1. Anasayfa
  2. MAKALE

Şuana Kadar Yapılmış En Mükemmel 8 Teknolojik Buluş

Şuana Kadar Yapılmış En Mükemmel 8 Teknolojik Buluş
Şuana Kadar Yapılmış En Mükemmel 10 Teknolojik Buluş
2

Şuana Kadar Yapılmış En Mükemmel 8 Teknolojik Buluş

Aslın da çok uzak bir geçmişe gitmeye gerek yok. Bu tarihten 20-25 yıl öncesine kadar günümüzde kullandığımız birçok teknolojik alet imkansız gibi görünüyordu. Bilim kurgu alanında filmlere ve kitaplara konu olan bu buluşlar, teknolojiyi benimsememizi dahada kolaylaştırdı. 90′ lı ve 80′ li yıllar da film ve kitaplar da gördüğümüz bazı buluşlar da şuan hayatımızda.

Canımız sıkıldığı zaman veya bir şeye ihtiyacımız olduğu zaman elimizin altında olan akıllı telefonlarımız, üç boyutlu yazıcıların geliştirilmesi, kendi kendini park eden arabaların yapılması, yapay zeka ile oluşturulan insansı robotların oluşturulması, gelecek için önemli şeylerin bir sembolü niteliğinde. İnsanın varoluşundaki mucizelerden biri olan hep daha iyisini gerçekleştirme arzusu sayesinde ve sınırsız hayal gücünün beceri ve yaratıcılık ile birleşmesi sonucunda, teknolojiye olan inancı ve güveni daha da arttırıyor. Bu durum, hayatımızı daha iyi hale getirmeyi amaçlayan doğal bir süreç. Teknolojinin gelişmesiyle insan hayatı her ne kadar kolaylaşsa da aslında iyi bir şey değil çünkü bu teknolojik aletleri almak için hem bütçeye ihtiyacımız var hemde bizim için işleri yaptığından dolayı insanoğlu tembelleşiyor. Bununla ilgili birçok bilim kurgu filmleri ve animasyonları mevcut.

Karşınızda;    

“Şuana Kadar Yapılmış En Mükemmel 8 Teknolojik Buluş”

 1 – Apple Pay

TechnoVadi - Apple Pay

Apple Pay kamuoyunda halihazırda mevcut bir teknolojidir. Apple’nin bu ödeme sistemi Apple Pay, kredi kartlarını telefona tanımlıyor. “Bunun oldukça güvenli bir sistemle  gerçekleştiğini söyleyen Apple” bu konuda American Express,Visa ve MasterCard ile anlaşma imzalamıştı. Eğer Apple Pay kullanıcıysanız, telefonunuzu bir dijital okuyucu önünde kaydırarak yapmış olduğunuz alışverişlerin ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Fakat bu teknolojik buluşunda bir sorunu var. Hala bütün perakendecilerin dijital okuyucuları kurmamasından kaynaklanıyor. Bu yeni hizmet 9 Eylül 2014 yılında duyurulurken Apple CEO’su Tim Cook, mevcut ödeme işlemleri için plastik kartların “çökmüş” ve “modası geçmiş” olduğunu söyledi. Ürünlerin birçoğu için Apple Pay çığır açmıştır ve çok kısa zamanda inanılmaz şekilde başarılı olacağına inanıyorum.


 2 – Logbar Ring ZERO

TechnoVadi - Logbar Ring ZERO

Sitesinde yazana göre “Ring Zero, insanların yaşamlarını geliştiren çağın ötesinde bir cihaz.” Ring ZERO, kullanıcılarının bir parmağı ile perdeleri kapatabilme, telefondaki müzikleri kontrol edebilme gibi çeşitli etkinlikleri gerçekleştirebilmesini sağlayan, bir yüzüktür. Bu yüzük Bluetooth teknolojisi ile kullanılıyor. Hareket kontrolleri telefonunuzdan istenen görevi yerine getirmesi için programlanabiliyor.
Videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. “How To Use (Nasıl Kullanılır)”


Marvel Sinematik Evreni (Diziler/Mini Filmler İle Takip Etme) için Tıklayınız!!

 3 – Lexus Slide Hoverboard

lexus-hoverboard-ft-1024x575[1]

Bildiğiniz gibi “Geleceğe Dönüş 2” filmiyle anılan Lexus’un inanılmaz Hoverboard Kaykayı, bu film sayesinde huzurlarınıza sunuluyor. Bu teknolojinin süper havalı ürününün perakende satış sürümü için hiçbir plan yapılmamış olsa da Lexus, hoverboardlarının sergilendiği bir online video serisi ile bu projeyi kamuoyuna duyurdu. Hala ufak tefek hatalar da olsa. Bunun üzerinde çalışılıyor. Bununla birlikte gerçek bir hoverboard ihtimali, almak isteyen herkesi fazlasıyla heyecanlandırıyor olmalı. (En çokta beni :))

Windows’ ta Klasörleri Şifreleme!

 4 – IO Hawk

Technovadi - IOHAWK

Şirkete göre teknoloji, “akıllı hareket cihazı” anlamına gelir. Ayak basıncı ölçülerek hareket yönü ve hızı ayarlanabilen bu taşıma cihazı son derece çevik. Akü ile çalışan IO Hawk, şu anda Türkiye’de mevcut olmasa da Amerika’da 15 Ekim 2015 tarihinden beri satışta. Liste fiyatıysa Türk Lirası olarak yaklaşık  2.500-3.000 Tl olarak belirtildi.

Bu videoda yan sanayi ile yapılmış olan elektrikli kaykay incelemesini izleyebilirsiniz.


 5 – Tek Teker Olarak Adlandırılan Ulaşım Araçları

Bu yazımda 2 tane örnek vereceğim; INMOTION V3C ve AIRWHEEL X8
Aşağıda WebTekno’ nun çekmiş olduğu inceleme videosunu izleyebilirsiniz!


 6 – Google X Project Loon

TechnoVadi - Google X Project Loon

Project Loon, bir araştırma ve geliştirme projesidir. Google, insanların internete erişim tarzlarını değiştirmeyi düşünüyor. Bu projenin amacı, son derece yüksek irtifada seyahat edebilen balonlar kullanılarak, bu balonların atmosfere yerleştirilip 3G kablosuz internet hizmeti verebilmesidir.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından gelen rüzgar verileri kullanılarak uçurulan balon, hizmetine devam edebilmek için kendi yüksekliğini ve yönünü ayarlayabiliyor. Hizmeti kullanabilmek için binalarına bir internet anteni takıp, bu anten sayesinde ağ ile bağlantı kurabilecekler. Sadece bu kadar değil, bu teknolojinin son derece makul fiyatlı olacağı belirtildi.


Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı


 7 – Oculus VR Oculus Rift

samsung gear vr

Samsung’un düzenlediği Unpacked 2014 etkinliğinde sadece yeni nesil akıllı telefonlarını ve akıllı saatlerini tanıtmadı. Günün bombalarından biri ise Gear VR sanal gerçeklik gözlüğü oldu.

Oculus ortaklığında geliştirilen sanal gerçeklik gözlüğü sunduğu 20ms’nin altında tepkime süresiyle maksimum keyifli sanal gerçeklik deneyimini hedefliyor.


 8 – Mercedes F 015 – Self-Driving Otomobil

Mercedes F 015 – Self-Driving Otomobil
Mercedes F 015 – Self-Driving Otomobil

Mercedes F 015, hareket halindeki lüks, sürücüsüz bir araba prototipi olsa da şık görünümlü metalik bir uzay arabası. Şoför koltuğunu döndürerek arkadaki yolcular ile yüz yüze konuşabileceksiniz. Mercedes Benz’in F 015 modeli otomobillere dair bildiğimiz her şeyi bizlere unutturacak gibi görünüyor.

Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı!

İçerisinde dokunmatik ekranlardan tutun da fütüristtik bir tasarıma kadar her şey bulunan otomobilin en dikkat çeken yanı ise ilginç dış tasarımı ve kendi kendine yolda gidebilmesi. Böylece otomobil kullanımı hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelecek ve insanlar arabanın gidişinden bağımsız olarak tüm işlerini kolayca gerçekleştirebilecekler. Şimdilik yollara çıkmak için hazır olmasa da ilerleyen yıllarda diğer markaların benzer niteliklere sahip otomobilleriyle birlikte piyasaya sürülecektir. F 015 sürücüsüz araba devrimine eğlenceyi ve konforu bir araya getirerek gelecekteki tarzı belirleyecektir.

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
PUBG Mobile GFX TOOL

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir