YouTube Gelen Arkadaşlık Özelliği

YouTube Gelen Arkadaşlık Özelliği


İşin garibi bütün sosyal medya şirketleri birbirinden bir şeyler çalıyor ve YouTube ‘da şuan arkadaşlık sistemini aktif etmiş durumda. Yakında “Durum Mesajı” da gelir 🙂

Gün geçmiyor ki Teknoloji gelişmesin ve sosyal medyalar arasındaki sürekli bilgi çalma olayı artmasın. Sonunda YouTube‘ da bulaştı bu çalma işine.🙂 Fakat hemen ön yargılı olmayalım “YouTube” şuanda sadece arkadaşlık sistemi var ve bu arkadaşlık sistemi sayesinde yeni kişileri arkadaş olarak ekleyebilir, onlarla sohbet edebilir veya kanalımıza yüklediğimiz/izlediğiniz videoları paylaşabiliriz.

Önemli: YouTube Arkadaşlar özelliği şuan için sadece mobil platformlarda çalışıyor. 🙁

Peki Sistem Nasıl İşliyor?

Sistem’in çalışma prensibi gayet basit. Arkadaş eklemek için, eklenecek kişinin telefon numarasına yada davet linkine ihtiyacınız olacak.

Davet Linki İle Arkadaş Nasıl Eklenir?

 1. Paylaşılanlar sekmesine  gidin.
 2. Kişileri görüntüleyi seçin.
 3. “Tanıyor olabilecekleriniz” bölümüne tıklayın. Burada Google ürünlerini kullanımınıza bağlı olarak tanıyor olabileceğiniz kişiler yer alır.
 4. Davetiye göndermek için Davet et  öğesine tıklayın.

Daha sonra, Daha fazla kişi ekle’ye dokunarak da davet gönderebilirsiniz. Davetleri telefon listenizdeki kişilere kısa mesaj yoluyla veya istediğiniz bir uygulama aracılığıyla davet bağlantısı olarak gönderin.

Önemli: Video paylaşabilmeniz için alıcının davetiyenizi kabul etmesi gerekir. Alıcıların davetinizi kabul edebilmek için YouTube mobil uygulamasına ve bir Google hesabına sahip olması gerekmektedir. Davetler kabul edilmediği takdirde davet bağlantılarının süresi 72 saat sonra dolar! (Bildiğimiz para birimi olan “$” değil.) 🙂

Kişi listesini görüntüleme ve yönetme

YouTube kişilerinizi, YouTube mobil uygulamanızdan görüntülemek veya yönetmek için;

 1. Paylaşılanlar sekmesine  gidin.
 2. Kişiler’i seçin.
 3. Kanalını görüntülemek, kişilerinizden kaldırmak veya engellemek istediğiniz kişiye dokunun.
Bir video paylaşırken, tanıyor olabileceğiniz kişiler YouTube ve diğer Google ürünlerini (Gmail gibi) kullanımınıza göre öneri olarak gösterilebilir. “Tanıyor olabilecekleriniz” bölümündeki bir kişiyle video paylaştığınızda, o kullanıcının paylaşılan videoyu izleyebilmesi için davetiyenizi kabul etmesi gerekir.

Bir kullanıcıyı önerilen kişiler listenizden kaldırma

 1. Kullanıcının adına tıklayın ve bırakmadan basılı tutun.
 2. Görünen kırmızı  simgesine dokunun.
 3. Kaldırmak istediğiniz kişi, daha fazla öneri görmek için menüyü  seçtiğinizde gösteriliyorsa kişiyi sola kaydırıp, Kaldır’a dokunmanız yeterlidir.

YouTube’da bağlantı kurmaya davet edilirseniz birinin sizinle video paylaşmaya başlamak istediğine dair bildirim alırsınız. Bu durumda aşağıdakileri yapabilirsiniz;

 • İlk olarak YouTube’da bu kullanıcıyla birbirinizi YouTube kişisi olarak eklemek için daveti kabul edin.
 • Bu kullanıcının sizinle içerik paylaşmasını veya sohbet etmesini istemiyorsanız davetiyeyi yoksaymak için simgesine dokunun. Daveti yok saydığınız takdirde sizi davet eden kişiye bu konuda bilgi verilmez.

Bir daveti aldıktan sonra bir gün içinde kabul etmezseniz Paylaşılanlar sekmesinde  bir hatırlatma bildirimi görürsünüz. Bu bildirimi almak istemiyorsanız YouTube bildirimlerinizi yönetebilirsiniz.

Bir davet bağlantısını bilgisayarda veya mobil tarayıcıda açtığınızda, sizi kişiler özelliğinin desteklendiği YouTube uygulamasını kullanmaya yönlendiren bir bildirim alırsınız.

YouTube Gelen Arkadaşlık Özelliği” için 8 yorum

 • 05 Eylül 2017 tarihinde, saat 03:21
  Permalink

  Son gelen güncelleme arkadaş olayı hariç hiç hoş değil maalesef

  Yanıtla
 • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:39
  Permalink

  İnstagram ve Facebooka mı benzetecekler anlamadım yakinda durum hikaye gelirse şaşırmam. :)))

  Yanıtla
  • 29 Aralık 2017 tarihinde, saat 09:08
   Permalink

   Bu sistem youtube mobil için çok kötü oldu. Youtube açtığımda bu tarz paylaşımlarla karşılaşıyorum. Can sıkıcı bir durum 🙁

   Yanıtla
 • 24 Ocak 2018 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  YouTube’u da iyicene facebook’a çevirdiler, ama iyi oldu Mark snapi falan yok ederek tekelleşmeye çalışıyordu.

  Yanıtla
 • 22 Mayıs 2018 tarihinde, saat 01:02
  Permalink

  Ya benim telefon numaramdan dolaryi hesabim arkadaslarimda taniyor olabileceginiz kisi diye cikiyor bunu nasil kapatabilriim cok kotu bir durum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir