1. Anasayfa
 2. MAKALE

CS:GO ‘da Radara Spot İsimleri Koyma

CS:GO ‘da Radara Spot İsimleri Koyma
0

Merhaba arkadaşlar, kendim de bir Counter Strike: Global Offensive oyuncusu olarak daha önce hiç oynamadığımız veya henüz yeni çıkmış olan bir haritada öldükten sonra takım arkadaşlarımıza düşmanın konumunu söyleyememenin verdiği çaresizliği gayet iyi bilirim :) Bu yazımızda oyun içinde radara spot isimleri koyma ve radarı kişiselleştirme işlemlerini nasıl yapacağımızı göreceğiz.

Düşmanınızın konumunu bilmek, şüphesiz büyük bir avantajdır. Simple Radar, yüksek kontrastlı renk şeması ve geometrik doğrudanlığa sahiptir. Bu radar sizi diğer oyunculardan daha iyi bir konuma getirecek…

Neyse konuyu fazla uzatmayı sevmem direkt olarak nasıl yapacağınızı anlatıyorum. Ondan sonra dilerseniz SSS kısmından aklınıza takılan sorulara cevap bulabilir veya yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.


Başka bir yazı: https://technovadi.com/makale/slam-kullanmadan-csgoda-muzik-calmak/


Öncelikle simpleradar.com sitesine girdikten sayfayı çok az aşağı kaydırdıktan sonra çıkan menülerden Download menüsüne tıklıyoruz.

CS GO Radar Spot İsimleri İndirme scaled

Bu menü bizi aynı sayfa içerisinde Download bölümüne götürecektir. Dilerseniz buradan DEFAULT veya LITE sürümlerine tıklayıp direkt indirebilirsiniz.

CS GO Radar Spot İsimleri Default Lite scaled

Eğer radar tasarımınızı kişiselleştirmek istiyorsanız sayfayı biraz daha kaydırıp CUSTOMIZE bölümüne gelin.

CS GO Radar Spot İsimleri Kişiselleştirme scaled

Burada kendi SimpleRadar kombinasyonumuzu oluşturmak için seçenekler görüyoruz. Choose Background kısmından arkaplanımızı seçebiliriz. Kendiniz deneyerek veya aşağıdaki resimde farkı görebilirsiniz.

Add Layers kısmından desenleri ve/veya satın alma bölgelerini radarınızda göstermeyi seçebilirsiniz.

Radara Spot İsimleri Koyma

Yazımızın başlığında da görebileceğiniz gibi asıl önemli olan kısım burası :) Normal CS:GO radarında harita üzerindeki bölge isimleri bulunmaz. SimpleRadar burada bize bu avantajı sağlıyor. Eğer bu ayarı yapmak istiyorsak tek dikkat etmemiz gereken nokta “CALLOUTS FOR INGAME AND SPECTATORS” seçmektir. “CALLOUTS FOR SPECTATORS (GOTV, BIGMAP) ONLY” ayarı sadece izleyici modundayken ve ölü ekranında görünen büyük map ‘i değiştirecektir.

CS GO Radar Spot İsimleri Callouts scaled

Her şey bittiyse “DONE CUSTOMIZING?” altında “DOWNLOAD CURRENT” butonuna basarak kişiselleştirdiğiniz radar dosyalarınıza erişebilirsiniz.

CS GO Radar Spot İsimleri Done Customizing

Gel gelelim kurulum aşamasına… Steam Kütüphanemizden CS:GO ‘ya sağ tıklayıp Özellikler’e geliyoruz.

CS GO Radar Spot İsimleri CS GO Özellikler

Açılan pencereden Yerel Dosyalar sekmesine gelip “Yerel dosyalara göz at…” butonuna tıklıyoruz.

CS GO Radar Spot İsimleri Dosyalara göz at

Karşımıza oyunun dosyalarının bulunduğu klasör çıkıyor. Buradan csgo/resource/overviews dizinine gelip indirmiş olduğumuz zip dosyasına çift tıklayıp içindeki dosyaları buraya sürüklüyoruz. (readme.txt ‘yi koymanıza gerek yok)

CS GO Radar Spot İsimleri Sürükle scaled

Tebrikler.. Artık oyunumuzda indirdiğimiz pakette bulunan haritalara girersek radarımızın değiştiğini farkedeceğiz.

CS GO Radar Spot İsimleri Radar

Sıkça Sorulan Sorular

1-) SimpleRadar kullandığım için VAC ban yer miyim ?

Oyun içerisinde değiştirilmiş resim kullanmanız yasaklanmanıza neden olmaz. Bu radar dosyaları orjinal radar dosyalarıyla aynı boyutta oldukları için VAC tarafından taranamazlar ki taransa dahi ban yemezsiniz. Sadece eşleştirme sıkıntıları yaşarsınız. Sıkıntı yaşarsanız dosyaları doğrulamanız gerekebilir.

Not: Dilerseniz radarın içine koyulmuş SimpleRadar logosunu DDS uzantılı dosyaları düzenlemeyi biliyorsanız değiştirebilirsiniz veya başka düzenlemelerde yapabilirsiniz.

2-) En iyi deneyim için radar ayarlarım nasıl olmalı ?

Geliştirici konsolu açıp aşağıdaki komutları yazın veya cfg’nize ekleyin.

 • cl_radar_scale 0.5 veya daha üstü
 • cl_radar_rotate 1, ancak 0 ile de çalışır (bazı desenler 0 ve düşük radar ölçeği ile titrek olabilir)
 • cl_radar_always_centered 1 ya da 0 – farketmez
 • cl_radar_icon_scale_min 0.4

3-) SimpleRadar hangi haritalarda çalışıyor ?

 • Cache
 • Dust 2
 • Inferno
 • Mirage
 • Nuke
 • Overpass
 • Train

Zevk size kalmış.. Keyifli oyunlar.. Attığınız headShot olsun :D

Makaleyi Oyla post

Ben Cemal Yıldırım. Yazılım kariyerime 13 yaşımda başladım ve Yazılım Geliştirici olarak devam etmekteyim. C, C++, C#, JAVA, JavaScript, PHP, E-Mailing Sistemleri, SQL, MongoDB ve ayrıca en popüler Framework'lerden olan; React.JS, Angular.JS, Vue.JS gibi güncel yazılım dili ve geliştiricileri ile daha hızlı ve profesyonel projeler geliştirmeyi sağlıyorum. Şu sıralar bir yazılım mimarisi ve tasarım modeli olan ve son zamanlarda kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış MicroService mimarisi ile ve daha çok bu mimari ile adını sık duyduğumuz Docker, Kubernetes, RabbitMQ ve Kafka, Ocelot Gateway yapıları ile ilgilenmekteyim. Ayrıca technovadi.com sitesinde makaleler yayınlayan bir insan evladıyım.. ;) İş sorguları için; [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Güncel CV için; https://1drv.ms/b/s!Al2P1iPuq62Sgq5Ya9dF13P6Qt0xSw?e=O7IehT linkinden CV'me ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir