1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı

Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı
Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı
1

Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı


Stanford’lu mühendisler tarafından geliştirilen yeni bir yapay zekanın sürdüğü araba konsepti insanoğlunun yeteneklerini sorgulamasına neden oluyor. Ve insanın aklına şu cümle geliyor “Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı”

MARTY adı verilen bu Geleceğe Dönüş filminden kopmuş sürücüsüz araç özel gösterilerde ve şovlarda görmeye alışık olduğumuz yanlamadrift hareketlerini başarıyla gerçekleştirebiliyor. Videoda şahit olacağınız görüntülerde MARTY’nin geliştiricileri aracın içine binerek direksiyonun kontrolünü geliştirdikleri yapay zekaya bırakıyorlar ve lastik yakmaya başlıyorlar.

Sistem kendi başına araç savrulurken aracı belli bir rotada tutmayı başarıyor. MARTY aslında sürücüsüz araçların zorlu şartlarda nasıl kontrolü sağlayabileceklerini test etmek amacıyla ortaya atılmış bir proje. Bu proje sayesinde gelecekte sürücüsüz araçlar için güvenlik protokolleri oluşturulması planlanmakta.

Videoya geçmeden önce “Yapay Zeka Nedir? Ne Kadar Gelişebilir?” bilmiyorsanız bu makalemizi okumanızda fayda var => Yapay Zeka Nedir? Ne Kadar Gelişebilir?

 

 

 Sıkça Sorulan Sorular

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insana özgü bir takım düşünce fonksiyonlarının muhtelif durumlar karşısında ortaya çıkardığı tepkileri taklit edebilen, ya da yapay sistemi sayesinde o fonksiyonları bağımsız bir şekilde ortaya koyan yapay bir işletim sistemidir. 

Detaylı anlatım için tıklayın => Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Ne Kadar Gelişebilir?

Günümüzde pek çok alanda karşımıza çıkan yapay zekaların oldukça zeki ve hata payının çok aza indirgendiğini söylemek mümkündür. Yapay Zeka Nedir ? Ne Kadar Gelişebilir ? sorusuna cevap verebilmek adına bir çok fikir yürütülmüştür. Bilim kurgu filmlerine konu olacak kadar dikkat çeken bir takım teoriler ortaya atılmıştır. 

Detaylı anlatım için tıklayın => Yapay Zeka Ne Kadar Gelişebilir?

Yapay Zekalar İnsan Gibi Düşünür Mü ?

Yapay zeka fikrinin ortaya atılmasından bu yana yapay zekadan asıl beklenen insan gibi düşünmesi olmuştur. Fakat günümüz teknolojisi henüz insan beyninin nasıl işlediğini tam çözmüş değildir. 

Detaylı anlatım için tıklayın => Yapay Zekalar İnsan Gibi Düşünür Mü ?

5/5 - (2 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir