Bu Yıl Android Birkez Daha Delik Deşik Oldu!

Android Chrome Üzerinde Tehlikeli Bir Açık Daha Saptandı!

Bir hacker takımı Android için yayınlanan Chrome uygulamasının son sürümünde önemli ve tehlikeli bir açık keşfetti.

Tokyo’da düzenlenen bir güvenlik konferansında ortaya atılan iddiaya ve yapılan demoya göre, Android işletim sisteminde Chrome tarayıcı üzerinde cihazın tüm kontrolünü ele geçirebilmeye yol açabilen bir açık var. JavaScript v8 altyapısını kullanarak kullanıcının telefonun kontrolünün ele alınmasını sağlayan bu açık için Google’ın hemen harekete geçmesi de bekleniyor. Bu açık akıllı telefonda kullanıcının her hangi bir komut vermesini ya da uygulama kullanmasını beklemeden sessizce kontrolü ele alabiliyor.

Hackerların buldukları bu açık Tokyo’da düzenlenen güvenlik konferansında açıklandıktan sonra gözler Google’a çevrildi. Bunun önemli sebeplerinden biri Google’ın bu açığı ne zaman kapatacağı değil, açığı bulanlara ne kadar ödül vereceğinin merak ediliyor olması. Bildiğiniz gibi Google bu tür güvenlik açıklarını bulanlara belli bir para ödülü veriyor. Ödül avcısı hackerlar genellikle toplum yararına değil, daha çok ödül için uygulamaları didikliyorlar.

 

Güvenlik Uzmanlarından Hayat Kurtaran 5 Tavsiye

Aydın Bekoğlu

Bilgisayar Programcılığı 2.sınıf öğrencisi, 21 yaşında. Bilgisayar ve Teknolojiye ilgi duyan fakat hala istediğini tam olarak başaramayan bir genç!

Bu Yıl Android Birkez Daha Delik Deşik Oldu!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*