1. Anasayfa
  2. STEAM

Steam Aile Paylaşımı Nedir? Oyunlarımı Nasıl Paylaşırım?

Steam Aile Paylaşımı Nedir? Oyunlarımı Nasıl Paylaşırım?
Steam Aile Paylaşımı
0

Steam Aile Paylaşımı, belirli kurallar çerçevesinde, steam kütüphanemizi arkadaşlarımıza veya ailemize paylaşmamıza olanak sağlıyor.

Arkadaşlarımdan en çok duyduğum sorulardan bazıları “Bendeki bir oyunu başka bir hesaba aktarabilir miyim, takas yapabilir miyim veya hediye olarak yollayabilir miyim?” Evet steam’ de takas sistemi veya hediye gönderme sistemi var fakat bu sistem hesabınızdaki oyunlar için değil. Envanter’ inizdeki itemler veya hesabınızdaki bakiye için. Kütüphaneniz için ise Steam Aile Paylaşımı özelliği var. Bu özellik ile belli kurallar çerçevesinde oyunlarınızı paylaşabilirsiniz.


Whaff Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?


Yazdığım bu rehberin devamında aile paylaşımını nasıl kullanacağınızı ve aile paylaşımıyla ilgili sıkça sorulan sorulara cevap vereceğim. Fakat oraya gelmeden önce paylaştığımız konulardan anında haberdar olmak için facebook sayfamızı beğenmeyi ve youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

Steam Aile Paylaşımı Nedir? Oyunlarımı Nasıl Paylaşırım?

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle hesabınızda “Steam Guard” özelliğinin aktif olması gerekiyor. Aşağıdaki adımları tek tek yapın.

*Steam Guard özelliğinin açık olup olmadığını anlamak için >>> Sol üstte kısımda bulunan Steam > Ayarlar > Hesap, aktif değilse aktifleştirin.
oyun-paylasimi
*Sol üstte kısımda bulunan Steam > Ayarlar > Aile sekmesine girmeniz gerek.

*Aile sekmesindeyken “Bu bilgisayara Kütüphane Paylaşımı için Yetki ver.” bunu tikli hale getirin.

*Son olarak alt kısımda bulunan bilgisayarınızda girilmiş steam hesaplarından hangisine yetki vermek istediğinizi seçmelisiniz. Önemli hatırlatma: Kütüphane paylaşımı için kullanılacak bilgisayarda 2 hesaba’ da 1 kez girilip çıkılması gerekmektedir. Yani arkadaşınıza paylaşabilmeniz için onun bilgisayarında 1 kez kendi hesabınıza girmeniz gerekmektedir.
steam-aile-paylasimi

*Başkasının paylaştığı oyunları oynayabilmek için internet şart mı?

Evet. Sizinle Steam Aile paylaşımı ile paylaşılan oyunları oynayabilmek için internete bağlı olmalısınız.

*Oyunlarımı herkesle paylaşabilir miyim?

Bu özellik aslında aynı evde yaşayan aile fertleri için geliştirilmişti. Yani aynı ağa bağlı olan cihazlara direk paylaşım yapabilirsiniz. Fakat farklı bir ağa bağlı cihaza paylaşım yapabilmek için o cihazada hesabınıza en az 1 sefer girmiş olmanız gerekmektedir. Yani güvendiğiniz kişilere paylaşım açın. Son olarak ise en fazla 10 bilgisayara ve 5 hesaba yetki verebilirsiniz.

*Tek bir oyunu paylaşmam mümkün müdür?

Hayır, bütün oyunlarınızı paylaşırsınız.

*Paylaştığım kişiyle aynı anda Kütüphanemi Kullanabilir miyim?

Normalde hayır, Paylaşılan kütüphaneye aynı anda sadece bir kişi ulaşabilir. Farklı oyunları da oynayamazsınız. Kütüphane sahibi bir oyuna girdiğinde paylaşılan kütüphane otomatik olarak kullanılamaz hala gelir. Yani paylatığınız kişi siz oyuna girdiğinizde oturumdan atılacaktır ve siz oyunu kapatana kadar kütüphanenize erişim sağlayamaz.

Bunun için ise bir yöntem var. Ya siz, ya da kütüphanenizi kullanan kişi, steam’ i çevrimdışı olarak kullanırsa ikiniz aynı anda oyun oynayabilirsiniz. Fakat unutmayın biriniz çevrimdışı olmalı yani sadece single oyunları oynayabilir.

*Arkadaşım benim paylaştığım oyunu oynarken vac veya ban yasağı ne olur?

Bundan tam olarak emin değilim fakat. Kütüphaneniz hile veya dolandırıcılık amacıyla kullanılırsa Aile Paylaşımı Sistemini kullanmanız yasaklanabilir ve VAC yasaklamasıyla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda VAC yasağı olan bir oyunu sizde paylaşamazsınız. Diğer oyunları paylaşabilirsiniz.

*Her oyunu Steam Aile Paylaşım sistemiyle paylaşabilir miyim?

Hayır paylaşamazsınız. Bazı oyunlar Steam Aile Paylaşımı sistemiyle paylaşılamaz. Bunun en büyük örneği GTA V. GTA IV paylaşabilirsiniz fakat GTA V paylaşmanıza izin vermez. Bu tam olarak hangi oyunlarda işliyor bilmiyorum.

Steam Aile Paylaşımı Nedir? Oyunlarımı Nasıl Paylaşırım? makalemizin sonuna geldik. Aşağıdaki makalelerimize de göz atmayı unutmayın!

5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir