1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Bilgisayara En Son Ne Zaman Format Atılmış?

Bilgisayara En Son Ne Zaman Format Atılmış?
Bilgisayara En Son Ne Zaman Format Atılmış?
1

Bilgisayara En Son Ne Zaman Format Atılmış?


Bilgisayarımız’ da odamız, evimiz, iş yerimiz veya bizim gibi temizlenmeye ihtiyaç duyar. Bunun için düzenli olarak bilgisayara format atmamız gerekmektedir. Peki gelelim asıl konumuza. Bilgisayara format atıldıktan belli bir süre sonra performans düşüşleri yaşıyoruz. Malum sistemi uzun süre kullanıyoruz tonlarca program ve oyun yüklüyoruz. Bazen bilmediğimiz sitelere girip virüs veya trojan içerikler indirebiliyoruz. Bunlar sonucunda bilgisayarımızda her ne kadar “IOBIT, CCLEANER, CLEAN MASTER” ve daha birçok bunlara benzer uygulamalar kursakta bir süre sonra fayda etmiyor ve format zamanı gelmiştir demek oluyor.

Fakat herkes gibi bende zırt pırt format atmayı seven bir insan değilim. Bu yüzden en son formatımın üstünden en az altı ay geçmesi gerekmekte. Tabi bazı istisnalar dışında :) Normalde bugün format atmayı düşünüyordum fakat “ben en son ne zaman formatlamışım bilgisayarı zırt pırt kendime eziyet etmeyeyim” dedim. Çünkü 600 GB arşivim var. (Program,Steam, Ders, PDF v.b) Bu yüzden hemen İnternet de küçük bir araştırma yaptım ve çözümünü buldum. Şimdi sizlere çözümünü sunuyorum.
Windows+R yapıp çalıştır’ a “cmd” yazıyoruz. Çıkan ekranda “systeminfo” yazıp enter’ a basıyoruz.

Biraz bekledikten sonra bilgileriniz listelenecektir. Listeleme işlemi bittikten sonra kodu sayfayı yukarı kaydırmanız gerekmektedir. Çünkü sistem tarihleri burada yer alıyor.

Bilgisayara En Son Ne Zaman Format Atılmış

Original Install Date: Sisteme format attığınız tarih.
System Boot Time: Sistemi en son başlattığınız tarih.


Güvenlik’ le ilgili Diğer Yazılarımız için Tıklayınız!
Warface Tanıtım ve İnceleme Yazıma Ulaşmak için Tıklayınız!


Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Adaş systeminfo açılmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir