1. Anasayfa
  2. GOOGLE

Google Earth ‘e Sanal Gerçeklik Teknolojisi Geldi

Google Earth ‘e Sanal Gerçeklik Teknolojisi Geldi
Google earth
0

Google Earth ‘e Sanal Gerçeklik Teknolojisi Geldi


Google Earth 2006-2007 gibi ülkemize geldiğinde benim evimde daha bilgisayar bile yoktu. Arkadaşın evinde bilgisayar olduğundan dolayı genellikle onlara gidiyordum. O zamanlar pek bilgimiz yok tabi daha 11 yaşında falanız bu yüzden “Visa” işletim sistemini ve “Mozilla” tarayıcısını kullanıyoruz. İşte tamda o zamanlar google earth ülkemize geldi. Tabi biz çocukluk aklıyla her gün dünyadaki belli başlı yerleri bulmaya çalışıyorduk. Evimizi, okulumuzu, paris kulesini falan.  O zamanlar kastıyordu ve iki saat bulmasını bekliyorduk aradığımız yeri. Çoğu zamanda bulamıyordu. Şimdi ise Google Earth, sanal gerçeklik teknolojisine kavuşuyor. Artık dünyayı gezmek daha gerçekçi olacak!

Sanal gerçeklik artık hayatımızın bir parçası oldu ve hızlada ilerlemeye devam ediyor. Neredeyse diğer tüm sektörlere girmiş durumda. Samsung, Google veya HTC gibi büyük şirketler ise sürekli bu teknolojiyi geliştirmek için çabalıyorlar. Google bu teknolojiye bir yenisi daha katmış durumda. Google Earth ‘i sanal gerçeklik teknolojisiyle buluşturacağını açıkladı. Yaptığı açıklama ise şu şekilde; “Earth VR ile isterseniz bir şehir üzerinden uçabilir veya isterseniz en yüksek tepelere çıkabilirsiniz. Hatta uzayda bile süzülmek mümkün.”

Bana göre Google Earth ile daha gerçekçi deneyimler yaşayabileceğiz ve dünyada istediğimiz herhangi bir yeri sanki gerçekmiş gibi gözlemleyebileceğiz. Bu büyük ihtimalle şu demek oluyor şehirlerin üzerinde uçabiliriz, dağların zirvelerine çıkabilir ve dünyaya uzaydan bakabiliriz. Sizcede çok iyi olmaz mı? Uygulamaya Steam üzerinden ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak programı kullanabilmek için HTC Vive setine sahip olmanız gerekiyor. Şu an için sadece HTC ile kullanılabilen programa yakın zamanda diğer gözlük destekleri de geleceği açıklandı. Earth VR ile şimdilik dünyanın belirli bölgelerinde tur yapılabiliyor. Yani evinize hemen bakamaya bilirsiniz birazcık beklemeniz gerecek.

Teknoloji ile İlgili Diğer Yazılarımıza Ulaşmak için Tıklayınız!
DDoS’ dan Korunma Yolları
Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir