Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları
Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları
7

Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları


Malum son yıllarda büyük oranda korku oyunları eksiği yaşıyoruz. Çıkan korku oyunları da genellikle Jump scare veya Aksiyona dayalı oluyor. Hal böyle olunca da bu tür oyunlardan zevk alamıyoruz. (Şahsen ben alamıyorum!!!) Çoğu büyük firmada bu akıma kapılmış durumda. Para kazanma uğruna eski kült yapımları tekrar tekrar harmanlayıp sürekli önümüze sürüyorlar. Buda yetmezmiş gibi yeni çıkan korku oyunları da aksiyona dayalı oluyor.  Son zamanlarda çıkan oyunlara örnek vermem gerekirse; Resident Evil 6 ve The Evil Within 2 ‘yi örnek gösterebilirim. Bu durum böyle olunca bende oturup düşünmeye başladım “Acaba korku oyun piyasası sekteye mi uğradı?”. Uzun uzun düşünmem sonucunda dayanamayıp açtım interneti ve yapılan bağımsız oyunlara bakmaya başladım. Malum büyük firmaların artık tek amacı para kazanmak.

Hazır Cadılar Bayramı İndirimleri de bugün akşama doğru başlarken sizlere “Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları” ‘ı listemi paylaşacağım. Bu listedeki çoğu oyun bilinmiyor ama emin olun oynarken keyif alacaksanız. Keyif derken kötü anlamda :) Gerim gerim gerilecekseniz. Bu oyunların atmosferi sizi ele geçirecek.

Gelelim listemizin ilk oyununa;

 Through the Woods

Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları

2016 yılında çıkmış olan bu oyun bir çok dalda ödül kazanmış durumda. Fakat ne hikmetse bu oyunun değeri ülkemizde pek bilinmiyor. Steam incelemelerine baktığımda sadece 2 Türk oyuncunun bu oyunu incelediğini gördüm. Diğer incelemeler ise başka dillerde yazılmış. Yani bir Türk olarak bu oyunu bilmememiz doğal diye düşünüyorum. Zaten oyunda bağımsız bir yapım. Oyundan spoiler vermeden bahsetmem gerekirse;

Bana göre Until Dawn ‘ın azda olsa bilgisayar versiyonu gibi duruyor. Böyle düşünmemin başlıca nedenleri var tabiki. İlk olarak Until Dawn oyunu Vertigolar dan bahsederken bu oyun ise İskandinav canlılarını ele alıyor. Yani iki oyunda mite dayalı. İki oyunda karanlık bir atmoster de geçmekte. Aynı şekilde iki oyununda açık ve kapalı alanlarda geçmesinin yanında dağlık/ormanlık alanlarda geçiyor. İki oyunda da kaybolan kişi/kişiler var. Aynı noktalar olduğu kadar farklı noktalarda bulunmakta. Bu oyunda bir anneyi ve onun çocuğunu yöneteceğiz. Oyunun konusu ise basit… Annemizin çocuğu kayboluyor ve biz onu bulmak ile yola koyuluyoruz. Oyunda Thor ‘un veya Odin ‘in heykelleriyle karşılaşmanız mümkün. Benim fikrimi soracak olursanız bu oyunu mutlaka alın derim. Oyunun mağaza linki!

 Layers of Fear

Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları
Bu oyunu bilmeyenleriz yoktur diye düşünüyorum? Eğer bu oyunu bilip de almakta tereddüt ediyorsanız bir saniye bile durmayın derim. Çünkü az sonra dediklerimden dolayı eminim ki hepiniz bu oyunu almak isteyeceksiniz. Neyse lafı fazla uzatmadan oyun hakkındaki fikirlerime geçelim. İlk olarak bu oyunda Türkçe arayüz ve altyazı bulunmakta. Türkçe seçeneğini bu oyunu almak için geçerli bir sebep olarak görmesem de, güçlü bir sebep olarak görüyorum.

Diğer püf noktalara gelirsek bu oyundaki atmosfer cidden müthiş. Kelimelerle anlatamam yaşamanız lazım :D Oyunda gerilimin yanında jump scare ögeleri de bulunmakta fakat jump scare ögeleri az denebilecek kadar az. Çünkü oyundaki atmosfer nedeniyle her saniye ve salise zaten gerilim altında kalıyorsunuz. Bunun yanında oyun psikolojik ögeler de barındırıyor. Zaten bu 3 özellik birleştiğinde en iyi korku oyunlarından birisi oluyor Layers of Fear… Son olarak epilepsi hastalığınız varsa bu oyunu dikkatli oynamanız da fayda var. Ben biraz rahatsızlanmıştım oyunu oynarken. (Epilepsi değilim!!!)

Oyunun konusuna gelirsek. Yönettiğimiz karakter yetenekli bir Ressam fakat deli bir ressam. Oyundaki ilerledikçe bu ressamın başına ve ailesine nelerin geldiğini göreceksiniz. Spoiler vermeden bu kadar anlatabilirim. Dediğim gibi bu oyunu mutlaka alın!!!! Oyunun mağaza linki!

 Conarium

Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları
Listemde bir Türk Korku oyunu olmadan olmaz diye düşündüm ve bu başarılı yapımı eklemeye karar verdim. Şaşırdığım nokta ise Türk yapımı olmasına rağmen ülkemizde pek reklamı yapılmadı? Youtuberların bu oyunu oynadığını görmedim. Normalde çok büyük reklam dönerdi piyasada. (Kalitesiz oyunların reklamı yapılır ama dimi :D ) Neyse oyun Türk yapımı olmasına rağmen sadece Türkçe altyazı ve arayüz bulunmakta. Sesler ise İngilizce. Bunun nedeni global anlamda başarı kazanmak istemeleriki kazandılar da zaten.

Oyunun konusuna gelirsek; Conarium, doğanın “mutlak” olduğunu düşündüğümüz sınırlarına meydan okuyan dört bilim insanının sürükleyici hikayesini anlatan, Lovecraft üslubunda, tüyler ürpertici bir oyun. Conarium, H.P. Lovecraft ‘ın kısa romanı olan “Deliliğin Dağların”dan esinlenilmiştir. Bu arada kitabı okumayanlar varsa mutlaka okusun. (Çaktırmayın bende daha okumadım :) ) Bu arada oyunun atmosferi ve müzikleri iliklerinize işliyor. Birde oyunda bir den fazla son var. Oyunun bitirip yeniden başlayıp diğer sonları da deneyebilirsiniz. Oyunun mağaza linki!

 P.A.M.E.L.A.

Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları
Oyunun İngilizce dışında hiç bir dil desteği yok. Artık olarak incelemelere baktığımda oyunun bir kaç sorununun olduğu ama büyütülecek kadar olmadığını yazmışlar. Oyun zaten “Erken Erişim” de. Yani alıp almamak size kalmış durumda. Fikrimi sorarsanız makul bir fiyata düşerse almanız yönünde. Gelelim oyunun konusuna ve atmosferine…

İlk olarak oyun kapalı ve karanlık bir mekanda geçiyor. Baktığım videolarda bir iki yer hariç aydınlık alan göremedim. İkinci olarak oyun size kendini öğretmiyor. Hikaye olsun, bulmaca olsun veya diğer şeyler kendiniz öğrenmeniz gerekiyor. Aslında burada iki şey devreye giriyor. Birinci olarak bazı şeyleri bizim çözmemiz istendiğinden dolayı ve ortamdan da dolayı rahat bir şekilde bulmacaları çözebileceğimizi düşünmüyorum. İkinci olarak ise 1-2 saniye sonra karşımıza neyin çıkacağı belli olmuyor. İşte bu iki önemli özellik birleşince ister istemez oyunun oynarken geriliyoruz. Bana sorarsanız oyunu alıp bir deneyin derim. Zaten iade etme şansınızda var. Oyunun mağaza linki!

 >observer_ veya OBSERVER

Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları (3)
15 Ağustos 2017 ‘de çıkışını yapmış bu oyunun konusu benim ilgimi çok çekti. “Korkuların ele geçirilse ne yapardın?” konseptiyle yola çıkan bu oyunun konusu ise…

Yıl 2084. Sen, Observer olarak tanınan Daniel Lazarski ‘sin. Yani Elit bir beyin dedektifisin ve amacı şüphelilerin beynine girip zihinlerini ele geçirmek olan kurumsal bir polis biriminde görevlisin. Büyük Chiron Kuruluşunda üst düzey mühendis olan kayıp oğlundan gizemli bir mesaj alınca Krakow’ un köhne C Sınıf kenar mahallelerine doğru araştırma için yola koyulursun. İpuçları bulmak için suçluların ve kurbanların zihinlerine girerken onların en karanlık korkularını açığa çıkarmak zorundasındır. Gerçeği açığa çıkarmak için ne kadar ileriye gidersin?

   Layers of Fear‘ in yaratıcıları Bloober Team’ den bir siber-punk korku oyunu olan >observer_olgun oyuncular için tasarlandı. Size şunu söyleyebilirim ki gördükleriniz sizi aşırı derecede rahatsız edecek. Zaten oyunun yapımcıları da Layers of Fear yapımcılarıyla aynı. Oyunun mağaza linki!

 Narcosis

Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları
Narcosissss… Oyun hakkında ne desem az. Öncelikle Türkçe altyazı ve arayüz desteği bulunmakta oyunda. Oyunun resminden de anlaşılacağı üzere denizin altında geçen bu oyun bir çok korku ögeleri barındırmakta. Kenofobi, Akluofobi, Araknofobi ve Talassofobi ‘niz varsa bu oyun tam size göre. Bunun yanında birde denizin altındasınız ve bir çok garip, devasa canlılarla karşılaşıyorsunuz. Yanlarından geçerken acaba saldıracaklar mı diye düşünmüyor değil insan. Çoğu zaman nefes sıkıntısı da yaşıyorsunuz. Eee malum denizin altındasınız oksijen tüpleri bir hayli önemli. Bu arada oyunu bilmeyen veya bitirmeyen kişiler varsa oyunun sonunda çok şaşıracaksınız :) Şahsen ben uzun bir süre o şoku atlatamamıştım. Mutlaka bu oyunu da oynayın. Oyunun mağaza linki!

 SOMA

Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları
Bu oyunun hiç bir şekilde Türkçe desteği bulunmuyor. Öncelikle ben bu oyunu pek bilmiyorum. Diğer oyunlardaki gibi uzun uzun yazmayacağım fakat şunu bilmenizde fayda var. Oynayan ve oynamayan herkes tarafından övülmüş bir oyun.

Daha önce oyun dünyasına Amnesia: The Dark Descent gibi başarılı bir korku oyununu sunan Frictional Games, bu kez farklı bir atmosferi olan Soma oyunu ile bizleri buluşturdu. Ekibin yöneticilerinden Thomas Grip oyunu neredeyse 5 yılda tamamladıklarını söylemiş. Ve her seferinde ekipteki kişi sayısı çoğalmış. Son ekip sayısı ise ilk başladıklarının 3 katı imiş. Aynı şekilde oyunu oynayıp bitirenler üzerinde çok etki bırakacak bir oyunmuş. Sizi bilemem ama Thomas beyefendinin bunları söylemesi bile beni bu oyuna almama yönlendiriyor. Oyunun tek eksiği ise Türkçe desteği olmaması.

Oyun Pathos 2 ‘de geçmekte ve bu alanda bir çok tesis, denizaltı bulunmakta. Diğer oyunlar gibi bu oyunda kapalı mekanda geçmekte. Oyunun mağaza linki!

 

Evet arkadaşlar listedeki son oyunu da sizlerle buluşturduktan sonra “Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları” listemizi küçük bir cümleyle bitirmek istiyorum. İlk olarak burada oyunları araştırıp özenle seçtim. Yani listeyi baştan sağma yapmadım. Beni yakından tanıyan kişiler benim kolay kolay bir şey beğenmeyeceğimi bilir :) Emin olun bu listedeki bütün oyunları ya oynadım yada bu indirimde satın alacağım. Eğer sizinde aklınızda “Mutlaka Oynamanız Gereken Korku Oyunları” varsa mutlaka yorum yapmayı unutmayın. Cadılar Bayramınızın keyifli geçmesi dileğiyle.

5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
 1. Oyunu oynama şansına eriştiniz mi acaba :)

 2. Deneyimlerinizi yoruma dökmenizi merakla bekliyorum :) İyice gerilmeniz dileğiyle.

 3. SOMA’yı bende çok duydum gerçekten aralarında deneyeceğim ilk oyun olacak oynadıktan sonra bende görüşlerimi yazarım.

Yapılan Yorumlar
 1. korku oyunları birbirinden değerli oyunlar. Hepsini keyifle oynadım. Daha popüler olmayan oyunları beklerdim aslında.

 2. SOMA’yı bende çok duydum gerçekten aralarında deneyeceğim ilk oyun olacak oynadıktan sonra bende görüşlerimi yazarım.

 3. Bu oyunları ilk kez duyuyorum ama deneyeçeğim teşekkürler. Güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık.

  • Emin olun oynadığınız da çok beğeneceksiniz Aralarında Atmosfer olarak SOMA çok efsane bir oyun. Steam incelemelerine baktığınız da %90 oranında olumlu inceleme olduğunu göreceksiniz Bu arada keyifli oyunlar.

 4. 17 Kasım 2017

  Layers of Fear ve SOMA oyunu beni çok gerdi. LOF ‘un ortalama 6 saat oynanış süresi varken SOMA ‘nın 40 saate çıkabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir