1. Anasayfa
  2. GÜVENLİK

Bu Yıl Android Birkez Daha Delik Deşik Oldu!

Bu Yıl Android Birkez Daha Delik Deşik Oldu!
Android Birkez Daha Delik Deşik Oldu
1

Android Chrome Üzerinde Tehlikeli Bir Açık Daha Saptandı!

Bir hacker takımı Android için yayınlanan Chrome uygulamasının son sürümünde önemli ve tehlikeli bir açık keşfetti.

Tokyo’da düzenlenen bir güvenlik konferansında ortaya atılan iddiaya ve yapılan demoya göre, Android işletim sisteminde Chrome tarayıcı üzerinde cihazın tüm kontrolünü ele geçirebilmeye yol açabilen bir açık var. JavaScript v8 altyapısını kullanarak kullanıcının telefonun kontrolünün ele alınmasını sağlayan bu açık için Google’ın hemen harekete geçmesi de bekleniyor. Bu açık akıllı telefonda kullanıcının her hangi bir komut vermesini ya da uygulama kullanmasını beklemeden sessizce kontrolü ele alabiliyor.

Hackerların buldukları bu açık Tokyo’da düzenlenen güvenlik konferansında açıklandıktan sonra gözler Google’a çevrildi. Bunun önemli sebeplerinden biri Google’ın bu açığı ne zaman kapatacağı değil, açığı bulanlara ne kadar ödül vereceğinin merak ediliyor olması. Bildiğiniz gibi Google bu tür güvenlik açıklarını bulanlara belli bir para ödülü veriyor. Ödül avcısı hackerlar genellikle toplum yararına değil, daha çok ödül için uygulamaları didikliyorlar.

 

Güvenlik Uzmanlarından Hayat Kurtaran 5 Tavsiye

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir