1. Anasayfa
  2. HABER

Netflix Resmen Türkiye’ye Geldi

Netflix Resmen Türkiye’ye Geldi
NETFLIX Resmen Türkiye’ye Geldi,
0

Dün itibariye çevrimiçi dizi ve film yayını yapan Netflix Resmen Türkiye’ye Geldi. Netflix Türkiye fiyatları ve hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

NETFLIX Resmen Türkiye’ye Geldi
NETFLIX Resmen Türkiye’ye Geldi

İnternet üzerinden hizmet veren medya sağlayıcısı olan Netflix, dün resmi olarak Türkiye‘ye geldi.

Bir ayağımız Türkiye’de, bir ayağımız da internet üzerinden Kaliforniya civarlarında yaşayan insanlar olarak (Dns veya Vpn :) ) ne zaman bir dizi izlesek, bir laf duyup yıllardır üzülüyorduk: Netflix. Artık Amerika’da kocaman bir fenomen hâline gelmiş olan, eskiden kiralık DVD satan, şimdi ise HBO ve AMC gibi baba üretici kanallarla yarışan Netflix, bugüne kadar bizim için bir hayaldi :O

Bu uzak hayal, artık gerçek oldu. Eminiz ki günlerce hatta aylarca konuşulacak kadar büyük bir gelişme bu. Bu hayırlı haberi, Netflix’in kurucusu ve CEO’su Reed Hastings, 2016 Consumer Electronics Show’da, Las Vegas’ta patlattı. Netflix, ani bir kararla, “artık ben belirli bir topluluğun kanalı değilim” dedi, 130 yeni ülkede yayına başladığını duyurdu.

Bu haberin bizim için iyi olan tarafı ise, bahsi geçen 130 ülke arasında Türkiye’nin de olması. Netflix, şimdiye dek yaklaşık 60 ülkede hizmet vermekteydi. Bu sayı, listeye eklenen yeni ülkelerle birlikte 190’ı bulmuş durumda.

Amerika ve bazı Avrupa bölgelerinde hizmet veren bünyesinde binlerce dizi ve filmi barındıran Netflix, dün itibariyle resmi olarak Türkiye‘de hizmet vermeye başladı.

İŞTE FİYAT TARİFESİ

Basic, Standard ve Premium olmak üzere 3 farklı üyelik tipi bulunan Netflix, aylık fiyatları ile dikkat çekiyor.

Netflix Türkiye üyelik fiyatları ne kadar?

-Giriş paketi olarak tabir edilen ve aylık 26,99 TL olan Netflix Basic paketinde, dizi ve filmleri tek bir ekrandan 720P izleyebiliyorsunuz.

-Aylık 33,99 TL olan Netflix Standard paketinde 2 farklı ekranda aynı anda 1080P izleyebiliyor.

-Son olarak ise en üst paket olan Netflix Premium paketinde ise aylık 40,99 TL ödeyerek 4K çözünürlükte 4 farklı ekrandan aynı anda izleyebiliyorsunuz.
NETFLIX Resmen Türkiye’ye Geldi

Burada kast edilen cihaz sayısı, üyelik değil. Bir hesaptan aynı anda kaç farklı cihazdan izleyebileceğiniz. Yani siz televizyondan Supernatural izlerken, başka biri(anne, kanka, sevgili ;) ) sizin hesaptan başka bir cihazla başka birşey izleyebilir. İlk 1 ayın ne olursa olsun ücretsiz olduğunu da dile getirelim.

Netflix üyeliği aldıktan sonra dizi ve filmleri tablet, televizyon, telefon ve laptoplarınızdan izleyebilirsiniz.

“Peki bu fiyat karşılığında ne alıyoruz?” diye düşündüğünüzün farkındayız. Netflix’in Narcos, Jessica Jones, Grace and Frankie, Sense8, Daredevil gibi orijinal işleri zaten var. Fakat görebildiğimiz kadarıyla Orange is the New Black, House of Cards gibileri de eklenmemiş. Onun haricinde Arrow, Gossip Girl, That 70s Show, The IT Crowd, Brooklyn Nine-Nine gibi dizileri de görebildik ilk bakışta. Yani dizi skalası Amerika kadar geniş değil, ama ortalama bir Avrupa ülkesi kıvamındayız. Filmler ise gayet zengin gözüküyor. Yalnız bir şeyi hatırlatmakta fayda var. Netflix günceli takip etmiyor. Hiçbir yerde etmiyor. Netflix’i internetten yayın yapan açık büfe bir DVD dükkanı gibi düşünün. Orijinal işler haricinde hiçbir dış dizi, boxset’i çıkmadıysa Netflix’e de uğramıyor. Yani sezon sezon ekleniyorlar.

Peki o hâlde artısı ne bu meselenin, neden para verelim?” dediğinizi duyar gibiyim.  Hemen söyleyeyim; Birincisi, kullanım rahatlığı bizim illegal sitelere kıyasla çok kaliteli bir arayüze sahip. Bir sonraki bölüme Credits (Jenerik) sahnesi esnasında otomatik geçmesi, farklı cihazlarda mükemmel çalışması, Chromecast, AirPlay gibi özellikler sayesinde TV’ye çok kolay bağlanması, aynı zamanda muhtemelen Türkiye’ye de gelecek PS4, Xbox One app’leri sayesinde dizi ve film izleme alışkanlığınız seviye atlayacak. Ayrıca kullanınca fark edeceksiniz ki, adamların video player’ı bir mühendislik harikası. İnternet hızınıza uygun kaliteyi sizi sıkmadan bulabilmek konusunda muazzam ve sarsıntılı bağlantılarda bile cam gibi görüntü verebiliyor.  O yüzden, benim tavsiyem kenarda, köşede harcayabileceğiniz 35 liranız varsa hemen satın almanız. Eğer ben 35 Tl veremem çok pahalı diye düşünüyorsanız 2 kişi ortaklaşa alabilirsiniz. Yukardada bahsettiğimiz gibi Standart Paketde 2 kişi izleyebiliyor. 35/2 = 17,5 Tl :D Yakın zamanda Netflix Türkiye’de olan ve izlemeniz gereken dizileri de paylaşacağım.

 

ALTYAZI SIKINTISI

Türkiye’ye gelmesiyle birlikte Netflix’in dizi ve filmlerde Türkçe dublaj ve altyazı seçeneğinin bulunmadığı dikkatimizi çekti. Altyazı sisteminin ilerleyen haftalarda devreye alınması bekleniyor. Bir diğer tahmin ise 2016 yılının sonuna kadar hem altyazı hemde dublaj seçeneğinin gelebileceği.

71 MİLYONDAN FAZLA EVE GİRDİ

2015 yılı itibariyle 71 milyondan fazla eve girmeyi başarabilen Netflix, sadece 2015 yılının son çeyreğinde 12 milyar saat yayın yaptı. Bir önceki yıl bu rakam 8.25 milyar saatte kalmıştı. 2015 yılında toplam streaming saati ise 42.5 milyar saat olarak belirtildi. Şimdi de Netflix’in yeni gireceği ülkelerle birlikte bu sayıların katlanması bekleniyor.

Netflix Çin, Suriye, Kuzey Kore ve Kırım dışındaki pek çok bölgeyi kapsıyor

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir