SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?
0

Günümüz çağında fiziksel mağazalardan ziyade Web Siteleri daha çok tercih ediliyor, bunun en temel nedenleri ise şunlardır.

 • Erişebilirlik (Online/Aktif) olması.
 • Kullanım kolaylığı ve sitenin hızlı olması.
 • Geleneksel mağazalara kıyasla daha verimli ve hızlı olması.
 • Fiziksel Mağazası olmadığından daha uyguna ürün bulunabilmesi.
 • Evden bir tıkla kargo yardımıyla ürün alınabilmesi.

Bir Web Sitesi açtım nasıl trafik (kullanıcı/tekil hit) çekebilirim, nasıl web sitemi geliştirebilirim?

İçerik Önemli!

Diyelim ki bir haber/makale siteniz var. Her şey gayet güzel haberlerinizi yazıyor ve yayımlıyorsunuz fakat okunma ve etkileşim oranları çok çok düşük ve bir müddet sonra bu sizin canınızı sıkmaya başlıyor. İşte bunun birçok nedeni var. Sitenizin ve haberlerinizin etkileşim oranlarını arttırmak için yazdığınız makalelerin okunabilirlik, ilgi çekici ve SEO dostu olması gerekli.

# Seo Nedir!

SEO “Search Engine Optimization”‘ın kısaltmasıdır. Bu işlem Arama motorları (Google)’nın web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan bir tekniktir. Sitenizdeki yazılar (İçerikler) seo ile ne kadar uyumlu olursa o kadar çok okunur ve siteniz Google, Yandex vb. yerlerde o kadar çok ön plana çıkar. Böylece etkileşim oranlarınız da artmış olur.

***Basit Şekilde Seo Nasıl Yapılır?***

# Seo’da kullanılan temel terimler;

 • Anahtar kelime (Focus Keyword) tanımlama ve yerleştirme.
 • İçerik yazımı için en iyi yöntemler ve anahtar kelime yoğunluğu.
 • Uygun meta veri kullanımları.
 • Sayfa yüklenme hızı.
 • SSL Kullanımı
 • Resim vb. ortamlara anahtar kelime ekleme.
 • URL (Kalıcı Link) yapısı

# Anahtar Kelime;

Anahtar Kelime Diyelim ki siteniz haber üzerine sitenizin meta kısmına örn: “Haberler, son dakika haberleri” gibi anahtar kelimeler eklemelisiniz. Bu sayede Google üzerinde haber ile ilgili bir arama yapıldığında siteniz sayfa(larda) listelenecektir. Fakat hemen ilk sırada yada birinci sayfada olacaksınız diyemem bunun için zaman ve emek gerekli, sitenizdeki yazılarınızın özgün ve seo uyumlu”dostu” olması gereklidir. 😊


WordPress Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma

CloudFlare SSL Kullanımı ve Kurulumu


# Uyumlu meta veri kullanımı ve anahtar kelime yoğunluğu;

Meta karakterlerinden bahsettik fakat siteniz haber ile ilgili ise oyun ile ilgili meta karakterleri koyamazsınız. Diyelim ki koydunuz Google botları tarafından fark edilir iseniz Google dan engellenme(ban) yiyebilirsiniz ve ne yazık ki hayallerinize ulaşamadan, hayallerinize ister istemez veda etmiş olacaksınız. Unutmadan çok fazla meta karakter kullanımı ve diğer sitelerden içerik almanız da Google’dan engellenmenize neden olacaktır.

# Haber/Makalede; Uyumlu meta veri kullanımı ve anahtar kelime yoğunluğu

Bu makaleyi ele alırsak; makalemizin konusu “SEO Nedir ve Nasıl Kullanılır? ” İlk olarak anahtar kelimemizi belirlememiz gerekiyor. Kolaya kaçıp direk “SEO Nedir”‘de yapabilirsiniz. Biz şimdilik kolaya kaçalım. Anahtar kelime belirlendiğine göre bu kelimeyi makalenin başlığında belirtmeniz gerekiyor.

–Makale başlığı; “Seo Nedir?” veya “Seo Nedir ve Nasıl Kullanılır?” bu tarz yapabilirsiniz, sizin tercihinize kalmış bir şey.

–Gelelim makalenin içeriği nasıl olmalı; anahtar kelimeniz %1.8 ila %2.5 arasında olmalı, tabi bu oran bazı durumlarda değişiklik gösterebiliyor. 100 kelimelik bir makaleniz varsa bu makalede 2 sefer anahtar kelimeniz geçse yetiyor. Daha azı ve daha fazlası SEO puanına zarar veriyor.

–Makale Meta Açıklama; Meta açıklaması ne çok kısa ne de çok uzun olmalı. Ben bunun için Yoast SEO eklentisini kullanıyorum fakat yanlış hatırlamıyorsam en fazla 80-90 karakterli olmalı.

# Sayfa Yüklenme Hızı

Yazılarınız, seo uyumlu, meta karakterleriniz, anahtar kelime ve diğer her şey hazır fakat halen eksik bir şey var. Sitenize trafik çekmek için sadece seo yeterli değildir sayfa yükleme hızınızda önemlidir. Ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı ile düşünelim. Sitenizin hızı yavaş olursa giren kişiler beklemekten sıkılıp sitenizden çıkabilir. Web hosting (Web hizmeti yer sağlayıcı”barındırıcı”) hizmeti aldığınız firma sizin siteniz için sunucu ayarlar ve bu sunucuların belli başlı hız, bellek, disk ve veri tabanı limitleri vardır, bu limitlerin toplamında sitenizin sayfa yükleme hızı ortaya çıkar sayfa yükleme hızı da seo için çok çok önemlidir. Aynı zamanda belli başlı CND, Cache, Veri Tabanı Bakım/Onarım ve Resim Sıkıştırma servislerini kullanarak ta sitenizi belli bir oranda hızlandırabilirsiniz.

Sayfa yükleme hızınızı artırmak için yazdığım bu makaleye göz atabilirsiniz. WordPress Sunucu Yanıt Süresi Kısaltma

# SSL Kullanımı

SSL kullanımı ve kurulumuyla ilgili olarak paylaştığım makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

# URL Yapısı

Tamamdır anahtar kelime ve diğer her şeyi yaptık. Yapmamız gereken son bir şey kaldı o da url yapısı.

Şimdi size iki farklı url örneği göstereceğim bakalım hangisi size daha anlaşılır gelecek ? 😊

–Search Engine Optimization ile Uyumlu;

technovadi.com/makale/seo-nedir/

%%category/%%postname%%” URL ayarlarına girip bunu yazarak,
Search Engine Optimization uyumlu kalıcı bağlantı oluşturabilirsiniz.

–Search Engine Optimization ile Uyumlu değil;

*** technovadi.com/06-02-2019/seo-nedir

*** technovadi.com/2019-02-06-seo-nedir

Gördüğünüz üzere seo uyumlu url göze daha güzel ve anlaşılır geliyor. Google, Yandex vb. botlar da aynen insan gözü gibi çalışıyor. Ne kadar içerik ile alakalı ve anlaşılır url o kadar iyi, o kadar Arama motorları üzerinde öne çıkmak demektir. Son olarak url’nizde anahtar kelime kullanmaya dikkat edin. 😊

Makaleyi Oyla post
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir