1. Anasayfa
  2. İNCELEME
Trendlerdeki Yazı

Avengers Assemble 4 Bölümlük Civil War İncelemesi

Avengers Assemble 4 Bölümlük Civil War İncelemesi
Civil War İncelemesi
3

Avengers Assemble 4 Bölümlük Civil War İncelemesi


2013 yılında yayın hayatına başlayan “Avengers Assemble” çizgi dizisi ilk çıktığı zamanlarda Marvel fanlarını birkaç parçaya bölmüştü. Hatta “The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes” ‘ın devam etmesi gerektiğini söyleyen fanlar bile vardı. Bu dizinin final yapıp yerine “Avengers Assemble” dizisinin başlamasının saçma olduğunu düşünenler mi dersiniz. Vardı anam vardı :) Ben ise bu sefer tarafsız kalmıştım. Civil War incelemesi geçmeden önce bu diziyi bilmeyenleri düşünerek ten küçük bir tanıtım yapmak isterim.

Direk MCU evreni içinde olmasa bile bizlere içindeymiş hissiyatı yaşatıyor. Bunun en büyük nedenleri şunlar; Bir kere kahramanların kostümü ve tiplemeleri MCU ‘dakinin aynısı. Yani Tony veya Steve görünce “Aaa… Bu Robert buda Chris” diyesiniz geliyor :) Diğer karakterler içinde aynısı. MCU ‘da geçen olayları farklı bir şekilde işliyorlar. Veya yeni karakterleri MCU ‘ya gelmeden önce bu çizgi dizide gösterip, karakterlere sizi ısındırıyorlar.

Örneğin Captain Marvel veya Ms. Marvel, Rulk, Inhumans ırkı ve daha bir çok karakter. Bu kadar açıklamadan sonra 4 partlık CW incelememe geçelim isterseniz? Bu arada dizi bu 4 partlık CW konusundan sonra sezon finali verdi. Dördüncü sezon onayı alında fakat ne zaman çıkacağı belli değil.

4 partlık bu bölüm peş peşe 28 Ocak ‘da ABD yerel saati ile yayınlandı. Ben ise dün ve bugün izleme şansı bulabildim. Malum bu tarz animasyonlara pek önem verilmiyor. Hele USM (Ultimate Spider-Man) serisine hiç önem verilmiyor. Dördüncü sezon finali gerçekleşecek daha üçüncü sezonu çevirmemişler.

İncelemeye geçmeden önce her bölümde nelerin yaşandığını kısa kısa anlatacağım. Buradan sonrası spoiler içerebilir

Avengers Assemble 4 Bölümlük Civil War İncelemesi

Civil War İncelemesi

Civil War Part 1: The Fall of Attilan

Attilan, Inhuman ‘ların yaşadığı yer. Kraliyet ailesinin bulunduğu yer (Black Bolt, Medusa vb.) Bu bölümde Black Bolt ‘un kardeşi Maximus ‘un kötü planlarına şahit oluyoruz. Black Bolt ‘u Avengers ve insanlarla iş birliği yaptığı için suçluyor. Bunun sonucunda İnsan ırkının ve Inhumans ırkının beraber yaşayamayacağını kanıtlamak için bir plan yapıyor. Bunun sonucunda Attilan düşüyor ve bütün Inhumanlar evsiz kalıyor.

Sezonun neredeyse başından beri İntikamcılara musallat olan “Truman Marsh” geliyor ve Black Bolt ‘a bir anlaşmada bulunuyor. Kayıt yasası :) Black Bolt ise insanların korktuğunu ve yeni Inhumanların güçlerini tam bilmediğinden yasayı kabul ediyor. Tony ve takımı ise buna karşı çıkıp istifa ediyor. Bölüm bu şekilde bitiyor.

Civil War Part 2: The Mighty Avengers

Türkçeye “Kudretli İntikamcılar” olarak geçen bu bölüm, Tony ve takımının saklanmasından sonraki olayları anlatıyor. İntikamcıların emekliye ayrıldığını düşünen Hydra yeni bir planın peşindedir. Hükümet ise bu olayları yatıştırmak amacıyla yeni bir takım kurar. Bu takımda ise şu kahramanlar bulunmaktadır. “Songbird, Ant-Man, Captain Marvel, Black Panther, Vision, Ms. Marvel ve Red Hulk” Bu takımda kim olursa olsun ilk gördüğümde biraz rahatsız oldum.

Bunun nedeni kendilerine Kudretli İntikamcılar demeleriydi :D Aman ne kudretli :'( Neyse bölümün ortasına doğru bizim İntikamcılar ile bu yeni takım karşı karşıya geliyor. Savaşın bir bölümünde Thor, Vision ‘un arkası dönük iken ona Mjölnir ‘ini fırlatıyor. O sırada Vision çekici tutup bakmadan geri fırlatıyor. Yüzbaşı Marvel ve Yüzbaşı Rogers kapışırlarken, Vision ‘un fırtlattığı çekiç, Yüzbaşıya isabet ediyor ve çok ağır şekilde yaralanıyor. Sonra bizim İntikamcılar, Roger için teslim oluyor ve bölüm bitiyor.

Civil War Part 3: The Drums of War

Civil War filminde görmüş olduğumuz yüksek güvenlikli hapishane burada da var. Fakat bu sefer Tony değilde onun teknolojisi çalmış olan “Truman Mars” yapmış. İkinci bölümde kaçmayı başaran Black Widow, Black Bolt ve Medusa ile bizim takımı kurtarmaya geliyorlar. Ve çok rahat bir şekilde de hapishaneden kaçmayı başarıyorlar.

Tam rahatladık derken bütün Inhumanlar (Black Bolt ve Medusa ‘da dahil) beyinleri kontrol edilmeye başlıyor. Acaba kim tarafından :/ Tabiki de Marsh. Bölümün sonunda ise bütün İntikamcılar toplanıp Marsh ‘ın karşısına çıkıyor. Peki Marsh kim dersinizi? Tabiki de Ultron çıkıyor :/ Böylelikle bölüm sona eriyor.

Civil War Part 4: Avengers Revolution

Yeni ve güçlü Ultron ‘un yanında birde robotlar ve kontrol altın olan Inhumans larla kapışmak zorunda kalan İntikamcılar yeni bir plan yapıyorlar ve bütün kontrol altında olan İnhumanları kurtarıyorlar. Bölümün son sahnesinde Ultron, Tony içine giriyor. Dr. Strange gelip Tony ‘nin bedenini farklı bir boyuta taşıyor. Ayrıca yeni intikamcılar la beraber yeni üsse taşının bizim takımımız. Yeni Attilan yapımınada yardım ediyor. Sezon Finali ise bu şekilde son buluyor.

Son Dokunuşlar

4 partlık bu Civil War macerası aslında genel hatlarıyla güzeldi. Bazı sıkıntılar yok muydu tabi kide her yapımda olduğu gibi bu yapımda da vardı. Örneğin bu kadar önemli bir konuyu 4 parta sığdırmaları bence pek iyi değildi. 20×4 ‘den 60 dakika yapar. Ultron ‘un ise bu kadar basit yenilmesinin pek hoşuma gittiği söylenemez. Tabi bunda Dr. Strange ‘nin çok büyük payı var :) Aslında Ultron tam yenilmedi. Bakalım Dördüncü sezonda bizleri ne gibi olaylar bekleyecek. Civil War İncelemesi yazımın sonuna geldim: Puanım: 8/10

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

  2. 01 Nisan 2024

    Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

  3. animasyon olmasına rağmen çok iyiydi. kesinlikle izleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir