1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Yapay Zêka Tacotron 2 İnsan Gibi Konuşabiliyor

Yapay Zêka Tacotron 2 İnsan Gibi Konuşabiliyor
Tacotron 2
2

Google’ın Yeni Yapay Zêkası Tacotron 2 İnsan Gibi Konuşabiliyor


Google geçtiğimiz aylarda “Tacotron 2” adında yeni bir projesini duyurmuştu.  Google’nın geliştirdiği bu projenin amacı, gördüğü metinleri sese çevirmesi. Fakat bu bizim bildiğimiz Translate‘ki gibi bir konuşma değil. İnsan gibi hatta insandan daha akıcı bir şekilde konuşabilen bir yapay zeka.

Bu anlattıklarım ilk başta size şaka gibi gelebilir ama değil. Aşağıda bulunan örnekleri dinlediğinizde sizde bir hayli şaşıracaksınız. Bu örneklerden yola çıkarak şu sözleri söyleyebiliriz; Bundan sonra yapay zekâ tarafından oluşturulan sesleri, hiçbir şekilde insan sesinden veya konuşmasından ayırt etmemiz neredeyse imkansız olacak.

Google, tarafından geliştirdiği bu yapay zekâ sistemini Tacotron 2 ismini vermiş durumda. Eğer bu proje başarılı bir şekilde piyasaya sunulursa, insanların seslerini makinelere aktarmak resmi bir şekilde olarak mümkün olacak.

İnsan sesinden ayırt edilemeyen sonuçlar veren Tacotron 2’de iki adet derin sinirsel ağ bulunuyor. Bu sinirsel ağlardan ilki; metni, ses frekanslarının zaman çizelgesinde temsil ettiği bir spektograma dönüştürüyor. Bu spektogram, WaveNet  adlı sisteme gönderiliyor. “Peki WaveNet Nedir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. O zaman kısa bir şekilde anlatayım.

Google’ın çatı şirketi Alphabet‘in yapay zekâ araştırma laboratuvarı DeepMind tarafından hazırlanan bir sistemdir WaveNet. WaveNet’in yaptığı işlem ise aslında çok basit. Tablodaki verileri okumak ve okuduğu bu verileri gereken sesli ögelere uygun bir şekilde biçimlendirmek.

Eğer isterseniz aşağıda yer alan ses kayıtlarında Tacotron 2 tarafından söylenen cümleleri dinleyebilirsiniz. 2 ses kaydı bulunan cümlelerden biri Tacotron 2’ye aitken diğeri ise bir insana ait. Tabiki de hangi ses kaydının hangisine ait olduğunu bilmiyoruz. dinleyip siz karar verin…

Tacotron 2 or Human?
Aşağıdaki örneklerden, biri Google’nin geliştirdiği Yapay Zêka tarafından söylenirken diğeri ise bir insan tarafından söyleniyor, fakat hangisi ayırt edebilecekmisiniz?
“That girl did a video about Star Wars lipstick.”

“I’m too busy for romance.”

Ses kayıtlarının devamı dinlemek istiyorsanız linke tıklamanız yeterli, Tıklayın!

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 02 Mart 2018

    Cidden çok korkutucu bir durum. Bu yapay zekanın gelişmesi insanlık için kötü bir şey :(

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir