1. Anasayfa
  2. FİLM

2020’nin En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

2020’nin En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
2020’nin En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri - TechnoVadi
0

Psikolojik gerilim filmleri her an ne olacağı belli olmayan, psikolojileri alt üst eden ve kişiyi diken üzerinde bırakan filmlerdir diyebiliriz. Bu filmleri izlerken birkaç saatliğine de olsa bambaşka bir dünyaya adım atarsınız. Korku unsurlarının yerleştirildiği, karakterlerin farklı diyaloglar yaşadığı, sınırları bir hayli zorlayan filmler bu alanda vizyona girer. 2020 yılı psikolojik gerilim filmleri açısından oldukça başarılı bir yıl olmuştur diyebiliriz. Bu yılda bir çok film vizyona girse de 2020’nin en iyi psikolojik gerilim filmleri sıralaması yapılabilir. Ayrıca Avrupa Film Ödüllerinde Değerlendirilecek Filmler‘i merak ediyorsanız bu yazımızı da okuyabilirsiniz; Avrupa Film Ödüllerinde Değerlendirilecek Filmler

2020’nin En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

  • The Invisible Man,
  • Fatal Affair,
  • A Quiet Place 2,
  • Fırtına İçin Bir Kurban,
  • Yeniden Doğuş ve
  • Psycho

bu yıl film severler ile buluşmuş en iyi psikolojik gerilim filmleridir.

Filmler Hakkında Bilgilendirme

Psycho, imdb tarafından 10 üzerinden 6,3 almış bir Hindistan yapımıdır. Filmde budist bir seri katilin hikayesi gözler önüne serilir. Fattal Affair ise bizlere eski bir arkadaşla içilen içkinin farklı anlara yol açabileceğini gösteriyor. Filmde kendinizi kedi fare oyunu içinde bulabilirsiniz! The Invisible Man imdb puanı olarak 10 üzerinden 7,1 almıştır. Bu film bilim kurgu, korku ve psikolojik gerilimi aynı anda hissettiriyor. Kocasının şiddetinden kurtulmaya çalışan bir kadının Diazepam ile kocasını öldürmeye çalışması fakat kısa bir süre sonra Diazepam’in kendi vücudunda çıkması ile işler değişiyor. 2020’nin en iyi psikolojik gerilim filmleri kısaca sıraladığımız bu filmler olarak görülebilir. Filmler hakkında spoilersız detaylı bilgi isterseniz aşağıdakileri okuyabilirsiniz.


Ekim Ayında Vizyona Girecek Filmler


The Invisible Man

En İyi Gerilim Filmi The Invisible Man

The İnvisible filmindeki olay örgüsü, çok zeki ve çok zengin bir bilim insanıyla sürdürdüğü ilişkisinde fiziksel ve duygusal olarak şiddete maruz kalan Cecilia Kass’ın etrafında geçmekte. Klasik bir konu olan baskın ve kontrolcü bir erkek arkadaşına sahip olan Cecilia dayanamayarak gecenin bir ortasında kaçmanın bir yolunu bulur ve yaşadığı kabustan olabildiğince uzaklaşmaya karar verir.

Ancak bir süre sonra Cecilia sorunlu eski erkek arkadaşının intihar ettiğini ve ona servetinin cömert bir kısmını bıraktığını öğrenir. Tabii Cecilia eski erkek arkadaşının ölümünün bir kurmaca olduğunu düşünmeye başlar ve bir süre sonra etrafında bir dizi ürkütücü olaylar baş göstermeye başlar ve bunun sonucunda Cecilia çaresizce kimsenin göremediği biri tarafından avlandığını etrafındakilere kanıtlamaya çalışır. Bu film 1933 tarihli klasik filmin yeniden çevrimi olan ve yine aynı adlı H.G Wells’in romanından uyarlanıyor. Benim kendi görüşüm Psikolojik Gerilim Filmleri listesindeki filmler arasında bence en çok geren film.

Fatal Affair

Gerilim Filmi Fatal Affair

Ellie, eski bir arkadaşı olan David ile 20 yıl sonra karşılaşmalarının ardından kocası Marcus ile olan sıkıcı evliliğini düzeltmeye çalışıyordur. Ama David, Ellie’nin düşündüğü gibi iyi biri değildir ve düşündüğünden çok daha tehlikeli ve dengesiz biridir. David aslında üniversiteden beri Ellie’ye takıntılıdır.

Fatal Affair’in başrollerinde ise Omar Epps’le Nia Long yer alırken yönetmenliğini ise Peter Sullivan üstlenmekte.

A Quiet Place 2

Gerilim Filmi A Quiet Place 2

A Quiet Place 2’in başrollerinde başarıları oyuncular olan Emily Blunt ve Cillian Murphy yer alırken yönetmenliğini ise John Krasinski üstlenmekte ve filmin konusu ise bir önceki filmin devamı niteliğinde.

Filmde yaşadıkları yerde sese duyarlı yaratıklara karşı verdikleri mücadeleden sağ çıkan Evelyn‘in ve Evelyn’in çocukları olan Marcus ve Regan‘ın başından geçmekte. Çok geçmeden bu karaktelerimiz tek tehlikenin aslında sesle avlanan yaratıkların olmadığını ve dış dünyada hayatta kalma çabalarını anlatmakta.

2020’nin en iyi psikolojik gerilim filmleri listesinde beni en çok geren ikinci film diyebilirim.

Fırtına İçin Bir Kurban

Fırtına İçin Bir Kurban - Gerilim

Baztan serisinin üçüncü filmi olan bu film, Navarra’nın başkenti Pamplonada bir kız çocuğunun ölü doğmasının ardından babasının tutuklanmasıyla başlar ve bu olayı araştırması için ise Amaia adında biri görevlendirilir.

Büyükannenin, Amaia’ya anlattığı büyülü yaratıklar ve ölen bebeğin yüzündeki kızarıklıklar cinayet şüphesinin olduğunu daha da artırır. Amaia ve ekibi yıllar öncede Baztan Vadisi’nde bir takım benzer olayların yaşandığını ve bu olaylarla ilgili usulsüzlüklerin yapıldığını farkeder.

Psycho

Psycho - En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Imdb tarafından 10 üzerinden 6,3 almış bir Hindistan yapımı olan Psycho filmi, bir Budist hikâyesi olan Angulimala’dan esinlenmiştir ve acımasız bir psikopatı, bir seri katili konu edinir. Her şeyin ortasında ise kör bir adam vardır ve bu cinayet gizemine dahil olur.

2020’nin en iyi psikolojik gerilim filmleri ‘nin sonuna geldik. Eğer Netflix’te izleyecek film bulamıyorsanız;

Netflix Film Önerisi – Karantina için

Kesinlikle buna bakmalısınız.

Makaleyi Oyla post

İstanbul Esenyurt Üniversitesi - Bilgisayar Programcılığı ve Kocaeli Üniversitesi - Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldum. 2022 Eylül - 2024 Şubat tarihleri arasında BackEnd Dev(PHP-Laravel, Python- Django) olarak çalıştım. Şuan bir yerde çalışmıyorum. Backend konusundak kendimi geliştirmek için kurs ve eğitimler alıyorum. Github hesabım: https://github.com/bekogluaydin

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir