Dünyanın En Tehlikeli Yerleri Nereler?
Dünyanın En Tehlikeli Yerleri
3

Dünyanın En Tehlikeli Yerleri


Daha önce “Dünyanın En Tehlikeli YerleriDünyanın En Ölümcül Yerleri” bu tarz bir makale paylaşımı yapmamıştım. Kendime sordum peki neden, neden bu tarz bir makale paylaşmadım? İşte şimdi paylaşıyorum.

Bu yerlerde; Vahşi hayvanlar, zehirli gazlar, tehlikeli yollar, zorlu iklim şartları ve bir çok tehlikeli şey bulunmakta. İşte yaşadığımız gezegenin ilginç ve bir o kadar da tehlikeli yerlerinden bazıları. Sizin de eklememi istediğiniz yerler varsa yorumda belirtmeyi unutmayın.

Ölüm Vadisi, ABD -Dünyanın En Ölümcül Yerleri

Ölüm Vadisi ABD

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Ölüm Vadisi Doğa Parkı, okyanus seviyesinin 86 metre aşağısında bulunan Badwater Havzasını da içinde barındıran büyük bir alandır. Yaz aylarında hava sıcaklığı 60 dereceye kadar çıkabilirken, toprak ve kayaların sıcaklığı ise 74 dereceye kadar çıkabiliyor. Bu şartlara göre hayatta kalmak sadece insanlar için bir çok canlı türü içinde çok zor.

Washington Dağı, ABD – Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

Washington Dağ

Washinton Dağı’nın zirvesindeki rüzgarlar, dünyadaki en hızlı rüzgarlar olarak tarihe geçmiştir. Rüzgarın hızı saatte ortalama 327 km/s olarak ölçülmüştür ve bu hızı hayal bile etmemiz çok zor. Ayrıca buradaki sıcaklık -40 dereceye kadar varabilmektedir. Bu yüzden dünyanın en ölümcül noktalarından birisi olarak kabul görmüştür.

Kawah İjen Volkanı, Endonezya

Kawah İjen Volkan

Endonezya’daki Kawah İjen aktif yanardağının üzerinde bulunan krater, sürekli zehirli gazlar salgılamakta ve 2600 metre yüksekliğinde aktif bir volkan olan Kawah’ın ağzındaki krater gölünün derinliği yaklaşık 212 metreyi buluyor. Bu gölde yaklaşık olarak 38 milyon metre küp sülfürik asit ve hidrojen klorür karışımından oluşan, dünyanın en güçlü asidi bulunuyor. Volkanik gaz patlamalarıyla her gün 4 ton kadar zehirli sülfür gazının dışarı salındığı volkan, içerdiği kükürt sebebiyle parlak mavi bir lav akıntısına sahip. Volkanın yakınlarında bu zehirli gazı solumak sağlığa bir hayli zararlı…

Eğer merak ederseniz;


Markalar ve Samimi Logoları


Yılan Adası, Brezilya

Yılan Adası

Bence Dünyanın En Tehlikeli Yerleri arasında, Brezilya’nın Sao Paolo sahili yakınlarında yer alan Queimada Grande adası en tehlikeli olanı. Uzaktan çok hoş bir yer olarak gözükse de yaşamak istemediğiniz bir yer aslında, çünkü bu ada dünyanın en tehlikeli yerlerinden birisi. Bunun nedeni ise bu adada 3900’den fazla zehirli yılan türünün olması. Kayıtlara göre adaya giriş 1920 yılından beri yasak. Yasak olmasa bile bu adaya gitmek isteyenlerin olacağını düşünmüyorum eğer gitmek isteyen varsa psikopattır herhalde.

Madidi Ulusal Parkı, Bolivya

Madidi Ulusal Park

Yaklaşık 2 milyon hektar büyüklüğünde olan Madidi Ulusal Parkı, dünyanın en büyük biyolojik çeşitliliğine sahip alanı. Bolivya da yer alan bu parkta yok yok. Ölümcül dev başlı karıncalardan yılanlara, zehirli kelebeklerden jaguarlara, yaban domuzları, ayılar ve zehirli böceklere kadar birçok ölümcül/tehlikeli canlı türleri burada yaşıyor. Bittiğini sandınız dimi? ama bitmedi! Hayvanların yanı sıra parkta bulunan bitkiler de bünyelerinde zehirli tohumlar ve yapraklar barındırıyor. Burada bulunan herhangi bir bitkiye küçük bir dokunuş bile ölümcül hastalıklara neden olabilir.

Bikini Atolü, Marshall Adaları – Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

Bikini Atol

Marshall Adaları’nda bulunan Bikini Adası, aslında bir “atol“‘dür. Aynı zamanda “Mercan Adaları” olarak da bilinir. Bu atol uzaktan okyanusun içine gizlenmiş bir cennet gibi gözükse de uzaktan yakından bir alakası yok çünkü burası geçmişte birçok radyoaktif ve nükleer deneye ev sahipliği yaptığından günümüzde yaşanılır bir durumda değil.

Yungas Yolu, Bolivya

Yungas Yol - Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

Yine bir Bolivya ile karşı karşıyayız. “Ölüm Yolu” olarak da bilinen Yungas Yolu, sadece 3 metre genişliğe sahiptir ve virajların birçoğunda bariyer yoktur. Yol ise çoğu zaman sisle kaplı oluyor. 1995 yılında dünyanın en tehlikeli yolu ilan edilmiştir çünkü bu yolda yılda ortalama 350 kişinin öldüğü ortaya çıkmıştır. Günümüzde buraya daha güvenli bir yapılmış olunsa da bazı kendini bilmez macera tutkunları hala bu yolu kullanmaktalar.

Natron Gölü, Tanzanya – Dünyanın En Tehlikeli Yerleri

Dünyanın En Ölümcül Yerleri - Natron Göl

Tazmanya/Tasmanya ile yakından uzaktan alakası yok :) Tanzanya, Doğu Afrika’da bir ülkedir.
Tanzanya’da bulunan Natron Gölü, içinde veya çevresinde ölen canlıları doğal yollarla mumyalayan bir yapıya sahip. Bunu sağlayan yapı ise gölün pH değerinin ve sodyum karbonat oranının bir hayli yüksek olması. Bu sayede gölün suyu, burada ölen canlıların vücutlarında doğal mumyalama etkisi yaratıyor. Bazı hayvanlar bu pH değerine adapte olabilirken insanların olması mümkün değil çünkü Ph değeri bir hayli yüksek. Eğer bir insan bu göle girmeye kalkarsa göle girdiği anda derisi anında yanmaya başlayacaktır. Bu yüzden bu göle girmek kesinlikle yasak!

Afar Üçgeni, Etiyopya

Dünyanın En Tehlikeli Yerleri - Afar Üçgeni

Etiyopya’da deniz seviyesinin 100 metre altında bulunan Afar Üçgeni bölgesinin sıcaklık ortalaması 35 derecedir. Bazı günler ise bu sıcaklık 60 dereceye bile çıkabilmekte. Bu geniş bölge, Erta Ale Yanardağını, depremler dolayısıyla sürekli lavlarla dolan iki dev “lav havuzunu” ve eriyik ve asidik bir toprağa sahip olan Danakil Çöküntüsü’nü içinde barındırmakta. Uçsuz bucaksız tuzlu düzlükleri, kavurucu kumları, depremleri, aşırı sıcak iklimi ve aktif volkanları ile bu bölgede hayatta kalmak imkansız!

İskelet Sahili, Namibya – Dünyanın En Ölümcül Yerleri

İskelet Sahili - Dünyanın En Ölümcül Yerleri

Son olarak Dünyanın En Ölümcül Yerleri, Namibya’nın başkenti olan Windhoek’ten yaklaşık olarak 390 KM uzaklıktaki İskelet Sahili, Atlat Okyanusu ile Namib Çölü arasında kalan, son derece ıssaz ve zorlu coğrafyadır. Bu bölgede yoğun sis, şiddetli fırtınalar ve dev dalgalar sayısız gemiyi batırmış ve kıyıya sürüklemiştir. Ayrıca sahil zor şartlar sebebiyle ölen kaplumbağa, fok balığı, balina ve hatta insan kemiklere mezar olmuştur. Efsane(ler)ye göre, Portekizli gemicilerin “Cehennem Kıyıları” dediği bu sahile yakın giden gemiler, yoğun soğuk su akıntısı ya da yoğun rüzgarın oluşturduğu sisten kurtulamayınca sığ kayalıklara otururmuş. Kazadan kurtulmayı başaran gemiciler ise bu kez soğuk okyanustan kurak ve sıcak çöle düşer, susuzluktan ölürlermiş. Bu sahil güvenlik nedeniyle sadece sabah turistlerin ziyaretine açıktır.

4.7/5 - (3 Oy)

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Gerçekten görülmesi gereken yerler bir gün neden olmasın:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir