1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Steam’ e Yeni Rakip Facebook Gameroom’ u Yayınladı!

Steam’ e Yeni Rakip Facebook Gameroom’ u Yayınladı!
Facebook Gameroom' u Duyurdu
0

Facebook Gameroom’ u Duyurdu!

Steam’ e rakip facebook’ dan geldi. Facebook’ un kurucularından olan Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde steam, origin gibi bir masaüstü oyun platformu çıkaracaklarını duyurmuştu. Dediği gibi de oldu. Gameroom bugün itibariyle indirilmeye sunulmuş durumda.

Mobil oyunlar google play veya appstore ile popülerleşmeye başlayınca facebookdaki oyunlara rağbet büyük oranda azalmıştı. Bu olay beni de kapsıyor. 2-3 sene önceye kadar bende facebook üzerinden çok oyun oynardım. Fakat mobil platformlar gelişmeye başladıkça facebookdaki oyunlarda google play veya appstore gelmeye başlamıştı. Durum böyle olunca facebook bir masaüstü programı projesine yatırım yapacağını açıklamıştı.

Gameroom yakın zamanda steam’ e çok sıkıntı çıkaracak gibi gözüküyor. Şuanda bile programda birçok oyun bulunmakta. Bunun yanında facebook büyük oyun firmalarıyla da anlaşmış durumda. Yani yakın zaman içinde A+ oyunlarda bu platforma gelecek. Ayrıca Mark bizleri de unutmuş değil unity ile anlaşan facebook altyapı oluşturarak bizleri de oyun yapımına teşvik ediyor. Ve tasarladığımız bu oyunları gameroom’ a eklememize olanak sağlıyor.

gameroom

Oyun geliştiricileri  oyunları istedikleri gibi modelleyebilecekler(2D, 3D, VR ve AR gibi). Her oyunun belli bir kategorisi olduğunu’ da söylemekte fayda var. Mark şuan 150 milyonu aşan büyük masaüstü oyun devi Steam’ in tahtına göz dikmiş durumda. Ve bunu başarması için karşısında da hiçbir engel yok. Bu çekişme fiyatların biraz daha düşmesine de neden olabilir.

Bağımsız oyun geliştiricilerinin en çok tercih ettiği bir oyun geliştirme platformu olan Unity üzerinde, hem masaüstü hem de mobil oyun tasarlayabilmek mümkün. Bu yüzden Gameroom‘ un içinde Android ve IOS uygulamalarını yayınlayabileceği bir bölüm bulunmakta. Aslında facebook’ un piyasayı ele geçirme arzusu biz oyun severler’ in veya kullanıcıların çok hoşuna gitmiş durumda :) İsterseniz Gameroom’ u buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Yeni hesap açmanıza gerek yok direk facebook hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Zaten amaçta facebook’ u daha çok kişiye yaymak değil mi :)

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir