Ortak Wifi Ağlarını Kullanmak Ne Kadar Güvenli?
Ortak Wifi Ağlarını Kullanmak Ne Kadar Güvenli
1

İnterneti ücretsiz olarak kullanmak hepimizin hayali. Şifresiz bir internet bağlantısı yakaladığımızda herhangi bir ücret ödemeden internete girecek olmak iştahımızı kabartıyor ancak ortak wifi ağlarını kullanmak ne kadar güvenli? Acaba bedava internete ulaştığımızı zannederken, kişisel bilgilerimizi tehlikeye mi atıyoruz?


Ortak Ağlar Tehdit Kaynağı

Özellikle kalabalık ve fazla zaman geçirdiğimiz ortamlarda ortak ağlar karşımıza çıkıyor. Bu ağlara bağlanmak insanlara her zaman cazip gelebilir, ancak farkında olmadan bizi pek çok riskle karşı karşıya bırakıyor. Ortak kullanıma açık bu ağlar, kullanıcıların verilerini çalmayı amaçlayan sahte ağlar bile olabilir. Sahte ağ olmasa da, şifreli bir koruması bulunmayan açık ağlardan gönderilen veriler, kolayca ele geçirilebilir durumda bulunuyor. Yani bu ağlara bağlıyken kişisel bilgilerimiz, hatta banka verilerimiz tehlike altında demektir.


Ortak ağlara nasıl güvenle bağlanabiliriz ?

Ortak wifi ağlarını kullanmak ne kadar güvenli diye tartışılırken, uzmanlar bize bu ağları da güvenli bir şekilde kullanmanın yolları olduğunu söylüyor. Ortak ağ kullanmak zorunda kaldığımızda neler yapmalıyız?


Ortak Wifi Ağlarını Kullanmak Ne Kadar Güvenli - HTTPS - SSL

HTTPS güvenliği

Özellikle oturum açma ve kredi kartı bilgileri gibi hassas verileri içeren formları doldurmanız gereken web sitelerinin URL’lerinde HTTPS ön ekine ve SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olmalıyız. Bu sayede web sitesi ile cihazınız arasındaki veri alışverişi şifrelenmiş olup bilgilerinizin yabancı ellere geçmesi önlenmiş olacaktır.


Ortak Wifi Ağlarını Kullanmak Ne Kadar Güvenli - VPN

VPN kullanmak

HTTPS yüksek bir güvenlik sunsa da sunucu ile istemci arasındaki veri alışverişini şifrelemek için kullanılmaktadır. Bu güvenlik web sitesinin bunu nasıl kullandığına göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden VPN kullanmak da verilerimizi korumak için bir çözüm olabilir. Çünkü VPN sadece bazı web siteleri için değil tüm internet erişiminizin VPN sağlayıcınız ile cihazınız arasında şifrelenmesini sağlar. Burada da güvenilir VPN sağlayıcılarını seçtiğinizden emin olun. Bu durumda VPN ortak ağlar için alınacak önlemler arasında en tavsiye edilenidir.


VPN programları hakkında bilginiz yok veya en iyilerini bulamıyorsanız Tüm Zamanların En İyi VPN Programları yazımıza, eğer Android cihazınız varsa En iyi Ücretsiz Android VPN Uygulaması – Touch VPN yazımıza göz atabilirsiniz. Touch VPN indirmek için tıklayın.


Ortak Wifi Ağlarını Kullanmak Ne Kadar Güvenli - SSH Tünelleme

SSH Tünelleme

Tünelleme, belirli bir ağ protokolü ile gönderilen paket içerisine farklı bir ağ protokolü kullanan bir paket yerleştirmektir. SSH tünellemede tüm paketler şifreli SSH paketlerinin içerisine yerleştirilir. Bunun ardından paketler, SSH sunucusuna gönderilir. Ortak ağlar için kısmen iletişimi kısmen güvenli kılmayı sağlar.


Ortak ağlar için tedbirli davranmak bizi pek çok kötü durumdan koruyacaktır. Yine de ortak ağlara bağlıyken internet bankacılığından işlem yapmamalı, alışveriş siteleri gibi kredi kartı ve kişisel bilgilerimizi verdiğimiz sitelere girmemeliyiz.

Bu alanlarda verileri çalmak isteyen bir bilgisayar korsanı, aldığımız tedbirlerle uğraşmak yerine, kendine daha kolay bir hedef seçmeyi tercih edecektir. Alınan basit önlemler ciddi riskleri önleyebilir.


Diğer yazılarımız:

5/5 - (4 Oy)

Ben Cemal Yıldırım. Yazılım kariyerime 13 yaşımda başladım ve Yazılım Geliştirici olarak devam etmekteyim. C, C++, C#, JAVA, JavaScript, PHP, E-Mailing Sistemleri, SQL, MongoDB ve ayrıca en popüler Framework'lerden olan; React.JS, Angular.JS, Vue.JS gibi güncel yazılım dili ve geliştiricileri ile daha hızlı ve profesyonel projeler geliştirmeyi sağlıyorum. Şu sıralar bir yazılım mimarisi ve tasarım modeli olan ve son zamanlarda kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış MicroService mimarisi ile ve daha çok bu mimari ile adını sık duyduğumuz Docker, Kubernetes, RabbitMQ ve Kafka, Ocelot Gateway yapıları ile ilgilenmekteyim. Ayrıca technovadi.com sitesinde makaleler yayınlayan bir insan evladıyım.. ;) İş sorguları için; [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Güncel CV için; https://1drv.ms/b/s!Al2P1iPuq62Sgq5Ya9dF13P6Qt0xSw?e=O7IehT linkinden CV'me ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Güzel ve bilgilendirici bir yazı ellerine sağlık kanka.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir