmak istediğiniz kişinin bilgisayarına kişiden habersiz bu dosyayı indirebilir ve anında panikleyip korkmalarını sağlayabilirsiniz. Test Dosyasını indirmek için linke tıklamanız yeterli.

# Sahte Güncelleme Şakası

Sahte Güncelleme Şakası - TechnoVadi

FakeUpdate sitesi içinde bir çok farklı işletim sistemlerinin güncelleme görüntülerini  bulunduran bir sitedir. Bu sitede sadece Windows yok Mac ve hatta Steam’in bile güncellemesine ait görüntülerini bulunmakta. Tek yapmanız gereken siteyi açmak ve arkadaşınızın işletim sistemine uygun olan güncellemeyi seçmek. Son olarak ise site tarayıcıda açıkken klavyeden F11 tuşuna basarak siteyi tam ekran yapmak. Siteye bu linkten ulaşabilirsiniz.

# BAT Dizini Sahte Virüsü

Bat Dizin Sahte Virüs - TechnoVadi

Bat Nedir: Bat dosyalarının ne işe yaradığını basit oyun sunucularıyla uğraşanlar bilir aslında. Basit bir şekilde .bat’in ne olduğunu açıklamam gerekirse, MS-DOS alt yapısında çalışan bir dosya biçimidir. Windows’un ilk işletim sisteminde interface”arayüz” olmadığından her şey DOS altında yapılıyordu. İşleri kolayca halletmek ve zamandan tasarruf etmek için .bat dosyaları vardı ve bu dosyalar “.exe” uzantılı dosyalara benzer şekilde çalışırlardı. Bat dosyasının amacı ise, önceden oluşturduğumuz komutları tek tıklamayla otomatik olarak bilgisayarınıza yaptırmaktır. Örneğin, bir exe dosyası hazırlar gibi bat dosyası içerisine komutları sıralayabilir ve tek tıklamayla otomatik olarak bu komutları çalıştırabiliriz.

Gelelim şakamızı nasıl yapacağımıza;

Öncelikle vereceğim linke sağ tıklayıp “Bağlantıyı farklı kaydet” diyoruz. Ardından farklı kaydettiğimiz dosyanın adını şaka yapacağınız kişinin açabileceği bir isimle değiştirin. Örneğin LoL oynayan arkadaşınız varsa kısayolun adını “League Of Legends” ve kısayol ikonunu ise oyunun ikonu yapabilirsiniz. Dosya veya Kısayol ikonunu nasıl değiştirebileceğinize yazının en sonunda bahsettim. Son olarak ise dosya uzantısını “.txt” ‘den “.bat” ‘a çeviriyoruz.

Dosyayı açtığınızda bilgisayara yapacağı şey çok basit, ekranda bir süre sistemle alakalı yazılar döndürüp, süre sonunda bilgisayarı kapayacaktır. Bilgisayarın kapanmasını istemiyorsanız süre dolmadan “Windows+R” ‘ye basıp “shutdown /a” yazmanız yeterlidir. Bu kapatma işlemini anında iptal olacaktır.

# Sahte Mavi Ekran

Sahte Mavi Ekran - TechnoVadi

Şakayı yapacağınız kişinin bilgisayarına mavi ekran verdirtmekten daha kötü bir şaka olabilir mi? Bence olamaz :) Bunun için de hazır bir dosya mevcut. Linke girip açılan sayfada sağ tıklayıp farklı kaydet diyorsunuz. Ardından uzantısını “.txt” ‘den “.bat” ‘a çeviriyorsunuz. Dosya çalıştığı anda bilgisayarın mavi ekran hatası (gerçekten vermiyor merak etmeyin) vermesini sağlıyor. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız anda da ortada hiç bir sorun kalmıyor. Dosya veya Kısayol ikonunu nasıl değiştirebileceğinize yazının en sonunda bahsettim.

# Hata Penceresi Oluşturma

7e704ef0316c465fde1f7c0cb25ca83aa3c73584

Bu noktada işi biraz daha abartıp, şakayı yapacağınız kişinin bilgisayarı için nasıl sahte hata penceresi oluşturabileceğinizi göstereceğim. Öncelikle bilgisayarınızdan “NotePad” veya “Not Defteri” uygulamasını açın. Açtığınız sayfada yazı girebileceğiniz alana şu kodu yapıştırın;

x=msgbox("Mesaj Kutusunun başlığında çıkmasını istediğiniz yazı", (Buton için gerekli sayı)+(İkon için gerekli sayı), "Hata Penceresinde yazmasını istediğiniz yazı")

İkon ve butonların olduğu yeri parantezle beraber silip, aşığı da bulunan doğru sayı değerini gireceğiz. Buton için Sayı Değerlerinin karşılığı aşağıda;

 • 0 —  “Tamam” butonu
 • 1 — “Tamam” ve “Kapat” butonu
 • 2 — “İptal”, “Yeniden Dene”, ve “Önemseme” butonu
 • 3 — “Evet”, “Hayır”, ve “Kapat” butonu
 • 4 — “Evet” ve “Hayır” butonu
 • 5 — “Yeniden Dene” ve “Kapat” butonu

İkonlar için ise aşağıda bulunan sayı değerleri: hata ekranınızdaki hataların ne seviyede olduğunu gösteren görselleri temsil eder. İkon için Sayı Değerlerinin karşılığı aşağıda;

 • 0 — İkon Yok
 • 16 — Kritik Hata İkonu
 • 32 — Soru İşareti İkonu
 • 48 — Dikkat İkonu
 • 64 — Bilgi İkonu

Örnek kod vermem gerekirse;

x=msgbox("Kritik Hata Oluştu", 5+48, "Bilgisayarın hemen kapatılması gerekiyor")

Eğer olayı dahada abartmak isterseniz yukarıdaki kodu alt alta kaç sefer yazdıysanız arka arkaya o kadar hata verecektir. Bence fazla abartmaya gerek yok :)

Hata Penceresi Oluşturma - TechnoVadi

Her şey tamamsa yapmanız gereken tek şey dosyayı Farklı Kaydetmek. Dosyanın uzantısını “.vbs” olarak değiştirmek ve farklı kaydetme tipine de “Tüm Dosyalar” olarak seçmeniz gerekiyor. Dosyayı arkadaşınızın bulamayacağı bir yere attıktan sonra kısayolunu masaüstüne atayın ve aşağıda bahsettiğim gibi dosyanın ikonunu “Chrome” ikonuyla değiştirin. İlla Chrome olmasına gerek yok arkadaşınız ne çok neyi kullanıyorsa o ikonu yapabilirsiniz.

Son bir öneri olarak ise bu şakaları eğer birine yapacaksanız yanlarında olmanızı öneriyorum. Her ne kadar bu yöntemler bilgisayara zarar vermeyecek olsa da, şakayı yapacağınız kişi önemli bir çalışma sırasında paniğe kapılıp bilgisayarı yeniden başlatırsa veri kaybı yaşayabilir. Her şaka gibi bu şakalarında, fazla abartılmaması sizin elinizde. Size İyi eğlenceler şaka yapılan kişiye de iyi korkular :D

# Dosya İkonunu Değiştirme

Dosya İkonunu Değiştirme - TechnoVadi

Yukarıda bazı şakalara değindik fakat bilgisayarına gelecek zararlardan korkan birisi muhtemelen bu dosyaları tıklamayacaktır. Bunun için hazırladığınız sahte virüs dosyasını ilk olarak C veya D’nin içinde bulunamayacak bir yere atın. Daha sonra hazırladığınız dosyaya sağ tıklayıp “Gönder >>>  Masaüstü kısayol oluştur” seçeneğine tıklayın ve Masaüstünde dosyanın kısayolunu oluşturun. Şimdi oluşturduğunuz kısayola sağ tıklayıp ilk olarak “Özellikler” daha sonra ise “Simge Değiştir” butonuna tıklayın. Bu kısımda istediğiniz ikonu seçebilirsiniz. Hatta oyun veya dizi ikonu seçebilirsiniz. Bunun için buradaki makaleme göz atabilirsiniz. Ben burada Chrome için anlatacağım. Açılan pencerede “Gözat” seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra “Program Dosyaları(x86)” klasörü içinden, “Google” klasörünü oradan da “Chrome” klasörü içerisindeki “Chrome.exe” ‘yi seçiyoruz. Seçtikten sonra Chrome’un ikonunu seçili klasöre verebiliriz.

3/5 - (2 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Antivirüs kullanmayan bilgisayarı daktilo niyetine kullanan bir XP müdavimi bulursanız işe yarayabilecek şakalar…:(

  • Çok basit hilelerle ben rahat yedirebiliyorum en basiti normal “Google Chrome” silip onun yerine kısayol olarak oluşturduğum “Google Chrome” koymak gibi :) Ayrıca çalıştırırken antivirüs bu makaledeki 1 şaka hariç diğerlerini engellemiyor çünkü basit bilgisayar komutları bunlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir