Doğru Zannettiğimiz 10 Yanlış

Doğru Zannettiğimiz 10 Yanlış


* Gökkuşağı’nda Yedi Rengin Olduğunun Söylenmesi

Gökkuşağı’nda ki renkler turuncu, mor, yeşil, kırmızı, sarı, mavi ve çivit mavisi olarak bilinir. İşin aslı öyle değildir! Gökkuşağı’nda kesintisiz bir renk spektrum’u (çeşitlilik, sürekli farklı renk) vardır, ancak insanın renk algısı, sadece yedi renk olduğunun zanneder. Bazı gökkuşakların da ise insan gözünün görebileceği yediden fazla renk çeşitliliği vardır.

* Pisa Kulesi Bilerek Yamuk Yapılmıştır

İtalyanlar bu ünlü çan kulesini aslında ilk yapıldığında dik olarak tasarlamıştır. Fakat yapıldığı zemin yumuşak olduğundan dolayı 1173 yılından itibaren güneye doğru yavaş yavaş kaymaya başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Demek ki neymiş dikeceğiniz zemini iyi seçmek gerekiyormuş :/ Bu tür bilgilerde kendimi tutamıyorum da 😀

* Alexander Graham Bell ‘in İlk Telefonu İcat Ettiğinin Bilinmesi

Hepimiz Alexander ‘ın telefonu icat ettiğini ve ilk olarak sekreteri Watson ‘ı aradığıyla ilgili hikayeyi duymuşuzdur. Fakat aslında işin gerçeği o yönde değil sevgili dostlar. Çalışan ilk telefon Alexander ‘ın icadından tamı tamına 14 sene önce bulunmuştur. 1861 yılında Alman bir mucit olan Philipp Reis tarafından ilk telefon testleri başlanmıştı. Alman Mucit bu icadına “Reis Telephon” ismini vermiştir. Reis Telephon isimli bu icat müzik notalarını oldukça net olarak iletebiliyorken, insan sesini ise çok zayıf bir şekilde iletebiliyordu. İnsan sesinin tel üzerinden ilk iletiminin Reis tarafından üretilen cihazla gerçekleştirildiği su götürmez bir gerçek. Bunda hemfikiriz dimi! Ancak buna rağmen bütün övgüyü Bell alıyor değil mi? Demek ki neymiş birileri bulur birileri bunu geliştirir 🙂

* Çin Seddi, Aydan Görülebilir

Ay da iseniz pek çok şeyi görmek mümkündür fakat ÇİN Seddini görmek bunlardan biri değildir. 1938 yılında Richard Haliburton ‘ın yayımladığı “Second Book of Marvels” isimli kitabında  ÇİN Seddinin ayndan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etmiştir. Fakat Çin Seddini, aydan görmeyi bırakın uydudan bakarken bile görmek imkansız. Bunun nedeni genişliğinin 5 metre olması çevresindeki renklerle aynı renkte inşa edilmesi.

* Vejeteryanler Asla Hayvansal / Etsel Ürünler Tüketmezler

Vejeteryan kişiler bünyesinde birçok alt grubu barındırır. Balık ve kümes hayvanları, yumurta ve mandıra ürünlerini tüketen vejeteryanlar Vb. Bu biraz saçma bilgiydi ama napıyım on ‘a tamamlamam gerekiyordu :'(


Web Tarayıcılarına Bulaşan Kötü Yazılımlar Temizleme


* Balığın Yanında Süt ve Süt Ürünleri Yenmez İçilmez (Yoğurt Vb.)

Bilinenin aksine balık tazeyse süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketilmesinde sakınca yoktur. Zehirlenmenin sebebi yoğurt vb. süt ürünleri değil, balığın içinde bulunan “histamin” protein ‘idir. Bu madde süt ürünlerinde de olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki “histamin” miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığımızın tazeliğine güveniyorsanız, süt ürünleriyle birlikte tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

* Balıkların Hafızası Birkaç Saniyeliktir

Vay be zamanında buna ne inanmıştım 🙂 Tabi çocukken canım hemen ezmeyin. Neyse gelelim bizi kültürlendirecek bilgiye. Japon balığının en az üç aylık bir hafızaya sahip olduğunu biliyor muydunuz? Diğer balık türlerini düşünemiyorum bile.

* Bukalemunlar Tehlike Hissettikleri Anda Renk Değiştirirler

Bukalemunların renk değiştirmesinin sebebi sadece tehlike anı değildir. Karşı cinsi etkileme yöntemi veya vücut sıcaklığını ayarlama da olabilir.

* Kelebeklerin Ömrü Bir Gündür

Bazı ergin (gelişimini tamamlamış, olgunlaşmış) kelebeklerin ömrü Bir veya İki aya kadar çıkabilir. Birkaç mevsim yaşayabilenler, kış uykusuna yatabilenler veya daha sıcak bölgelere göç edebilen kelebekler olabilir. Yani bütün Kelebeklerin ömrü 1 GÜN değildir

* Amerika Devleti İsmini Amerigo Vespucci ‘den Almıştır

Amerika ismini İtalyan haritacı ve tüccar olan Amerigo Vespucci ‘den almamıştır. Amerikanın ismi, Galli ve zengin bir tüccar olan Richard Ameryk ‘den gelmektedir. Ameryk, John Cabot ‘un ikinci atlantiği geçen yolculuğundaki baş sermayedarı idi. Mayıs 1497 ‘de Cabot, küçük gemisi Matthew ‘le Labrador ‘a ulaşmıştır ve Vespucci ‘den iki yıl önce Amerika toprağına ayak basan ilk Avrupalı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*