1. Anasayfa
  2. OYUN

TechnoVadi Farkıyla 6 Yarış Oyunu Tavsiyesi

TechnoVadi Farkıyla 6 Yarış Oyunu Tavsiyesi
Yarış Oyunu Tavsiyesi
3

TechnoVadi Farkıyla 6 Yarış Oyunu Tavsiyesi


Öncelikle bu listedeki “Yarış Oyunu Tavsiyesi” öneriler sadece bana ait değil. Bu makalenin taslağını hazırlarken bir arkadaşımdan yardım aldım yarış oyunlarında benden çok daha bilgili ve tecrübeli olduğundan. Neyse gelelim konumuza. Bu makalemizde bizleri kendine bağlamış, aşık etmiş olan 6 yarış oyunundan bahsedeceğim. Listede yenisinden eskisine birçok oyun bulunmakta.

Listemizin ilk sırasında, çocukluğumuzda çoğumuzu sinir eden bir oyun bulunmakta :D;

1) Need for Speed: Shift

2009 yılında çıkışını gerçekleştiren bu oyunun yapım süresi bir hayli uzun sürmüştür. Aynı zamanda Electronic Arts tarafından yayımlanmış olan bu oyun Need For Speed serisinde 13. sırada yer almaktadır. Bu yapım video oyunu olarak çıkmasının yanında yarış simülasyonu olarak da piyasaya sürülmüştür. Diğer oyunlardan farklı olarak yarış mekanikleri ile öne çıkmayı başaran bu yapım listemizde birinci sırada olmayı bir hayli hak ediyor gibi.
Gerçekçi bir pist yarışı hissi veren bu yapım içerisinde barındırdığı araç yelpazesi ile ‘de göz doldurmayı beceriyor.
NFS: Shift oyunu zamanına göre gerçekçi grafik kalitesi ile de oyuncuların beğenisini rahat bir şekilde kazanmıştır.

Şimdi gelelim benim düşüncelerime: Doğruyu söylemek gerekirse hiç bir zaman simülasyon oyunlarını iyi oynayamadım. Bu nedenle Shift oyunundan pek zevk aldığım söylenemez. Fakat benim oyundan zevk alamamam bu oyunu kötü yapmaz. Başta da dediğim gibi bu liste benim listem değil.
Grafik: 8.5
Simülasyon: 9
Mekanik: 8.6
Genel Puan: 8.7

2) Grid

Race Driver GRID, Codemasters tarafından çıkarılan TOCA Touring Car Serisi ‘nin son oyunudur.
Codemasters tarafından geliştirilip yayımlanmıştır. 19 Nisan 2007 ‘de duyurulmuş ve
30 mayıs 2008 de çıkışını gerçekleştirmiştir. Yapım gerçekçi hasar fiziği ile çıtayı bir üst seviyeye çıkarmıştır.
Oyun içinde barındırdığı gerçek pistler (İstanbul Park vb.) oyunculara gerçekten yarış hissini çok iyi bir şekilde tattırmayı başarıyor.
Kontrolleri daha çok konsol ve direksiyon setleri için ayarlanmış olan oyun klavye ile oynamayı gerçekten zorlaştırmaktadır. Bir üst paragrafta da bahsettiğim gibi eğer direksiyon setiniz varsa oyunu oynarken kendinizi pist yarışçısı sanıyorsunuz :) Her araç türünün kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta.
Geçtiğimiz günlerde ücretsiz verilen bu yapım edinen kişiler için farklı bir yarış deneyimi sunmuştur.
İçerisinde bir çok yarış modu bulunan oyun listemizde 2. sırada yer almayı başardı.
Grafik: 8.1
Simülasyon: 9.5
Mekanik: 8.8
Genel Puan: 8.8

3) Driver: Sanfrancisco

Bu seriyi bilmeyenleriniz yoktur. Bilmeyenler varsa serinin ana karakterinin ismi “John Tanner” ‘dır.  Ubisoft tarafından 2008 ‘in hemen başında duyurulan Driver serisinin ise 5. oyunudur. Bu oyun “Driv3r” ‘te yaşananların sadece birkaç ay sonrasında geçmektedir. Gizli polis John Tanner ile kaçakçı Charles Jericho‘ nun San Francisco ‘daki çatışmadan sağ kurtulduğu açıklanmıştır. Çıktığı yılda adından bir hayli söz ettiren bu oyun listemize 3. sıradan girmeyi başardı.
Grafik: 8.6
Simülasyon: 8.5
Mekanik: 8.6
Genel Puan: 8.6


Beleşe Oyun Kazanmak İstemez misiniz? O zaman Ne Duruyorsun Tıklasana!


4) Driveclub

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var. Bu yapım Playstation 4 ‘ e özel geliştirilmiş bir oyun. Yani “exclusive” bir yapım. Listemize ise 4.sıradan girmeyi başarmış durumda. Her Simülasyon oyununda olduğu gibi bunda da aksiyon beklemek hata olur. Fakat bu tarz yapımlarda gerçekliğin ön plana çıkması gerekiyor. Bu değerli  yapımda çok rahat bir şekilde bunu başarmış durumda. Youtube ‘dan oynanış videolarını izlediğinizde ne demek istediğimi daha rahat bir şekilde anlayacaksınız. Listemize ise 4. sıradan girmiş durumda.
Grafik: 8.0
Simülasyon: 9.3
Mekanik: 8.6
Genel Puan: 8.6

5) The Crew

2016 ‘nın son aylarına doğru Ubisoft bu oyunu ücretsiz vermişti ve ben oyunu aldıktan sonra, 40 saat oynama süresi yapmıştım :) Normalde daha fazla oynardım fakat oyun hata vermeye başlayınca mecburen silmek zorunda kaldım. Sonrada oyunu geri yüklemedim. Malum oyunun boyutu 40 GB yakın. AKN nedeniyle bir daha indirmeye üşendim :D

Oyunun konusunu size söylemeyeceğim çünkü oynamak isteyenler için spoiler niyeti taşıyor. Aynı zamanda oyun ilk çıktığı zamanlarda çok ses ‘de getirdiğinden dolayı araç modifikasyonların ‘ı bilmeyen kalmamıştır. Direk puanımı verip aradan çekilmek istiyorum.

Puanımı vermeden önce ise oyunun bana göre tek eksiğini söylemek istiyorum. Hep aynı görevler ve aynı yarışlar mevcut. (Farklı araçlar ile!) Yani klişesi bol bir oyun. Fakat arkadaşlarınızla çok zevkli vakitler geçirebilirsiniz. Üstelik ben oyunu tek başıma 40 saat oynamış bir insanım. Normalde hiç bir oyunu bu kadar çok oynamam :)
Genel Puan: 8.6

6) Assetto Corsa

Öncelikle bu oyun hakkında nette kaynak bulmak bir hayli zor. Size sadece şunu söylüyorum. Bu listede bulunan oyunlar arasında simülasyon duygusunu en iyi aşılayan oyun diyebilirim. Yani gidip te gamepad veya klavye ile bu oyunu oynamayın arkadaşlar. Sonra gelip bana sövebilirsiniz :) Oyun her türlü ince ayara destek veriyor. Ciddi diyorum eğer imkanınız varsa G27, G25Logitech Driving Force GT bu direksiyon setlerinden birini almalısınız!!!
Grafik: 8.4
Simülasyon: 9.5
Mekanik: 8.5
Genel Puan: 8.8

5/5 - (1 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Yakın zamanda konu güncellenecek. Yeni bir çok oyun çıktı.

  2. 18 Ağustos 2020

    Uzun zamandır oynayacak yarış oyunu bulamıyordum. Listedeki oyunların bir çoğunu oynamışım fakat Driveclub ve Driver: Sanfrancisco ilk defa duydum. Bir şans vereceğim bu oyunları çok teşekkürler.

  3. Admin paylaşımların çooooook güzell :) daha fazla paylaşım yap lütfennnnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir