Kot Pantolonun Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler
Kot Pantolonun Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler
2

Kot Pantolonun Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler – Kot Pantolon Nasıl Yıkanmalı – Kot Pantolonun Uzun Süre Dayanmasını İstiyorsanız Bir De Bunları Deneyin; Kot pantolonlarının makinede çok sık yıkanmasının pantolonların ömrünü kısaltacağı bilinmektedir. Çok sık yıkanacaksa da elde yıkanması gerektiği düşünülür. Fakat sanılanın aksine tek yöntem bu değildir. Çok sık kullandığımız Jean’ler ile ilgili olarak bilmeniz gereken altın kurallardan haberiniz var mı? Yıkamadan – katlama yöntemine, saklama yollarından – pis kokularını giderme yollarına kadar bilmediğiniz bir çok konu için aşağıdaki vereceğim püf noktalara ve önerilere dikkat etmelisiniz.

Size vereceğimiz ipuçlarını okuyun ve nasıl daha uzun süre dayanan jean’lere sahip olacağınızı öğrenin.

Kot Pantolonun Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler

Kot Pantolan “Jean” Püf Noktalar

Kot Pantolan "Jean" Püf Noktalar
 • Jean’lerde bel ölçüleri -0.5 ölçü olarak yazılır. Yani etikette 37 beden yazar ama aslında 37.5’tir o. O, 0.5’lik kısım pantolonun çekmesi hesaba katılarak yapılmıştır. Çünkü 1-2 yıkama işlemi sonrasında pantolon hem boydan çeker hem de belden daralır.
 • Yeni aldığınız kot pantolon size büyük geliyorsa onu kısalttırmadan önce en az iki kez yıkamanızda fayda var çünkü jeanlerde kullanılan kumaşlar yıkandığında boydan çekme özelliğine sahipler.
 • Kot kumaşları sürekli giyildiği için giyen kişinin vücudunun şeklini kalıp halinde alır. Eğer jean vücut kalıbınızı almadan vücudunuza uygun bir şekle bürünmeden yıkarsanız, kalıp haliyle kaybolacaktır. Bu nedenle Kot kumaşının sertliğini koruması için en az 6 ay yıkamadan bekletmelisiniz. Yani vücut kalıbınız oluşana kadar yıkamadan giymelisiniz.
 • Kot pantolonlar günümüzde taşlandıktan sonra yıkanır ve satışa sunulur. Kot pantolonunuzu sürekli yıkamamaya özen göstermelisiniz. Eğer sık sık yıkarsanız soluk ve taşlanmış yüzeyin daha fazla solarak renk kaybına uğradığını görürsünüz.
 • Kot kumaşı da diğer kumaşlar gibi kokuların sinebildiği bir kumaş türüdür. Eğer yeni aldığınız kotunuzda kötü bir koku hakimse veya zamanla bir şekilde kötü koku sinmişse yapmanız gereken şey çok basit; sığabileceği poşetin içine koyup ağzını bağlamak ve buzlukta iki gün kadar bekletmektir.
 • Jean Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler – Sık sık yıkamasanız bile zamanla kot pantolonlarının renkleri belli bir süre sonunda atar veya solmaya başlar. Jean’in renginin solmasını istemiyorsanız yapmanız gereken şey; çamaşır makinesini hassas programda açmak ve sıcak değil soğuk suda yıkamak veya elde soğuk suda yıkamaktır.
 • Hepimiz biliyoruz ki kot pantolonların elastik özelliği mevcut ve bu bazen hayatımızı kurtarıyor. Bu elastik özelliğini kaybetmemesi için kurutma makinelerinde değil de doğal ve açık alanlarda kurutulması gerekmektedir (balkon, bahçe vb.). Eğer böyle bir imkan yoksa kurutma makinesini en düşük ayarda açıp jean kuruyana kadar açık bırakmalısınız.
 • Eğer kotunuzu açık havada kurutacaksanız doğrudan tele ya da ipe asmak jean üzerinde iz yapabileceğinden dolayı düz bir zemine sermeniz iyi olacaktır.
 • Kot pantolonunuz size dar geliyorsa yıkama işleminden sonra açık havada kurutun ve kot henüz yaşken bel kısmını iyice çekiştirin, genişletmeye çalışın. Bu işlem sayesinde kot pantolonunun bel kısmı genişleyecek ve kuruduktan sonrada bu şekilde kalacaktır.

Güvenlik Uzmanlarından Hayat Kurtaran Tavsiyeler için tıkla => https://technovadi.com/makale/guvenlik-uzmanlarindan-hayat-kurtaran-bes-tavsiye/


Kot Pantolon Nasıl Yıkanmalı? – Jean Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler

Kot Pantolonun Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler - Kot Pantolon Nasıl Yıkanmalı

Kot Pantolonun Uzun Süre Dayanmasını İstiyorsanız Bir De Bunları Deneyin;

Kotları hassas giysilerle ve diğer kıyafetlerle birlikte yıkamamaya özen gösterin. Aksi takdirde kotlarınızda pamuklanma ya da renk değişimi görülebilir.

Jean’leri yıkamak aslında çok basit. Yapılması gereken ilk şey; Çamaşır makinesini soğuk ayarına veya maksimum 30 dereceye getirin ve sıkma hızının çok yüksek olmadığından/düşük sıkma devrinde olduğundan emin olun çünkü bu kotunuzun yıpranmasına, üzerinde ince lekeler oluşmasına ve kotunuzun daha hızlı solmasına neden olabilir. Program ayarını ise kısa tutun. Jean’i çamaşır makinesinde çok fazla tutmayın.

Daha sonra kot pantolonu çamaşır makinesine atmadan önce; ters çevirin (içini dışına getirin). Bu işlemi yaparken Fermuarın, fermuar yerine düğme varsa düğmelerin kapalı olduğundan emin olun.

Denim pantolonların bollaşarak diz yapmasını önlemek için yıkama esnasında yumuşatıcı kullanmamanız önemlidir.

Kot pantolonunuzun rengini koruyarak giymek istiyorsanız; Omo Color Sıvı Deterjan gibi çamaşırlarınızın rengini koruyan deterjanlar kullanmanız son derece önemli veya çamaşır makinesi son durulama işlemine başlamadan hemen önce yarım bardak kadar beyaz sirkeyi yıkama bölümüne ekleyin. Bu işlem koyu renkli jean’lerin rengini koruyacaktır.

Jean’ler Gardırop’da Nasıl Saklanır – Jean Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler

Kot Pantolonun Uzun Süre Dayanması için Yapılması Gerekenler
 • Jean’leri katlayarak veya askıya asarak saklayabilirsiniz bunda bir sorun bulunmuyor.
 • Kotta kullanılan kumaşlar nefes alabilme özelliğine sahip olduğu için dolap tarzı yerlerde yani sıkışık köşelerde saklamamalısınız. Katlanmış veya askıya asılmış ama sıkışık bir şekilde saklanan kotlarda gözenekler zarar görerek hava almaz ve her kullandığınızda sizi terletir.

Kot Pantolon Nasıl Yapılır “Üretim Süreci” => https://www.ensonhaber.com/ic-haber/kot-pantolonlarinin-uretim-sureci

5/5 - (5 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 25 Kasım 2023

  Teşekkürler çok işime yaradı. Sürekli makineye atardım ve renkleri solardı giderdi.

 2. Bilgilendirme için teşekkür ederim annemi bir türkü ikna edemiyorum. Kafasına göre yıkıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir