1. Anasayfa
 2. MAKALE

Mount & Blade Bannerlord Mutlaka Yüklenmesi Gereken Modlar

Mount & Blade Bannerlord Mutlaka Yüklenmesi Gereken Modlar
Mount & Blade Bannerlord Mutlaka Yüklenmesi Gereken Modlar
2

Mount and Blade II Bannerlord, uzun bekleyişlerin ardından nihayet 2019 mart ayınında ”Erken Erişim” olarak karşımıza çıkmıştı. Şuan 1.4.1 sürümünde olmasına rağmen oyunda halen çok büyük eksiklikler bulunmakta. Warband gibi bu oyunda direk oyun modlarını desteklediğinden dolayı bu eksikliklerin neredeyse hepsini yok etmek mümkün. Bu yüzden denediğim, tecrübe ettiğim ve hoşuma giden “Mount & Blade Bannerlord Mutlaka Yüklenmesi Gereken Modlar” yazısını paylaşmayı istedim.

Dilerseniz oyun modlarımıza geçelim;

Mount & Blade Bannerlord Türkçe Dublaj

 • Ana karakterin ve bazı birliklerin seslerine Türkçe dublaj yapılmıştır.
 • Şu anlık sadece 295 adet ses dosyası değişmiş durumda
 • Videoda görüldüğü üzere 4 farklı Han müziği bulunmakta.
 • Karakterinizin sesini değiştirmek için haritadayken V tuşuna basın.

Daha detaylı bilgi için Mount & Blade Bannerlord Türkçe Dublaj makelemize bakabilirsiniz.

AutoBlocker

Bu modu yüklediğinizde oyuna birden fazla blok sistemi eklemiş oluyorsunuz.

İlk blok sistemi “Constant“; farenin sağ tıkına basılı tuttuğunuz süreci gelen saldırıların yönüne göre atakları otomatik bloklaması.

İkincisi “Constant Drag“; Bu sistemde ise yine farenin sağ tıkına basılı tutuyoruz fakat tek farkı yönü bizim belirliyor olmamız yani saldırı yönüne göre otomatik bloklamıyor.

Üçüncüsü “Constant Move“; Bunu seçtiğinizde ise sağ tuşa basılı tutarken klavyedeki yön tuşları/WASD ile blok yönlerini belirliyoruz.

Dördüncüsü “Onclick“; Warband’dan alışkın olduğumuz blok sistemi.

Bannerlord Tweaks

Bence oyundaki en ama en önemli modlardan birisi. Çok kapsamlı bir mod olan Bannerlod Tweaks sayesinde bir çok şeye erişim sağlayabiliyorsunuz.

Örneğin; Savaşta kazanılan nam değeri, kalelerdeki ve şehirlerdeki yiyecek ve milis üretimi, milislerin kazandığı tecrübe puanları, klan partileri/birlikleri, yoldaş sınırlaması, demircilikteki dayanıklık vb. bir çok şeye erişebiliyorsunuz ve zevkinize göre değiştirebiliyorsunuz.

En büyük özelliği ise normalde sığınaklara 7 kişi girebiliyordunuz fakat bu mod sayesinde 90 kişiye kadar girebiliyorsunuz. Yani sığınak limitini kaldırmak için başka bir mod yüklemenize gerek kalmıyor.

BannerPeasants

Oyunda seçtiğimiz bayrağımızı savaş sırasında askerlerin sancak olarak ellerinde taşımasını sağlıyor. Şahsen beni havaya sokan, bana savaş atmosferini hissettiren bir mod diyebilirim. Mod’un gözüme çarpan tek sıkıntısı aslında sıkıntı diyemeyiz gerçekte de böyle. Sancağı taşıyan askerlerin kalkan taşıyamıyor kalkansız savaşıyor olması.

Son olarak buraya tıklayarak kendinize özel sancak tasarımı nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.


Korku Oyunlarında Kullanılan Teknikler adlı makalemize göz atmak isterseniz tıklayın!


Better Time

Bannerlor da şuan 2x ve 4x hızlandırma aktif fakat Warband’da bulunan 8x maalesef bulunmuyor. Bu mod sayesinde oyuna 8x hızlandırma getirebiliyorsunuz.

Calradia at War (Custom Spawns)

Bu mod sayesinde haritaya farklı düşman grupları ekleyebiliyorsunuz.
Not: Son güncellemeden sonra bu mod bende çalışmamaya başladı. Bu modu test etmenizi öneririm.

Diplomacy Reworked

Warband’de de çok kullanılan bir moddu. Warband oynayanlar bu modu çoktan kurmuşlardır bile. Bu mod sayesinde kendi krallığımdaki herhangi bir şehre gidip diğer krallıklar ile etkileşime (barış, savaş vb. anlaşmaları ) girebilmenizi ve aynı zamanda başka bir krallığın lideri ile direk konuşmanıza olanak sağlıyor. Mod’un en büyük özelliği ise eğer herhangi bir kaleyi kuşatıp ele geçirirseniz ekranda bir yazı çıkıyor ve size “bu kaleyi direk kendinize mi almak istiyorsunuz yoksa oylamaya mı çıkartmak istiyorsunuz” şeklinde soru soruyor.

Disbemberment

Bu mod sayesinde savaş alanında savaştığımız kişilerin uzuvlarını koparabiliyoruz. Şahsen benim en sevdiğim modlardan biri. Hayır cani değilim :)

Fast Dialogue

Bu mod haritada karşılaştığınız birlikler ile hızlı bir şekilde diyalog kurmanıza olanak sağlıyor veya konuşmadan direk saldırabiliyorsunuz. Bunun ne gibi bir faydası var? Tabii ki zaman. Aradaki yükleme ekranlarını kaldırıyor.

Mercenary Contract Fix

Bu mod, sözleşmelerin Warband’de olduğu gibi 30 günün ardından sona ermesi veya yenilenmesini sağlıyor.

NPC Revamp

Adından da anlaşıldığı üzere NPC görünümlerini değiştiriyor. Artık oyunda sürekli aynı yüze sahip NPC görmenize gerek kalmayacak.

Party Screen Enhancements

Bu mod parti/birlik ekranında ki  sağ üst kısma 3 adet buton ekliyor. Bu butonlardan biri tek seviyeye geliştirilebilen askerleri toplu bir şekilde geliştirmeye yarıyor. Eğer askerleriniz 2 farklı türe geliştirilebiliyorsa onları yine elle tek tek yapmanız gerekmekte.

İkinci buton ise sort yani sıralama özelliğini getiriyor. Benim oyunda en çok uğraştığım, en çok zorluk çektiğim şeylerden birisi. Birliğe yeni bir asker aldığımda veya var olan asker(ler)im seviye aldığında kendi yaptığım sıralamamın sıfırlanıyor olması.

Üçüncü son buton ise tutsakları toplu bir şekilde partimize/birliğimize almamızı sağlıyor.

Realistic Character Presets

Oyuna 10 adet gerçekçi karakter önayarı ekliyor bu mod. Karakter tasarımı için fazla uğraşmak istemeyenler bunlardan birisini seçip oyuna dalabilirler. Şahsen ben Viking benzeyen tasarımı seçip direk oyuna başlamıştım.

Tell War Stories to Villages

Modun başlığı ne işe yaradığını anlatıyor zaten. Köylülere savaş hikayelerinizi anlatmanızı ve bu sayede renown kazanmanızı sağlayan bir mod. Onları etkilemenize ve olumlu ilişkiler kurmanıza da imkân veriyor.

Not: Günde 1 köye anlatma hakkınız bulunuyor. Sonrasında ise tekrar savaş yapıp ertesi gün tekrar başka köye anlatabilirsiniz.

Unit Stat Fixes

Oyunda bazı birimlerin değerlerinde dengesizlik söz konusu, Tier/Seviye 5 birimi olan Khuzait Heavy Lancer’ın, Tier/Seviye 1 değerlerine sahip olması, bazı arbalet birimlerinin okçu birimleriyle aynı istatistiklere sahip olması ve Aseray Atlı Okçularının, İmparatorluk Okçu Muhafızına eşit olması gibi. İşte bu mod sayesinde bu tarz durumlardan kurtuluyorsunuz ve istediğiniz ırktan istediğiniz askerleri birliğinize katabilirsiniz.

Xorberax’s Cut Through Everyone

Bu mod oyunda sadece çift elli baltalar da mevcut olan birden fazla askeri kesebilme özelliğini bütün silahlarda kullanmanıza olanak sağlıyor. Modu tam verimli kullanabilmek için kullandığınız silahın hızının yetmesi gerekiyor. Eğer hızı yeterli değilse peş peşe öldürdüğünüz düşman sayısı azalacaktır çünkü her düşmandan sonra verilen hasar belli bir oranda düşmekte.


Bannerlord Mutlaka Yüklenmesi Gereken Modlar makalesinde benim tecrübe ettiğim ve hoşuma giden modlar bunlar. Sizinde kullandığınız ve hoşunuza giden modlar varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

5/5 - (2 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 30 Haziran 2023

  Oyunu tekrar kurdum. Kendi yazdığım makaleden yardım alıyorum modlar için :)

 2. 11 Ağustos 2021

  admin adamsın bu modlar gerçekten çok iyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir