Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı!

Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı!


Stanford’lu mühendisler tarafından geliştirilen yeni bir yapay zekanın sürdüğü araba konsepti insanoğlunun yeteneklerini sorgulamasına neden oluyor. Ne insanın aklına şu cümle geliyor “Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı”

MARTY adı verilen bu Geleceğe Dönüş filminden kopmuş sürücüsüz araç özel gösterilerde ve şovlarda görmeye alışık olduğumuz yanlamadrift hareketlerini başarıyla gerçekleştirebiliyor. Videoda şahit olacağınız görüntülerde MARTY’nin geliştiricileri aracın içine binerek direksiyonun kontrolünü geliştirdikleri yapay zekaya bırakıyorlar ve lastik yakmaya başlıyorlar. Sistem kendi başına araç savrulurken aracı belli bir rotada tutmayı başarıyor.

MARTY aslında sürücüsüz araçların zorlu şartlarda nasıl kontrolü sağlayabileceklerini test etmek amacıyla ortaya atılmış bir proje. Bu proje sayesinde gelecekte sürücüsüz araçlar için güvenlik protokolleri oluşturulması planlanmakta.

 


İnsana IQ ‘sunu Sorgulatan, Beyin Yakan Filmler


Aydın Bekoğlu

Bilgisayar Programcılığı 2.sınıf öğrencisi, 21 yaşında. Bilgisayar ve Teknolojiye ilgi duyan fakat hala istediğini tam olarak başaramayan bir genç!

Yapay Zeka İle Araba Ancak Böyle Yanlanırdı!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*