1. Anasayfa
  2. Teknoloji Haberleri

Bluetooth 5 ile Gelen Yeni Özellikler

Bluetooth 5 ile Gelen Yeni Özellikler
Bluetooth 5 ile Gelen Yeni Özellikler
1

Bluetooth 5 ile Gelen Yeni Özellikler


Teknolojinin hızına yetişmek cidden güç. Neredeyse hayatımızın tamamına hükmeden teknoloji, küçük büyük demeden bütün cihazları ele geçirmeye başlıyor. Cihazların birbirleri ile kablosuz olarak veri transferi yapabilmesine olanak sağlayan Bluetooth teknolojisi zamanla gelişerek çok yol katetti. Mesafesi daha çok, çok daha güçlü, daha hızlı ve daha etkili olacak olan Bluetooth 5 ’i hayatınızın her alanında görmeye hazır mısınız? Şahsen ben hazırım ve heyecanlı bir şekilde beklemekteyim.

Geliştirici “Bluetooth Special Interest Group“, yeni Bluetooth teknolojisinin bütün özelliklerini açıkladı. Eski teknolojiye göre (yani Bluetooth 4.2) dört kat daha uzun menzilli/daha uzak mesafe, iki kat daha hızlı (2 Mbps),  ve düşük enerjili cihazlarda kullanıldığında sekiz kat daha yüksek mesaj kapasitesine sahip olacak olan Bluetooth 5 oldukça etkileyici gözüküyor değil mi? Bluetooth 4.2, 1Mbps hıza ulaşabilirken, yeni teknolojiyle birlikte artık 2 Mbps hıza ulaşabileceğiz. Yeni Bluetooth sürümü ile artık daha hızlı ve daha uzak mesafelere dosya, müzik gibi şeyler gönderebileceğiz. 2017 yılının ilk çeyreğinde gelecek olan bu teknoloji şuan için mobil cihazlarda gözükecek. Gelecek zamanlarda bilgisayar, tablet, laptop vb cihazları gelir mi bilmiyorum. Bence gelmesi lazım. Sonuçta çoğu cihazda Bluetooth teknolojisi mevcut neden daha iyisi olmasın? AKK artık tamamen kalkıyor!

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir