Doğru Zannettiğimiz 10 Yanlış
Doğru Zannettiğimiz 10 Yanlış
1

Yine akıl küplerinin doluşacağı bir makale hazırlamak istedim. Günlük hayatta veya genel kültürümüzde küçüklükten beri yer edinmiş olan bazı bilgiler var ve bu bilgilerin aslında bize yanlış olarak aktarıldığını göreceksiniz. Bu makalede “Doğru Zannettiğimiz 10 Yanlış” üzerine olacak. Bu sayı tabii ki çoğaltılabilir.

Doğru Zannettiğimiz 10 Yanlış

1. Gökkuşağı’nda Yedi Rengin Olduğunun Söylenmesi

Gökkuşağında ki renkler mor, turuncu, yeşil, kırmızı, mavi, sarı ve çivit mavisi olarak bilinir. Fakat işin aslı öyle değildir. Gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrum’u (çeşitlilik, farklı renkler) vardır, ancak insanın renk algısı, sadece yedi renk olduğunu zanneder. Bazı gökkuşakların da ise insan gözünün görebileceği yediden fazla renk çeşitliliği de vardır.

2. Pisa Kulesi Bilerek Yamuk Yapılmıştır

İtalyanlar bu ünlü çan kulesini sanılanın aksine ilk yaptıklarında yamuk değil, dik olarak tasarlamışlardır. Fakat yapıldığı zemin yumuşak olduğundan dolayı 1173 yılından beri sürekli güneye doğru yavaş yavaş kaymaya başlamıştır ve günümüze kadar gelmiştir.

3. Alexander Graham Bell ‘in İlk Telefonu İcat Ettiğinin Bilinmesi

Hepimiz Alexander ‘ın telefonu icat ettiğini ve ilk olarak sekreteri Watson‘ı aradığıyla ilgili hikayeyi duymuşuzdur veya okulda ders olarak görmüşüzdür. Fakat işin gerçeği o değil. Çalışan ilk telefon Alexander’ın icadından tamı tamına 14 sene önce bulunmuştur.

1861 yılında Alman bir mucit olan Philipp Reis tarafından ilk telefon testleri başlanmıştı. Alman Mucit bu icadına “Reis Telephon” ismini vermiştir. Reis Telephon isimli bu icat müzik notalarını oldukça net olarak iletebiliyorken, insan sesini ise çok zayıf bir şekilde iletebiliyordu. İnsan sesinin tel üzerinden ilk iletiminin Reis tarafından üretilen cihazla gerçekleştirildiği su götürmez bir gerçek. Fakat buna rağmen bütün övgüyü Graham Bell alıyor. Sadece bulmak yetmiyor geliştirmekte gerekiyor.

4. Çin Seddi, Aydan Görülebilir

Ay da iseniz pek çok şeyi görmek mümkündür fakat ÇİN Seddini görmek bunlardan biri değildir. 1938 yılında Richard Haliburton‘ın yayımladığı “Second Book of Marvels” isimli kitabında  ÇİN Seddinin Aydan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etmiştir. Fakat Çin Seddini, aydan görmeyi bırakın uydudan bakarken bile görmek imkansız. Bunun nedeni genişliğinin 5 metre olması çevresindeki renklerle aynı renkte inşa edilmesi. Doğru Zannettiğimiz 10 Yanlış makalesinde en çok dikkatimi çeken bu konuydu.

5. Vejeteryanler Asla Hayvansal / Etsel Ürünler Tüketmezler

Vejetaryen kişiler bünyesinde birçok alt grubu barındırır. Balık ve kümes hayvanları, yumurta ve mandıra ürünlerini tüketen vejetaryenler de vardır. Tabii bunlar çoğaltılabilir. Bunun biraz gereksiz bilgi olduğunun farkındayım ama ne yapayım on‘a tamamlamam gerekiyordu :'(


Web Tarayıcılarına Bulaşan Kötü Yazılımlar Temizleme


6. Balığın Yanında Süt ve Süt Ürünleri Yenmez İçilmez (Yoğurt Vb.)

Bilinenin aksine balık tazeyse süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketilmesinde sakınca yoktur. Zehirlenmenin sebebi yoğurt gibi süt ürünleri değil, balığın içinde bulunan “histamin” protein’idir. Bu madde süt ürünlerinde de olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki “histamin” miktarını artırabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa veya kaşıntıya neden olabiliyor. Balığımızın tazeliğine güveniyorsanız, süt ürünleriyle birlikte tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

8. Balıkların Hafızası Birkaç Saniyeliktir

Vay be zamanında buna ne inanmıştım :) Tabi çocukken canım hemen ezmeyin. Neyse gelelim bizi kültürlendirecek bilgiye. Yapılan bir araştırmaya göre Japon balığının en az üç aylık bir hafızaya sahip olduğu keşfedilmiş. Peki siz bunu biliyor muydunuz? Diğer balık türlerini düşünemiyorum bile.

8. Bukalemunlar Tehlike Hissettikleri Anda Renk Değiştirirler

Bukalemunların renk değiştirmesinin sebebi sadece tehlike anı değildir. Karşı cinsi etkileme yöntemi veya vücut sıcaklığını ayarlama da olabilir bu renk değiştirme olayı.

9. Kelebeklerin Ömrü Bir Gündür

Bazı ergin (gelişimini tamamlamış, olgunlaşmış) kelebeklerin ömrü Bir veya İki aya kadar çıkabilir. Birkaç mevsim yaşayabilenler, kış uykusuna yatabilenler veya daha sıcak bölgelere göç edebilen kelebekler olabilir. Yani bütün Kelebeklerin ömrü 1 GÜN değildir

10. Amerika Devleti İsmini Amerigo Vespucci’den Almıştır

Amerika ismini İtalyan haritacı ve tüccar olan Amerigo Vespucci’den almamıştır. Amerika’nın ismi, Galli ve zengin bir tüccar olan Richard Ameryk’den gelmektedir. Ameryk, John Cabot’un ikinci Atlantik’i geçen yolculuğundaki baş sermayedarı idi. Mayıs 1497’de Cabot, küçük gemisi Matthew’le Labrador’a ulaşmıştır ve Vespucci’den iki yıl önce Amerika toprağına ayak basan ilk Avrupalı olmuştur.

Doğru Zannettiğimiz 10 Yanlış makalesinin sonuna geldik.

5/5 - (1 Oy)
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. faydalı paylaşım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir