1. Anasayfa
  2. MAKALE

Javascript Dosyalarını Blogger’ a Yükleme

Javascript Dosyalarını Blogger’ a Yükleme
Javascript Dosyalarını Blogger' a Yükleme
0

2.5 senedir blogger kullanan biri olarak. Javascript konusunda çok dertlerim olmuştu. Cidden bu javascript, blogger’ da bana bela olmuştu :) Geçen sene ise sonunda wordpress’e geçiş yapabilmiştim. Fakat şuan konumuz bu değil :) Şuan javascript dosyalarını blogger’ a yükleme’ yi göstereceğim.  “Javascript” çok önemli bir dildir bunu herkes bilir. Bunun nedeni ise javascript kodları ile bir çok uygulamayı blogumuza yüklememiz mümkün ve bu dosyalarında da güvenilir bir yerde barındırılması gerekir.

Şimdi konumuza geri dönelim isterseniz? Hepimizin javascript konusunda bissürü kaygıları vardır fakat en çok duyulan kaygı javascript dosyalarımızı nereye yükleyeceğim ve yükleyeceğiz. Basit cidden çok basit :) Bunun için birkaç yöntem bulunmakta. Bunlardan ilki harici sitelere yüklemek.

Javascript dosyaları nereye yüklenir hakkında blog yazıma buradan ulaşabilirsiniz! Bu yazımda dosyalarınızı yükleyebileceğiniz birkaç servis’den bahsetmiştim fakat bunlarda zamanla kapanabiliyor veya trafik(bandwidth) sıkıntısı ortaya çıkabiliyor. Bu sorun çözümü için ise ücretli bir servis bulmak gerekecektir fakat çoğu blog yazarı para vermek istemez çünkü para verseler blogger’ da işleri ney dimi? Şimdi sizlere bu servisleri kullanmadan javascript dosyalarınızı blogger a nasıl yükleyebileceğinizi göstereceğim.

Javascript Dosyalarını Blogger' a Yükleme

 

1-) Bloga yüklenecek dosya şu kodlar içerisinde bulunur “<script src=http://Your-Script-Url/file.js type=’text/javascript’/>”

2-) Pembe ile yazılmış linki kopyalayıp yeni bir sekmede açıyoruz.

3-) Açılan sayfadan dosyayı bilgisayara indiriyoruz.

4-) İndirdiğimiz dosyayı açıyoruz ve içindeki kodları kopyalıyoruz.

5-) <script type=’text/javascript’>
//<![CDATA[
        <—dosyadaki kodlar buraya gelecek!!!! –>
//]]>
</script>

*** En güvenilir kaynak olan yani kendi blogunuzun içini kodları yüklediniz ama bu yönteminde bir kötü yanı veya zararı var.

 

Zararı Nedir?

Şablonunuz yani temanız’da daha fazla kod olacak.Bu da blogunuzun açılışını çok azda olsa etkileyecek. Bu durum sizi korkutmasın. Çünkü çok fazla bir yavaşlama olmuyor. Bir zamnalarbazı kodları ben de kendi blogum’ da kullanıyordum ve öyle korkulacak bir yavaşlama görmedim. Tabiki 2-3 saniye size fazla gelirse bilemem.

Galiba yazacak başka bir şey kalmadı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Minecraft Unreal Engine İle Yapılsaydı Oynar mıydınız?

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir